Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Acte necesare la vanzare apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Ce acte trebuie la vanzarea unui apartament?

#2
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
primu lucru, buletinu' :wacko:

#3
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Bun, avem.
Certificatul energetic este obligatoriu?

#4
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Multumesc pentru sfat, nu este cazul de asa ceva, am o varsta destul de inaintata sa nu stau la careva in spate.

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

 ContOficial, on 17 decembrie 2014 - 19:21, said:

Bun, avem.
Certificatul energetic este obligatoriu?
De anul trecut este obligatoriu. Mai trebuie cadastru, ceva de la fisc, intabulare, extras de carte funciara. Si bineinteles sa fie totul ok cu actul de proprietate al apartamentului, sa nu fie ipotecat, girat, etc.

Edited by LunaCrystal, 17 December 2014 - 19:51.


#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
acte necesare: CI, actul prin care dovedesti ca esti proprietar (cv, act donatie, mostenire etc...), certificat energetic, adeverinta asociatie proprietari ca nu ai datorii, certificat fiscal primarie ca ai achitat toate datoriile, cartea funciara (sau cum se numeste aia de la cadastru). cam atat imi aduc aminte acum

#7
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
actul de proprietate ( contract de v-c , certificat de mostenitor etc ) , cadastru , intabulare , certificat energetic . ar mai fi si
extrasul de carte funciara , de care se ocupa notarul de obicei . mergi la el si te lamureste .

#8
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014

 LunaCrystal, on 17 decembrie 2014 - 19:50, said:

De anul trecut este obligatoriu. Mai trebuie cadastru, ceva de la fisc, intabulare, extras de carte funciara. Si bineinteles sa fie totul ok cu actul de proprietate al apartamentului, sa nu fie ipotecat, girat, etc.

Cadastru am.Acte am - Primul proprietar(bloc nou).Intabulare? Sa intreb maine daca am asa ceva.Extras de carte funciara stiu ca am.Apartamentul nu a fost pus la vreun imprumut, nu a fost girat cu el.Edit: De unde iau dovada ca nu a fost ipotecat/girat?

 Kobra2602, on 17 decembrie 2014 - 19:51, said:

acte necesare: CI, actul prin care dovedesti ca esti proprietar (cv, act donatie, mostenire etc...), certificat energetic, adeverinta asociatie proprietari ca nu ai datorii, certificat fiscal primarie ca ai achitat toate datoriile, cartea funciara (sau cum se numeste aia de la cadastru). cam atat imi aduc aminte acum

Cam cat sa coste certificatul energetic?

Edited by ContOficial, 17 December 2014 - 19:54.


#9
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Din extrasul de carte funciara (intabularea) la partea C la sarcini: daca nu scrie nimic e liber de sarcini.

#10
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014

 cristi1209, on 17 decembrie 2014 - 19:53, said:

actul de proprietate ( contract de v-c , certificat de mostenitor etc ) , cadastru , intabulare , certificat energetic . ar mai fi si
extrasul de carte funciara , de care se ocupa notarul de obicei . mergi la el si te lamureste .

Sa inteleg ca toate datele sunt disponibile la notar? Multumesc

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Da, notarul o sa iti zica exact ce trebuie si de unde.

 ContOficial, on 17 decembrie 2014 - 19:55, said:

Cam cat sa coste certificatul energetic?
Poate fi 100-1000 de ron, cauta si tu pe google si vezi cat e pretul la un auditor energetic in zona ta, pentru suprafata ta si tipul de constructie.

#12
cristi1209

cristi1209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 25.12.2009
tranzactia se realizeaza/oficializeaza doar prin intermediul notarului , evident ca este ''la zi'' cu documentatia necesara . totusi , din ce
s-a scris mai sus / vezi @kobra2602 , cam asta ar fi .
extrasul tau de carte funciara nu mai este valabil . la vanzare se scoate unul special , problema de care se va ocupa notarul , dupa cum
ti-am spus .
certificatul energetic pt 2 camere costa cca 180 lei . in bucuresti , cel putin , desi diferente mari nu pot fi .

#13
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014

 LunaCrystal, on 17 decembrie 2014 - 20:21, said:

Da, notarul o sa iti zica exact ce trebuie si de unde.


Poate fi 100-1000 de ron, cauta si tu pe google si vezi cat e pretul la un auditor energetic in zona ta, pentru suprafata ta si tipul de constructie.

Recunosc ca eram ceva SPERIAT de "certificatul energetic", ma gandeam sa nu ma ajunga la cine stie ce suma, deja am bagat in cadastru si ce astea am mai facut.

 cristi1209, on 17 decembrie 2014 - 20:24, said:

tranzactia se realizeaza/oficializeaza doar prin intermediul notarului , evident ca este ''la zi'' cu documentatia necesara . totusi , din ce
s-a scris mai sus / vezi @kobra2602 , cam asta ar fi .
extrasul tau de carte funciara nu mai este valabil . la vanzare se scoate unul special , problema de care se va ocupa notarul , dupa cum
ti-am spus .
certificatul energetic pt 2 camere costa cca 180 lei . in bucuresti , cel putin , desi diferente mari nu pot fi .

Maine ma duc la un notar.Multumesc

#14
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 ContOficial, on 17 decembrie 2014 - 19:55, said:

Cam cat sa coste certificatul energetic?

200-300 lei, daca nu te orientezi la firme mari. Termen executie 24 ore.

Intrebai de ce ai nevoie pentru a vinde un apartament? Cred ca in primul rand de un apartament.

#15
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
in luna martie cand am vandut aparatamentul cu 2 camere din timisoara certificatul energetic a fost vreo 120 ron.

#16
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014

 hunab, on 17 decembrie 2014 - 20:55, said:


200-300 lei, daca nu te orientezi la firme mari. Termen executie 24 ore.

Intrebai de ce ai nevoie pentru a vinde un apartament? Cred ca in primul rand de un apartament.

Mai exact ce trebuie sa verifice? In mare?

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Cat de performanta energetic e constructia, aka cat aer conditionat/incalzire sunt necesare pentru a mentine in interior o temperatura optima.

#18
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014

 Kobra2602, on 17 decembrie 2014 - 20:56, said:

in luna martie cand am vandut aparatamentul cu 2 camere din timisoara certificatul energetic a fost vreo 120 ron.

Ma bucur sa aud preturi UMANE, eu am mai vandut o casa si nu am facut asa ceva. Din ce citesc pe google certificatul asta energetic era EXTRA, ceva ce putea cere CLIENTUL si pana la urma a fost introdus ca obligatoriu acum 1-2 ani.

 LunaCrystal, on 17 decembrie 2014 - 21:24, said:

Cat de performanta energetic e constructia, aka cat aer conditionat/incalzire sunt necesare pentru a mentine in interior o temperatura optima.

Bine de stiut, am crezut ca este ceva ce se poate rezolva din ACTE, inteleg ca trebuie sa se deplaseze careva pe teren sa faca vreo verificare/masuratoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate