Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

M-AUDIO STUDIOPHILE AV 40 vs Microlab SOLO 6C NEW

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Vreau sa imi iau o pereche de boxe de birou, pentru calculator.
Am avut un sistem Jazz 9940 (vandut intre timp) + Placa audio Audigy 2 ZS, problema e ca mi-am mutat biroul intr-o camera   cu dimensiunile mult mai mici decat sufrageria, asa ca un sistem 5+1 ocupa mut prea mult loc.

Boxele le iau pentru muzica, rar filme.

M-am uitat pe net si in banii pe care vreau sa ii cheltui (max 600 ron) mi-au sarit in ochi, cele 2 variante postate in topic:
1. M-AUDIO STUDIOPHILE AV 40
2. Microlab SOLO 6C NEW

si as mai adauga o a 3'a varianta:

3. BEHRINGER MS40

Opinii/pareri ? Alte variante?
Placa audio mai corespunde cerintelor actuale ?

Multumesc anticipat.

Edited by touche, 19 December 2014 - 20:51.


#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Intr-o camera mica, M-Audio clar.

Daca nu, TAGA 500, la buget ceva mai mare.

Edited by undercoverbrother, 19 December 2014 - 20:46.


#3
viorelo68

viorelo68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.08.2008
Daca esti din braila/galati iti vand eu o pereche de solo 6c new,cumparate de 2 luni fara nici cea mai mica problema,eu doresc ceva mai puternic

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.fly-music...-elevate-5.html

#5
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Sunt din Brasov.
Biroul meu e in logie, adica 1,5m X 6m, asadar spatiul e mic.

#6
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Pana la urma am luat Microlab SOLO 6C din Brasov SE la 430 ron (mai au garantie inca un an)
Din pacate nu am loc in calculator sa pun placa audio, si momentan sunt pe audio on-board.
Se aude binisor, da parca ma asteptam la mai mult. Oricum la pretul asta, cred ca am facut o alegere buna.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Poate ca e mai bine ca nu ai loc de placa. Nu ai fi vazut nicio diferenta reala pe Microlab. Ba de fapt ai fi vazut dar diferenta e mai mult de la setarile implicite ale egalizatoarului si ale preului fiecarei placi decat alceva, chestii pe care le poti rezolva si tu.
Cand ai adus Microlab in discutie ma gandeam ca le cunosti cat de cat si le accepti asa cum sunt.
Nu zic ca ai ales rau dar nici nu pierdeai nimic daca nu le luai.

Edited by undercoverbrother, 20 December 2014 - 14:26.


#8
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Sa inteleg ca maudio era o varianta mai buna?

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Dintre variantele ramase as lua oricand astea. Fata de m-audio coboara mai bine in bas(au si un buton de bas boost) si sunt mai suferitoare la pozitionare datorita formei eliptice a gaurii unde e tweeterul(dispersie mai buna in unghiuri a sunetului). M-audio sunt mai spre near field. MS 40 de la Behringer sunt iarasi o alegere ineresanta datorita DAC-ului integrat.
Microlab Solo 6/7 sunt doar niste boxe mai bunicele de pc ,dar fara mari pretentii .Erau foarte rentabile la vechile preturi de acum 2-3 ani.

#10
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

View Posttouche, on 20 decembrie 2014 - 15:19, said:

Sa inteleg ca maudio era o varianta mai buna?


Din cele 3 variante, Microlab ar fi fost ultima aleasa de mine. Ai pus 2 seturi de monioare audio ( M-AUDIO STUDIOPHILE AV 40; BEHRINGER MS40) langa Microlab Solo 6 care nu sunt decat o pereche de boxe pentru PC si te-ai si grabit sa le iei fara sa astepti foarte multe pareri.

Sper sa reusesti sa le setezi in asa fel in cat sa iti incante urechile. Pana la urma, asta conteaza!

Edited by barzik, 24 December 2014 - 09:00.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
M-audio studiophile av-40 ,Behringer MS 40 si Alesis Elevate 5 NU sunt monitoare de studio ci monitoare multimedia. Toate aceste variante intr-adevar sunt peste Solo 6/7. Monitoarele adevarate de studio nici nu sunt de recomandat in ascultarea muzicii intr-o camera mobilata din diverse motive.

#12
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

View Postedigee, on 24 decembrie 2014 - 10:10, said:

M-audio studiophile av-40 ,Behringer MS 40 si Alesis Elevate 5 NU sunt monitoare de studio ci monitoare multimedia. Toate aceste variante intr-adevar sunt peste Solo 6/7. Monitoarele adevarate de studio nici nu sunt de recomandat in ascultarea muzicii intr-o camera mobilata din diverse motive.

Da, trebuia precizat. Eu m-am referit doar ca la faptul ca sunt monitoare audio, nu am precizat ce si cum pentru ca era de ajuns sa se intelega ca sunt peste solo 6/7 sau orice sistem multimedia pentru PC. My bad! :D

#13
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Da, asa e ... cred ca m-am grabit un pic.
Nu sunt foarte incantat de astea, ddar la banii astia cred ca au fost o alegere decenta. Probabil trebuia sa mai pun niste bani si sa merg pe Alesis Elevate 5...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate