Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cateva intrebari pentru voi

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Buna tuturor.O sa incerc sa fiu cat mai scurt desi am tendinta sa ma lungesc in vorbe. Ma numesc Radu,sunt student in anul 2 la informatica in Bacau si urmeaza sa plec in Istanbul cu o bursa Erasmus pe 26 ianuarie timp de un semestru. Este prima oara cand plec din tara,prima oara cand calatoresc cu avionul si prima oara pentru multe altele.  As dori daca se poate sa va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari deoarece sunt foarte confuz si nu prea am pe cine sa intreb.

1. As dori sa zbor cu pegasus, insa sunt atatea site-uri de unde iti poti lua bilete ca m-am zapacit.Cel mai bun pret l-am gasit chiar pe site-ul lor la flypgs insa nu sunt sigur cum functioneaza treaba si daca cumva le cumpar de acolo,le pot folosi in romania la fel ca si cum le-as fi cumparat de pe alt site romanesc?
2.Nu am avut timp sa imi fac un pasaport permanent,asa ca mi-am facut unul temporar , timp de un an,credeti ca o sa imi creeze asta probleme acolo?
3.Am inteles ca de anul acesta nu mai trebuie viza si ca trebuie sa platesc in istanbul in jur de 150 de euro pentru un permis de sedere, stiti ceva despre asta?
4.Imi trebuie o cazare timp de 4-5 luni acolo si nu stiu unde si ce sa caut. Mi-e teama ca o sa gasesc ceva dar cand ajung acolo nu e nimic.In caz de asta,unde as putea sta primele seri pana gasesc alta cazare?
5.Am voie sa iau pastile cu mine in bagajul de cala? Si inafara de arme, evident,ce nu am voie sa mai iau in el?
6.Alte sugestii/recomandari ati avea pentru mine?

Imi cer scuze daca sunt prea multe intrebari si nu le-am formulat bine. Multumesc anticipat tuturor !

#2
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
1. E preferabil, cel putin pentru mine, sa iau biletele direct de pe site de la compania aeriana. De ce? Pentru ca mi s-a intamplat cand am luat de pe siteuri de la agentii de voiaj sa apara un pret final, dar abia cand sa platesti iti apare si comision 40 euro. Nu sunt toate asa, dar m-au cam dezamagit. Cel putin la companie stii din start cat ai de dat.
2. Cu pasaportul nu vei avea probleme daca nu stai mai mult decat perioada de valabilitate pe care o ai pe el. Deci daca stai un semestru, esti in regula! Daca se intampla sa ramai peste un an, mergi la ambasada Romaniei cu o luna inainte de expirare si faci altul nou!
3. Nu stiu
4. Cauti pe net dinainte de plecare cateva hoteluri ieftine pentru a sti unde sa mergi daca ai probleme cu cazarea
5. In bagajul de cala eu iau de toate, arme nu am! La bagajul de mana sa nu iei prea multe pastile, daca iei crema sa nu depaseasca 100ml, fara lichide. La unele companii bagajul de mana nu trebuie sa depaseasca o anumita marime, ori o anumita greutate. Dupa ce iei biletul, iti apar informatii complete pe el, sau daca nu, cauti pe siteul companiei respective.
6. Sa profiti de fiecare moment acolo! Bafta!

Edited by Jm3k3ritza, 19 December 2014 - 17:30.


#3
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostRaduTataru, on 19 decembrie 2014 - 17:00, said:

1. As dori sa zbor cu pegasus, insa sunt atatea site-uri de unde iti poti lua bilete ca m-am zapacit.Cel mai bun pret l-am gasit chiar pe site-ul lor la flypgs insa nu sunt sigur cum functioneaza treaba si daca cumva le cumpar de acolo,le pot folosi in romania la fel ca si cum le-as fi cumparat de pe alt site romanesc?
Da,le poti lua de pe flypgs.com ,site-ul oficial al Pegasus.Fara probleme.

View PostRaduTataru, on 19 decembrie 2014 - 17:00, said:

3.Am inteles ca de anul acesta nu mai trebuie viza si ca trebuie sa platesc in istanbul in jur de 150 de euro pentru un permis de sedere, stiti ceva despre asta?
Viza nu trebuia nici anul trecut,in octombrie,cand am fost eu.De cei 150 de euro nu stiu,n-am auzit...

View PostRaduTataru, on 19 decembrie 2014 - 17:00, said:

5.Am voie sa iau pastile cu mine in bagajul de cala?
Da.

View PostRaduTataru, on 19 decembrie 2014 - 17:00, said:

Si inafara de arme, evident,ce nu am voie sa mai iau in el?
Explozibili,substante inflamabile,radioactive,corozive.
Aa, si chinezi transati.Posted Image

#4
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Ca "turist" roman nu-ti trebuie viza pentru intrare pe teritoriul Turciei, dar nu poti sta mai mult de 90 de zile/an, parca... Cum tu ai de gand sa stai mai mult, s-ar putea sa fie nevoie sa obtii viza (de studii, probabil). Cauta pe site-ul MAE.

#5
Tatarul

Tatarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 25.11.2012
Multumesc tututor pentru raspunsuri!

@zuv
Daca iau de pe flypgs sa inteleg ca sunt recunoscute si la noi in aeroport ,nu? Am vazut ca e mai ieftin la ei si sunt curios daca trebuie sa mai platesc alta taxa decat cea mentionata de ei

#6
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostRaduTataru, on 20 decembrie 2014 - 15:06, said:

@zuv
Daca iau de pe flypgs sa inteleg ca sunt recunoscute si la noi in aeroport ,nu?
Da,categoric.Anul trecut am fost la Istanbul,cu Pegasus,cu bilete luate de pe site-ul lor.

View PostRaduTataru, on 20 decembrie 2014 - 15:06, said:

Am vazut ca e mai ieftin la ei si sunt curios daca trebuie sa mai platesc alta taxa decat cea mentionata de ei
Fata de pretul final afisat pe site in urma procesului de rezervare, nu mai platesti nimic.

#7
alexeren

alexeren

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.09.2014
Salut.
Sunt in china pentru cateva zile si am vazut ca google e restrictionat. Este vreo alternativa chinezeasca sau poate un china google ?Un link ar fii util daca exista :D.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate