Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Legarea monedelor de euro, studiu de caz - Bulgaria

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Una din marile greșeli pe care le poate face o administrație de stat este să creadă că moneda țării este infailibilă. Exemplul rusesc ne arată contrariul, dar și în România am avut tentative de atac la leu. Pe scurt, o serie de țări și-au legat cursul valutar inițial de franc și marcă, apoi de euro https://en.wikipedia.org/wiki/Euro . Cu alte cuvinte, risc zero pentru investitori și parteneri comerciali, adaptabilitate sporită pe piață și un stre mai mic al populatiei. Toate astea s-au văzut și în realitatea economică din Bulgaria care a avut o recesiune modestă în timpul crizei https://en.wikipedia...in_Bulgaria.gif
Bulgaria are din 1999 deja cursul fixat cu marca germană, apoi au fixat la euro.

Merită riscul de a avea autonomie a politicii monetare în aceste condiții?

#2
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Daca nu esti bou' baltii si nu ti se scoala p... sa invadezi de aiurea tarile invecinate, o autonomie monetara nu-i neaparat un lucru rau.

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 benis, on 20 decembrie 2014 - 12:53, said:

Merită riscul de a avea autonomie a politicii monetare în aceste condiții?
Pentru noi merita, pentru speculantii pe cursul valutar nu merita.

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
De parca euro, francul elvetian, dolarul ar fi imune la devalorizare.

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu, dar necazul e ca leul fluctueaza fata de euro. In timp ce toate preturile sunt in euro. Prostia omeneasca....

#6
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Tinand cont de intentia de a adera la moneda comuna, de faptul ca economia romaneasca este legata, aproape, de economia monedei comune si ca cele mai multe schimburi economice Romania le are cu aceleasi economii, cred ca ar fi mai sanatos ca RON-ul sa fie legat de EURO.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Prețurile ar trebui exprimate doar în moneda natională în acest caz. Dar cum e greu de făcut acest lucru, pentru că ești o picătură într-un ocean cu euro, cel mai la îndemână lucru este să faci această manevră pe care au făcut-o bulgarii.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Noi cand trecem la euro ?

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Aproximativ cu un an inainte de a se scoate din uz.

#10
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 benis, on 20 decembrie 2014 - 12:53, said:

Una din marile greșeli pe care le poate face o administrație de stat este să creadă că moneda țării este infailibilă. Exemplul rusesc ne arată contrariul, dar și în România am avut tentative de atac la leu. Pe scurt, o serie de țări și-au legat cursul valutar inițial de franc și marcă, apoi de euro https://en.wikipedia.org/wiki/Euro . Cu alte cuvinte, risc zero pentru investitori și parteneri comerciali, adaptabilitate sporită pe piață și un stre mai mic al populatiei. Toate astea s-au văzut și în realitatea economică din Bulgaria care a avut o recesiune modestă în timpul crizei https://en.wikipedia...in_Bulgaria.gif
Bulgaria are din 1999 deja cursul fixat cu marca germană, apoi au fixat la euro.

Merită riscul de a avea autonomie a politicii monetare în aceste condiții?

Daca ai fi bucurestean si ceva mai  matur nu ai fi atat de entuziast.
Eu i-ma vazut pe bulgari venind la Piata Obor (Bucuresti) sa vanda tigari BT si castraveti in otet (si inca cateva din astea) ca sa aiba  bani. Cica pleacu acasa si cu niste cartofi si cateva copane de pui .. sa aiba ce manca !!
Asta ptr ca leva find legata de marca .. nu se putea tipari decat in functie cate marci aveau. Asa ca lefurile se plateau in ce producea fabrica aia. aia cu tigarile erau cei mai fericiti (scapau usor si iute!)... Si findca painea zilnica samd trebuia platita cu moneda .. era bun si leul romanesc !! Asa ca treceau Dunarea pe la Giurgiu si hai la Obor!!

La fel au patit si modovenii (basarabeni) ca doreau sa "tina" cursul leului moldovenesc. Asa ca am vazut si moldoveni din RM vanzand de toate : ciorapi, tigari, coniac, votca si niaba mai stie ce. Lefuri si produsele lor... Cica Iasul era inundat si preturile prea mici (oricum vindeau ieftin sinin Bucale!! ) Discutand am intesl ca erau localitai in RM unde a avea bani insemna sa ia lei romanesti Ca leafa in lei moldovenesti nu vedeau decat politaii si inca vreo 2-3 ... Restu ca dracu care i-ar fi luat fara comertu cu Romania!!

Cam asa risti sa patesti daca te legi de o moneda straina care intra cam cu taraita. Iti distrugi sigur economia (fiindca moneda straina intra in urma unor exporturi .. insa taranul atu trebuie platit ptr grau si lapte .. brutarul ptr paine , medicul ptr consultatie samd.Pana la urma cantitea de munca si produse din tata deapseste cantitaea de moneda straina intrata. Si findca nu poti emite moneda ca deh inflatie iti sugurni economia silind-o la troc. Adica ioperatia a reusitda rpaceintu a murit! A dracului de pacient!~!!

Edited by Ghita_Bizonu, 20 December 2014 - 13:48.


#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 petre69, on 20 decembrie 2014 - 13:24, said:

Noi cand trecem la euro ?

Mai bine FARA!!
Ca in RFG , Italia preurile la produsele de zi cu zi s-au scumpit brisc cu ca 15-17%. In Franta nu stiu nu de lata dar francezilor le-ua trebuit vreo 2 ani sa isi dea seama ca au fots parliti!!

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Ghita_Bizonu, Leul Moldovenesc nu e legat de nimic. Deci îmi dai într-un fel dreptate.

#13
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 Ghita_Bizonu, on 20 decembrie 2014 - 13:27, said:

Daca ai fi bucurestean si ceva mai  matur nu ai fi atat de entuziast.
Eu i-ma vazut pe bukgari venind la Piata Obor (Bucresti) sa vanda tigari BT si catreavtei in otet (si inca cateav din astea) ca sa iabe bani. Cica pleacu acasa si cu niste cartofi si cateva copane de pui .. sa iaba ce manca !!
asta ptr ca leva find legata de marca .. nu se putea tipari decat in functie cate arci aveau. Asa ca lefurile se plateau in ce producea fabrica aia. aia cu tigarile erau cei mai fericiti (scapau usor si iute!)... Si findca painea zilnica samd tyebuia platita cu moneda .. era bun si leul roamnesc !! Asa ca treceau Dunarea pe la Giurgiu si hai la Obor!!
I
La fel au patit si modovenii (basarabeni) ca doreau sa "tina" cursul leului mokdovenesc. Asa ca am vazut si moldoveni din RM vanzand de toate : ciorapi, tigari, coniac, votca si niaba mai stie ce. Lefuri si produsele lor... Ccia Iasul era unundat si preturile prea mici (oricum vindeau ieftin sinin Bucale!! ) Discutand am intesl ca erau localitai in RM unde a avea bani insemna sa ia lei romanesti Ca leafa in lei moldovenesti nu vedeau decat politaii si inca vreo 2-3 ... Restu ca dracu care i-ar fi luat fara comertu cu Romania!!

Recunosc, nici eu nu sunt foarte atent cand scriu, dar mesajul dumneavostra este foarte dificil de citit.

 Ghita_Bizonu, on 20 decembrie 2014 - 13:29, said:

Mai bine FARA!!
Ca in RFG , Italia preurile la produsele de zi cu zi s-au scumpit brisc cu ca 15-17%. In Franta nu stiu nu de lata dar francezilor le-ua trebuit vreo 2 ani sa isi dea seama ca au fots parliti!!

Maririle de preturi datorate trecerii la moneda unica in UE s-au datorat exclusiv dorintei comerciantilor de a-si rotunji preturile spre in sus. Moneda avand o valoare mai mare oricare alta moneda existenta in UE, preturile erau absolut toate mai mici, deci si psihologic majoritatea cumparatorilor aveau impresia ca produsul este mai ieftin. S-au prins dupa cateva luni, un an, dar in imbecilitatea lor au dat vina pe euro. Pe moneda. Si au avut sustinere din partea politrucilor care profita de imbecili, extremistii si euroscepticii (care sunt in general tot extremisti, nationalisti de stanga sau nationalisti de dreapta).

Edited by zardato, 20 December 2014 - 13:56.


#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Ghita_Bizonu, on 20 decembrie 2014 - 13:29, said:



Mai bine FARA!!
Ca in RFG , Italia preurile la produsele de zi cu zi s-au scumpit brisc cu ca 15-17%. In Franta nu stiu nu de lata dar francezilor le-ua trebuit vreo 2 ani sa isi dea seama ca au fots parliti!!
Nu conteaza ,eu tot as prefera sa trecem la euro

#15
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Credeti ca atunci cand vom trece la euro (Isarescu spunea ca cel mai probabil 2019), vom trece la un curs peste 5 lei, ca sa stimulam exporturile? Mi-e greu sa cred ca va sari atata cursul, daca nici macar in timpul crizei n-a depasit 4,7 lei! Plus ca BNR zice ca avem acum inflatie de sub 2%, deci o depreciere a cursului cu cel putin 17-18%  (pana la valoarea de 5 lei) n-ar avea nicio justificare, s-ar scumpi preturile exagerat plus ti-ar sari lumea-n cap, ce facem, ne intoarcem la perioada tiparnitei din anii '90?
Deci nu cred ca vom trece la euro la un curs de 5 lei sau peste, din aceste motive.

#16
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
oare englezii aia perfizi or fo prosti de n-or trecut la euro ? sau ia stati de vorba cu un italian cam ce revoltati erau dupa introducere si cum toate preturile crescusera artificial la rotunjire in loc sa scada la rotunjirea mai avantajoasa !

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Englezii sunt proşti în general, chiar bbc a făcut un documentar pe tema asta, relaţiile economice ale germaniei le bat la cur pe alea englezeşti.

#18
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

 ---robocop, on 20 decembrie 2014 - 14:01, said:

oare englezii aia perfizi or fo prosti de n-or trecut la euro ? sau ia stati de vorba cu un italian cam ce revoltati erau dupa introducere si cum toate preturile crescusera artificial la rotunjire in loc sa scada la rotunjirea mai avantajoasa !

Nu sunt doar italienii imbecili revoltatio, sunt si nemtii imbecili revoltati, si francezii imbecili revoltati, si spanioli imbecili revoltati. Ce vina are moneda in practicile comerciale?!

Englezii au cartierul finantelor de la City, altfel ... si mai si tin cu dintii de el.

Edited by zardato, 20 December 2014 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate