Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Portare numar din alta retea peste numar activ prepay vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
Vodafone pot porta un numar de abonament din alta retea peste un numar deja activ prepay vodafone (pentru a beneficia in continuare de oferta nelimitat 4 de pe acea cartela) (sau pot primi o oferta de la tine similara daca tehnic nu se poate) ? Multumesc.

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Tehnic sigur ca se poate dar Vodafone nu vrea sa faca asa ceva pentru ca tu esti deja client si nu mai are niciun interes sa-ti  faca aceasta facilitate.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cum sa portezi un numar peste alt numar?
Portarea inseamna sa iti pastrezi numarul.
E o aberatie ce vrei.

#4
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
@dorin_2k

Nu se poate la Vodafone, dar nu este nici o aberație așa cum susți tu.

Quote

dorin_2k, a scris;
E o aberatie ce vrei.
La Digi mobil poți porta un număr din altă rețea, peste numărul activ din rețeaua digi.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Portarea inseamna sa vii cu numarul tau dintr-o retea, in alta retea. Cum sa portezi numarul A peste numarul B? Ramai cu numarul A in reteaua respectva.

#6
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 20:19, said:

Portarea inseamna sa vii cu numarul tau dintr-o retea, in alta retea. Cum sa portezi numarul A peste numarul B? Ramai cu numarul A in reteaua respectva.

Probabil el vrea sa beneficieze de oferta de 4 euro + beneficiile de la portare pentru acel numar, dpvd economic nu este rentabil pentru o retea sa faca asta:)

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 20:19, said:

Portarea inseamna sa vii cu numarul tau dintr-o retea, in alta retea. Cum sa portezi numarul A peste numarul B? Ramai cu numarul A in reteaua respectva.
Simplu!
Vechiul numar este inlocuit de cel nou, portat, din alta retea, dupa care este dezactivat.
Cam la fel cum ai face schimbare de numar dar cu un numar din alta retea, provenit prin portare bineinteles.

#8
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Se poate porta , dar nu cred ca e rentabil.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Voi ati citit ce vrea? Sau raspundeti pt nr de postari.
Portarea unui numar peste alt numar deja existent.
Asta nu se poate. Peste alt numar nu se poate.
Vine cu noul numar si e portat.

#10
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 13.03.2005
Dorin tu ai facut vreo portare? Stii ca primesti un numar de la operatorul care te primeste in retea si apoi peste acel numar vine numarul pe care il portezi? Care e diferenta intre asta si ce a cerut initiatorul topicului?

#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 21:41, said:

Sau raspundeti pt nr de postari.
Am citit si recitit la indrumarea ta.

Cred ca iti trebuie un desen :)

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 20:19, said:

Portarea inseamna sa vii cu numarul tau dintr-o retea, in alta retea. Cum sa portezi numarul A peste numarul B? Ramai cu numarul A in reteaua respectva.
.
Sa iti dau un exemplu concret. Acum 12 ani am facut un abonament la o anumita firma si am primit un numar 0744.
Acum 3 ani, pentru ca aveau o optiune cu multe minute internationale, mi-am luat un prepay de la un alt operator, un numar cu 0722.
Tot acum 3 ani m-am abonat si la o firma noua, care imi oferea pe net pe mobil, foarte avantajos, cu un numar 0770.
Anul acesta, la inceputul anului, firma cu 0770 a lansat un abonament cu mai multe facilitati. Pentru ca printre acele facilitati se numarau si multe minute internationale, si pentru ca trei simuri erau cam mult, am renuntat la unul din simuri, in speta, simul al carui numar il stiau mai putini prieteni. Astfel, am portat 0722 peste 0770 ce il aveam deja.
Iar pentru ca intre timp mi-a expirat perioada minima contractuala ce o aveam cu firma cu 0774, iar acesta era numarul principal, iar cealalta firma imi oferea tot ce aveam nevoie, am portat numarul 0744 peste 0722.
In concluzie, peste 0770 am portat la inceputul anului numarul 0722, iar acum trei luni, peste 0722 am portat 0744.
Te-am ametit de tot, nu? Posted Image

Portarea iti da voie sa te muti cu numarul in alta retea. Dar daca in reteaua noua ai deja un numar, si nu vrei sa ai doua numere (abonamente sau prepay) in aceeasi retea, ai posibilitatea ca noul numar sa il portezi peste cel vechi (cel existent deja, in reteaua care te primeste).

Edited by Venboteam, 20 December 2014 - 22:20.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cititi voi ce zice ANCOM despre portabilitate. Poate nu intelegeti termenul. Voi vorbiti de altceva.

#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Despre ce vorbim noi?
Daca ma portez din Orange in Vodafone, de exemplu, Vodafone imi va da un numar de al lor, provizoriu, care se va dezactiva dupa efectuarea portarii.
E acelasi lucru cu ce am prezentat mai sus.
Am portat numarul din Vodafone peste numarul de Digi, apoi am portat un numar de Orange peste cel care fusese la un momentdat numar Vodafone, dar intre timp devenise numar in reteaua Digi. Astea sunt facute de mine, nu vorbesc din auzite.
Ca alti operatori nu accepta acest gen de portare, nu inseamna ca nu exista, sau ca nu poate fi facuta.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Portare= iti pastrezi numarul in orice retea. Nu poti porta un numar in aceeasi retea.
Ai un 072 il portezi in orange si tot 072 vei avea. Nu poti sa il portezi peste 074. Il portezi in orice alta retea si tot 072 vei avea.
Pe urma, tot acel numar 072 care acum e orange il poti porta in T sau RDS. Dar tot 072 va fi.

Citeste despre portabilitate.
E si un site dedicat.

View PostVenboteam, on 20 decembrie 2014 - 21:56, said:

Portarea iti da voie sa te muti cu numarul in alta retea. Dar daca in reteaua noua ai deja un numar, si nu vrei sa ai doua numere (abonamente sau prepay) in aceeasi retea, ai posibilitatea ca noul numar sa il portezi peste cel vechi (cel existent deja, in reteaua care te primeste).
Asta nu e portare.
Tu aveai 2 numere diferite in 2 retele diferite si ai ramas cu un singur numar intr-o singura retea.
Vrei sa zici ca daca sun pe ambele numere, apelurile sunt redirijate pe un singur numar?
Ai ametit-o de tot.

#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 23:58, said:

Portare= iti pastrezi numarul in orice retea. Nu poti porta un numar in aceeasi retea.
Dar cine a zis ca am portat in aceeasi retea? :D
Am adus un numar de Vodafon in Digi si apoi am adus un numar de Orange in Digi (numarul de Vodafone era la acea ora numar in reteaua Digi.

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 23:58, said:

Nu poti porta un numar in aceeasi retea.
Ai un 072 il portezi in orange si tot 072 vei avea. Nu poti sa il portezi peste 074.
Ba da! Pentru ca atunci cand depui cererea de portare, vei primi un sim provizoriu cu 074 care va fi activ pana la realizarea completa a portarii. Ce rost are sa imi dea un sim cu 074 daca eu am unul deja, pe care vreau sa il folosesc si apoi sa renunt la el? Doar de dragul de a mai bloca o perioada un numar cu 074?

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 23:58, said:

Asta nu e portare.
De ce? Ca nu vrei tu, sau ca ti se pare ca nu ar fi corect? :D

View Postdorin_2k, on 20 decembrie 2014 - 23:58, said:

Tu aveai 2 numere diferite in 2 retele diferite si ai ramas cu un singur numar intr-o singura retea.
Aveam numarul 074 in Orange si 072 in Digi. Acum 074 e in Digi, iar 072 e dezactivat (si poate ca deja e al altcuiva). Doar ca acel 074 a preluat beneficiile ce le avea 072.
Inca o  data repet. Nu vorbesc din auzite. Lucrurile astea s-au intamplat si se intampla, indiferent daca tu le consideri sau nu logice. Posted Image

#17
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006
La Digi se poate, asta vreau sa fac , daca ma lasa in Vodafone. Tehnic stiu ca se poate.

#18
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Tehnic se poate porta orice nr din alta retea peste un nr existent in reteaua primitoare.Alte detali sunt stabilite de fiecare retea in parte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate