Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Alegere masina noua

- - - - -
  • Please log in to reply
474 replies to this topic

#1
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,954
  • Înscris: 25.12.2005
Buna sera ,

Am nevoie de o masina noua (sh nu intra in zona mea de risc financiar si psihic:)
Am prospectat urmatoarele modele : Hyundai I30  , Toyota Auris , Skoda Rapid , Peugeot 301 si 308 , Seat Toledo si Leon (exista oferta la aproximativ 13000), Opel Astra, Ford Focus si VW Yetta si Golf (ultuimele doua avind un pret de 16 respective 17.000 euro).
In masura timpului si a priceperii va rog sa va dati cu parerea. Multumesc anticipat.

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Prietene, am de 2 zile de la firma un Renault Megane ultimul facelift si mi se pare absolut dementiala masina. Ia-o in calcul. Nu mai are aspectul ala de ieftin la interior. Si se simte extraordinar de misto la drum, extrem de silentioasa. Consum minuscul am alergat-o de am inebunit-o si are consum 5,3 iar cand o calci pleaca ca din pusca. Motor 1,5Dci de 110 cai.

Edited by Groot, 18 December 2014 - 20:59.


#3
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Best 3 pentru mine -   i30,  Leon si Focus.

#4
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
Salut,

Eu detin o Mazda3 Hatchback 1,6 benzina din 2008 tot de noua cumparata,pana acum nu am schimbat nimic(decat reviziile necesare) si sunt multumit de ea ca in prima zi.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ar trebui sa ne spui ce doresti sa faci cu masina, numar de km pe an, confort, mers predominant urban/exterior, etc, nivel de dotari dorit.
Eu de ex ca fost posesor de passsat B6 prefer oricand un Duster, 4x4,  doar pentru simplul fapt ca am mers cu el pe unde nu iti imaginezi ca poti sa mergi vreodata cu o masina de sosea. Si nu sunt fan Renault/Dacia.

Edited by bumpocbum, 18 December 2014 - 21:06.


#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postadrianbelei, on 18 decembrie 2014 - 21:05, said:

Salut,

Eu detin o Mazda3 Hatchback 1,6 benzina din 2008 tot de noua cumparata,pana acum nu am schimbat nimic(decat reviziile necesare) si sunt multumit de ea ca in prima zi.


Omul nu mai are de unde sa isi ia Mazda noua din 2008. Nu cred ca mai exista pe stoc.

#7
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Ai in vizor masini din clase diferite, clasa mica: Rapid, Auris etc, compacta: Focus, Golf etc
Nu mai bine te intrebi mai intai la ce vrei sa folosesti masina si te decizi asupra unei clase, apoi asupra modelului?

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postv_andrei, on 18 decembrie 2014 - 21:07, said:

Ai in vizor masini din clase diferite, clasa mica: Rapid, Auris etc, compacta: Focus, Golf etc
Nu mai bine te intrebi mai intai la ce vrei sa folosesti masina si te decizi asupra unei clase, apoi asupra modelului?
Rapid, Auris, Focus, Golf sunt in aceeasi clasa. Eu cred ca tu nu cunosti bine modelele si confunzi cu Fabia, Yaris, Fiesta, Polo.

Edited by Groot, 18 December 2014 - 21:12.


#9
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013

View PostGroot, on 18 decembrie 2014 - 21:07, said:



Omul nu mai are de unde sa isi ia Mazda noua din 2008. Nu cred ca mai exista pe stoc.

Ma refeream la marca in sine,am scris anul de fabricatie doar sa evidentiez fiabilitatea masinii :)

#10
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,954
  • Înscris: 25.12.2005

View PostByblos4, on 18 decembrie 2014 - 20:59, said:

Best 3 pentru mine -   i30,  Leon si Focus.
...i30 si pentru mine pe primul loc  pina acum , desi am auzit ca in 2015 apare un facelift...:)
Leon imi place la nebunie si singurul lucru care m,a impiedica este discutia cu motoare VW TSI vezi distributia pe lant si turbine...cit sunt oare de reale?
Intr-adevar Focus ultimul am o oferta la 14.300...

Multumesc si pentru Renault Megane nu l-am luat in considerare pina acum

Am o problema cu pretul. De obicei la reprezentanta vorbim de pret in euro. Cind o platsti afli ca defapt acel euro este de fapt cursr BNR plus 1% sau in cazul Porsche un curs special.
Voi cum ati procedat.

#11
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Orice masina ti-ai cumpara, fereste-te de frantuzesti !

#12
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,954
  • Înscris: 25.12.2005
Fac cam 15-16000 km pe an.Am si masina de service. Majoritatea drumurilor prin oras dar si Iasi-Bucuresti , Sibiu sau Constanta.
Multumesc pentru comentarii. Inteleg ca Focus si Golf sunt din alta clasa dar sunt dispus sa platesc pentru ele.
Duscutia cu distributia TSI lant mai e de actualitate ?

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Astra e pe ultima suta de metri. In cateva luni apare model complet nou. Nici macar platforma nu mai e aceeasi. Asta poate fi un avantaj, prin pret (cel real, nu cel de pe net) sau un dezavantaj.
Scoate saraciile cu roti de trotineta gen Rapid,  301 si Toledo dintre celelalte. Si cand zic saracii nu vb neapatat de pretul de vanzare. Nu sunt decat niste cutii goale de tabla umflate cu pompa.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Un singur sfat din partea mea. Dupa ce te-ai hotarat ce masina iti doresti, intra pe forumul de discutii al respectivei masini, si studiaza un pic problemele pe partea de motorizare. Daca mai tin eu bine minte anumite TSI-uri aveau probleme.... Eu daca faceam asta cand am cumparat TDI-ul PD ....multi bani si nervi salvam..
PS: la 15 mii pe an un diesel devine atractiv. Mai ales la drum lung.

Edited by bumpocbum, 18 December 2014 - 21:23.


#15
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Uita de TSI mai mic de 1.8. Faptul ca unele inca nu au crapat e doar o pura intamplare.

Si nu, nu e vb doar de distributie.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Leon

#17
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

View PostGroot, on 18 decembrie 2014 - 21:08, said:

Rapid, Auris, Focus, Golf sunt in aceeasi clasa. Eu cred ca tu nu cunosti bine modelele si confunzi cu Fabia, Yaris, Fiesta, Polo.
Rapid e construit pe platforma de Polo. Polo = clasa mica, Rapid = Polo => Rapid = clasa mica, dar ma rog, nu stiu ce rol a avut reply-ul tau in dilema omului...
La Auris ai dreptate, l-am confundat cu Yaris-ul :lol: . Dar ce am spus mai sus ramane valabil.Ar fi mai ok sa se decida asupra unei clase apoi asupra unui model. Nu vad de ce ai lua in considerare Polo cand ai bani de Golf, de exemplu.

Edited by v_andrei, 18 December 2014 - 21:51.


#18
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 29.04.2006

View Postalex321, on 18 decembrie 2014 - 21:10, said:


...i30 si pentru mine pe primul loc  pina acum , desi am auzit ca in 2015 apare un facelift...:)
Leon imi place la nebunie si singurul lucru care m,a impiedica este discutia cu motoare VW TSI vezi distributia pe lant si turbine...cit sunt oare de reale?
Intr-adevar Focus ultimul am o oferta la 14.300...

Multumesc si pentru Renault Megane nu l-am luat in considerare pina acum

Am o problema cu pretul. De obicei la reprezentanta vorbim de pret in euro. Cind o platsti afli ca defapt acel euro este de fapt cursr BNR plus 1% sau in cazul Porsche un curs special.
Voi cum ati procedat.
ce dotari are focusul de 14300?
Legat de curs, intreaba cand ceri oferta pentru ca te mai"fura" si aici... la tiriac se foloseste cursul ing la vanzare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate