Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Harti scanate la rezolutie mare - RESURSE...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
razviwow

razviwow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007
Salutare la toata lumea...

Am cautat in ultimul timp sa vad daca mai exista ceva resurse proaspete in domeniu... Am vazut ca toate topicurile de pe forumuri au ramas in urma desi tehnologia a avansat mult.
M-am gandit sa lansez un topic aici pentru a reimprospata putin resursele... V-as ruga sa postati aici daca aveti cunostinta de resurse utile in domeniul hartilor (turistice, topo) scanate la o rezolutie decenta.
Multam fain tuturor!

Razvan

#2
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Exista.
Le gasesti pe bloguri de turism in general sau pasionati de plimbari la picior, bicicleta sau vehicule offroad, pe diverse forumuri.

Din pacate, majoritatea sunt vechi, de dinainte de "89 si nu sunt actualizate.

#3
razviwow

razviwow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007
Stiu ca exista, ideea ar fi, ca acesta fiind un forum citit, cei care vad acest topic sa posteze respectivele linkuri / resurse... Ideea mea era de a centraliza o lista cu resurse actuale, cu site-uri care sunt functionale si ofera astfel de resurse...

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
sa inteleg ca ai nevoie de harti si nu stii cum sa faci rost de ele, nu?

si gratis

#5
razviwow

razviwow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007
Mda... Ce sa zic, fac un mare business postand pe un forum pentru a centraliza niste resurse. Ideea era de a reactualiza informatii care sunt publice, nu de a face rost de harti gratis. Am stat in ultimele zile pe net si am observat ca toate postarile sunt vechi. Eu consider ca ar fi de ajutor multora sa existe informatii concentrate. Contributia e benevola pe forumuri, asa ca fiecare e liber sa exprime o optiune... Si nu in toate demersurile exista neaparat un interes ascuns, personal...

Numai bine!

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postrazviwow, on 21 decembrie 2014 - 13:23, said:

Am vazut ca toate topicurile de pe forumuri au ramas in urma desi tehnologia a avansat mult.
Tocmai, tehnologia e evoluat mult :). Mai foloseste cineva in 2014 harti clasice? Sunt harti OSM extrem de detaliate, gratis. Le poti printa daca ai chef.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
ai harti pe google, ai harti offline, ai tot ce-ti trebuie, de ce cauti neaparat ceva scanat din carti?

care apropo, mai mult ca sigur sunt vechi, tocmai pt ca acum tehnologia a avansat si nu mai e nevoie de consumarea altor resurse pt a printa si actualiza niste carti ce au acoperit deja domeniul

#8
razviwow

razviwow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007
Nu cred ca harti inseamna Google si OSM... E nevoie de ceva mai mult. Nu vreau sa car cu mine hartile offline, si eu folosesc GPS, dar ca sa imi documentez iesirile folosesc intotdeuna harti georeferentiate si imi iau de pe ele ce ma intereseaza. De aceea eu cred ca pentru toata lumea e util sa aiba acces la ceea ce exista. Si daca se poate facilita asta cu atat mai bine.

In plus, cred ca e inutil de argumentat necesitatea hartilor clasice. Oricum fiecare intelege ce vrea si probabil vor fi si persoane interesate de subiect.

#9
razviwow

razviwow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.09.2007
Doua surse de date spatiale si harti... Voi posta pe rand in momentul cand gasesc linkuri care ar putea fi utile. Banuiesc ca majoritatea utilizatorilor de GPS offroad folosesc harti raster georefentiate, de acolo luand ce ii intereseaza cu diverse softuri.

http://earth.unibuc.ro/download
Sursa foarte buna de date... Gasiti aici - Hărțile sovietice 1: 50 000 reproiectate în Stereo70, Harti turistice ale TCR, Planurile directoare de tragere, hart utile pentru preluare de date precise.

http://www.tenereclu...dex.php?p=harti
Sursa valida de harti montane, unele la o rezolutie buna.

Sper ca mai multa lume sa posteze linkuri interesante...

#10
Urbanavis

Urbanavis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2017
Salut,

Caut harti, planuri topografice in sc. 1:20 000 - 1:2 000 din perioda interbelica pentru or.Soroca (Basarabia).
Scrieti e-mail personal va rog.

Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate