Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

SSD for cashing

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
benchia

benchia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2014
salut Softpedia! Am achizitionat de curand un laptop Asus n551jk care dispune de un HDD de 1TB is un SSD de 24Gb.
Intrebarea este urmatoarea. Pe acest SSD de 24 GB pot sa instalez windows? Cineva mi-a mai spus ca poate fi folosit ca memorie cache. Imi poate explica cineva ce inseamna asta? Multumesc anticipat!

#2
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Laptopul achizitionat de tine nu are SSD inclus ci un SSHD , un hibrid intre SSD si HDD , HDD-ul are un SSD de 24 GB ce poate fi utilizat ca si memorie cache , instalezi sistemul de operare pe HDD , apoi posibil sa ai si un software inclus pentru optimizare .

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

"  Cineva mi-a mai spus ca poate fi folosit ca memorie cache. Imi poate explica cineva ce inseamna asta? "
Poate ar fi bine să îl întrebi pe cel care a afirmat asta.

"  Pe acest SSD de 24 GB pot sa instalez windows? "
Din ce scrie pe http://windows.micro...em-requirements se pare că s-ar putea instala.

Ca părere personală, spaţiul de pe Hdd e mic şi cum în timp se adună în sistem fel de fel de gunoaie... mai bine nu instalezi un sistem Microsoft ci un Linux.

Editare:
Valentin_ are dreptate, Hdd-ul este o struţo-cămilă.

Varianta cu Ssd de 256Gb ( relativ mic ) este de preferat în locul celei cu Hdd de 1Tb.

Attached Files

  • Attached File  1Tb.png   197.62K   33 downloads

Edited by Mos_Ilie, 19 December 2014 - 15:25.


#4
benchia

benchia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2014
Si pana la urma ce inseamna memorie cache?

#5
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
inseamna ca ia niste fisiere care i se pare lui ca sunt cele mai folosite din sistem si le pune pe ssd. data viitoare cand va fi "cerut" acel fisier, va fi luat de pe ssd.

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" ce inseamna memorie cache? "
Fără pretenţii de corectitudine absolută, este o memorie cu destinaţie specială unde calculatorul îşi pune la îndemână diferite chestii pentru a le putea accesa rapid, de multe ori.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
whateva' he said ^^^

#8
benchia

benchia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.05.2014
Acum am inteles. Ce parere aveti despre acest Hybrid?

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu zic sa te multumesti cu ce ai... daca nu iti convine, iti iei un SSD pe bune (Intel 120 Gb - 270 lei) si un bay pt hdd in locul DVDRW (daca ai - 80-100 lei) si iti pui un ssd calumea.

daca nu ai banii astia de dat, sau nu ai chef sa te complici, nu mai pune atatea intrebari INUTILE.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate