Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema Internet RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Salut,de curand am achizitionat internetul de la RDS de 500 mb/s.Problema e ca la inceput cand au venit baietii sa il instaleze mergea la capacitate maxima sau mai mult si in testele de viteza arata 500 mb/s viteza de download fiind aproximativ 50 mb/s reali dar de la o vreme nu stiu sigur ce sa intamplat sau ce nu dar acum viteza de download este de maxim 30 mb/s si in testele de viteza nu depaseste de 300 mb/s.Mentionez ca am sunat la ei au venit cu laptopul lor si la ei arata la  teste 500 mb/s.Sistemul meu contine: Procesor AMD Fx-8320 Placa de baza ASUS M5A97 EVO R2.0 Gpu: Gigabyte Radeon r9 270x 3x OC Memorie ram :8 GB DDR3 1866 Mhz OC 2133 Mhz Sursa Super Flower Gold 600 W Hard : Seagate Barracuda Sata 3 64 MB 1000 GB Racire : Corsair H80i. Ma poate ajuta cineva cu aceasta problema ?

Edited by YonutzBogdan, 18 December 2014 - 01:26.


#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Verifica si cu o placa de retea gigabit,noua.Sa fie problema de la acea placa sau de la chipsetul de retea al placii de baza.

#3
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Pai placa de baza este inca in garantie.Daca asta ar fi problema as putea sa ma duc cu ea la o verificare.

#4
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Booteaza de pe un linux si vezi daca ai aceleasi valori.
Sa nu ai vreo problema de driver in Windows.

#5
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
problema este procesorul amd. pe direct via pppoe nu poate mai mult. ai nevoie de router cu hardware nat functional via pppoe

#6
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Pai si pana acum de ce a mers la viteza care trebuie? Imi poti da mai multe detalii despre ce as putea sa fac ?

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cu datele oferite e greu de oferit un raspuns pertinent.
ai incercat sa dezactivezi antivirus/firewall sa faci o defragmentare la disc etc....

#8
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
AMD-ul ala e la nivelul unui i5, deci nici vorba sa nu duca 500 Mbps. Parerea mea este ca problema e strict software, poti incerca varianta hard, in care iti bagi nasul si incerci sa gasesti problema (asta dupa ce faci ce a zis carmen mai sus si tot nu merge) sau varianta easy in care reinstalezi sistemul de operare.

#9
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Am oprit si firewall si antivirus tot.Am facut si defragmentare si nimic.

Si adriane procesorul poate ca este la nivelul unui i5.Am un prieten care are placa video la fel ca a mea si ram si hard si sursa inafara de placa de baza si procesor avand un i5 3570k si la el merge internetul de 500 mb/s la viteza maxima.

aaa scuze am citit gresit am crezut ca ai zis ca nici vorba sa duca netul Posted Image

#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Testul de viteza foloseste preponderent un singur core, de aceea au avantaj procesoarele Intel fata de AMD la testele astea idioate. Fa un test care iti scrie si pe hard, un torrent ceva. Acolo nu ar trebui sa ai probleme.

Edited by diZy, 18 December 2014 - 22:49.


#11
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Sa fie cumva de la AI Suite 2 ? ca am umblat acolo la setari si cand dau la auto merge la 300 mb/s daca umblu la alte setari merge cu nici 100 de mb/s

Pai am incercat si pe torent si aceasi poveste la inceput trageam de pe torent cu peste 50 mb/s am atins si viteze de 70-90 mb/s cu torent de pe warez_spam dar acum la orice torent de pe warez_spam trag cu maxim 30 mb/s

Hardul a fost schimbat la garantie acum aproape o luna ...

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cred ca ai gasit singur cauza :D

reset/remove si testezi din nou

#13
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Am scos acum AI Suite 2 si am reinstalat ultimul driver de la Asus am dat restart si nimic nici o schimbare  :|

#14
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Mai stie cineva alte variante ?

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Gaseste-ti alta ocupatie, nu te ajuta cu nimic 500 Mbps daca stai toata ziua si navighezi pe net.
In torrent vei atinge acele viteze.
Testele de pe Speedtest.net nu reflecta intotdeauna realitatea.

Edited by gumball3000, 18 December 2014 - 23:34.


#16
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Nu ca ma ajuta dar platesc netul de 500 si merge la 300 asa mai bine il iau pe cel de 200 si merge undeva in jur de 300.si in torent nu ating viteza de 500 am mentionat mai sus ca la inceput descarcam de pe torent cu pana la 90 de mb/s acum nu mai trece de 30 mb/s pe orice site sau torent sau cu orice torent client.

#17
grAS

grAS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.10.2003
Nu stiu ce HDD ai dar daca vrei viteza un SSD iti trebuie. Cam acolo se gatuie totul.

Edited by grAS, 18 December 2014 - 23:50.


#18
YonutzBogdan

YonutzBogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.11.2014
Am un HDD Seagate Barracuda 7200 rpm 64 mb buffer sata 3 1000 gb  dar nu este hardul de vina fiind schimbat recent la garantie deci e nou si a mers perfect cu viteza aia mare fara sa gafaie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate