Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Putere dulie bec

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014
Buna ziua,

Am o intrebare care suna cam stupida poate pentru unii, dar vreau sa fiu sigur si sa nu ma trezesc cu vreun scurt sau incendiu.

Pe dulia unei aplice scrie MAX 30W.

Eu am cumparat un bec de 25W care da 60W. 25W=60W.

As dori sa stiu daca il pot pune la aplica mea sau nu, fara sa existe nici un risc.

Dupa logica mea, consumul becului este de 25W, care este mai mic decat maximul permis (de 30W), deci nu conteaza cata putere da becul, ci cat consuma. Nu ar trebui sa fie nici o problema. Este corect?

Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
"un bec de 25W care da 60W" ?
becul nu "da putere", ci doar consuma.

#3
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
ala e bec economic si scrie ca consuma 25 de W dar lumineaza cat unul incadescent de 60.
N-are nici o treaba cu 60 doar te informeaza ca lumineaza cat ala.

Edited by bogdan_popescu, 19 December 2014 - 13:39.


#4
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
N-are treaba dulia cu cati lumeni ( probabil echivalent 60 W bec cu incandescenta ) da becu' ci doar cu puterea consumata . Daca e de 25  W  e ok.
Doar ca un comentariu : Sincer eu n-am auzit de becuri economice care la 25 W consumati sa fie echivalente cu 60W incandescent - ar trebuie sa fie minim 100 W.  Verifica inca o data ce sunt aia 25 W / 60 W  .

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mai sunt si unii producatori corecti probabil.

#6
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

 ggelu, on 19 decembrie 2014 - 13:41, said:

N-are treaba dulia cu cati lumeni ( probabil echivalent 60 W bec cu incandescenta ) da becu' ci doar cu puterea consumata . Daca e de 25  W  e ok.
Doar ca un comentariu : Sincer eu n-am auzit de becuri economice care la 25 W consumati sa fie echivalente cu 60W incandescent - ar trebuie sa fie minim 100 W.  Verifica inca o data ce sunt aia 25 W / 60 W  .
Deci nu conteaza cu ce echivaleaza consumul, ci cat consuma el cu adevarat. Asta inseamna ca pe o dulie de 30W pot pune un bec de 30W care sa dea putere cat unul de 110W (daca exista asa ceva).

#7
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014
Exact. In cazul becurilor cu led, este cam greu sa ajungi la 30w si desi sunt mai scumpe putin decat cele "economice" sunt mult mai eficiente

#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 iflorin123, on 19 decembrie 2014 - 13:31, said:

Buna ziua,

Am o intrebare care suna cam stupida poate pentru unii, dar vreau sa fiu sigur si sa nu ma trezesc cu vreun scurt sau incendiu.

Pe dulia unei aplice scrie MAX 30W.

Eu am cumparat un bec de 25W care da 60W. 25W=60W.

As dori sa stiu daca il pot pune la aplica mea sau nu, fara sa existe nici un risc.

Dupa logica mea, consumul becului este de 25W, care este mai mic decat maximul permis (de 30W), deci nu conteaza cata putere da becul, ci cat consuma. Nu ar trebui sa fie nici o problema. Este corect?

Multumesc
Poti sa pui becul fara probleme. Nu te uita ca lumineaza cat unu de 60, ca multe sunt gogosi d-ale producatorilor ca sa-si vanda marfa.

Edited by GeorgeTrisina, 19 December 2014 - 14:22.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Becurile cu incandescenta obisnuite, au randament de maxim 5%, deci ai doar 5 W lumina.
Restul de 95W sunt peste 99% radiatie infrarosie, caldura, cu maxim de pana la 2700 K, motiv pt care dulia trebuie sa reziste la caldura, pe langa rezistenta contactelor la puterea de 100W, respectiv mai putin de 0,5 A la 230V~.

Becurile cu halogen au randament de +/- 6% la 2800 K, dar se incalzesc mai mult.

Becurile CFL ( compact fluorescent lamp) au randament teoretic de 20-25%.

Becurile LED sunt 99% tot fluorescente, deoarece au o pastila fluorescenta aplicata peste un LED albastru inaintat spre UV.
Randamentul lor este tot de 20-25% ca si la CFL, dar majoriatea dau lumina omnidirectionala, concentrata, motiv pt care par mai stralucitoare si fraierii au impresia falsa ca au randament mai mare. Motivul pt. care se gasesc greu modele care consuma 18- 55 W, este acela ca inca sunt scumpe.

Legat de becul de 25W care da lumina de 60W, este rar asa ceva, chit ca multe CFL-uri dau lumina mult-mult mai chioara decat au specificat...

Cu CFL sau LED de 25W nu ai probleme cu dulia.

Daca este ceva mai exotic, halogen fortat la o valoare K mai mare, sau  HID, sau metal-halide, etc., sau ceva bec hibrid halogen+fluorescent, care eventual ar putea avea si variante cu randament mai apropiat de ce se poate subantelege din ce povestesti ( 25=60), atunci trebuie sa evaluezi atent temperatura la care ajunge dulia - o dulie din plastic se inmoaie peste o anumita temperatura, in f. de materialul plastic folosit, si in plus fiind material organic, imbatraneste mai repede, crapa, eventual ia si foc.

Eu in general schimb duliile, inclusiv pe cele ceramice, cu altele de calitate superioara, care au contacte mai bune, mai bine capsate, care nu sar la prima utilizare...

Edited by loock, 19 December 2014 - 14:28.


#10
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Am luat de pe emag la BF un set de becuri cu led Osram de 9,5W pe care scrie 9.5W = (incandescente de) 60W dar mie imi pare ca e de cel putin 75W, atata lumina da, intai l-am comparat pe buna dreptate cu cel de 100 ;)

 loock, on 19 decembrie 2014 - 14:23, said:

Becurile LED sunt 99% tot fluorescente, deoarece au o pastila fluorescenta aplicata peste un LED albastru inaintat spre UV.
Randamentul lor este tot de 20-25% ca si la CFL, dar majoriatea dau lumina omnidirectionala, concentrata, motiv pt care par mai stralucitoare si fraierii au impresia falsa ca au randament mai mare.
Mai nene, toti sunt fraieri numai tu nu, asa-i? :ciocan:
Am becuri de 4,5W cu leduri pe toate partile cu lumina calda care lumineaza mai tare cu mult decat clasicul bec de frigider de 15W, asa ca mai usor cu "fraierii" ca se vede mai bine de care parte-s fraierii.

#11
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014

 loock, on 19 decembrie 2014 - 14:23, said:


Becurile LED sunt 99% tot fluorescente, deoarece au o pastila fluorescenta aplicata peste un LED albastru inaintat spre UV.
Randamentul lor este tot de 20-25% ca si la CFL, dar majoriatea dau lumina omnidirectionala, concentrata, motiv pt care par mai stralucitoare si fraierii au impresia falsa ca au randament mai mare. Motivul pt. care se gasesc greu modele care consuma 18- 55 W, este acela ca inca sunt scumpe.


Atata timp cat eu am bec cu led de 4.5 w si imi lumineaza cu mult mai bine decat becurile CFL de 25W, atunci da, tind sa cred ca-s fraier atunci cand spun ca au randament mai bun!

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Bine ca recunosti ca "ai pus botu" la BS-ul de marketing...

Ce comparatii faci cu becuri de 15W - te doare mintea...
Nici la frigider n-am asa de slab.

Cele mai slabe becuri pe care le montez, sunt de 75W, Osram, eventual chiar kripton care au randament cu 10% mai mare si dau lumina mai alba de 2800K.
La CFL-uri am montat Osram de 2700K ( cam prea orange) de cel putin 23W, si Vision de 4200K de minim 26W, dar am pus si de 35W, insa redau un alb care arata mai aproape de 5700 K natural, oricum cu spectru varzuit.
As fi preferat 3000-3200-3500K, sau daca este sa fie 4000-5700K, atunci cu CRI 99...

Daca vorbim de LED-uri, sub cele de 15-18W, nu avem despre ce sa discutam.
Cele de 12W sunt chioare.
Oricum, astea sunt lucruri foarte evidente.
Motive de discutie ar fi altele, modelele care redau lumina cat mai aproape de omnidirectional, modele OPAL, modele cu balon de design la vedere, temperatura de culoare specificata, preferinte in materie de temperatura de culoare si utilizari dedicate, cat de aproape este de realitate, spectrul cromatic redat, indicele CRI cat mai apropiat de 100, etc., etc.

Becuri cu lumina unidirectionala nu folosesc decat la lanterna cu lumina colimata - ca sa vad praful dintre lentile...

Nu ma incanta cu nimic ca un bec are balonul mai stralucitor/bright pe o parte, daca eu vreau lumina omnidirectionala, si lumina in interior este slaba.
12W LED sunt comparati de producatori cu 60W ( si vorbim de Osram, nu balarii...), iar eu consider becurile clasice de 60W chioare, si pun cate 3 - 4 bucati inr-o lustra, de 75W Osram, eventual chiar cu Kripton.
Daca sunt halogene de 2800K, atunci sunt OK si la 70W, poate si la 65....
CFL-uri de la minim 23W-26W in sus, cate 4 bucati pe lustra.
LED-uri de la minim 15-18W in sus - uite, am lasat o diferenta intre ele, sa fiti fericiti...

Edited by loock, 19 December 2014 - 14:56.


#13
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 loock, on 19 decembrie 2014 - 14:42, said:

Bine ca recunosti ca "ai pus botu" la BS-ul de marketing...

Ce comparatii faci cu becuri de 15W - te doare mintea...
Nici la frigider n-am asa de slab.
Mai nene tu pe ce lume traiesti, care marketing cand eu vad live la mine in casa diferenta? Posted Image
Stric eu ca tu esti copil inca si nu ai prins frigiderele de pe timpul lui Ceausescu cu "becuri de frigider" cum li se spunea de 15W?
Poate ai vazut totusi becuri cu incadescenta de 25W, ca si alea sunt chioare de tot in comparatie cu ledul de 4,5W.
Nu mai vorbi prostii doar ca sa te arati ca stii, ca nu ai habar.

Uite-l aici http://www.globstar....php?ItemID=1447

Edited by bogdan_popescu, 19 December 2014 - 14:54.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Ce scriu eu, si ce remarci....

Stiu ce-i ala bec de 15W incandescent, se mai pun pe la cuptoare, unele modele facute special sa reziste in mediu de 300C. ( de fapt filamentul probabil suporta mai mult de 15W)
Am folosit si eu cu multi ani in urma, la un filtru pt. camera de developat fotografii, pt. ca nu-mi placea lumina verde, si am tinut sa pun filtru rosu, care era safe doar pana la bec de 15W....

Repet: Osram si Philips specifica LED-urile de 12W ca si echivalente pt. becurile de 60W incandescente.
Ori eu consider becurle de 60W f. chioare, si pun minim de 75W Osram ( la Philips sunt chioare si la 75W, si culmea absurdului, se si ard mult mai repede....)
La lustra pun cate 3 - 4 buc de 75W Osram, uneori chiar si Kripton care dau lumina mai alba si mai puternica cu 10%.

Ce rahat sa fac cu becuri de 4 W ????
As avea nevoie de lustra cu minim 16 becuri...

Motivul pt care in RO sunt ceva mai rare LED-urile de peste 12W, este acela ca sunt inca scumpe.
Si cele de 12W de marca ( Osram/Philips) sunt inca scumpe.
Dar se gasesc si de 15, 18, etc., inclusiv cu fasung; am vazut si de zeci de W.
Separat, se gasesc si LED-uri de sute de W....

Edited by loock, 19 December 2014 - 15:11.


#15
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 loock, on 19 decembrie 2014 - 15:04, said:

Ce rahat sa fac cu becuri de 4 W ????
As avea nevoie de lustra cu minim 16 becuri...
Nici eu nu folosesc de 4W decat unde am nevoie de lumina mai slaba, vroiam doar ca sa-ti arat ca este o diferenta enorma intre un bec de 4,5w led si unul de 15 sau 25 de W cu incadescenta, si asta nu ne face fraieri care observam diferenta si tu sustii ca nu este, este, eu folosesc in camera Led de 9,5W Osram, 2 bucati care nu le aprind simultan, si unul lumineaza foarte bine, daca le aprind pe ambele deja e exagerat de multa lumina, si-s doar 19W, deci am mult mai multa lumina cu 19W led decat cu 75 sau 100 incadescent, si asta nu ma face fraier, asta am vrut sa accentuez.

Edited by bogdan_popescu, 19 December 2014 - 15:21.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Producatorii specifica ca 12W LED este echivalent de 60W incandescent.
Deci 19W este comparabil cu ~ 95 W incandescent - tot dupa producatori.

Daca balonul nu da lumina omnidirectionala, ci sub un anumit unghi, balonul pare mai stralucitor, mai bright, si pacaleste ca ar avea lumina mai puternica.

#17
cumparaturidepenet

cumparaturidepenet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.10.2013
Buna ziua,

Ma tot uit dupa niste aplice/lampadare/candelabre si nu stiu ce sa aleg.
Daca are sa zicem 3 becuri si scrie pe specificatii putere maxima (w) 60, asta inseamna ca merge cu 3 becuri a fiecare 60W sau puterea celor 3 becuri cumulate sa fie de 60 (adica 3 chioare de 20W).
Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Attached Files



#18
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
La 20W nu e deloc chior...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate