Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Budinca englezeasca de Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Am citit despre ea, dar n-am avut niciodata curajul s-o prepar. Ma sperie mai ales perioada de maturare de 5 saptamani. S-a incumetat cineva de aici? A mancat cineva de aici budinca traditionala de Craciun a englezilor?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
cei ce stau in anglia ar putea zice cu exactitate ce te intereseaza, iar din cate stiu, gasesti pe forum locuitori de acolo

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,427
  • Înscris: 30.10.2003
De la Dr. Oetker?

#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 25.04.2007
Ce importanta mai are? Oricum nu o sa fie gata la timp Posted Image

Ori vrei s-o pregatesti pentru Paste? Posted Image

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
daca o face in stil romanesc, este gata pana la craciun

#6
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Dureaza 5 saptamani daca faci budinca manual, daca o cunperi de la magazin dureaza 5 minute. Nu stiu daca gasesti si la noi pe la magazine.

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mancarea la englezi nu e cea mai buna chestie pe care o fac ei... (nici posirca aia de bere calda & stuff...).
Vrei mancare buna din Europa, incearca la francezi, italieni, greci, spanioli...

#8
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 Purpura, on 20 decembrie 2014 - 23:06, said:

Am citit despre ea, dar n-am avut niciodata curajul s-o prepar. Ma sperie mai ales perioada de maturare de 5 saptamani. S-a incumetat cineva de aici? A mancat cineva de aici budinca traditionala de Craciun a englezilor?

Ai un link catre reteta originala a englezilor? Nu de alta dar nu am auzit de budince cu asteptare de 5 saptamani :)

#9
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 Quantum, on 21 decembrie 2014 - 05:57, said:

Mancarea la englezi nu e cea mai buna chestie pe care o fac ei... (nici posirca aia de bere calda & stuff...).
Vrei mancare buna din Europa, incearca la francezi, italieni, greci, spanioli...
Subscriu la italieni si francezi!
Mancarea englezeasca este de cacat in cea mai mare parte. Serios? Fish and chips?
Incearca sa prepari ceva italian, elvetian sau frantuzesc de sarbatori! Nu doar ca-s extrem de gustoase si rafinate, dar cel mai probabil nu folosesc gaoaze de cine stie ce animale sau plamani si utere.

#10
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 rinser, on 21 decembrie 2014 - 17:39, said:

Ai un link catre reteta originala a englezilor? Nu de alta dar nu am auzit de budince cu asteptare de 5 saptamani Posted Image

http://britishfood.a...s/r/xmaspud.htm

 Quantum, on 21 decembrie 2014 - 05:57, said:

Mancarea la englezi nu e cea mai buna chestie pe care o fac ei... (nici posirca aia de bere calda & stuff...).
Vrei mancare buna din Europa, incearca la francezi, italieni, greci, spanioli...

Da, dar eu vreau sa fac mancarea tradtionala de Craciun pe baza culturilor stramosilor sotului. Anul asta fac Julekake, care e norvegian. Mai am de facut mancare din Germania, UK si Irlanda, Danemarca, Suedia si Spania.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,817
  • Înscris: 07.06.2014
Posted Image   ...... din cate neamuri se trage el?

#12
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Meh, ca toti americanii dintr-o gramada de natii.

#13
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Am mancat si nu mi s-a parut grozava, mi s-a parut cam greoaie pentru ceva dulce (nici mince pies nu-mi plac extraordinar...).
Poti incerca reteta lui Jamie Oliver - http://www.jamieoliv...with-vin-santo/ sau de pe GoodFood -  http://www.bbcgoodfo...itrus-and-spice .

#14
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Da, aceeasi chestie se afirma si despre Stollen. Ca trebuie lasat cateva zile, 10, sa se aromeze si ca e foarte bun dupa aceasta perioada.
Prostii, in trei zile miezul e intarit si fara gust.
Revenind la budinca ta, care de fapt este o prajitura consistenta, in stil englezesc si un amestec de multe ingrediente, poti sa o faci linistita si sa o servesti a doua zi.
Dupa ce se raceste, pastreaz-o in folie de plastic.
Personal, as incerca o reteta fara morcovi.

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Purpura, on 22 decembrie 2014 - 00:20, said:

Da, dar eu vreau sa fac mancarea tradtionala de Craciun pe baza culturilor stramosilor sotului.
E ok asta.
Daca as fi in locul tau, m-as orienta spre ceva foarte gustos din bucatariile respective (asta daca au asemenea chestii.... de exemplu chinezii n-au prajituri/dulciuri bune, desi au 5.000 de retete de mancare vechi de 5.500 de ani)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate