Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Problemă LAN - mac-uri dublate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
În spatele unui ruter, folosesc o conectare securizată cu Checkpoint. Ăla îmi alocă o a doua adresă locală, din clasa 10.....
Am observat că, în cazul a două calculatoare, dacă un user deschide aplicația care foloseste conexiunea securizata, il delogheaza pe celalalt. M-am uitat la configuratia adreselor, si culmea, ambele au aceeasi adresa MAC, si li se returneaza o aceeasi adresa de IP. Cealalta clasa, (192...) functioneaza corect, ruterul le da adrese diferite.
Oare daca as schimba MAC-ul uneia dintre placi, ar fi o solutie?

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Placile respective au aceleasi adrese MAC?
Daca da, ceea ce e cam imposibil, verifica totusi ca niciuna dintre ele sa nu aiba suprascrisa adresa MAC, reala, din setarile placii de retea. Dupa care debifeaza alocarea manuala a adresei MAC.
Daca au din "fabrica" aceeasi adresa MAC, genereaza-ti o adresa MAC noua si diferita de celelalte existente in retea si foloseste-o pe aceasta generata la una dintre placile de retea.

MAC Address Generator

Edited by Ciubex, 19 December 2014 - 13:18.


#3
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
da, nici eu nu-mi explic. Dar si mai ciudat e ca TOATE placile de retea din LAN au acelasi mac. Cum s-a intamplat asta, habar n-am. Dar numai la doua calculatoare se pare ca sunt probleme.

p.s.
vorbesc de MAC-ul lui Checkpoint virtual network adapter.

Edited by adiharan, 19 December 2014 - 13:50.


#4
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
it is a security feature :)  probabil au vrut sa limiteze accesul la doar un dispoziti. simultan.  vb cu suportu it si vezi daca ai voie sa schimbi tu macul.

#5
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
păi macul virtual n-am cum sa-l schimb. Iar cel al placii fizice e diferit.
s-ar parea ca totusi, nu asta e problema. Cica ar fi normal sa functioneze toate calculatoarele cu acelasi ip virtual. Dar atunci nu stiu de unde s-o apuc... :)

p.s.
eu sunt suportul it...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate