Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

soft gestionare oferte si comenzi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ionutvd

ionutvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.07.2005
Salut. Am nevoie de un program pentru a gestiona ofertele facute clientilor. O sa descriu mai jos activitatea pe care o am la birou:

Am un magazin online de piese auto. Suntem 3 persoane. 2 fac oferte clientilor care suna in timpul zilei, preiau comenzi telefonic si proceseaza comenzile facute in site. Cealalta persoana factureaza si face awb pt curier si ocazional preia comenzi (cand ceilalti nu pot vorbi).
Momentan toate informatiile le notam in excel, dar este destul de greu sa ne sincronizam. Practic eu vreau un program in care cel care factureaza sa vada in timp real tot ce noteaza ceilalati doi, pentru a ii fi mai usor la facturare si completare awb curier.
Datele pe care cei care preiau comenzi le noteaza sunt: In prima faza, daca clientul cere o oferta: Nume, nr de telefon, tipul masinii, seria masinii, piese dorite. Apoi completeaza cu preturi pentru variantele ofertate. Daca clientul comanda, este intrebat daca ridica piesele din magazin sau doreste sa i se trimita prin curier. Daca alege pentru curier, i se cere si adresa de livrare.
Vreau ca cei 2 sa aiba posibilitatea de avea si un camp de observatii si sa poata da anumite statusuri clientilor, de ex:In asteptare, Pierdut, Ridicare din magazin, Livrare prin posta, Livrare prin curier.

Imi imaginez ca nu exista ceva care sa faca exact ceea ce am descris eu mai sus (am postat acest topic si la rubrica programe facute noaptea acasa, poate exista vreun amator :) ), insa vreau ceva care sa fie aproape de ce vreau eu, un soft sau o platforma online de gestionare oferte/comenzi simpla, usor de folosit si nu foarte scumpa.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
zici ca aveti deja un excel cu asa ceva, culmea este ca puteti foarte usor tine evidenta cu el.

banuiesc ca nu il actualizati o data la 1 ora sa zic sau cu randul, cand unul cand altul, nu? pt ca daca faceti asta, faceti o mare prostie

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
poti face foarte usor in MS Access, cred ca e munca de maxim o ora pentru cineva priceput
nu ai nevoie decat de un share drive comun pe toate computerele (care poate sta pe oricare din aceste computere) si, bineinteles, licente de Access pe fiecare computer :)
fara servere, fara baze de date complicate

#4
alexpromd

alexpromd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2010
Cu google drive credca se poate rezolva foarte frumos.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
omu' vrea solutie la cheie nu sugestii

#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostDany_Darke, on 19 decembrie 2014 - 23:58, said:

zici ca aveti deja un excel cu asa ceva, culmea este ca puteti foarte usor tine evidenta cu el.

banuiesc ca nu il actualizati o data la 1 ora sa zic sau cu randul, cand unul cand altul, nu? pt ca daca faceti asta, faceti o mare prostie


Ia mai detaliaza putin cum pot lucra 3 oameni real time intr-un excel. Si de ce ar face o mare prostie sa il actualizeze periodic? Adica nu lasa afirmatiile in aer, finalizeaza-le.


Nu de alta, dar eu la job folosesc cateva exceluri la comun cu toti colegii si nu putem folosi acele exceluri decat pe rand. Cand cineva deschide acel excel este inchis pentru editare pentru oricine altcineva, pana cand primul utilizator il inchide.

Edited by Groot, 20 December 2014 - 08:12.


#7
ionutvd

ionutvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 14.07.2005
Evident ca acum nu lucram realtime în același excel, pentru ca cei 2 care preiau comenzii s-ar suprapune în editarea acestuia. De cele mai multe ori vorbesc la telefon în același timp.
În acest moment lucram fiecare în care un excel care se afla în google drive. În momentul în care încep sa fac facturi și colete deschid pe rand fiecare excel și iau de acolo ce am nevoie.
Eu vreau un mic program de tip crm care sa ne ușureze munca.

Edited by ionutvd, 20 December 2014 - 08:28.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ai un buget pentru asta?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai de un CRM si ai nevoie.

#10
alexpromd

alexpromd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2010
Un crm costa. Dar pentru 3 angajati nu se merita.
Google drive iti permite sa creezi formulare si sa le accesezi in acelasi timp de mai multi. Eu nu vorbesc sa incarci un excel pe google drive. Ci sa lucrezi acolo.

Ionutvd pune aici un model de excel in care lucrati

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View PostGroot, on 20 decembrie 2014 - 08:10, said:

Ia mai detaliaza putin cum pot lucra 3 oameni real time intr-un excel. Si de ce ar face o mare prostie sa il actualizeze periodic? Adica nu lasa afirmatiile in aer, finalizeaza-le.

Apasand butonul magic "Share Workbook"
https://support.offi...04-0ca4658b0c61

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pui acel excel in share si il actualizeaza fiecare, la fiecare salvare a unuia din ei, ii va spune ca intre timp s-au salvat si x date de catre altcineva, pt acest lucru, acele celule vor avea un chenar pt a evidentia ce s-a schimbat, la urmatorul refresh, acele chenare dispar si apar normal celulele.

asa ceva folosesc eu la munca, asa ca stiu ce vb. daca nu este facut acel share, da, iti apare ca este deschis de gigel si poti face doar un read only pe acel fisier.

mai puneti mana pe carte si invatati excelul daca tot il folositi in fiecare zi. nu zic ca si eu sunt plina de stiinta, insa lucrurile de baza tot le stiu.



corect dani.user

Edited by Dany_Darke, 20 December 2014 - 10:45.


#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostGroot, on 20 decembrie 2014 - 08:10, said:

Ia mai detaliaza putin cum pot lucra 3 oameni real time intr-un excel. Si de ce ar face o mare prostie sa il actualizeze periodic? Adica nu lasa afirmatiile in aer, finalizeaza-le.


Nu de alta, dar eu la job folosesc cateva exceluri la comun cu toti colegii si nu putem folosi acele exceluri decat pe rand. Cand cineva deschide acel excel este inchis pentru editare pentru oricine altcineva, pana cand primul utilizator il inchide.

incercati google drive. O sa va revolutioneze munca. Se salveaza in timp real orice modificare si evident, este vizibila pentru orice utilizator.

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostDany_Darke, on 20 decembrie 2014 - 10:44, said:

pui acel excel in share si il actualizeaza fiecare, la fiecare salvare a unuia din ei, ii va spune ca intre timp s-au salvat si x date de catre altcineva, pt acest lucru, acele celule vor avea un chenar pt a evidentia ce s-a schimbat, la urmatorul refresh, acele chenare dispar si apar normal celulele.

asa ceva folosesc eu la munca, asa ca stiu ce vb. daca nu este facut acel share, da, iti apare ca este deschis de gigel si poti face doar un read only pe acel fisier.

mai puneti mana pe carte si invatati excelul daca tot il folositi in fiecare zi. nu zic ca si eu sunt plina de stiinta, insa lucrurile de baza tot le stiu.



corect dani.user


Am sa studiez chestia asta. Habar nu aveam sa se poate modifica real time de catre mai multi useri un fisier excel.

Edited by Groot, 20 December 2014 - 15:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate