Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Afisare paginata a produselor pe un site

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ryphel94

ryphel94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.03.2013
Daca vreau sa creez un site catalog de produse, in care sa afisez mai multe produse, impartite pe pagini.

De exemplu pagina 1 are afisat cele mai recente 20 de produse incarcate pe site, pagina 2 are urmatoarele 20, mai vechi, si tot asa.

Cum pot face asta? Am nevoie doar de php sau si mysql? Un tutorial de pe net ar fi foarte folositor! Posted Image

Un exemplu ar fi cum sunt distribuite produsele pe emag..

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Paginarea n-are treaba cu sursa de date (poate fi mysql sau orice altceva), si se poate realiza deasemenea folosind orice limbaj server-side (ex. php), sau client-side (direct din javascript).
La cum pui problema, am impresia ca inca nu stii afisa produsele nici toate pe o singura pagina. Rezolva partea asta mai intai.

#3
ryphel94

ryphel94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.03.2013
Stiu sa afisez toate produsele pe o singura pagina.. de la cele mai recente la cele mai vechi cu php.. nu stiu cum sa fac ceea ce am zis mai sus. Un tutorial va rog :D

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
https://www.google.r...make pagination

adevarul e ca nu se gaseste nicaieri pe net informatia asta

#5
ryphel94

ryphel94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.03.2013
Mda.. cam asta am gasit si eu..voiam sa stiu daca se poate ceva fara mysql. Eu deobicei faceam arrays in php si le importam unde aveam nevoie. Mersi oricum

Edited by ryphel94, 20 December 2014 - 11:43.


#6
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Se poate si fara MySQL daca ai produsele intr-un array, dar nu vad logica sa faci asa ceva daca ai toti neuronii acasa. Va merge la 10-15 produse, dar pe masura ce creste numarul produselor poate vrei sa pui si un search, un atribut nou unui produs, etc.

Ce vrei tu la un array se numeste slice (http://php.net/manua...array-slice.php).
Pentru MySQL foloseste LIMIT pentru a delimita numarul de produse si offsetul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate