Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sporturi de iarnă la TV

- - - - -
  • Please log in to reply
503 replies to this topic

#1
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Fiind disciplinele sportive de sezon, și cele mai placute de urmărit în această perioadă, mă gândeam că suntem mai mulți pe aici care suntem interesați de aceste discipline foarte interesante si unele din ele foarte spectaculoase.

Am făcut o clasificare după cum se împart aceste discipline, si televiziunile ce dețin drepturi pentru transmiterea lor pe teritoriul României:

1. Federația Internațională de Schi
- Schi nordic (Sărituri cu schiurile, Schi fond, Combinată nordică) - Eurosport
- Schi alpin - Eurosport
- Snowboard - Eurosport 2
- Schi acrobatic - Eurosport 2

2. Uniunea Internațională de Biathlon
- Biathlon - Eurosport

3. Federația Internațională de Bob si Skeleton
- Bob - Digi Sport (? - Aici nu stiu daca au mai transmis si in acest sezon)
- Skeleton - 0

4. Federația Internațională de Sanie
- Sanie - Eurosport

5. Hochei
- NHL - 0
- Campionatele Mondiale si Europene masculine si feminine - (?)
- KHL - Digi Sport (?)
- Liga MOL și Cupa României - Digi Sport

6. Federația Mondială de Curling
- Curling - Eurosport

7. Uniunea Internațională de Patinaj
- Patinaj artistic - Eurosport
- Patinaj viteză - 0
- Short track - 0


E sezon post-olimpic, dar asta nu înseamnă că nu avem destule lucruri interesante de văzut. Cele mai apropiate evenimente ar fi noile editii din Turneul Celor 4 Trambuline, respectiv Turul de Schi, la schi fond.
O situatie foarte interesanta la sarituri cu schiurile, unde practic va fi imposibil sa nu avem un nou record mondial de zbor. Pe langa etapele de la Vikersund, acolo unde s-a stabilit actualul record mondial de zbor (si unde sezonul precedent n-am avut etape), slovenii de la Planica au venit tare din urma, si au renovat trambulina Letalnica, care pana acum cativa ani era gazda acestor performante. Trambulina din Slovenia va avea la fel ca cea din Norvegia, dimensiunea la 225, dar punctul K la 200m (spre deosebire de 195 la Vikersund). Mai mult, austriecii au reusit si ei o performanta extraordinara cu trambulina de la Tauplitz/Bad Mittendorf (Kulm), ale carei date tehnice vor fi identice cu cele de la Planica. Primele astfel de etape vor avea loc chiar la Kulm, la o saptamana dupa incheierea Turneului celor 4 Trambuline.

#2
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 03.02.2010
Schi alpin... Pe langa Cupa Mondiala, avem in acest sezon si Campionatul Mondial (Vail / Beaver Creek; 2 februarie 2015 - 15 februarie 2015) Posted image

#3
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Andy Kofler, Gregor Schlierenzauer,Thomas Morgenstern (nu stiu cum va fi anul acesta cu abordarea curajului, avand in vedere accidentul din sezonul trecut), ma intereseaza sa vad cum  vor evolua acesti icari zburatori, in CM de sarituri cu schiurile. Cum va evolua Noriaki Kasai in  2015? Simon Aman, elvetianul cu surprize?!!!
Poate in viitorul apropiat, vom avea o etapa de CM si in Romania.
Si celelalte sporturi ale sezonului alb sunt interesante, dupa CM de sarituri cu schiurile.

Edited by PicoDazore, 21 December 2014 - 13:33.


#4
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Morgenstern s-a retras, din pacate. Nu se mai simtea in siguranta pe trambuline. A ales sa isi petreaca mai mult timp alaturi de sotie si de fetita lui, Lilly, care pare foarte determinata sa ii calce pe urme tatalui sau. :)

[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10155820_10152856874852457_1047996844114649945_n.jpg?oh=302adcee46eccfcd66fb01c9dc8ed77f&oe=553A9E05&__gda__=1430592177_0807a76362d5fad58017c553f3962889 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Si eu urmaresc, ce e drept, cand am timp si mai prind pe la TV, sarituri cu schiurile si schi alpin. Din cate am citit, Thomas Morgenstern a anuntat ca nu mai are motivatia necesara pentru a continua in acest sport, a castigat tot ce si-a propus si ce se putea.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Mogi s-a retras, si nici Schlieri nu e in cea mai buna forma. Omul inceputului de sezon pare a fi cehul Koudelka. A castigat si azi la Engelberg. Sa vedem daca ii poate calca pe urme lui Janda.

Si apropo de fosti mari campioni si urmasii lor: in acest sezon practic nu l-am vazut deloc pe Kamil Stoch. Sper sa-siu revina pentru turneul celor 4 trambuyline, unde competitia pare m,ai ascutita ca niciodata.

#7
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

Vizualizare mesajVla0d_, pe 21 decembrie 2014 - 13:35, a scris:

Morgenstern s-a retras, din pacate. Nu se mai simtea in siguranta pe trambuline. A ales sa isi petreaca mai mult timp alaturi de sotie si de fetita lui, Lilly, care pare foarte determinata sa ii calce pe urme tatalui sau. Posted image

[ https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10155820_10152856874852457_1047996844114649945_n.jpg?oh=302adcee46eccfcd66fb01c9dc8ed77f&oe=553A9E05&__gda__=1430592177_0807a76362d5fad58017c553f3962889 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nice!

#8
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
In primul rand, bravo pentru deschiderea topicului. Chiar ma gandeam saptamana trecuta ca pe forum ar trebui sa avem si un topic dedicat sporturilor de iarna,Referitor la Stoch, inca isi revine dupa ceva accidentare la glezna... sper sa apara la Turneul celor 4 trambuline, sa fie un pic mai interesant...

#9
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Cica a reluat antrenamentele la Wisla zilele trecute, urmand sa se decida cat de curand daca va reveni la Turneu. Daca nu, va reveni la etapele din Polonia, de la sfarsitul lui ianuarie...

#10
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 03.02.2010
Niciun amator de schi alpin? Doar saritori?
Abia s-a terminat prima mansa la slalom masculin, la 21.30 mansa a doua (Madonna di Campiglio, Italia).
La fete, se pare ca Tina Maze e hotarata sa obtina un nou glob mare de cristal.
La barbati, va fi din nou Hirscher? Parca as vrea sa vad un vitezist castigator. Debutul de sezon al lui Jansrud pare promitator.

#11
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Acum cativa ani urmaream si eu intreceri de schi alpin, in special in perioada in care domina Vonn intrecerile, pana la accidentare. In ultimul timp n-am mai prea urmarit, mai ales din cauza programarii etapelor, ale caror program nu-mi mai prea permite s-o fac. De obicei intrecerile de schi alpin sunt programate pana la amiaza, in general dimineata. Cand ma uit acum pe clasamentele din ierarhiile fetelor si ale baietilor, gasesc o gramada de nume de care nici nu auzisem acum cativa ani. E un lucru imbucurator, ca vin in continuare tinerii din urma.

Sa speram ca sunt si iubitori de schi alpin, totusi e unul din cele mai populare sporturi de iarna.

#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Ma mai uit si eu la schi alpin, si m-as uita mai des, dar comentatorii ESP sunt sub orice critica :death: Poponeci mai e cum mai e, dar cand il aud pe Florin Pelin imi vine sa sparg TV-ul :ciocan: Omul asta chiar isi merita numele, cel putin pe mine ma amaraste vocea lui dar mai ales faptul ca mereu incurca sportivii si ca ne omoara cu statistici in loc sa comenteze evolutia de pe pista.

De obicei ESP are comentatorii cei mai buni din Romania, dar la schi alpin au dat-o rau de tot in bara. Macar de-ar coopta pe cineva de la RRA, cum e Antofi la biatlon.

#13
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Astazi debuteaza in direct la Eurosport o noua editie a uneia din cele mai asteptate competitii a saritorilor cu schiurile: Turneul Celor 4 Trambuline. Sper sa nu ma insel, dar cred ca e pentru prima data in istorie cand turneul incepe atat de devreme. In mod normal, incepea pe 29 sau 30 decembrie, azi sedinta de calificari e programata pe 27, iar concursul pe 28.

Iata programul:

Oberstdorf (calificari)- 27.12.2014 de la 17.15 pe EuroSport;
Oberstdorf-28.12.2014 de la 17:15 pe EuroSport HD si de la 22:30 pe EuroSport;
Garmisch (calificari)-31.12.2014 de la 14:30 pe EuroSport;
Garmisch-1.1.2015 de la 14:45 pe EuroSport;
Innsbruck (calificari)-3.1.2015 de la 14:45 pe EuroSport;
Innsbruck-4.1.2015 de la 14:45 pe EuroSport;
Bischofshofen (calificari)-5.1.2015 de la 17:15 pe EuroSport;
Bischofshofen-6.1.2015 de la 17:00 pe EuroSport;


Din fericire programul ne permite sa vedem in direct pe Eurosport Romania 7 din cele 8 transmisiuni (calificarile si etapele).

Cateva statistici interesante:
-Ultimele 6 editii au fost castigate de fiecare data de sportivi din Austria, si partea si mai interesanta e ca doar Schlierenzauer a reusit o "dubla", in 2011-2012 si 2012-2013, in rest au fost oameni diferiti ce s-au impus (Loitzl, Kofler, Morgenstern si Diethart).
-Alt amanunt notabil: In ultimele 8 editii ale Turneului, castigatorii celor 4 etape au venit exclusiv din 4 tari: Austria (multi saritori), Finlanda (Janne Ahonen si Anssi Koivuranta), Elvetia (Simon Ammann si Andreas Keuttel) si Norvegia (Anders Jacobsen si Tom Hilde).
-Ultimul sportiv din Germania care s-a impus intr-o etapa din cadrul turneului a fost chiar Sven Hannawald, in sezonul 2002-2003, la Oberstdorf, dupa ce cu un sezon inainte reusise sa castige turneul cu victorii in toate cele 4 etape, fiind si pana azi singurul sportiv care a reusit acest lucru.


Etapele se vor desfasura, ca de obicei, in sistemul Knock-out, cu 25 de dueluri in cadrul primei manse stabilite in urma rezultatelor din sedintele de calificare. La Oberstdorf revine si actualul detinator al Globului de Cristal, polonezul Kamil Stoch.
Cu un turneu ce pare mai echilibrat ca niciodata, si cu atmosfera specifica fabuloasa facuta de fani in cele 4 locatii, avem toate premisele unui spectacol de mare calitate !

#14
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Unde-as putea gasi prima etapa integral s-o vad ?

#15
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 04.08.2010
Vezi că va fi în reluare la Eurosport 2, azi de la ora 16:15.

#16
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Pacat, se pare ca nici azi nu va comenta Hobana, dupa ce si ieri in calificarile de la Garmisch tot Alex Hovco era la microfon...

Cu ocazia asta tin sa le urez La multi ani si un an nou fericit tuturor membrilor din aceasta arie. :)

#17
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.11.2005
Contează mai puțin cine comentează, spectacol să avem.    Și cred că am avut până acum. Să sperăm că și vremea va fi ok.

#18
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Conteaza si cine comenteaza... Hobana are un stil propiu foarte bun, si se confunda cu sariturile....
Apropo, de ce nu a comentat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate