Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Router TP-LINK TL-WR720N

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
Salut,

Am acest router de 2 ani,cand l-am cumparat l-am configurat dupa cum scria in instructiuni,cu cd-ul lor. Nu a mers. M-am chinuit  1 zi sa il configurez,cum am vazut prin tutoriale. Tot nu a mers. Intr-o zi l-am pus sa mai incerc..nu stiu ce am facut,dar stiu ca iar mi-am batut capu 2 ore si pana la urma a mers. Nu mai stiu cum am reusit. Acum ceva timp mi s-a ars modemul de la net (Click net)...si cand mi l-au schimbat astia de la Romtelecom,routerul wireless iar nu functiona.Si nu l-am mai folosit. Acum  vreau sa il folosesc. Am incercat aseara toate metodele,nu merge. Il configurez,cred ca e ok,dar modemul de la Romtelecom nu merge...adica beculetele se aprind bine..dar nu merge. cand il scot pe cel TP-LINK...si pun doar modemul,merge netul. Ce sa ii mai fac? Sau cum se configureaza corect?

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cum ai conectat router-ele intre ele? Ce porturi ai folosit?
Daca ai conectat din LAN modem Telekom in LAN router TP-Link...problema este conflict de IP-uri. TP-Link-ul vine by default cu IP 192.168.0.1...intra in pagina de configurare si seteaza pe partea de LAN 192.168.0.2 sau alt IP. Testeaza din nou si vezi daca functioneaza.

#3
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
Am schimbat...nu merge. Poate nu am facut ceva bine,ca nu prea ma pricep,dar am pus firele fix cum arata in instructiunile de la router,dupa care am configurat routerul TP-LINK cum arata in tutorial.

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ce instructiuni ai urmarit? Cele din manual? Ce tutorial..?

Spune-mi ce clasa de IP-uri este setata pe modem-ul Telekom? 192.168.0.x sau 192.168.1.x?

#5
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
Pai prima data am configurat cu cd-ul de la router,dar nu a mers. Dupa m-am uitat la tutorialul asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WA_FeEVl9TI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .

Ip-ul e 192.168.1.1.

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pai ce treaba ai tu cu PPPoE-ul? Tu ai nevoie de alte setari...
192.168.1.1 este IP-ul modemului de la Telekom sau cel al routerului TP-Link?

#7
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
E ip-ul modemului Telekom.. Pai nu prea ma pricep..si am luat un tutorial de pe youtube,dar se pare ca nu-i bun :D

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
OK.

Reseteaza router TP-Link la setarile din fabrica. Vezi aici, pagina 13.
Dupa reset conectezi un patch (cablu de retea) din PC in orice port LAN de pe TP-Link si accesezi pagina de configurare: http://192.168.0.1 (user: admin, password: admin)
Mergi la Network/ LAN si treci 192.168.1.2 in casuta IP Address. Dupa Save vei pierde conexiunea cu routerul. Dai un disable/enable la placa de retea si vei putea accesa din nou pagina de configurare folosind: http://192.168.1.2.
Mergi la Wireless/ Wireless Settings si in campul SSID1 treci numele pe care il vrei afisat atunci cand cauti reteaua WiFi. Save la final.
Mergi la Wireless/ Wireless Security, bifezi WPA-PSK/WPA2-PSK, lasi la versiune WPA2-PSK, la encryption AES si in campul PSK Password treci parola ta de acces WiFi. Inca un Save la final.

L.E. - Am uitat ceva... Dupa ce ai modificat adresa routerului TP-Link in 192.168.1.2 mergi la Advanced Settings/ DHCP Settings si bifezi Disable la DHCP Server. Nu uiti sa folosesti butonul de Save dupa fiecare modificare.;)

In momentul asta router-ul este pregatit pentru a putea fi conectat la modemul Telekom. Conectezi un patch din LAN modem Telekom in LAN router TP-Link si gata setup-ul.
Conexiunea la internet trebuie sa fie functionala prin WiFi sau conectat cu un PC in LAN-ul ramas liber de pe router-ul TP-Link.
Spor la butonat!Posted Image


L.E.2 - Dupa ce dezactivezi DHCP o sa fii nevoit sa setezi manual IP-ul pe placa de retea a PC-ului. Sper sa te descurci singur sa faci asta, nu stiu ce versiune de Windows folosesti.

Am rearanjat pasii in asa fel incat nu ar mai trebui sa iti faci griji in legatura cu setarea manuala a IP-ului. Succes!

Edited by Lesbianu, 20 December 2014 - 14:37.


#9
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
Am urmat pasii pana la "L.E.2". Am windows 7...nu stiu cum sa setez ip-ul :D

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Control Panel\Network and Internet\Network Connections, dublu click pe Local Area Connection sau cum este denumita placa ta de retea, Properties, dublu click pe Internet Protocol Version 4. In fereastra noua bifezi Use the folowing IP 192.168.1.100 si subnet 255.255.255.0. Astea sunt de ajuns pentru a putea accesa TP-Link-ul cu http://192.168.1.2.
Dupa ce faci conectarea echipamentelor, revii la Internet Protocol Version 4 si bifezi Obtain an IP adress automatically.

#11
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
:( Am urmat pasii de vreo 3 ori...nu merge. Imi apare pe telefon ca am wi fi si pe laptop dar nu se conecteaza...nu mai zic ca nici la pc nu mai merge netu. Routerul TP-LINK se configureaza,dar nu merge modemul de la Telekom..stau becurile aprinse,numai ala care arata daca am net sau nu care clipea nu se aprinde. Nu stiu ce are. Si cand pun doar modemul Telekom merge internetul..Oricum,multumesc mult pentru ajutor! ;)

#12
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Hmm...
Ce model este modem/router-ul de la Telekom?

#13
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
Huawei SmartAX MT882

Tura trecuta cand am folosit routerul tot un gen de asta de modem am avut.. :-??

#14
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Vad ca are doar un port LAN...
Daca functioneaza PC-ul, ar trebui sa poti adauga fara nici o problema router-ul TP-Link configurat cum am explicat mai sus.Posted Image

Conecteaza-le din nou. Patch din LAN modem Huawei in LAN TP-Link (nu in WAN!). Cu PC-ul te conectezi in portul LAN ramas liber pe TP-Link.
Ce IP primeste placa de retea a PC-ului?  Ca sa afli IP-ul apesi tasta Windows + R, tastezi cmd apesi tasta Enter si in noua fereastra rulezi comanda ipconfig. IP-ul il vezi cautand linia IPv4 Adress.
In aceeasi fereastra rulezi comanda ping 192.168.1.2, apoi ping 192.168.1.1. Revii cu un print screen sau imi spui daca primesti reply from sau request timed out.

#15
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
[ http://s11.postimg.org/t4l1dulab/Snapshot_2014_12_20_093015.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am pus firele cum ai spus si merge. Ciudat. Doar ca mi-a aparut imaginea de mai sus,dar merge.
Nu am mai intrat sa vad chestia cu IP-ul.

Edited by aliien, 20 December 2014 - 21:35.


#16
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Posibil sa mearga doar temporar...trebuie sa identifici echipamentul din retea care are IP identic cu al PC-ului.

#17
aliien

aliien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.11.2011
Cum fac asta?

Dar sa vezi..m-am conectat cu laptopul si a mers,dupa nu a mai mers...cand am dat sa ma conectez din nou...imi scria sa bag parola de pe spatele la router,am bagat si cred ca s-a creat retea de wi-fi de la laptop..ca daca incerc sa intru de pe telefon mi se conecteaza de pe reteaua de la laptop. Nu mai inteleg nimic.

Edited by aliien, 20 December 2014 - 21:47.


#18
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Am gasit care este buba... Intra in pagina de configurare a modem-ului Huawei (http://192.168.1.1), mergi la partea de LAN si cauta setarile pentru DHCP. Este pus sa dea adrese IP incepand cu 192.168.1.2 si intra in conflict cu router-ul TP-Link. Modifica tu Client IP Pool Starting Adress in 192.168.1.10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate