Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Alta masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salut!  In urma cu doi ani am fost in germania sa.mi cumpar masina. Incepator fiind pe vremea aceea, nu cred ca am ales chiar ceea ce.mi doream. Mi.am luat un golf 5. Masina este frumoasa, nu prea mi.a facut probleme,nu am schimbat decat o bobina de inductie in 30k km +consumabile. Ceea ce ma deranjează la ea este motorul. Mi se pare ca este submotorizata, motorul fiind 1.4 bca. Si plus de asta imi pare ca consuma destul de multicel pt ceea ce ofera. Intrebarea mea este: acelasi golf 5 cu motor 1.9 tdi consuma la fel de mult ca 1.4? Ca de oferit sunt sigur ca are mai mult..cu masina merg si in oras si in afara orasului. Ma enerveaza ca la 100 km/ h deja am 3000 rot/min si consuma... Motorul de 1.9 consuma si el mult la viteze mari? Pe mine ma bate gandul sa caut sa fac un schimb sau sa o vand...daca mi.as lua alta masina tot golf 5 as vrea, dar 1.9..as regreta dupa sau nu? Din cate am inteles astia cu motorina se plang de multe probleme, spre deosebire de benzinare..ce ziceti, ce ma sfatuiti?

#2
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
1.9 este un motor foarte bun, consumul este undeva pe la 5.4 la 100km/h pe la 140km/h undeva pe la 6.2. In oras nu cred ca trece de 10-11. Diferenta mare o simti cand bagi piciorul in ea, o sa se simta destul de sanatos. Problemele la motorina sunt la motoarele noi E5, E6 deoarece au multi senzori si multe sisteme anticontaminare. Am vazut 1.9 si cu 900.000km.

Edited by PlasticBoy18, 19 December 2014 - 22:36.


#3
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Da, "astia cu motorina" se plang ca are consum prea mic, putere si sunt mai fiabile.Posted Image

#4
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009

 nino852, on 19 decembrie 2014 - 22:36, said:

Da, "astia cu motorina" se plang ca are consum prea mic, putere si sunt mai fiabile.Posted Image

Singurul lucru care au motoarele diesel fata de benzinarele actuale este forta (cuplu) si consumul ceva mai mic. Un motor pe benzina turbo are aceeasi uzura sau chiar mai mica fata de un diesel datorita noilor cutii in 7-8 trepte. Un 1.8 TFSI la 140km/h are undeva la 2200RPM cuplat la o cutie Multitronic in 8 rapoarte. La fel si dieselul.

#5
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
motorul e ok dar ia fara filtru de particule,

#6
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
1.4-le se stie ca e puturos si gurmand. Daca vrei un compromis intre sportivitate si consum de ce nu te uiti dupa un 2.0 TDI? Pe o octavia 2.0 tdi am scos consum si sub 5 la drum intins (Cluj- Oradea), in oras consuma 8-10 (si bate spre un 12 iarna). Ca putere, nu e racheta dar nici nu trebuie sa iti faci cruci si sa retrogradezi 3 trepte inainte sa intri in depasire.

Edited by v_andrei, 19 December 2014 - 23:16.


#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Cred ca cel mai bine e sa sa intrii pe forumul dedicat WV si sa studiezi problemele la motorul de 1.4 si 1.9.
Dieselul e pretentios dar compenseaza la (multe) drumuri lungi.

#8
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Am de 10 ani motor de 1,9 , merg zilnic cu masina, nu am avut nici o problema , consum de 4/6 l.
Motoarele TFSI abia au aparut, ramane de vazut cum se comporta la fiabilitate.
Daca vrei sa faci liniute, iti iei motor mai puternic,e simplu.

Edited by nino852, 20 December 2014 - 08:57.


#9
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Daca sta intr-un oras mic sau mediu nu o sa aiba consum de 10 la suta urban numai daca circula numai la ore de varf cate 2-3 km si spoi pauza pana se face motorul bocna la loc. Am avut si eu 1.9 Tdi si in Baia Mare n-am avut consumuri urbane mai mari de 8 la suta nici iarna.
Daca ai grija sa nu iei unul cu volanta sau turbina terminate nu cred ca o sa regreti. Si volanta si turbina se verifica destul de usor. Chestia e ca dupa ce o cumperi sa ai si tu grija de ele sa nu le strici tu, ca apoi o sa plangi (daca esti sarac si cu pretentii).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate