Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Firmele de recuperare creante pot executa silit?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Salut

Am o ruda care nu si-a platit cateva luni abonamentul la o firma de telefonie mobila, iar ei au reziliat contractul si au declarat scadenta suma lui pe toata perioada contractuala ramasa -undeva la 1.500 de lei.

La putin timp, s-a primit o instiintare de plata de la o firma de recuperare creante pe o suma mai mare, iar ulterior, in timp de doua luna, suma datorata ar fi crescut cica la 2.500 de lei. In ritmul acesta, mai e putin si vor ajunge sa ceara 10.000 pe niste facturi de cateva sute de lei

Lasand la o parte faptul ca nu cred sa fie posibila umflarea datoriilor cum ar x sau y chef, intrebarea care se pune este: firmele de recuperare creante (gen Creditexpress, Top Factoring, Kruk, etc) pot executa silit? Sau tot ce fac este sa preseze ca sa se plateasca o parte cat mai mare din sumele cerute?

Am observat ca aceste firme cumpara creante la un procent extrem de mic , undeva sub 10%.

Zilele acestea, BCR a vandut un portofoliu de credite neperformante valorat la peste 400 mil eur cu o suma undeva la 28 mil - 6%.

#2
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Firmele in sine nu cred, dar un executor judecatoresc, da.

#3
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
intrebarea e in ce baza pot ele apela la un executor judecatoresc, si de ce nu a apelat creditoarea la unul?

de ce  a vandut creanta cu un procent infim, cand o astfel de procedura i-ar fi permis recuperarea intregii sume datorate?

Edited by Byblos4, 20 December 2014 - 08:34.


#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pentru ca prefera o suma sigura, bugetabila si concreta azi decat ceva nesigur (si cu cheltuielile aferente) peste 1-2-3 ani.
se fac pachete, se vand en-gros, toata lumea multumita.

#5
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
bun, ok asta este raspunsul la intrebarea a doua din postul meu secund.

dar intrebarea din titlul topicului?

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in general prefer sa nu raspund la intrebari puse intr-o doara exclusiv pentru generat posturi.
sunt convins ca si un puber de gradinita poate afla raspunsul, fara sa aiba tangenta cu domeniul, intr-un timp mult mai scurt decat i-ar fi necesar pentru deschiderea topicului.
s-a discutat in cateva locuri si aici pe SP, fara sa mai punem la socoteala atotcuprinzatorul Goagal.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu toate se preiau "la un procent extrem de mic", ci doar alea prescrise, sau aproape de termen, unele se dau chiar gratuit, la pachet cu altele recuperabile.Normal ca datoria creste, apar penalitati pt fiecare zi de intarziere, plus comisionul firmei de recuperare.

#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Sigur , apar penalitati stabilite arbitrar de catre cine are interes sa umfle datoria.

In instanta, asa ceva ar pica instant.

Sfatul meu pentru persoana respectiva va fi sa nu le mai dea niciun ban, si sa nu recunoasca existenta creantei.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
deci tu ai o ruda si apoi tot tu postezi sfatul tau...explica-mi, te rog, de ce nu e asta un topic deschis la oha.

penalitatile nu apar arbitrar. de asemenea dupa cesionarea creantei firma de recuperari nu poate adauga penalitati sau comisioane "De la sine" peste ce scrie in contract.
trimite-mi un print cu o notificare, ceva, primita de "ruda" si continuam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate