Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Transfer de date intre Linux-Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Buna ziua! Am o unitate desktop cu Ubuntu 10.04 si un notebook cu Windows 8.1. As vrea daca se poate sa transfer prin LAN date din desktop pe notebook. Am inteles ca o varianta ar fi prin SAMBA (dar eu nu reusesc) Cum sa fac?

Mentionez ca am aflat pana acum ca intre PC-uri cu windows 7,8 se pot conecta prin cabluri normale ca cele pt routerele wireless si placa autodetecteaza combinatia de fire. Am facut asa intre notebookul cu windows 8.1 si un netbook cu windows 7 si a mers. Insa intre windows 8.1 si ubuntu nu reusesc..

Nu veniti cu propunerea unui hdd extern pt ca nu am.

#2
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Cel mai simplu instalezi WinScp pe windows si te conectezi la Ubuntu.

Daca vrei Samba https://help.ubuntu....fileserver.html

#3
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Am reincercat dar am inteles ca trebuie sa am si firele altfel mufate pt samba,asa e?
Se poate folosi un alt router WiFi (am unul mai vechi) fara a mai fi nevoie sa bag firul de WAN si el sa imi faca combinatia intre notebook si desktop?

#4
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Daca le conectezi direct trebuie mufat firul altfel intr-adevar. Cel mai bine folosesti routerul.

#5
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Pai am un router de pe care am net si am si unui mai vechi care e separat.. insa pe wan nu am ce pune. leg doar la porturile LAN1 si LAN2 cele 2 calc?

#6
mihaicsm

mihaicsm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.10.2008
Pai daca amandoua sunt legate la net prin acelasi router poti sa folosesti si samba si WinScp linistit. Calculatoarele se vad intre ele.

Afli IPul fiecaruia si gata. Asta gasesti pe google.

Daca tot nu te descurci si ai net pe ambele calculatoare pui fiserele pe google drive sau dropbox si ai scapat. Asta daca nu vrei sa transferi foarte mult.

#7
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Daca PC-urile nu sunt atat de performante si ai gigabit cel mai bine e sa le transferi prin samba sau ftp. Cu WinScp poti folosi cel mai slab algoritm ca sa ai viteza mai buna si anume arcfour (chiper RC-4).

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadrian001, on 17 decembrie 2014 - 21:24, said:

Daca PC-urile nu sunt atat de performante si ai gigabit cel mai bine e sa le transferi prin samba sau ftp. Cu WinScp poti folosi cel mai slab algoritm ca sa ai viteza mai buna si anume arcfour (chiper RC-4).
De ce ar folosi criptare pentru transfer intre 2 pc-uri din aceeasi retea?

#9
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pentru ca folosind WinScp folosesti implicit AES, doar folosesti un "tunel" ssh sa transferi datele. Pana si numele iti spune asta scp = secure copy.

Edited by adrian001, 17 December 2014 - 22:35.


#10
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Chestia e ca am pus pana la urma prin routerul conectat la WiFi din 2 motive:
1) ACER-ul are placa Gigabit.. am abonament de 500 si din 500 dupa testul cu acel soft al lor de la RDS duce pana la 491..495 si la upload cam 110
2) credeam ca si PC-ul avea placa Pci Gigabit insa cand am dat la specificatii acel realtek era de acum vreo 4 ani si e doar 10/100 iar placa integrata era tot 10/100. Asa ca am preferat sa le leg prin cablu pe ambele. Pe PC obtin la download cam 40 si la upload curios putin mai mult cam 80.

Am folosit team viewer ca avea o rata de transfer bunuta. Cu samba nu ii dadeam de cap + cablu nu aveam mufat altfel. Am vazut ca smecheria cu un cablu mufat pe router merge doar intre PC cu windows 7 si 8.1 am si testat lucru asta. Citisem undeva ca ce e peste 7 sau peste vista autodetecteaza placa ce combinatie ai vrea sa faci si de aia le vede.

Rata de transfer e de 2-3,4MB/sec..Nu-i rau. Real cronometrat trag undeva intre 90 si 120MB/min. Oricum si HDD-ul intern al PC-ului e cam obosit de unde copii..ala are sata 1 sau 2, eu pe notebook am sata 3.

#11
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Auto MDI/MDI-X (treaba cu detectarea tipului de mufare a cablului UTP) este un feature hardware al placi de retea, nu are treaba cu sistemul de operare.

#12
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Asta nu mai stiam. Am zis doar din experienta proprie cu ce am testat... Aveam nevoie urgenta sa copii ce am dat fiind ca PC-ul il folosesc mai rar, merge si cam greu din cauza HDD-ului obosit. Poate pe viitor am sa vad cum sta treaba si cu SAMBA. Am sa fac o curatenie intre date si am sa le salvez apoi in ordine si pe cloud google sau sky drive? ce recomandati? Google are 15GO si Microsoft da 30GO? Care e mai stabil/fiabil? Care ar fi sansele sa pice serverele lor si sa fie pierdute datele utilizatorului?

#13
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Sansele sunt infime, cred ca e mai mare sansa sa cada avionul peste tine. Doar nu crezi ca aia pastreaza datele intr-un HDD uitat de cineva printr-un birou. Sunt rack-uri intregi de storage cu radundanta in caz de defectare a unuia sau mai multe HDD-uri, plus ca datele alea mai sunt si in alte data centere ale lor situate in alte locatii geografice.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Samba n-are nici o treaba cu mufarea cablurilor...
E un protocol ca oricare altul. Cat timp ambele PC-uri sunt in aceeasi retea, legate ambele la router, de exemplu, merge si samba, daca nu-i blocat din firewall.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate