Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Trebuie sa platesc impozit?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
stevan2312

stevan2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2014
Salutare,


Urmeaza sa ma angajez in alta tara, care nu e membra UE. Am sa locuiesc acolo mai mult de 183 de zile, iar in Romania am sa vin doar in vizita.


Trebuie sa platesc impozit 16% pe venit? Salariul, in Euro, imi va fi virat intr-un cont bancar din Romania, pentru ca este mai convenabil pentru mine (pot face transferuri cu comision 0 in alte conturi), iar pentru cardurile eliberate in Romania, comisionul la cumparaturi, oriunde in lume, este tot 0.


Am buletin de Romania, deci rezidenta in tara, desi nu prea vin. Trebuie sa renunt la el ca sa nu platesc impozit sau voi plati oricum, pentru ca banii vor fi virati in contul romanesc? Nu vad nici un avantaj sa-mi pastrez buletinul, decat ca evit sa pierd timp umbland sa scap de el.


PS: pot sa imi pastrez permisul de conducere, daca nu am buletin?

Edited by stevan2312, 18 December 2014 - 20:28.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Romania are semnate acorduri de evitare a dublei impuneri ca sa nu platesti in doua locuri (aici adica din moment ce platesti acolo). Vezi in lista de mai jos tara vizata si ce spune acordul, ce categorii de venituri sunt supuse lui:
https://static.anaf....i/Conventii.htm

Edited by neagu_laurentiu, 18 December 2014 - 20:33.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pastreaza-ti buletinul, ai nevoie de el , chiar daca si numai pentru a circula in U.E. Iar cand revii in tara, ala e actul de baza.

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
Nu platesti tu taxe salariale ci angajatorul

Edited by MooF2010, 18 December 2014 - 20:55.


#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Oricum ,guvernul nostru isi partea lui cind umbli la conturile tale....

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 MooF2010, on 18 decembrie 2014 - 20:55, said:

Nu platesti tu taxe salariale ci angajatorul
Nu-i suficient fara acordul de evitare a dublei impuneri. Cand acesta nu exista esti bun de plata aici.

#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am intrari in cont si nu ma intreaba nimeni de ele....

Bine ... nici asigurari medicale si alea alea nu am ca nu le platesc

Edited by MooF2010, 18 December 2014 - 22:32.


#8
stevan2312

stevan2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2014

Quote

Pastreaza-ti buletinul, ai nevoie de el , chiar daca si numai pentru a circula in U.E. Iar cand revii in tara, ala e actul de baza.


O sa circul prin Europa cu pasaportul, altfel nici nu puteam sa ma angajez intr-o tara care nu e in UE, corect? :)



Exista acord de evitare a dublei taxari, doar ca se procedeaza in felul urmator: tara gazda imi ia 2%, iar diferenta pana la 16%, adica 14%, mi-o ia statul roman daca e sa mi-o ia.

#9
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Nu neaparat. In unele tari non UE se poate doar cu  CI: No, CH, Is, Srb, RSM, Andorra, Fl.
Nu stiu de BiH, Md si Mk/FYROM.

#10
stevan2312

stevan2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2014
Pana la urma, trebuie sa platesc taxe in Romania daca lucrez pe alt continent, dar am rezidenta aici?

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Daca locuiesti in alta parte mai mult de 183 de zile pe an si poti dovedi asta cu acte, nu mai ai domiciliul fiscal in romania - dar cred ca trebuie sa-i notofici pe aia de la "finante" cel putin daca incerci sa pastrezi buletinul. Insa am impresia ca e ilegal sa ai buletin de romania daca stai mai mult de 183 de zile in alta parte. Ti se da un pasaport de nerezident sau asa ceva.

#12
stevan2312

stevan2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2014

 MrReason, on 21 decembrie 2014 - 16:48, said:

Daca locuiesti in alta parte mai mult de 183 de zile pe an si poti dovedi asta cu acte, nu mai ai domiciliul fiscal in romania - dar cred ca trebuie sa-i notofici pe aia de la "finante" cel putin daca incerci sa pastrezi buletinul. Insa am impresia ca e ilegal sa ai buletin de romania daca stai mai mult de 183 de zile in alta parte. Ti se da un pasaport de nerezident sau asa ceva.


Din cate am inteles, ti se pune o stampila pe ultima pagina la pasaport sau ceva asemanator.


Probabil asta am sa fac, planuiesc sa locuiesc in Irlanda in timpul concediului asa ca am sa-mi preschimb permisul de conducere cu unul irlandez.

Imi pare rau ca trebuie sa renunt la Romania, dar cred ca stiti si voi ce posibilitati ofera tara. Pentru mine sunt aproape zero Posted Image

Edited by stevan2312, 22 December 2014 - 18:32.


#13
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010
Daca stai peste 183 de zile in afara Romaniei si castigi banii afara, nu platesti impozit pe venit. Nu trebuie sa anunti nici o agentie fiscala. Pur si simplu nu completezi nici un tip de declaratie fiscala.

#14
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 hamal, on 22 decembrie 2014 - 20:18, said:

Daca stai peste 183 de zile in afara Romaniei si castigi banii afara, nu platesti impozit pe venit. Nu trebuie sa anunti nici o agentie fiscala. Pur si simplu nu completezi nici un tip de declaratie fiscala.

Un sfat si o atitudine tipica .... sa vezi apoi plansete .... astazi exista un anume numar de tipuri de venituri care se comunica intre administratiile fiscale din EU in format electronic pentru toti cetatenii. EU se straduie sa inchida robinete fiscale pentru cetatenii ei si orice acord semnat cu alt stat va furniza automat date despre cetatenii tuturor statelor membre Nu se spoate sti ce fel de venituri va avea initiatorul si mai ales daca in urmatorii ani acestea nu vor fi comunicate statului roman .. asa ca faza cu lasa ca nu completez declaratia ca nu ma stie nimeni este o prostie. Tot o prostie este afirmatia care leaga direct de numarul de zile ... isi inchipuie cineva ca peste 5 ani cand va veni o impunere babana + dobanzi si penalitati va exista un inspector anaf care sa se uite in bile de avion si alte chestii ca sa numere zilele in afara tarii ? Schimbarea rezidentei fiscale nu se poate face retroactiv. Varianta corecta este obtinerea permisului der sederein tara respectiva si schimbarea domiciliului in acte pe baza lui. Si daca nu va avea asigurare medicala in strainatate va trebui sa platesca 5% aici.

#15
stevan2312

stevan2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2014
Cum, adica nu mai locuiesc deloc in tara si tot trebuie sa platesc la sanatate? Mai bine imi fac asigurare privata in RO, cred ca-i mai ieftin.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Daca platesti impozit atunci platesti si restul adiacente, nu se pot separa.

#17
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010

 anicoara, on 27 decembrie 2014 - 12:04, said:


Un sfat si o atitudine tipica .... sa vezi apoi plansete .... astazi exista un anume numar de tipuri de venituri care se comunica intre administratiile fiscale din EU in format electronic pentru toti cetatenii. EU se straduie sa inchida robinete fiscale pentru cetatenii ei si orice acord semnat cu alt stat va furniza automat date despre cetatenii tuturor statelor membre Nu se spoate sti ce fel de venituri va avea initiatorul si mai ales daca in urmatorii ani acestea nu vor fi comunicate statului roman .. asa ca faza cu lasa ca nu completez declaratia ca nu ma stie nimeni este o prostie. Tot o prostie este afirmatia care leaga direct de numarul de zile ... isi inchipuie cineva ca peste 5 ani cand va veni o impunere babana + dobanzi si penalitati va exista un inspector anaf care sa se uite in bile de avion si alte chestii ca sa numere zilele in afara tarii ? Schimbarea rezidentei fiscale nu se poate face retroactiv. Varianta corecta este obtinerea permisului der sederein tara respectiva si schimbarea domiciliului in acte pe baza lui. Si daca nu va avea asigurare medicala in strainatate va trebui sa platesca 5% aici.
N-ai inteles ce am zis. Nu platesti impozit daca stai peste 183 de zile pe an si iti castigi banii in afara tarii. Multe tari faceau asta de mult si Romania s-a aliniat si ea cum cativa ani. Am avut colegi din UK, care mai stateau o luna - doua in Cipru ca sa scape de taxe. Alta tara care are legislatie asemanatoare pentru expati, marinari, etc., este India. Dar stiu ca sunt multe tari cu legislatia asta.

#18
stevan2312

stevan2312

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.10.2014
23. persoana fizica rezidenta - orice persoana fizica ce indeplineste cel putin una dintre urmatoarele conditii:
a) are domiciliul in Romania;
B) centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat in Romania;
c) este prezenta in Romania pentru o perioada sau mai multe perioade ce depasesc in total 183 de zile, pe parcursul oricarui interval de 12 luni consecutive, care se incheie in anul calendaristic vizat;
d) este cetatean roman care lucreaza in strainatate, ca functionar sau angajat al Romaniei intr-un stat strain.
Prin exceptie de la prevederile lit. a)-d), nu este persoana fizica rezidenta un cetatean strain cu statut diplomatic sau consular in Romania, un cetatean strain care este functionar ori angajat al unui organism international si interguvernamental inregistrat in Romania, un cetatean strain care este functionar sau angajat al unui stat strain in Romania si nici membrii familiilor acestora;
Art. 40. - (1) Impozitul prevazut in prezentul titlu, denumit in continuare impozit pe venit, se aplica urmatoarelor venituri:
a) in cazul persoanelor fizice rezidente romane, cu domiciliul in Romania, veniturilor obtinute din orice sursa, atat din Romania, cat si din afara Romaniei;

[…]
(2) Persoanele fizice care indeplinesc conditiile de rezidenta prevazute la art. 7 alin. (1) pct. 23 lit. B) sau c) timp de 3 ani consecutiv vor fi supuse impozitului pe venit pentru veniturile obtinute din orice sursa, atat din Romania, cat si din afara Romaniei, incepand cu al patrulea an fiscal.
Venituri obtinute din strainatate

Art. 90. - (1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si cele care indeplinesc conditia prevazuta la art. 40 alin. (2) datoreaza impozit pentru veniturile obtinute din strainatate.





Se pare ca trebuie sa platesc, pentru ca ma incadrez la lit. a), adica am domiciliu in Romania.

Edited by stevan2312, 02 January 2015 - 19:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate