Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cuba si Licuriciu au dat mana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
73 replies to this topic

#1
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Previziuni.
N-o sa mai fie excursionisti rusi beti morti pe plajele din Cuba.
Capitalism salbatic la orizont?
Sa cumparam repede o bojdeuca pe insula, preturile vor exploda.Acum strainii nu pot cumpara pamant si cladiri, dar poate sa te insori cu o cubaneza oachesa si sa ceri rezidenta. Galeo, iaca o idee sa scapi din Galatiul gri. Poti ajunge in Cuba cu pasaport romanesc, te costa doar viza 25 pesos convertibili(aprox 30$) si beletu de avion

Edited by aaddyy2005, 18 December 2014 - 02:56.


#2
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Gasesti clipuri despre piata si viata din Cuba, cei de sus au virat spre "west" de mai mult timp.  Imobiliare de acolo au avut un minim acum ceva ani, in Havana se cumpara vile cu milioane de $!

#3
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Cine e Licuriciu?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 redcamel, on 18 decembrie 2014 - 05:27, said:

Cine e Licuriciu?

Uncle Sam

[ https://rookienotes.files.wordpress.com/2013/04/uncle-sam.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006
Statele Unite au decis normalizarea relaţiilor diplomatice cu statul cubanez, anunţă preşedintele Statelor Unite, Barack Obama. "Am luat această decizie pentru crearea de noi oportunităţi la nivel bilateral; va fi deschis un nou capitol în relaţia dintre Statele Unite şi Cuba", a declarat Obama, notând că istoria relaţiilor dintre cele două ţări este una "complicată".

      Papa Francisc a avut un rol important in normalizarea relatiilor diplomatice dintre SUA si Cuba.

      SURSA

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Mi se pare normal, în fond, americanii au tot motivul să devină mai maleabili cu ăștia, având în vedere criza rachetelor de pe vremea URSS plus conflictul cu Rusia zin zilele noastre.

#7
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Deci, in Cuba ce creste? Petrol, aur, diamante, carbuni, alte resurse minerale?...

#8
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 ccf_cristi, on 18 decembrie 2014 - 08:05, said:

Turism, trestie de zahăr, mână ieftină de lucru.....etc.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Se vor putea fuma legal trabuce cubaneze in USA? Asta e bine pentru cubanezi. Nu vor putea sa produca cat pot aia sa fumeze. La fel si romul Havana Club.

#10
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
In 24 de luni regimul politic din Cuba va face implozie. Era si timpul.

#11
nguyen

nguyen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 05.02.2012

 fansat, on 18 decembrie 2014 - 06:38, said:

Statele Unite au decis normalizarea relaţiilor diplomatice cu statul cubanez, anunţă preşedintele Statelor Unite, Barack Obama. "Am luat această decizie pentru crearea de noi oportunităţi la nivel bilateral; va fi deschis un nou capitol în relaţia dintre Statele Unite şi Cuba", a declarat Obama, notând că istoria relaţiilor dintre cele două ţări este una "complicată".

  Papa Francisc a avut un rol important in normalizarea relatiilor diplomatice dintre SUA si Cuba.

  SURSA

O chestie fireasca, Cuba si SUA nu s-au inteles dupa 1990 din cauza familiei Bacardi care si-a folosit toata influenta pt a tine Cuba sub embargo.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 benis, on 18 decembrie 2014 - 06:55, said:

Mi se pare normal, în fond, americanii au tot motivul să devină mai maleabili cu ăștia, având în vedere criza rachetelor de pe vremea URSS plus conflictul cu Rusia zin zilele noastre.

asta-i motivul

daca se lasa cu democratie cuba se va ridica foarte foarte repede

#13
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Nu cred ca ii vor da voie retardatii din GOP, care acum controleaza ambele camere, nu uitati ca pt.ridicarea embargoului are nevoie de votul congresului, ori l-am auzit clar aseara la CNN pe Marco Rubio (cubeno-american) ca a zis ca nu e de acord cu ce fac acum Obama si ca de fapt regimul din Havana vrea doar sa-i pacaleasca pe americani, sa-i faca sa se deschida cu afacerile spre ei, dar acest regim nu se va schimba niciodata, ori ei (GOP) vor schimbarea totala a regimului si deschiderea spre economia privata, ca timpu biologic al lui Castro s-a dus blabla.
Deci, cu toate bunele intentii ale lui Obama si democratilor, s-ar putea sa ne pripim.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
eu cred ca obama incearca manevra europeana
tac pac cu turismul ca poate se satura ia si o pun de o revolutie sa cada comunismul
oricum cubanezii stiu in ce cacat sunt si nu mai e mult pana vor iesi in strada

iar daca se vor da drumu si la investitii si alte alea cuba va deveni o mare smechera

pacat - comunistii au distrus tara aia

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Hehe, cine vrea sa mai vada "comunism la el acasa" ar fi bine sa dea o tura cit mai curind pina nu pica regimul :-)

De asemenea cred ca e o buna oportunitate pentru intreprinzatori mai putin tineri care au trait anii '90, o mare parte din ce s-a intimplat la noi o sa se repete (bineinteles cu anumite twist-uri din cauza situatiei locale): buticuri, Caritas, FNI, apartamente aproape gratis, inflatie, nationalizarea valutei, etc.

#16
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006
Cuba este si un adevarat muzeu in aer liber de masini americane vechi de 50 de ani, masini pe care cubanezii le repara si le ingrijesc cu sfintenie.

   [ http://s15.postimg.org/3p7zv7e17/MASINI_AMERICANE.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

   [ http://s23.postimg.org/lpvr959gr/MASINI_AMERICANE_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Cubanezii au o cantitate impresionanta de sekuristi si activisti. Cam cum era Romania in '89. Teoretic, astia pot pune de-o revolutie. Practic, au o problema : dincolo de garla (in SUA) exista o comunitate imensa de cubanezi. N-ar fi o problema daca in comunitatea aia n-ar fi nenumarati mahari (inclusiv mafioti) dispusi sa faca orice ca sa puna mana pe ceea ce-ar vrea sa puna mana sekurimea si activimea. Varianta romaneasca a revolutiei e exclusa in Cuba. Acolo nu-i suficient ca sekurisiti si acvtivistii sa se transforme instant in capitalisti democrati. Oricat de capitalisti si democrati s-ar declara, tot va curge sange. Va fi o confruntare intre doua mafii al dreaq de dure si nemiloase. Si cred ca cetateanu' cubanez cam stie asta.

Edited by Val888, 18 December 2014 - 09:50.


#18
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 ccf_cristi, on 18 decembrie 2014 - 08:05, said:

Deci, in Cuba ce creste?
Au ceva minereuri neferoase + ape teritoriale in care nu-i exclus sa fie si ceva petrol. Dar cumva de data asta (si e rar, ce-i drept) nu cred ca asta e scopul principal.

Edited by shefu_de_combinat, 18 December 2014 - 09:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate