Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

LNB simplu sau dublu?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Va salut, am o intrebare poate ciudata, in prezent am un decodor cu LNB simplu, vreau sa achizitionez inca un decodor, este posibil sa fac legatura la cel de al doilea de la cablul primului decodor?
Sau trebuie LNB cu 2 iesiri?
Va multumesc!

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,998
  • Înscris: 20.06.2009
Se poate pune un splitter cu două ieșiri, dar există pericolul pierderii de semnal. Un LNB dublu e sfânt în astfel de cazuri!

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Daca decodorul existent are iesire pentru un receptor aditional, nu ai nevoie de LNB dual. Doar sa pui un cablu coaxial de calitate intre mufele LNB-out(sau cum scrie pe cea de-a 2-a mufa F din decodorul existent ) si LNB-in de la cel de-al 2-lea decodor! Asta implica, eventual, si gauri in pereti intre camerele respective, sau alt mod de pozitionare a cablului amintit anterior. Aici ai o limitare, cel de-al 2-lea decodor nu trebuie sa trimita alimentare catre LNB si nu poate selecta decat posturi de pe polaritatea comandata de decodorul MASTER!
Daca nu exista iesire aditionala din decodorul existent, atunci ori un LNB Twin, ori un spliter. Eu optez catre LNB Twin! Care ofera si posibilitatea selectarii independente a oricarori posturi de pe fiecare decodor!

Edited by viceroy56, 18 December 2014 - 20:01.


#4
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
O sa verific la primul decodor ce mufe are, este de la digi satelit, care s-au dat primele când au aparut pe piata, din cat am vazut mai are ceva mufe pe el.
In privinta gaurilor prin perete nu e problema.
Va multumesc.

#5
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.08.2007
Foloseste cu incredere LNB Dublu daca ai Digi tv . e sfant ! nu te complica cu splittere sau sa pleci cu cablu din primul decodor !

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postnelu_242000, on 18 decembrie 2014 - 19:45, said:

Va salut, am o intrebare poate ciudata, in prezent am un decodor cu LNB simplu, vreau sa achizitionez inca un decodor, este posibil sa fac legatura la cel de al doilea de la cablul primului decodor?
Sau trebuie LNB cu 2 iesiri?
Va multumesc!
Decat sa tragi cablurile prin casa (presupunand ca receiverul initial are iesire) mai bine le tragi pe afara. :) LNB dublu.

#7
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
In privinta cablurilor nu e problema, chestia e sa il fac sa mearga.
Va multumesc pt raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate