Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

dezbatere succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
salut. unchiul meu doreste sa dezbata succesiunea dupa mama, tatal lui fiind decedat inaintea mamei....obiectul dezbaterii este un teren pe al carui titlu de proprietate este trecuta mama sa....notarul poate realiza succesiunea fara anexa 23 si 24? adica doar in baza certificatului de deces si a celorlalte acte?

intreb asta deoarece exista o problema...in certificatul de nastere si casatorie al mamei unchiului meu...aceasta are un nume...iar in certificatul de deces...mai sunt adaugate 2 litere la nume...acesta a dat declaratie cu 2 martori la notar ca este una si aceiasi persoana...dar la starea civila pentru eliberarea anexei 23 si 24...il pune sa rectifice intai certificatul de deces....si i-a zis sa depuna actele pentru rectificare si dureaza mult...poate si un an....

#2
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
nu imi poate da nimeni o parere?

#3
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View Postyo_suporter, on 20 decembrie 2014 - 02:22, said:

salut. unchiul meu doreste sa dezbata succesiunea dupa mama
Sa " traducem "  :
Unchiul meu doreste sa dezbata succesiunea dupa sora sa , ( adica dupa mama mea ) .
Ce inseamna asta ? ca unchiul tau doreste sa mosteneasca pe sora sa ?
Mama ta este decedata sau este inca in viata ?

#4
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

View Posttiopedi, on 20 decembrie 2014 - 15:08, said:

Sa " traducem "  :
Unchiul meu doreste sa dezbata succesiunea dupa sora sa , ( adica dupa mama mea ) .
Ce inseamna asta ? ca unchiul tau doreste sa mosteneasca pe sora sa ?
Mama ta este decedata sau este inca in viata ?

doreste sa dezbata succesiunea dupa mama lui...care este decedata...nu are nici o treaba cu mine sau cu parintii mei...el vrea sa faca succesiunea dupa mama lui...mai avand 2 frati care cedeaza in favoarea lui...intreabarea era alta...si am postat-o mai sus....

Edited by yo_suporter, 20 December 2014 - 16:12.


#5
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View Postyo_suporter, on 20 decembrie 2014 - 16:09, said:

.mai avand 2 frati care cedeaza in favoarea lui.
Daca cei 2 frati sunt hotarati sa cedeze in favoarea lui , atunci sa consfinteasca acest lucru printr-un act autentificat de un notar public .
Restul " incurcaturilor " tipic romanesti , se pot depasi cu rabdare , tutun si perseverenta .
Daca unchiul tau " preferat " are actul notarial pe care l-am sugerat mai sus , nu mai sunt impedimente majore .
Va lupta doar cu administratia locala care a facut posibila incurcatura din actele de deces  , fara sa fie nevoit sa se lupte si cu ceilalti mostenitori .
Timpul va rezolva  dilema " identificarii " cu exactitate a persoanei decedate si in acest mod unchiuletul tau preferat va deveni proprietar cu drepturi depline .

#6
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010
nu stiu ce tot vorbesti acolo cu "unchiul preferat" si etc...poate doar vrei sa pari mai interesant....eu am pus o problema...tu raspunzi la total diferit... eu am intrebat scurt si la obiect...daca legea ii permite notarului sa faca succesiunea fara anexa 23 si 24? deoarece cand am fost sa intreb de ce acte are nevoie...mi-a zis toate actele si la sfarsit imi zice ceva de genu..." aaa...si anexa 23 si 24...e bn sa le aibe si pe ele"...ca si cum a lasat sa se inteleaga ca merge si fara....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate