Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Panasonic HC-X1000

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Imi place 'jucaria' si ma bate gandul sa o achizitionez dar mai intai ceva pareri despre ea sau poate o are deja cineva ...
Cu mica reducere aici: http://www.f64.ro/pa...sionala-4k.html :)

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Cum sta cu noise-ul?

Ecranul nu are cel mai fericit sistem de escamotare, e greoi si fragil comparativ cu solutia lui Sony. Spun asta fiindca am folosit ceva timp un AC-AG90 si avea acelasi sistem neinspirat pentru stocarea ecranului. Nu a fost o camera rea, dar nu as mai da banii pe ea.

#3
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Parcă e dată cu 4 lux sensibilitate dar se pare că poate compensa tehnologia bsi din senzor care te lasă să urci la 18 dB sau mai mult fără noise deranjant.

#4
cripo80

cripo80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2011
Stie cineva de unde sa cumpar un suport de microfon al cameri panasonic ac 90 ? .
Cand am cumparat-o de la leo din buc. mi-a dat suportul de la un ac 160 si e prea mare  nu se potriveste ...atunci am luat-o fara cutie si n-am observat ..
Mersi

#5
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006

 cripo80, on 20 decembrie 2014 - 19:29, said:

Stie cineva de unde sa cumpar un suport de microfon al cameri panasonic ac 90 ? .
Cand am cumparat-o de la leo din buc. mi-a dat suportul de la un ac 160 si e prea mare  nu se potriveste ...atunci am luat-o fara cutie si n-am observat ..
Mersi

Numai aici am gasit: http://www.ebay.com/...=item4ad64cc546

#6
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
LUX 1400
4 (Super Gain 30dB, Timp expunere 1/30)

Ce vorbesti omule ? Aceasta camera e mai chioara decat bunica ! 1/30 merge doar la momente cu miscare foarte mica, biserica / valsuri . Daca e agitate 1/30 creeaza prea mult motion blur, si gain 30 spune tot . Sunt fan Panasonic dar aceasta camera e chiar chioara.

#7
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006

 Ohim, on 22 decembrie 2014 - 12:37, said:

LUX 1400
4 (Super Gain 30dB, Timp expunere 1/30)

Ce vorbesti omule ? Aceasta camera e mai chioara decat bunica ! 1/30 merge doar la momente cu miscare foarte mica, biserica / valsuri . Daca e agitate 1/30 creeaza prea mult motion blur, si gain 30 spune tot . Sunt fan Panasonic dar aceasta camera e chiar chioara.
:) am vazut specificatiile astea si eu dar am trecut peste, pana nu o vad si sa o testez personal nu ma agit prea tare...

#8
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/quVTUl_q3EI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6v1-kIVll3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Greu de spus ce fel e vs alta camera la aceasta filmare  din strada , mie nu`mi plac luminile cum se vad, si totul pare prea spalacit.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 Ohim, on 22 decembrie 2014 - 12:37, said:

LUX 1400
4 (Super Gain 30dB, Timp expunere 1/30)

Ce vorbesti omule ? Aceasta camera e mai chioara decat bunica ! 1/30 merge doar la momente cu miscare foarte mica, biserica / valsuri . Daca e agitate 1/30 creeaza prea mult motion blur, si gain 30 spune tot . Sunt fan Panasonic dar aceasta camera e chiar chioara.

Cum altfel ar putea fi cand ingramadesti peste 8Mpixeli intr-un singur MOS de 1/2.3"
Era destul de chioara Z1 care avea putin peste 1Mpixel si 3 CCD de 1/3" si diafragma de la f1.6
Camera asta e o gluma proasta  ca si MD10000.
Defapt pretul spune cam totul.Nici 3000Euro pentru 4K ALL in one.
Cea mai tare faza e lampa integrata.
Alta chestie ciudata este bitrate-uri mai ridicate pentru 1080 vs 2160.

Edited by geo123, 22 December 2014 - 16:13.


#10
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mr. Johnston are o părere uşor diferită de a voastră aici http://www.hdwarrior...grand-old-opry/

#11
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Vgabi sincer nu m`a convins nimic din ce zice Johnston acesta, a filmat niste chestii pe afara .. sincer si telefoanele filmeaza bine afara la ora actuala, iar in interior acel "low light" e de fapt o scena foarte bine luminata. Iar testul facut vs acel AC90 .. difera culoarea (ciudat este ca pe AC90 exista o nuanta rosiatica care nu are de unde sa apara) ca detaliile nu sunt de 4k acolo.

Spre exemplul la GH4 s`a vazut foarte clar diferenta intre 1080p si 4k chiar la cadre largi, aici astia fac zoom in imagine si nu se vede diferenta clara de 4k si 1080p.

Edited by Ohim, 22 December 2014 - 16:52.


#12
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Inca nimeni nu s-a incumetat sa cumpere Panasonic HC-X1000 ? :) sau daca stie cineva de unde putem descarca un fisier brut de la aceasta camera ? nu ma mai iau dupa pareri aiurea, cum ca are senzor mare, ca e intunecata rau etc..... doar ceva concret, daca o are cineva si a testat-o si poate sa puna niste fisiere brute ?! nu cred ca o fi mai proasta decat un AX2000, AC90 sau un smartphone ?! :)

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Du-te si probeaz-o cu manuta ta la F64 sau Westbuy chiar in paralel cu alte camere.
Eu unul nu m-as deranja nici sa o butonez din urmatoarele considerente.
-Senzor foarte mic cu densitate enorma de pixeli care poate sa aiba si tehnologia lui peste ca tot nu o sa obtii ceva decant decat in lumina foarte buna.
-DOF de sapuniera
-DR asemeni Cu cat sunt pixelii mai mici si curentul prin senzor mai mare(gain/iso ridicat) DR se duce la vale.
-Procesor slab de imagine si tind sa cred ca face ceva interpolare si nu foloseste intreaga rezolutie de la senzor.
-bitrate ciudat @4K
-N-ai obiectiv interschimbabil
-Pret mult prea mic pentru o scula 4K ALL in One de calitate.

#14
camerevideo

camerevideo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 05.02.2004
De la deschiderea cutiei am fost impresionat placut de calitatea materialelor folosite. E cel putin o clasa peste  celelalte modele de Panasonic.
Dimensiune mai mica decat AG90 insa aceeasi greutate.
Ergonomie buna, desi pt cei cu palma mai mare, va fi mai dificil de tinut.
Printre avantaje se numara: filtrele ND, faptul ca trage 4k 50p, multiplele formate si bitrate-uri. (desi este recomandata utilizatrea cardurilor de mare viteza , am filmat fara probleme si pe carduri clasa 10 cu mentiunea ca ele sunt detectate de camera care emite o avertizare in acest sens. Diferenta se observa la finalizarea scenei, cand camera scrie pe card o perioada mai lunga decat la cardurile de 95Mb/s)
Am apreciat inregistrarea pt back-up si diferentiata (continuu pe un card si secvential pe al doilea), lens cap-ul integrat ca si la gama Sony precum si variantele multiple de indicare a inregistrarii (atat prin clasicele leduri fata-spate, cat si prin inelul de la baza obiectivului si cel mai importtant, printr-un led discret situat in vecinatatea LCD-ului, in raza vizuala.
Alte mici avantaje sunt modul de filmare in infrarosu si conexiunea Wi-Fi.
Din pacate insa, camera are o sensibilitate la lumina slaba discutabila. Personal o gasesc nesatisfacatoare. Daca s-ar fi ridicat la nivelul lui AC90 era perfecta in gama ei de pret. Din pacate insa zgomotul de culoare este vizibil de la valori relativ mici ale gain-ului (gen 12 db) in conditiile in care camera cere compensare la greu.
Zgomotul este vizibil chiar si la down-convertul la 1080p.
Un alt dezavantaj, de data asta minor, e revenirea la butonul separat pt Gain (copie a dispunerii cu gama Sony). Spun asta pt ca la AC90 intr-o succesiune fireasca, gainul era activat prin inelul de diafragma dupa ce aceasta era deschisa la maxim. Acum, trebuie sa apesi un buton suplimentar, de parca ai avea nevoie sa filmezi cu diafragma 11 si gain 18db...
In concluzie, camera e f draguta insa din cauza performantelor la lumina slaba, nu cred ca va reprezenta o optiune de durata pt mine.

Attached Files



#15
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
felicitari ptr review-ul sincer

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu am  mirosit ca nu-i nimic de capul numai asa din specificatii dar nimeni n-a vrut sa creada.
S-au schimbat mult timpurile de cand era la moda VX-ul si lampa in bot(cu celebrul efect de grota).Acum majoritatea trag cu S35 sau FF35(pe DSLR-uri sau camere cine) si se cauta Feeling-ul de lumina ambientala pana in cele mai intunecate scene,DOF-ul ingust,DR mare si imagine curata si cat  mai detaliata in special in conditii slabe de lumina cum sunt mai peste tot cand vine vorba de NBC.Pana si nivelul de Lucsi din locatii a scazut mult in ultimii ani odata cu introducerea la scara larga a pocnitorilor astea economice CFL sau LED care sunt chioare din nascare si au temperaturi de culoare aiurea;nu mai spui cand se amesteca calde cu reci ce ghiveci iese.
Cu o astfel de scula n-ai nici o sansa sa faci fata concurentilor cu MK3,C100,Fs100 chiar si gh4.

#17
neakiki

neakiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.08.2005
Salut, am citit aici acest review facut de camerevideo si sincer ,am gasit foarte interesant ce spune...mai ales ca are cele doua camere si poate sa faca comparatie direct...dar ,totusi panasonic x-1000 are un senzor mai mare decat la panasonic-ag90 si de aceeasi marime cu cel de sony ax1...,z100 sau gopro hero 3 black+sau Panasonic HX-A500...    
Si,da, stiu ca e un senzor care este folosit la aparatele foto compacte ,adica 1/2,3 " dar cred ca e o alta tehnologie... CmosBSI fata de un mos sau ccd normal...
Nu stiu de ce dar cele doua firme -panasonic si sony -folosesc aproximativ acelaiasi marime de senzor pe modelele 4K si sony au preturi cu aproape la dublu la modelul PXW-Z100...sau cu 30% mai mare la AX1 fata de X1000.
Deci stau si ma intreb, de ce Sony foloseste aceste tipuri de senzori,deoarece stim ca intotdeauna ei au avut grija sa stea bine la capitolul low-light. Si ma intreb ,de ce nu foloseste nimeni la modele 4K un 3CMos BSI ca si la modele precedente cu 1080p.
Si nu uitati,ca mai toti am folosit VX2100 si acesta are 3CCD 1/3" si am fost multumiti de ce poate in low-light.
Concluzia e,ca pana nu o probez, sa ma convig cat de "slaba" e in low-light...raman la ideea ca acest senzor e mai mare decat la camere precedente pe care le-am folosit,iar densitatea de pixeli e nesimnificativa vizavi de sesibilitatea camerei.

#18
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Asa este, pana nu o avem in mana sa o probam totul este doar teorie... Eu sunt curios comparativ side by side cu AC90 cat de jos poate sa stea in low light... ca in mare parte orice senzor am avea, o lampa tot o sa avem pe camera, chiar si pentru o mica lumina de umplere....
Poate colegu camerevideo care le detine pe ambele, cand are timp sa faca un test in low light si la diversi db... ms !
Mie sincer imi place camera si in curand o sa mai am nevoie de o camera si sunt in mare dilema, AC90 sau X1000 ?
DSLR-urile inca nu m-a convins sa trec desi ma gandeam la mirrorless-urile Gh4 sau A7s...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate