Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Despre taiatul porcului in fata blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Eu il consider un ghiolbanism feroce. Si acest ghiolbanism este permis. Politia nu ia nici o masura, nu tu amenzi, nu tu nimic.
Dar noi vrem sa fim civilizati, sa ne considere si altii civilizati si ne suparam cand altii ne considera barbari si inapoiati. Dar ne comportam in continuare asa.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Unde se mai practica chestia asta?

#3
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 spare-me, on 18 decembrie 2014 - 23:02, said:

Unde se mai practica chestia asta?

Chiar ieri am vazut la Vis Urat pe blog un post despre taierea porcului in fata blocului in anul de gratie 2014.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h8W3tcCBVys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dares, 18 December 2014 - 23:08.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Si daca ii taie cu norme europene ( cu batu-n fundu porcului la 220V ), mai e proces barbar? :D

Chiar, unde se mai intampla asa ceva...Am vazut un filmulet ( legenda ) cum se taiau ( sau cum incercau oamenii sa taie ) porcii pe vremea lu nea Nicu.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 lex404, on 18 decembrie 2014 - 23:07, said:

Si daca ii taie cu norme europene ( cu batu-n fundu porcului la 220V ), mai e proces barbar? Posted Image

Chiar, unde se mai intampla asa ceva...Am vazut un filmulet ( legenda ) cum se taiau ( sau cum incercau oamenii sa taie ) porcii pe vremea lu nea Nicu.

se taie si acum exact la fel ca pe vremea lui nea Nicu
mai iesiti si voi din oras, jumatate din tara asta e mai aproape de anul 1900 decat de 2014

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 zedicus, on 18 decembrie 2014 - 23:01, said:

...Politia nu ia nici o masura, nu tu amenzi, nu tu nimic.
...
De ce nu se fac poze si sesizare la Primarie si la Garda de Mediu?
A sesizat cineva Politia si nu au venit? Mi-e greu sa cred...
Si, prin absurd, daca cea de la Sectie nu face nimic, de ce nu sunati la cea locala, jandarmerie sau 112?

 aeon, on 18 decembrie 2014 - 23:16, said:

se taie si acum exact la fel ca pe vremea lui nea Nicu
...
Una este sa tai in ograda lui, pentru uzul personal, la tara, si alta la oras, in fata blocului. In primul rand din cauza conditiilor neigienice.

Edited by colombo2003, 18 December 2014 - 23:19.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

 aeon, on 18 decembrie 2014 - 23:16, said:


se taie si acum exact la fel ca pe vremea lui nea Nicu
mai iesiti si voi din oras, jumatate din tara asta e mai aproape de anul 1900 decat de 2014

Pai na...eu porc nu mananc. Deci n-am habar de asemenea traditii. Am vazut azi la stiri ca unu a incurcat piciorul propriu cu porcul Posted Image  Oare a fost barbar? Posted Image

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 lex404, on 18 decembrie 2014 - 23:21, said:

Pai na...eu porc nu mananc. Deci n-am habar de asemenea traditii. Am vazut azi la stiri ca unu a incurcat piciorul propriu cu porcul Posted Image  Oare a fost barbar? Posted Image

Inseamna ca nu esti un roman adevarat!
Iti dai seama cat de treaz era ala de si-a incurcat piciorul cu ce al porcului.

Edited by balauru69, 18 December 2014 - 23:31.


#9
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Decupat de porc in oras n-am mai vazut de multa vreme, dar, prin vara, am vazut cum a sarit porcu din portbagajul unora si cum fugeau aia ca disperatii dupa dobitoc prin ditamai intersectia. N-am mai ras demult cu asa pofta.
Oricum, asta-i motiv de bucurie, nu de suparare. Rapid ii rugam sa-mi vanda carne proaspata si jumari calde.Posted Image

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Este un anumit grad de marlanie in a face asa ceva la oras, insa este una aproape invizibila pe langa altele mult mai comune, mai ales ca porcul oricum il taie cineva undeva ( nu sunt de acord cu taierea la bloc)
Pe de alta parte, mult mai deranjante si mai frecvente sunt:
- horcait si flegmat pe jos ( 600 dolari amenda intr-o tara civilizata, nu in RO)
- rahatit cainele sau alt animal pe jos, si lasat imprastiat ( minim 5000 dolari amenda intr-o tara civilizata, si nu scapa nepedepsita chiar si fara ajutorul camerelor care sunt de backup oricum)
- cersit si vagabondaj ( legea oraganica din 1921 ne-a scapat de asta odata, dar s-a dat reset intre timp...)
- batut covoarele intre blocuri - poluare fonica, poluare cu praf - umplut de praf masini spalate la 10cm, trecatori, vecini, etc.
- hoti de buzunare si nu numai liberi pe strada,
- ragaton/manele ordinare si de neam prost - poluare fonica si prost gust abject bagat pe gatul altora.
- tobe de esapament simplificate, poluare fonica cretina ( astia trebuie impuscati cu amortizor, fara somatie)
- nespalati intre oameni, de la nesimtiti transpirati, fara antiperspirant, si pana la imputiti de toate gradele, de la cei care doar iti muta nasul, si pana la cei care stau in autobuze, pe scaune, putind ca o hazna cu miros amestecat de putrefactie cu fermentatie, plus urina, plus excremente, plus voma...
- etc., etc, chestii care se intampla zilnic, nu doar odata pe an...

Edited by loock, 18 December 2014 - 23:43.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

 balauru69, on 18 decembrie 2014 - 23:31, said:

Inseamna ca nu esti un roman adevarat!
Iti dai seama cat de treaz era ala de si-a incurcat piciorul cu ce al porcului.
Eu nu vreau sa-mi inchipui ce s-ar fi intamplat daca ar fi respectat normele UE :lol: Posted Image
vazusem la ProTV, dar nu gasesc la ei. Aceleasi cazuri.
http://www.romaniatv...deo_190888.html

 Thair, on 18 decembrie 2014 - 23:40, said:

Decupat de porc in oras n-am mai vazut de multa vreme, dar, prin vara, am vazut cum a sarit porcu din portbagajul unora si cum fugeau aia ca disperatii dupa dobitoc prin ditamai intersectia. N-am mai ras demult cu asa pofta.
Oricum, asta-i motiv de bucurie, nu de suparare. Rapid ii rugam sa-mi vanda carne proaspata si jumari calde.Posted Image
si niste Trichinella spiralis la pachet :facepalm:
Eu am vazut vara in tramvai in cluj oameni ( rromi ) cu porcu dupa ei :facepalm:

#12
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

 lex404, on 18 decembrie 2014 - 23:45, said:

si niste Trichinella spiralis la pachet Posted Image
Orice bonus e binevenit.Posted Image

#13
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 zedicus, on 18 decembrie 2014 - 23:01, said:

Eu il consider un ghiolbanism feroce. Si acest ghiolbanism este permis. Politia nu ia nici o masura, nu tu amenzi, nu tu nimic.
Dar noi vrem sa fim civilizati, sa ne considere si altii civilizati si ne suparam cand altii ne considera barbari si inapoiati. Dar ne comportam in continuare asa.

Eu cred ca esti tu prea sensibil.

Daca taiatul unui porc pe care l-ai crescut in scopul asta e ghiolbanism, ce parere ai de abatoarele industriale si de viata porcilor crescuti ca industrie? Da' toridele sunt si ele barbarii?

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,813
  • Înscris: 15.06.2007

 zedicus, on 18 decembrie 2014 - 23:01, said:

Eu il consider un ghiolbanism feroce. Si acest ghiolbanism este permis. Politia nu ia nici o masura, nu tu amenzi, nu tu nimic.
Dar noi vrem sa fim civilizati, sa ne considere si altii civilizati si ne suparam cand altii ne considera barbari si inapoiati. Dar ne comportam in continuare asa.
Si unde au taiat porcu' in fata blocului? Pe bulevardul Victoriei? In Piata Unirii? Vis a vis de mall?

#15
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
A

 Dares, on 18 decembrie 2014 - 23:06, said:

Chiar ieri am vazut la Vis Urat pe blog un post despre taierea porcului in fata blocului in anul de gratie 2014.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h8W3tcCBVys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a filmat da mai pe shestache asa si putin ca erau tigani aia si ii dadeau rapid perversa la ochi, cutit in mana etc. In rest un viteaz :))

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 aeon, on 18 decembrie 2014 - 23:16, said:

se taie si acum exact la fel ca pe vremea lui nea Nicu
mai iesiti si voi din oras, jumatate din tara asta e mai aproape de anul 1900 decat de 2014
Corect. Pana nu dispar coridele din Spania nu vad nici o sansa sa dispara taiatul porcului, ambele sunt traditii impamantenite si nimic nu le clinteste deocamdata. Locul unde se face aici depinde de civilizatie, daca blocurile alea sunt la tara nu vad nici o problema. Dar nu ma astept sa taie porcul in PTa Victoriei de ex... de obicei porcul se creste special pentru a fi taiat dar in curte.

Edited by andreic, 19 December 2014 - 01:29.


#17
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 colombo2003, on 18 decembrie 2014 - 23:17, said:

De ce nu se fac poze si sesizare la Primarie si la Garda de Mediu?
A sesizat cineva Politia si nu au venit?
de ce nu sunati la cea locala, jandarmerie sau 112?

Pentru că toată lumea-i ocupată cu tăiatul porcilor.
Să vedeți în acest weekend!   Extincție.
Jandarmul și polițistul se duc și ei să-și taie porcii, evident.
Vor ignora reclamațiile prostești de genul ”veniți urgent, e unul în fața blocului care omoară un porc”.
Eventual te vor lua și la mișto ”mai guiță?”  ”nu...”  ”și ce vreți de la noi, să-l resuscităm? ...chemați smurd-ul... tranc telefonul”.

#18
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Acuma nu se mai taie porcul in fata blocului, se taie porcul in spatele blocului.
Chiar ieri dimineata la ora 8 si 14 minute cand am iesit din bloc se auzea un guitzat disperat si cand am trecut cu masina am vazut cinci insi cu doi porc, iar unul il pregateau pentru taiat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate