Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Receptie Satelit Eutelsat W2 A-B in zona de S-E a Marii Caspice

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Buna ziua Domnilor.
Lucrez in zona de S-E  a Marii Caspice (offshore) si am setat antena Offset 1,7m/1,5m pe Sat Eutelsat W2 A-B.
Folosesc un reciver "Superbox Z450" nu gasesc pt acest "reciver" caracteristicile.
Ma gandesc sa cumpar o cartela de la Freesat sa deblochez toate cananlele Rom.
Prind :
-TVR-urile cu semnal bun 30-40 %.Nu dispare semnalul.
-Antenele cu semnal slab si chiar dispare spre seara.Semanal Oscilant.
-Media Set(protv -urile) cu semnal slab si dispare si el noaptea.
-B1 Tv cu semnal care  oscileaza intre 30 -40 % , iar noaptea dispare.
- Favorit Tv are cel mai putenic semnal.

Doresc un sfat de la voi sa inbunatatesc receptia semnalului .
Ce tip de LNB  sa folosesc  ? calitate si  caracteristici ff bune . Este posibil sa fie si reciverul slab calitativ?
Sau daca aveti alte idei.

Va multumesc

Edited by goctav2000, 20 December 2014 - 12:23.


#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Ca receiver eu am DM800 pvr-hd.E un pic mai scump,dar isi face banii plus ca gasesc imagini pentru el gramada,iar comunitatea e foarte mare.
LNB foloseste unul de 0.1,cu toate ca si un 0.2 merge.Conteaza destul de mult LNB-ul.Eu cu 0.2 la unele posturi aveam 70-80%semnal.Cu LNB de 0.1 pe aceleasi posturi am acum 100% semnal.Antena e fixa,iar conditiile atmosferice au fost cam aceleasi.
Un alt aspect important e "ligheanul".Cu cat e mai mare cu atat semnalul e mai puternic si mai stabil.Iti dai sema de asta cand e innorat sau cand ploua tare.
Referitor la satelit nu stiu cat sa te ajut,ca eu tin antena fixa pe intelsat!

#3
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-W2-ul este un satelit relativ slab aflat si in ,,umbra '' marelui Astra19 asa ca e cam dificil de receptionat de oriunde,chiar si din locatia ta din Asia.Observ ca folosesti o parabola foarte mare,asa ca doar un amplificator de antena ar mai putea sa-ti mai imbunatateasca oarecum semnalul.Calitatea receptorului tau ori cat ar fi de ireprosabila,ea nu poate suplinii semnalul slab.Nu ne-ai spus insa coordonatele geografice ale locatiei si nici daca antena ta este fixa sau moto.

Edited by Arayan, 20 December 2014 - 13:24.


#4
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Acum folosec un LNB cu  0.5dB Noise cu 4 iesiri.
Daca schimb LNB-ul o sa-mi creasca semanlul sau o sa il am cel putin mai stabil?

Edited by goctav2000, 20 December 2014 - 13:30.


#5
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postgoctav2000, on 20 decembrie 2014 - 13:28, said:

Acum folosec un LNB cu  0.5dB Noise cu 4 iesiri.
Daca schimb LNB-ul o sa-mi creasca semanlul sau o sa il am cel putin mai stabil?

LNB-ul nu poate creste semnalul.Doar amplificatorul care este din pacate foarte scump il poate creste,dar care este mai scump decat receptorul si antena impreuna...

#6
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Coordonate geografice :
39 27'48' N   52 47'47"

Stiu ca sunt la margine acoperiri satelitului Eutelsat W2 A.

#7
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Si unde gasesc acest amplificator daca esti amabil.

#8
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.08.2009
Incearca un lnb din gama Inverto Black Ultra, se spune ca cel cu 2 iesiri, ar fi cel mai sensibil din serie!

Edited by florynsv, 20 December 2014 - 21:59.


#9
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Mai fac ceva precizari.
Este Vb de Eutelsat 16 E  Europa C unde sunt toate canalele Ro de la  "Freesat tv ".
Am sa cumpar LNB-ul  "Inverto Black Ultra" sa vad daca mai scade semnalul pe timp de noapte.
Parca este un facut pe la orei 19 parca cineva taie semalul de la LNB si dimineata apare semanlul..

#10
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

View Postgoctav2000, on 20 decembrie 2014 - 12:16, said:

Buna ziua Domnilor.
Lucrez in zona de S-E  a Marii Caspice (offshore) si am setat antena Offset 1,7m/1,5m pe Sat Eutelsat W2 A-B.
Folosesc un reciver "Superbox Z450" nu gasesc pt acest "reciver" caracteristicile.
Ma gandesc sa cumpar o cartela de la Freesat sa deblochez toate cananlele Rom.
Prind :
-TVR-urile cu semnal bun 30-40 %.Nu dispare semnalul.
-Antenele cu semnal slab si chiar dispare spre seara.Semanal Oscilant.
-Media Set(protv -urile) cu semnal slab si dispare si el noaptea.
-B1 Tv cu semnal care  oscileaza intre 30 -40 % , iar noaptea dispare.
- Favorit Tv are cel mai putenic semnal.

Doresc un sfat de la voi sa inbunatatesc receptia semnalului .
Ce tip de LNB  sa folosesc  ? calitate si  caracteristici ff bune . Este posibil sa fie si reciverul slab calitativ?
Sau daca aveti alte idei.

Va multumesc
sa lamurit  situatia ta:

-antena pe care o folosesti este mica pentru receptia satelitului Eutelsat 16A receptia este la limita  ideal este una de 1.80m  ca sa ai si o anumita rezerva de receptie  pe timp nefavorabil
RECOMAND ca antena sa fie foarte bine bibilita/orientata/fixata pe acest satelit ,deoarece  acel procent de 1% castigat insemna mult pentru tine
deasemenea recomand  ca si lnb   TREBUIE bibilita/orientata/fixata  in suport
deasemenea pozitia lnb (skew) in suport un aspect foarte important http://www.satlex.ro...=170&diam_h=150
-"Superbox Z450" receptorul  pe care il detii seamana cu golden media 9080hd care se stie  sa receptioneze/redea semnale slabe  de la mare distanta DX
golden media 9080hd care se stie sa receptioneze si semnale slabe si  sa le reda chiar daca nu atinge limita minima de receptie a semnalului

-lnb pe care eu recomand este acesta:  Inverto SINGLE - Black Ultra  (negu si lung) http://www.digitalsa...lack-ultra.html
si acesta este bun  Inverto TWIN - Black Ultra dar nu se ridica la pretentiile Inverto SINGLE - Black Ultra  (negu si lung)

-amplificatorul de semnal ---Amplificator de semnal - In-Line Synaps AAD240  http://www.receptoar...aps-aad240.html
eu NU RECOMAND deoarece ce castigi la pod platesti la vama ,deci bani aruncati in vant

--cel mai bun amplificator este o antena  mai mare--o regula de aur
in concluzie antena si lnb TREBUIE bibilita/orientata/fixata (sa storci  si ultima picatura din picatura)  foarte exigent
------------------------------------------------------------------------------------------------------
succes

#11
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Mersii mult pt sfaturi .

#12
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Inca o data va multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.
Cand o sa ajung In RO(in ian 2015) o sa cumpar acel LNB Inverto .

Va doresc Craciun Fericit impreuna cu famila.Un An Nou fericit si numai realizari.

Edited by goctav2000, 24 December 2014 - 12:59.


#13
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
@goctav2000
vizioneaza acest  film  si verifica daca  antena ta  focalizeaza  semnalul  direct in lnb  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TTXvpES1_ZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

succes

#14
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postbonou2, on 26 decembrie 2014 - 10:34, said:

@goctav2000
vizioneaza acest  film  si verifica daca  antena ta  focalizeaza  semnalul  direct in lnb  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TTXvpES1_ZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

succes
Mersii mult, din pacate nu pot sa deschid fisierele video.Sunt blocate de serverul la care sunt conectat. Youtube si Facebook sunt blocate de server.
Politica si restrictiile companiei unde lucrez.
Cand o sa ajung acsa la Anul o sa pot viziona filnuletul.

#15
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
am revenit cu o alta recomandare care la ora actuala este cea mai buna  la nivel de amator
pentru aceasta ai nevoie  de un lnb inverto black ultra (negru si lung) si de un feedhorn  , care trebuie achizitionat din china (aliexpress.com)
platesti cu cardul tau din tara  (costa cam 60 de lei) si in 3 saptamani  ajunge la tine in localitate
nu se plateste nimic la vama deoarece chinezul trimite  ca  si  cadou si fara valoare  
aceasta combinatie este cea mai valabila din mai multe pct de vedere  si mai ales ca receptioneaza semnale slabe de la mare distanta
lnb si feedhornul se pot lipi cu rasina epoxy  in acest fel  nu va trebui sa faci alte gauri  (pe corpul feedhornului )  pentru a putea fixa cu suruburi de mici dimensiuni
ATENTIE
capacul alb de pe  lnb se poate desface cel mai bine  cu apa fierbinte
se scufunda lnb in apa calda (dar numai  capacul alb ) in acest fel el se dilata iar cu o surubelnita lata se introduce  intre  corpul lnb si capac
desigur ca se poate demonta  capacul lnb  dar se va deforma acel capac (atentie mare la garnitura de cauciuc din interiorul capacului
odata ce ai pus pe antena  acel  lnb+feedhorn ALIEXPRESS ramane sa bibilesti cu rabdare/zile  si vei avea rezultate pe masura
noteaza  ce valori de receptie a semnalului ai avut cu lnb vechi, cu lnb IBU ,  cu lnb IBU+feedhorn aliexpress si iti vei da seama ce inseamna acel 1% castigat  la receptia semnalului .

succes

Attached Files



#16
GeorgeHasMail

GeorgeHasMail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2007
salutare! eu prind w3c in afara footprint! lnb este de 0.2 db. prind toate canalele mai putin canalele intactului (sunt langa un aeroport fir-ar sa fie). am schimbat lnb cu un Inverto Black Ultra luat din tara dar nu a crescut deloc semnalul! mai bine cauta un pakistanez rabdator care sa directioneze mai bine antena. NB antena mea e de 1.65 m ca mai mare nu am gasit!

Edited by GeorgeHasMail, 19 January 2015 - 01:01.


#17
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Salutari.
Am cumpata Inverto black ultra si semnalul a crescut simtitor.
Dar cand vine seara scde simtitor.
B1 tv nu mai merge.
TVR -urile merg cel mai bine.
Problema este ca am cumparat o cartela TVR+fresat. si nu pot sa deschid programele .
Cei din tara spun ca este de la reciver si tre sa fac un upgrade la softul reciverului.Softul este din 2013 relativ nou.
Reciverul  Superbox Z450,arata ca un no name ,vede cartela conax si toate datele de pe ia.dar programele  nu se decripteaza.

Edited by goctav2000, 09 February 2015 - 18:16.


#18
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Ma puteti ajuta cu un update de soft la Receiver "Superbox z450"   STB  ID  0E0015000041 B0.
Nu mai pot deschide programele TVR -ului si cartela este valabila inca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate