Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Medicament raceala

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,am o raceala puternica si as vrea sa stiu ce medicament este mai eficient.As dori ceva care sa amelioreze simptomele racelii si ceva pentru tuse.Multumesc si sanatate!PS:Cine nu are niciun sfat si are chef de "mistouri" mai bine sa nu se bage.

#2
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Coldrex. Pui Coldrex intr-o cana cu ceai de musetel si adaugi peste ele miere si zeama de la o jumatate de lamaie. Bei cate o cana din asta de 2-3 ori pe zi. Ia de la farmacie Coldrex cu 1000 mg de Paracetamol. E mai eficient. Sunt niste plicuri rosii. Insanatosire grabnica.

#3
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 Adrryo, on 20 decembrie 2014 - 09:18, said:

Salut,am o raceala puternica si as vrea sa stiu ce medicament este mai eficient.As dori ceva care sa amelioreze simptomele racelii si ceva pentru tuse.Multumesc si sanatate!PS:Cine nu are niciun sfat si are chef de "mistouri" mai bine sa nu se bage.

Pentru gat, gargara apa calduta cu sare (7-10 ori pe zi),
Inhalatii cu aburi de musetel,
Ceai (3-4 l.) de tei cu miere de albina poliflora,
Un culcus calduros, acoperit cu o plapuma usoara, si lasa transpiratia sa-si faca numerele, apoi dusuri fierbinti.
N-ai ce cauta pe-afara, ca te tine la pat saptamani intregi.
Altfel, scapi in 3-4 zile de ea.
Sanatate, iti doresc de Craciun sa fi fresh.

Edited by PicoDazore, 20 December 2014 - 09:29.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Autumn_Dream, on 20 decembrie 2014 - 09:24, said:

Coldrex. Pui Coldrex intr-o cana cu ceai de musetel si adaugi peste ele miere si zeama de la o jumatate de lamaie. Bei cate o cana din asta de 2-3 ori pe zi. Ia de la farmacie Coldrex cu 1000 mg de Paracetamol. E mai eficient. Sunt niste plicuri rosii. Insanatosire grabnica.
Faringo Hot Drink, e acelasi lucru la un pret mai mic...respectiv 7 lei cutia ( bine, doar undeva anume Posted Image  )

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 PicoDazore, on 20 decembrie 2014 - 09:28, said:

Altfel, scapi in 3-4 zile de ea.

Nu scapa nimeni de raceala in 3-4 zile orice ar lua.

Mai putin de 7 zile nu te tine ;)

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Este o vorba mai din batrani, o raceala netratata te tine o saptamana, una tratata te tine doar 7 zile.

Paracetamol, ibuprofen, vitamina C, D 2 si 3, o umiditate putin marita si ferite de frig extremitatile. Cavit junior este ieftin si bun.

Edited by Super Chief, 20 December 2014 - 09:31.


#7
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In principiu gripa nu se trateaza. Tine cat tine.

Tratamentul este strict simptomatic. Adica descongestionat nasul, siropuri de tuse, pastile de dureri in gat, etc.

Poti sa bagi vitamine si nebunii in tine ca le bagi fix degeaba, nu se accelereaza nicio vindecare.

Exista ceva studii ne-omologate cum ca vitamina C ar reduce perioada de desfasurare a gripei cu vreo jumatate de zi.

Asadar inarmeaza-te cu rabdare si ceaiuri.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Adrryo, on 20 decembrie 2014 - 09:18, said:

Salut,am o raceala puternica si as vrea sa stiu ce medicament este mai eficient.As dori ceva care sa amelioreze simptomele racelii si ceva pentru tuse.Multumesc si sanatate!PS:Cine nu are niciun sfat si are chef de "mistouri" mai bine sa nu se bage.


In principiu, ce-ti elibereaza din farmacie la liber are efect la primele simptome...
Poti da o fuga la medicul de familie sa te vada.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ah, da, se pot face vaccinuri antigripale, cum a facut subsemnatul prin octombrie. Si nu s-a lipit picior de virus de mine. Posted Image

Evident, vaccinul se face preventiv, nu dupa ce ai nasaul cat globurile din brad, ca sa nu se inteleaga gresit.

Edited by Groot, 20 December 2014 - 09:39.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Autumn_Dream, on 20 decembrie 2014 - 09:24, said:

Coldrex. Pui Coldrex intr-o cana cu ceai de musetel si adaugi peste ele miere si zeama de la o jumatate de lamaie. Bei cate o cana din asta de 2-3 ori pe zi. Ia de la farmacie Coldrex cu 1000 mg de Paracetamol. E mai eficient. Sunt niste plicuri rosii. Insanatosire grabnica.

Nu te sfatuiesc sa folosesti asa zisele "medicamente" efervescente, sunt de tot rahatul. Preferabil e paracetamolul,  sau alte medicamente specifice, in tablete.

#11
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

 myshyk, on 20 decembrie 2014 - 09:47, said:

Nu te sfatuiesc sa folosesti asa zisele "medicamente" efervescente, sunt de tot rahatul. Preferabil e paracetamolul,  sau alte medicamente specifice, in tablete.

Nici eu nu te sfatuiesc sa papi Paracetamol tablete. Iti distruge stomacul.

 lex404, on 20 decembrie 2014 - 09:29, said:

Faringo Hot Drink, e acelasi lucru la un pret mai mic...respectiv 7 lei cutia ( bine, doar undeva anume Posted Image  )

Hai sa-ti explic. Faringo are in compozitie NUROFEN. Nurofenul NU a fost si nu va fi vreodata la fel de eficient ca si Paracetamolul. Cel putin pt raceala si mai ales cand raceala vine insotita de febra si alte simptome mai grave. Da, este mai ieftin dar nu este si eficient. Am testat pe pielea mea. Cu Coldrex mi-a trecut raceala in 3 zile. Cu medicamente pe baza de Nurofen m-a tinut 2 saptamani. Si crede-ma, am un sistem imunitar puternic.

 Groot, on 20 decembrie 2014 - 09:30, said:

Nu scapa nimeni de raceala in 3-4 zile orice ar lua.

Mai putin de 7 zile nu te tine Posted Image

Allow me to disagree. Ultima raceala exact 3 zile m-a tinut. Luand Paracetamol de 1000. 2 plicuri pe zi si in 3 zile eram ca noua.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Autumn_Dream, on 20 decembrie 2014 - 09:52, said:

Nici eu nu te sfatuiesc sa papi Paracetamol tablete. Iti distruge stomacul.



Hai sa-ti explic. Faringo are in compozitie NUROFEN. Nurofenul NU a fost si nu va fi vreodata la fel de eficient ca si Paracetamolul. Cel putin pt raceala si mai ales cand raceala vine insotita de febra si alte simptome mai grave. Da, este mai ieftin dar nu este si eficient. Am testat pe pielea mea. Cu Coldrex mi-a trecut raceala in 3 zile. Cu medicamente pe baza de Nurofen m-a tinut 2 saptamani. Si crede-ma, am un sistem imunitar puternic.



Allow me to disagree. Ultima raceala exact 3 zile m-a tinut. Luand Paracetamol de 1000. 2 plicuri pe zi si in 3 zile eram ca noua.
http://www.anm.ro/_/...eSize=&ID=10526

Faringo Hot Drink 500 mg/200 mg/4 mg granule pentru soluţie orală
Paracetamol/acid ascorbic/maleat de clorfeniramină

Ia si compara cu http://www.anm.ro/_/...geSize=&ID=6523
Coldrex Lemon, pulbere pentru suspensie orală
Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină

Edited by lex404, 20 December 2014 - 09:55.


#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu cand simt ca ma bantuie raceala, bag jumate litru de palinca de prune, de salaj, ma bag in pat, simt ca ma ia cu transpiratie pe spate si a doua zi sunt nou nascut. Unii mai baga si piper in palinca, cica-i mai eficient, ajung 100-200 ml. Atentie, palinca de peste 50 grade, nu posirca de Arges, aia-i pt copii.

#14
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
exerciti fizice ca sa produci Q

#15
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Autumn_Dream, on 20 decembrie 2014 - 09:52, said:

Allow me to disagree. Ultima raceala exact 3 zile m-a tinut. Luand Paracetamol de 1000. 2 plicuri pe zi si in 3 zile eram ca noua.

Curs nitel nasul nu e gripa. Si ti-ai bombardat ficatul degeaba cu paracetamol daca ti-a trecut in 3 zile. Paracetamolul este analgezic. Nu face altceva.

#16
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010

 Groot, on 20 decembrie 2014 - 09:59, said:


Curs nitel nasul nu e gripa. Si ti-ai bombardat ficatul degeaba cu paracetamol daca ti-a trecut in 3 zile. Paracetamolul este analgezic. Nu face altceva.

Parerea ta. Ce am avut eu a fost o raceala foarte puternica. Nu a patit ficatul nimic deoarece imi facusem analizele de sange la cateva zile dupa. Sunt perfect sanatoasa.

 lex404, on 20 decembrie 2014 - 09:55, said:

http://www.anm.ro/_/...eSize=&ID=10526

Faringo Hot Drink 500 mg/200 mg/4 mg granule pentru soluţie orală
Paracetamol/acid ascorbic/maleat de clorfeniramină

Ia si compara cu http://www.anm.ro/_/...geSize=&ID=6523
Coldrex Lemon, pulbere pentru suspensie orală
Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină

Aia de la farmacie mi-a zis ca are Nurofen in compozitie. Nu e vina mea. Dar mersi pt info.

#17
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 rumegus, on 20 decembrie 2014 - 09:56, said:

Eu cand simt ca ma bantuie raceala, bag jumate litru de palinca de prune, de salaj, ma bag in pat, simt ca ma ia cu transpiratie pe spate si a doua zi sunt nou nascut. Unii mai baga si piper in palinca, cica-i mai eficient, ajung 100-200 ml. Atentie, palinca de peste 50 grade, nu posirca de Arges, aia-i pt copii.
Cam ce procent de paracetamol conţine ?
Nu de alta dar m-a luat o răceală de mă enervează .

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Autumn_Dream, on 20 decembrie 2014 - 10:02, said:

Aia de la farmacie mi-a zis ca are Nurofen in compozitie. Nu e vina mea. Dar mersi pt info.

Considera ca si eu tot de la farmacie ti-am zis Posted Image

Treaba sta asa: acelasi DCI exista sub diferite denumiri comerciale. Dumnezo cu mila, preturile difera intr-o veselie. Bine, la unele exista diferente de absorbtie dar nu e cazul acum ( suspensie orala, paracetamol ). Dar Nurofenul este de fapt ibuprofen si costa..destul. Ibuprofen by Cipla e o porcarie ( testata de mine in laborator, versus intre ele ). In cazul asta da, balanta merge catre cel mai scump.
Dar cand este vorba de suspensie orala...atata timp cat substanta e aceasi in mare parte absorbtia si efectul sunt identice.
Si varianta "solida" a acestor plicuri este Parasinus ( evident, se absoarbe mai greu > efect intarziat ).


Posted Image
ps. si faringoHD costa peste 15 lei cutia, pe la alte farmacii

Edited by lex404, 20 December 2014 - 10:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate