Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

masa pliabila 12 persoane

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
1955rosan

1955rosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013
As dori o schita cu cotele unei mese pliabile de 12 persoane ca am vazut ca pretul lor este undeva la 180-250 lei,iar pentru confectionarea ei iti este necesar cam 40% dintr-o foaie de pall.Foaia de pal de 2800x2008x18mm costa cam 140 lei,iar dintr-o foaie poti scoate 2 mese.
Rugaminte,o schita cu cotele.Merci

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
carca de cote iti trebuiesc pt asa ceva, daca tot vrei sa faci la comanda, de ce nu incepi sa-ti concepi propriul model?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu vreau sa par ridicol,dar daca foaia costa 140 de lei iar masa complet facuta costa 180-250 de lei,atunci da-le-n masa de schite si cumpara o masa de-a gata,pentru ca oricum nu o vei face mai bine.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca esti masochist, vezi pe site la ikea, alegi modelul, descarci instructiunile de asamblare, adaptezi cotele functie de dimensiunile tale. Cand vei vedea cate-ti mai trebuie pe langa foaia de pal, poate renunti.

#5
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
eu nu stiu de unde scoti tu doua mese dintr-o foaie de pal...si ca pret o sa iesi dublu...pe langa pal-ul propriu-zis iti ma trebuie banda pentru canturi, balamale ca sa se plieze si etc altele...iar ca pret...unde ai gasit cu 250 lei masa pliabila de 12 persoane...ca eu nu am mai vazut sa se fabrice pentru 12 persoane...decat pentru 8 maxim am vazut prin magazine...

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cumpărată,sau făcută la comandă este cea mai bună soluție.
Făcutul acasă se cheamă meserie pe genunchi la mesele pliante și în special la cele de 12 persoane.
Totuși dacă ții morțiș să o faci singur,poți merge cu ruleta să măsori cotele celei pe care vrei să o copiezi.
Teoretic ar trebui să-ți poți calcula singur cotele,dacă te bazezi că o poți face.
Plus feroneria.
Și totuși să nu fiu chiar atât de malițios și să nu te ajut cu nimic,îți dau un mic sfat:
Gândește-o și calculeaz-o în funție de camera în care o vei folosi.

#7
1955rosan

1955rosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013
Mai oameni buni,eu am tot cautat pe net si am vazut foarte multe modele si ca sa fiu sincer am ajuns la concluzia ca totusi cea mai simpla masa eate aceasta.Totusi azi am primit pe email si poza cu dimensiuni pentru o masa care este debitata dintr-o foaie de pall care costa la Leroy Merlin exact 134 lei,iar din poza reiese ca poti lua o foaie  de pall si poti dubla nr de bucati si tot mai ramine din foaia respectiva de pall.Plus de asta taierea la Leroy este gratuita daca ei placa de pall de la ei.
Iata cum arata masa si doc.cu dimensiunii.
Feroneria si cauntul te duce undeva la 28-35 lei/buc,iar costul final este aprox.100-110 lei per buc.
Cred ca merita.

Edited by 1955rosan, 20 December 2014 - 19:58.


#8
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Pai, ce mai astepti? Spor la treaba!

A, mai adauga curentul consumat pentru montarea "cauntului". Banuiesc ca-l lipesti cu fierul de calcat...

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
adevarul este ca arata bestial, din document se vede clar ca seamana  cu masa din pictura lui Da Vinci cu "Cina cea de taina", totul la 100 de lei.

ce alte proiecte mai ai? ca asta deja ne-a dat pe spate

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Intradevar, masa din documentatie costa putin. :)
Banuiesc ca-i vorba de o foaie de pal, pusa pe niste boltari.  Ai uitat sa pomenesti de ce scule dispui, cata experienta ai in domeniu.

#11
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca ai sculele necesare, dar si mai important, daca ai experienta necesara, ai sanse sa o faci singur. Dar daca nu...
Daca merg la martket si cumpar faina, oua, esente si armone, compot de visine, etc, samd, pot spune ca incerc sa fac o prajitura cu visine. Dar, nu inseamna ca la final voi avea o prajitura de  visine. Eventual sa mai fie si comestibila. :)

#12
1955rosan

1955rosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013

 Dany_Darke, on 20 decembrie 2014 - 20:34, said:

adevarul este ca arata bestial, din document se vede clar ca seamana  cu masa din pictura lui Da Vinci cu "Cina cea de taina", totul la 100 de lei.

ce alte proiecte mai ai? ca asta deja ne-a dat pe spate
Pacat de handicapul cu,, degetele".Cred ca le-ai folosit pentru tine !

Subiect incheiat!

#13
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Pana la urma, unde e schita cu cotele si alte cele? Sau este si nu o vad eu?

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
E secreta, sa nu-i furam inventia.

#15
1955rosan

1955rosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013
Imi pare rau dar lipsesc ,,boltarii".O sa-i fac din ,,rumegus"

#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Acum, serios, ai postat schita cu cotele sau nu?

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
n-a postat nimic, totu era la misto, astepta sa punem noi mana pe ruleta si sa facem treaba asta pt el, asa a si inceput topicul, prin solicitarea unor schite cu cotele

plus ca sustine si faptul ca 2 mese de 12 persoane le face dintr-o singura foaie de pal si mai si ramane. totul la 100 de lei.

desi in primul post a zis ca o foaie de pal costa 140. dar na, ii putem strica visurile omului?

il lasam sa se certe singur si sa se contrazica

#18
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Scuza-mi off topicul .

De mult ii caut mamei o masa pliabila de 12 persoane insa cea mai ieftina pe care am gasit-o a fost de 300 lei . Unde ai gasit cu 150 lei ? Lasa-mi te rog link..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate