Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

PC Gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Vreau sa-mi fac un calculator nou ( cel vechi deja are 7-8 ani si numai e ca in tinerete ) si am primit in jur de 1000£ pe amazon.co.uk si ma gandeam sa-mi fac din banii astia .
Eventual pot sa mai suplimentez putin daca este cazul .


Pana acum am avut doar Intel + Nvidia , se merita sa trec pe AMD ?
Eventual as vrea sa-mi fac singur pc-ul si sa primesc cateva recomandari pentru piese pentru ca numai sunt la curent cu ce este nou si se renteaza la pret/calitate :D

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
1. La ce va fi folosit PC-ul
2. Bugetul maxim
3. Rezolutia si diagonala monitorului
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem;
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
raspunde la intrebari pentru a primi raspunsuri mai repede.

#3
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
1. La ce va fi folosit PC-ul    - Gaming dar in majoritatea timpului va fi multi-tasking ( chiar am nevoie si de 20 taburi deschise cate odata )
2. Bugetul maxim - 1000 LIRE   + / - daca e cazul
3. Rezolutia si diagonala monitorului    -    Posibil sa cumpar un monitor ( 24 inch HP Envy with Beats dar nu este nimic sigur )
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem; - Nici o componenta

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai cauta asa:
placa de baza format ATX cu chipset H97 (exemplu)
procesor - un I5 din gama Haswell
memorie - 8gb 1600mhz cu radiator
SSD - intel sau samsung - minim 120Gb - depinde ce gasesti si cat iti mai ramane din buget
HDD - 1-2 Tb - depinde ce nevoi de stocare ai
Sursa -  Seasonic, Sirtec sau Super Flower Golden Green - 500W.
Carcasa -  daca gasesti Nanoxia go 4 it, daca nu, Fractal, Corsair, mai sunt - poti sa te uiti pe pcgarage la comentarii si iti alegi.
placa video - GTX 970 - de la Asus, MSI, Gigabye, EVGA.
toate astea te duc pe la ~4500 lei. cred ca iti mai ramane si de monitorul ala.

PS: daca iti mai ramane bani in plus, as lua un SSD de 240-250 si inca 8gb ram (intai ssd mai mare si apoi ram).

Edited by shmu, 19 December 2014 - 16:48.


#5
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
1. Gigabyte NVIDIA GTX 970 Gaming Graphics Card (4GB, PCI Express, 256 Bit)

2. EVGA Nvidia GeForce GTX 970 Superclocked with ACX 2.0 Cooling 4GB Graphics Card

3. Gigabyte GTX 970 Graphics Card

4. EVGA Nvidia GeForce GTX 970 Superclocked 4GB Graphics Card

5. MSI NVIDIA GTX 970 Graphics Card (4GB, 1076MHz, 256 Bit, DDR5, HDMI, PCI-E)

6. EVGA Nvidia GeForce GTX 970 FTW ACX 2.0 Graphics Card (4 GB, GDDR5, PCI Express 3.0, HDMI, DVI-I, DVI-D, Display Port, 256-Bit)


E vreo diferenta majora intre acestea in afara numelui si cate lire in plus/minus ?

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cea de la MSI are racirea de tip turbina si nu ti-o recomand. daca e sa gasesti msi, ia Twin Frozr.

asus strix nu ai gasit?

diferenta dpdv al performantei e aproape 0. adica ai o diferenta de 1-2-3 fps la fullhd, in cazu in care ai sa zicem 50fps cu una si 52 cu alta. adia perfect irelevant.

Edited by shmu, 19 December 2014 - 17:45.


#7
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Am gasit un Asus Strix dar nu este vandut de amazon si nu pot sa cumpar ce nu este vandut strict de amazon ...

Sa zicem ca nu sunt un maniac al gaming-ului sa imi compar performantele cu 1-5 FPS .
Mai mult am nevoie pentru multi tasking si cate un joc doua mai rar .

Ar trebuii sa fug de placile care au in titlu " super clocked, megaclocked" etc ?

** o sa raman la una din placile de mai sus , exceptand cea de la MSI , in rest nu sunt mari diferente intre ele nu ?

Edited by seawolf, 19 December 2014 - 18:01.


#8
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Posteasy90rider, on 19 decembrie 2014 - 14:02, said:

1. La ce va fi folosit PC-ul
2. Bugetul maxim
3. Rezolutia si diagonala monitorului
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem;
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
raspunde la intrebari pentru a primi raspunsuri mai repede.
scrie clar - pc gaming. ce rezolutie are monitorul ? ce se pastreaza din celalalt calculator ? ce se poate pastra dintr-o rasnitza de 7-8 ani ???

1000 lire iei calculator tare. eu persinal as merge pe placa de baza si placa video MSI. sunt absolut superbe.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postseawolf, on 19 decembrie 2014 - 17:46, said:

** o sa raman la una din placile de mai sus , exceptand cea de la MSI , in rest nu sunt mari diferente intre ele nu ?
iti recomandam strix-ul ca si racire... dar sunt ok si celelalte...
ca si performante nu sunt diferite aproape deloc. practic au acelasi procesor grafic si aceiasi arhitectura (in mare). asdar... care vrei tu...

sa pui si restul componentelor ce mai gasesti, in special sursa si carcasa. nu stiu daca iti dai seama sau nu, dar sunt foarte importante si astea.. nu neaprat pt performanta, cat pt bunastarea restului de componente cat si pentru linistea ta.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostD3an, on 19 decembrie 2014 - 19:35, said:

scrie clar - pc gaming. ce rezolutie are monitorul ? ce se pastreaza din celalalt calculator ? ce se poate pastra dintr-o rasnitza de 7-8 ani ???

1000 lire iei calculator tare. eu persinal as merge pe placa de baza si placa video MSI. sunt absolut superbe.
Who put sand....

Uite ca eu am pastrat carcasa, sursa, placa video si un HDD de la vechiul sistem. Sursa, placa video si hdd-ul aveau 3 ani cand am cumparat noul sisem, in 2013, carcasa 7.

Edited by easy90rider, 19 December 2014 - 20:11.


#11
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007

View Postseawolf, on 19 decembrie 2014 - 17:39, said:


Intre acestea 2 e vreo diferenta ? In afara de faptul ca primul are 3 coolere si a 2a unul singur
Pentru ca a 2a placa video vad ca are o carcasa care arata bine dar da si randament ?

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O placa (cea de la EVGA) are ventilator centrifugal, iar cealalta (cea de la Gigabyte) are ventilatoare axiale.

Modelele cu ventilator centrifugal scot aerul cald din carcasa si sunt mai potrivite pentru carcase mici, mai slab ventilate si pentru configuratii SLI. In general insa, vemtilatorul centrifugal este mai zgomotos.

Modelele cu ventilator sau cu ventilatoare axiale sufla aerul cald in carcasa si evacuarea acestuia ramane in sarcina ventilatoarelor de carcasa. Putand fi folosite ventilatoare mai mari, cu turatii mai mici, sunt mai silentioase.

#13
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Ok , o sa raman la placa video de la Gigabyte , la procesor este ok sa merg cu :

Intel Core i5 i5-4690K CPU (Quad Core 3.5GHz Processor, 6MB Cache, Intel HD 4600 Graphics, Socket H3 LGA-1150)

Sau se merita sa investesc ~300 lire si sa iau un i7 ?

Spun asta pentru ca vazusem discutii pe un blog si majoritatea recomandau i5 ( poate din cauza pretului )

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu merita i7, deoarece e prea scump fata de i5, iar in jocuri HT nu prea ajuta. E de luat in calcul doar daca prinzi vreo reducere substantiala pentru un model de varf (sa aiba frecventa cat mai mare). La pret aproape dublu fata de i5 de frecventa apropiata, nu se justifica i7.

Core i5 - in principiu alegi unul cu sufix "K" doar daca vrei sa faci overclocking. Daca nu vrei overclocking, alegi un model fara "K", de exemplu i5-4690, care ar trebui sa fie mai ieftin decat i5-4690K. In cazul de fata insa, ambele au reduceri pe Amazon UK, iar cel cu "K" are reducerea mai mare (20% vs. 15%), asa ca e mai ieftin (£167,5 pret pentru 4690K, vs. £169,99 pret pentru 4690).

Edited by Seb, 21 December 2014 - 00:10.


#15
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Va salut si va multumesc pentru ajutorul oferit . Au fost sarbatorile si am mai ramas fara bani dar am luat cateva piese pana acum , respectiv urmatoarele :

1. Placa video : Gigabyte 970 GTX
2. Procesor : Intel I5-4690 K
3. Placa de baza :  Gigabyte Z97X-UD3H-BK Intel LGA1150 Z97 ATX Motherboard
4. Rami  :   G.Skill 16GB (2 x 8GB) DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series

Mai departe ma gandeam la :

Monitor : Asus VX239H 23-inch Widescreen IPS Monitor - Black
Carcasa:  Thermaltake Commander MS-I Midi Gaming Case USB3.0 Toolless Black Interior
Cooler procesor : Corsair CW-9060007-WW Hydro Series H60 High Performance 120mm Rad All-In-One Liquid CPU Cooler

Sau sa merg pe acest monitor : Samsung S24D390HL

Ar trebuii sa schimb ceva ? Aveti vreo idee mai buna ?
Mai pot dispune de ceva banuti pentru a schimba ceva .
Sursa cel mai sigur o s-o cumpar din Romania ca sa nu stau cu adaptoare si la ea Posted Image

Edited by seawolf, 19 January 2015 - 00:07.


#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dai o gramada de bani pt racirea pe apa degeaba. o sa fie probabil mai zgomotoasa decat un cooler pe aer.

hdd, ssd nimic?

#17
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Sincer vazusem recent pe un topic de pe softpedia o discutie despre modelul acela de racire .
NU tin sa il cumpar pentru ca nu am vazut niciodata cum functioneaza si deja mi-ai zis ca face galagie
deci il arunc din cos :)) .
Momentan am un ssd mic de 60gb dar posibil sa upgradez cu unul de 500gb- 1tb .
Al cooler pentru procesor imi poti recomanda ? Nu o sai fac overclock , doar ca nu vreau sa aibe 70-80grade
cum am vazut la cineva pe pc-garage .
Despre monitor e ceva de zis ?
Am vazut ca samsung are un panel nou numit : PLS .
Este o diferenta intre PLS si IPS ?

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ideea principala a racirii cu apa e sa scoata radiatorul din carcasa sau sa fie pus cat mai aproape de carcasa, astfel incat aerul cald sa fie "expulzat" direct afara.
suprafata radiatorului la ala pus de tine e mica, asadar ventialtorul trebuie sa se miste repede - asadar zgomot.
+ zgomotul facut de pompa (nu am citit review, e posibil ca pompa asta sa fie mai silentioasa)

ideea e ca un cooler bun indreptat catre spatele carcasei + un ventilator in spatele carcasei care sa scoata aerul direct e la fel de bun si de multe ori chiar mai silentios.
adica asa:
Attached File  image004.jpg   804.12K   21 downloads
asta e fostul meu pc... coolerul e un zerotherm ZT-10D Smart care acum are un ventilator noctua pe el (in locul celui zerotherm).

cauta chestii de genul: exemplu 1 exemplu 2
sau, daca ai buget mai mare... asta

apropo... tu stai in ro si iei de pe amazon? why?

View Postseawolf, on 19 ianuarie 2015 - 00:03, said:

1. Placa video : Gigabyte 970 GTX
Gigabyte GTX 970

Edited by shmu, 19 January 2015 - 12:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate