Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Ioan Talpeș: A fost meritul lui Ion Iliescu că România nu s-a dezintegrat în 1989

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006
Fostul consilier personal al președintelui Ion Iliescu și fostul șef al SIE numit tot de Ion Iliescu, domnul Ioan Talpeș, este acum mare om de dreapta. A candidat pentru un loc de senator PDL în 2008 dar n-a fost ales datorită redistribuirilor.
După ce a devenit "de dreapta" și-a șters saitul personal, unde la rubrica "repere" făcea următoarele aprecieri: "Ion Iliescu – politicianul fundamental pentru România după 1989, personalitate care, într-o stare de grație a cerului, a avut șansa să acționeze, cu succes, pentru a asigura continuitatea conceptului național și geografic statal românesc, într-un moment în care majoritatea românilor nu au înțeles despre ce era vorba”.
Dar dacă discutați cu Talpeș vă poate confirma aprecierile sale despre Ion Iliescu, nu cred că are vreo sfială să le repete.

Internetul păstrează aprecierile lui Talpeș despre fostul (după unele păreri, și actualul) său șef Ion Iliescu.

Quote

în 1989, într-adevăr, în România au intervenit agenți ai serviciilor secrete din Uniunea Sovietică și din Ungaria, care aveau misiunea să elibereze România de Ceaușescu! Desigur, Ungaria avea și un interes imediat pentru că voia Ardealul. A fost meritul lui Ion Iliescu că România nu s-a dezintegrat
Sursa: http://www.argument-...omeo-dumitrescu

Acum apar pe internet o mulțime de propagandiști de felul lui gdans, care pozează în mari antiiliescieni și antifeseniști dar pe de altă parte ne îndeamnă să căutăm adevărul despre revoluția din 1989 în spusele lui Ioan Talpeș.

Dacă îndrăznești să-i contrazici, imediat te acuză că ai sarcina să-l speli pe Iliescu. Eu am pățit-o cu gdans chiar pe forumul ăsta.

View Postgdans, on 17 decembrie 2014 - 10:29, said:

Tu ai ca sarcina sa-i speli pe Iliescu si Militaru, oamenii rusilor ?

Este tupeul maxim al propagandiștilor feseniști/iliescieni, să se pretindă antifeseniști/antiiliescieni și să acuze zgomotos de fesenism/iliescianism pe cei care dezvăluie minciunile FSN-iste.
Dar în spatele lozincilor zgomotoase antifeseniste ei nu fac decît să promoveze ideile esențiale ale laboratorului de propagandă FSN.

Tactica e veche. Înainte de 1989 securitatea, ca s-o compromită pe Herta Muller, a lansat inclusiv zvonul că e informatoare a securității. Pentru securiști nu e nimic condamnabil ca cineva să fie informator al securității, dar ei știu că era condamnabil pentru cercurile de prieteni și oameni de cultură în care se învîrtea Herta Muller, deci că o pot compromite în acest fel.
Acțiunea de compromitere și ripostă împotriva pretinșilor scriitori, originari din Timișoara, William Totok, Richard Wagner și Herta Muller

După 1989, tactica propagandiștilor superficial și zgomotos antiFSNiști dar profund proFSNiști a fost folosită cu succes, prin nume de marcă ale ziaristicii precum Ion Cristoiu (pour les connaisseurs: vîrful de lance al campaniei de falsificare a istoriei revoluției)

Pe Ion Cristoiu îl găsiți acum combătînd pentru "dreapta", la "Evenimentul Zilei". După ce ani de zile a fost editorialist la "Jurnalul Național" din trustul de presă a lui Dan Voiculescu, acum ocazional scrie articole pline de scîrbă față de "Felix" - informatorul.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Si daca mister Talpes are dreptate? Posted Image

#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMarius1989, on 20 decembrie 2014 - 13:29, said:

Fostul consilier personal al președintelui Ion Iliescu și fostul șef al SIE numit tot de Ion Iliescu, domnul Ioan Talpeș, este acum mare om de dreapta.

Este pe dracu' de dreapta.
Un om de dreapta n-ar fi putut niciodata sa-i fie consilier lui Iliescu, darmite sa-l mai si aprecieze si sa-i ridice osanale dupa aceea...

#4
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Iei prea in serios ce se intampla pe forum.. Multi de pe aici au agende ascunse iar altii s-au luat dupa ei.
Tara asta este pe dos si punct, nu cred ca mai exista stat in UE sau lumea civilizata in care oamenii sa fie atat de anarhisti si cu tendinte dictatoriale atunci cand discuta despre democratie si anti-comunism(chipurile, ei le apara).
Cat despre revolutie, parerea mea este ca Iliescu a fost doar omul potrivit la locul potrivit al strainilor si atat, intr-adevar a avut si merite insa meritul adevarat al revolutiei i-a apartinut agentiei straine care a manipulat poporul sa iasa in strada.
Si, la 25 de ani de la revolutie, cu tot respectul si durerea pentru pierderile omenesti si varsarile de sange, afirm cu mana pe inima ca fratii nostri au murit in razboiul altora ca niste prosti. Au murit ca d-alde Basescu, Iohannis sau Blaga sa ne predea lectii de dreapta cand ei au fost bugetari toata viata, ca d-alde Vantu sa recunoasca razand ce furturi strasnice a tras si cat de norocos a fost ca a scapat cu doi ani, ca tiganii sa-si poata etala muschii si palatele cu complicitatea autoritatilor romane, ca unii sa devina prea bogati fara sa aiba o activitate cinstita in viata lor iar oamenii care muncesc si respecta legea sa fie muritori de foame in propia tara.
Democratie inseamna puterea poporului..Noi, romanii, nu intelegem democratia si mecanismele ei asa cum nu intelegem nimic. Multi nu stiu cine-i ala, alalalt dar iau niste sloganuri din presa sau de pe la oameni manipulati de presa online/offline si se trezesc, brusc, cu opinii. De aia si consider ca marea majoritate a iohanistilor sau anti basistilor habar n-au de ce sunt fie una, fie cealalta dar ei sunt si cred pentru ca asa este la moda.
http://youtu.be/kowDo3QNYDg?t=1m34s
Carbon a zis-o bine in melodia asta.. "Nestiind cine trage, cine face jocul, cine-i marele artist". N-am aflat nici astazi, si nici nu vom afla.
Pe 16 am vazut Timisoara calcata-n picioare
Si am ridicat toata tara insetati de razbunare
Satui de mizerie, foame si Ceausescu
Isteria cuprinde Bucurestiul
Periferia se muta-n centru
Bulevarde asediate
Ridicam barricade In Piata Universitatii
Si vad cum tot centrul arde
Arde foc in mii de plamani
Strigam pentru romani
Sa se auda peste ani
Acum si aici noi suntem stapani!
Convinsi ca putem sparge blocul communist
Nestiind cine trage, cine face jocul,
Cine-I marele artist
Ce sponsorizeaza teroristi si dirijeaza mecanismu'
Gloantele lumineaza cerul
Jos incepe seismul
Gloatele fug, speriate de tavalug
Pe rand
Si atinsi de plumb
Cad la pamant si nu pot sa-I ajut
Caci lupt cu bratele goale
Spiritul Libertatii
Tacut imi zic: 'Vii cu vii si mortii cu mortii''
Dar nu-I loc de emotii
Ca-mi doresc Victoria
Pentru mine, familia mea
Si generatii ce vor urma
Si chiar am crezut
Ca pot face mai mult
Si acum am o cruce la cap
Pe care scrïe marunt
"Erou Necunoscut"

View Postsylvius, on 20 decembrie 2014 - 14:02, said:

Este pe dracu' de dreapta.
Un om de dreapta n-ar fi putut niciodata sa-i fie consilier lui Iliescu, darmite sa-l mai si aprecieze si sa-i ridice osanale dupa aceea...
Deci Plesu e de stanga sa-nteleg, nu?
ps: omul era, evident, sarcastic.

Edited by n-amname, 20 December 2014 - 14:10.


#5
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postn-amname, on 20 decembrie 2014 - 14:07, said:

Deci Plesu e de stanga sa-nteleg, nu?

Plesu a fost consilierul lui Iliescu ?
Eu tin minte ca a fost ministru al culturii...

Edited by sylvius, 20 December 2014 - 14:12.


#6
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,333
  • Înscris: 20.05.2005

View Postsylvius, on 20 decembrie 2014 - 14:02, said:

Este pe dracu' de dreapta.
Un om de dreapta n-ar fi putut niciodata sa-i fie consilier lui Iliescu, darmite sa-l mai si aprecieze si sa-i ridice osanale dupa aceea...

Asa este, dar i-a scapat porumbelul care nu este deloc in favoarea gruparii pro-moscovite Iliescu-Militaru :

Talpeş: Schimbările din '89 nu numai că au avut acordul Uniunii Sovietice, dar au fost făcute cu sprijinul şi la iniţiativa Moscovei
http://adevarul.ro/n...936e/index.html

#7
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
O fi fost asta un merit , dar faptul ca  nu a reusit sa pastreze economia cu tot ceea ce a avut de pe vremea lui Ceausescu, este o crima! De pe vremea lui a inceput exodul romanilor in cautarea unui loc de munca ,fiindca au inceput privatizarile ,foarte multe din ele oneroase.
Eu consider si presedintele si deopotriva consilierii vinovati pentru orice decizie proasta.

Edited by alionte, 20 December 2014 - 19:49.


#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostBursul, on 20 decembrie 2014 - 13:58, said:

Si daca mister Talpes are dreptate? Posted Image
Mai precis era vorba de faptul ca la revolutie erau implicati agenti sovietici si ungari, iar cei ungari aveau un interes vis-a-vis de Ardeal. Aici a spus Talpes ca Iliescu a avut un merit ca Romania nu s-a dezintegrat.

E important de stiut exact planurile celor implicati: sovietici, unguri etc. Logic ca ne putem da seama care era planul lui Isztvan: intri in Ardeal, produci haos, apoi faci apel la populatia maghiara si o pui sa ceara independenta. Trebuie insa sa stim detaliile: cum vroiau ungurii sa convinga etnicii locali sa ceara ceva? Pentru ca in momentul in care cereau, fortele romane inclusiv cele ale statului s-ar fi unit intr-o singura directie.

Planurile sovieticilor sunt iar importante. E erau cei mai cerebrali. Se vede treaba asta din modul limpede, etapizat si dus pina la sfirsitul fiecarei faze in care s-a produs revolutia. A fost o actiune chirurgicala cu profesionisti in sociologie si psihologie. Cine ii avea? Logic, ei.

Cel mai timpit si punctul slab al Romaniei a fost Ceashka. In '89 era sa se faca praf tara pentru ca el avea chef sa controleze tot. Daca institutiile statului ar fi fost mai independente niciodata nu ar fi fost posibila implicarea din afara. Dictatura a fost slabiciunea principala a statului.

#9
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Dar poate ca Talpes o sa fie seful cancelariei prezidentiale...

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postn-amname, on 20 decembrie 2014 - 14:07, said:

Si, la 25 de ani de la revolutie, cu tot respectul si durerea pentru pierderile omenesti si varsarile de sange, afirm cu mana pe inima ca fratii nostri au murit in razboiul altora ca niste prosti.
Intr-un fel asa este. Dar sa ne gindim putin la un aspect: daca in '89 nimeni, dar nimeni din tara asta nu si-ar fi pus viata in joc... unde am fi azi? Sa zicem ca romanii iesiti in strada s-ar fi razgindit si in 1-2 ore s-ar fi dus acasa. Plecau pur si simplu ca si cum n-ar fi fost acolo. Unde am fi azi atunci?

#11
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Din ce-mi aduc eu aminte, la prezidentialele Base vs Geoana, nenea Talpes era seara de seara la Nasu, pe B1TV si lua la stanga tot PSDul, de la mic la mare. Era mai basist ca Base. Ce s-o fi intamplat cu el?

Edited by Balamache, 20 December 2014 - 22:02.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
in dec 89 aveam deja 29 de ani. Si stiam clar ca Romania a fost dezemembrata in 40, cand URSS, Ungaria si Bulgaria si-au incordat muschii..Era si un contex geopolitic, etc..
In plus, in "aglomeratie" daca Cineva considera necesar, in '89, Ilici primea un 7.62 in gura si tacea..
Deci sa nu ii acordam merite pe care nu le are. URSS si Ungaria in dec 89 aveau prorpriile probleme interne mult prea mari, asa ca in acele momente extindereea lor teritorial era imposbilia.
Dovada in martie 90 tarile baltice au zis by bye fratelui mai mare. si asta nu a avut ce sa le faca in mod practic.
Deci Talepes sa isi puna talpa pe gura. O manupulare ordinara..

#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,315
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPrien, on 20 decembrie 2014 - 22:50, said:

Deci Talepes sa isi puna talpa pe gura. O manupulare ordinara..

   La ce sa te astepti la oameni ca Talpes si Ilici ? Niste nemernici ridicati pe cadavrele tinerilor impuscati in decembrie '89. Primul tanar impuscat in Bucuresti la Sala Dales a strigat pana sa fie impuscat in cap "Vom muri si vom fi liberi !" Un baiat de 19 ani ,Mihai Gitlan, care credea ca e revolutie, si in primele ore ale protestelor din 21 decembrie '89 din Bucuresti chiar a fost revolutie pentru oamenii din strada care nu stiau ce jocuri de putere se fac in spatele usilor inchise. Interesant e ca nu e deschis niciun topic pe tema 21 - 22 decembrie '89 si in general un topic pe tema evenimentelor din tara de atunci, incepand cu 17 decembrie '89 la Timisoara, in schimb sunt topicuri cu niste teme care mie unul imi provoaca o scarba teribila, cum ar fi chiar topicul asta. Sunt totusi 25 de ani de cand niste oameni nevinovati au fost impuscati pe strazile Capitalei, oameni buni....Eu nu voi uita acele evenimente niciodata fiindca le-am trait din plin si evident ca nici nu pot sa-i iert pe banditii care in acele zile au preluat puterea, ascunzandu-i ulterior pe calaii care l-au executat pe Mihai si pe alti 12 tineri la Sala Dales. Apropo, pe Luiza Mirela, erou-martir, si-o mai aduce aminte cineva in afara de bietii ei parinti ? A fost impuscata in ceafa cu o pusca cu luneta la Sala Dales, evident. Macar azi sa ne mai aducem aminte de acesti eroi. Pentru ei si pentru altii care au avut norocul sa nu fie impuscati in 21 decembrie '89 a fost revolutie. Insa doar pana pe 22 decembrie '89 a fost revolutie. Pe urma, dupa ce puterea a fost preluata de niste odiosi, a fost orice altceva, numai revolutie, nu.

Edited by fansat, 21 December 2014 - 09:33.


#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am fost in fata CC-ului cand cesca a fugit cu elicopterul Si in noaptea de 22 era sa fiu impuscat la TVR..
Asa ca de aia cred ca Talpes vorbeste asa, sa nu adoarma...

#15
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,315
  • Înscris: 31.08.2006

View PostPrien, on 21 decembrie 2014 - 15:29, said:

Si eu am fost in fata CC-ului cand cesca a fugit cu elicopterul Si in noaptea de 22 era sa fiu impuscat la TVR..
Asa ca de aia cred ca Talpes vorbeste asa, sa nu adoarma...

      Da-i in balarii pe toti odiosii astia...Nu am avut absolut nicio simpatie politica in 25 de ani, nu am votat absolut niciodata ca nu m-am vazut reprezentat de niciun politician si de niciun partid. Cand vad ce monstruoasa clasa politica s-a cladit in Romania in anii de dupa '89 mi se face greata...Acum odiosii au mai facut o isprava: au votat leega prin care SRI-ul sa-si arunce un ochi prin PC-urile romanilor fara mandat de la judecator. De ce i-as aprecia pe rusinile astea ale Romaniei ?

#16
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View PostBalamache, on 20 decembrie 2014 - 22:01, said:

Din ce-mi aduc eu aminte, la prezidentialele Base vs Geoana, nenea Talpes era seara de seara la Nasu, pe B1TV si lua la stanga tot PSDul, de la mic la mare. Era mai basist ca Base. Ce s-o fi intamplat cu el?

Dacă a primit ordin să fie mai băsist decît Băse, îl execută. Critică PSD-ul şi cîştigă credibilitate, ca apoi să bage şopîrle favorabile lui Ilici. Ca şi gdans.

#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postfansat, on 21 decembrie 2014 - 09:31, said:

Apropo, pe Luiza Mirela, erou-martir, si-o mai aduce aminte cineva in afara de bietii ei parinti ? A fost impuscata in ceafa cu o pusca cu luneta la Sala Dales, evident.
Normal, am fost colegi. Se maritase cu putin timp in urma.

#18
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,333
  • Înscris: 20.05.2005

View PostMarius1989, on 23 decembrie 2014 - 01:42, said:

Dacă a primit ordin să fie mai băsist decît Băse, îl execută. Critică PSD-ul şi cîştigă credibilitate, ca apoi să bage şopîrle favorabile lui Ilici. Ca şi gdans.

Inca o data te gasesc mincinos.

Ce-ar fi sa dai un exemplu in care il omagiez pe Iliescu ?

Edited by gdans, 23 December 2014 - 16:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate