Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

un server, mai multe IP-uri externe (WAN). Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
Topicul ăsta îl deschid din simplă curiozitate.
Am văzut că în ziua de azi sunt pe net o grămadă de firme care oferă contra-cost găzduirea de servere de jocuri (GTA, MineCraft, CS v1.6, CS:GO ș.a.m.d.).
Toate aceste firme au în oferta lor, semnalat destul de clar, faptul că oferă o adresă IP publică (externă) statică, de obicei de forma 89.44.x.x pentru cei care aleg să găzduiască serverul acolo.
De asemenea, în oferta lor mai este specificat de obicei microprocesorul serverului (de cele mai multe ori este vorba de un intel xeon), portul pe care va rula serverul (dau un exemplu, în cazul jocului Counter-Strike v1.6, este vorba de portul 27015) și alte detalii mai puțin importante.

Tot ce știu, din motive de evidență, este că aceste firme nu dispun de câte un server pentru fiecare client care vrea să hosteze la ei, și nici de abonamente multiple la internet. Bănuiala mea este că au maxim 3 servere pentru fiecare joc (3 pentru GTA, 3 pentru CS v1.6 ș.a.m.d.).

Așadar, pe un singur server sunt hostați mulți clienți (minim 20).

Întrebarea mea este cum se poate ca pe un singur server să fie disponibile mai multe adrese IP publice, toate pe același port și ce echipamente ar face posibile aceste lucruri.

Am cătat pe net ceva răspunsuri la nelămuririle mele, dar nu am găsit decât chestii referitoare la resursele hardware disponibile pentru fiecare server (unii utilizatori au creat niște pluginuri pentru serverele lor și au aflat exact detalii, cum ar fi: numărul de cicluri de procesor pe care le consumă, cantitatea de memorie RAM destinată serverului și cantitatea de memorie RAM rămasă liberă etc.), niște simple numere, oarecum revoltătoare (deși nimic nu este specificat în acest sens pe siteurile firmelor care oferă hosting).

Edited by Andu-, 20 December 2014 - 13:37.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Daca dispui de 10 IP-uri, de exemplu, le poti asocia toate aceleiasi placi de retea, iar daemon-ului ii zici sa asculte pe un IP anume, nu pe toate.
Ma cam indoiesc insa ca tin 20 instante de servere de jocuri pe acelasi server fizic.

Edited by dani.user, 20 December 2014 - 14:04.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAndu-, on 20 decembrie 2014 - 13:36, said:

Întrebarea mea este cum se poate ca pe un singur server să fie disponibile mai multe adrese IP publice, toate pe același port și ce echipamente ar face posibile aceste lucruri.
Cum adica "adrese IP pe acelasi port"? Formularea e o aberatie.

De ce ai nevoie e
  • O "tona" de cunostinte in materie de retelistica si sisteme de operare. Si nu, nu ne pune sa scriem aici romane despre retelistica, e un forum, nu o biblioteca publica
  • Linux, deoarece e mult mai flexibil, mai bine documentat (documentatie gratuita, cu carul), si mai ieftin


#4
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
pe scurt, voiam să subliniez că nu este folosit un firewall NAT.
în caz că este făcut forwarding, același port poate duce la mai multe adrese IP, pe aceeași mașină.

#5
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostAndu-, on 20 decembrie 2014 - 13:36, said:

Întrebarea mea este cum se poate ca pe un singur server să fie disponibile mai multe adrese IP publice, toate pe același port și ce echipamente ar face posibile aceste lucruri.

Pe acelasi cablu de internet incap... nelimitat adrese ip. Pe aceeasi masina (pc sau server) se pot crea nelimitat placi de retea (virtuale).
In acelasi server incap fizic atatea placi de retea cate sloturi libere exista.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate