Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Hemoroizi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
871 replies to this topic

#559
facto

facto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2009

 portocaLeu, on 23rd July 2009, 23:24, said:

Cine stie ce aveai acolo si cat de mult tesut a trebuit sa fie inlaturat!
Nu cred ca te-ai operat degeaba: e normal sa ai dureri la scaun, acolo e o plaga care nu e lasata " in pace" ci e nevoita sa se dilate...daca ai scaun o data pe zi e bine, gandeste-te cum te-ai simti  daca ai avea patru, cinci scaune... Peste zece, paisprezece zile o sa scapi de dureri si zona respectiva se va vindeca treptat.
Nu te mai gandi la o viitoare interventie, ca nu e cazul acum!
Mai scrie-ne despre starea ta!


Nicio schimbare. Dimpotriva. Pentru mine e evident ca au aparut altii. Ranile postoperatorii simt ca incep sa se vindece, la scaun durerile si usturimea au mai scazut in intensitate si durata, dar in jurul "cioturilor" umflaturile aparute persista, nu se retrag. Eu cred ca au aparut altii. Evolutia, forma si modul cum reactioneaza sunt identice cu ce aveam si inainte. M-as bucura sa fie doar o etapa in evolutia posoperatorie.

#560
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008
Abia acum - dupa o pauza de cel putin o luna, am vazut ca am primit niste mesaje despre crema de la Bacau.
Pe scurt, dupa cel putin 3 incercari - la intervale destul de mari, nu m-a ajutat mai cu nimic.
Iar acum, dupa ce am reusit sa o lungesc (basca pe bicicleta zilnic!) mai cu bai cu apa chioara, mai cu crema de galbenele, mai cu obisnuitul hemorzon, acuma cum zic, am cam dat iarasi de...dracu - in sensul ca s'a mai umflatara nitel hemoroizii care alminteri erau acceptabil de...mititei, in urma noului tratament indicat de o cunostinta intamplatoare: infuzie cu frunze de salcam.
Tratament deci pe care nu'l recomand nimanui - cel putin in forma superconcentrata in care mi-am facut eu ceaiul ala :confuzzled:

#561
made_xy

made_xy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2009
Mi-am dat seama ca am hemoroizi cam acum trei zile cand a iesit la suprafata. Avand in vedere ca cel mai vechi stat din lume e statul in fund, nu a venit ca o surpriza dar trebuie sa recunosc ca m-am speriat un pic. Din ce-mi dau eu seama ar fi de gradul 3 - intern, iese afara, dar se poate baga la loc - dar nu sunt tocmai incantat de o vizita la doctor.

Pana acum am facut bai de sezut, am luat ieri un supozitor Hemorzon, urmeaza sa mai iau unul (s-a ameliorat si in plus mai invat cate ceva ) si maine ma duc sa cumpar sus-menþionata crema Hemosan. Am inceput o dieta pe fructe, legume, lactate, iar carnea putina si doar alba (peste, pui) neprajita. Am sa renunt la vicii cat de curand posibil. In plus, o gandire optimista nu strica  :D



Ma intreb daca pe viitor as putea sa ma duc la sala pentru bodybuilding - aka ridicat greutati mari ?
Si inca ceva: ce nu e indicat in perioada asta ( dpdv fizic ) - in afara de stat 8 ore pe scaun :P ?

Edit: 19ani

Edited by made_xy, 02 August 2009 - 22:17.


#562
alexmwnteanu

alexmwnteanu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.02.2008
facto, in cazul tau, cel al interventiilor chirurgicale clasice, recuperarea definitiva poate dura pana la 6 luni!!!...
Cat despre interventia laser asupra hemoroizilor, in locul celei clasice, sa stii ca nu-i absolut nici o diferenta notabila, care sa justifice diferenta de pret.

P.S.
Daca ai cumva timp, ca sa citesti ce-au scris(in engleza) si alte sute de persoane(din afara Romaniei), care au fost in situatia ta, iata de unde te-ai putea documenta:

1. http://www.steadyhea...20-0-asc-0.html
2. http://www.steadyhea...omy_t61405.html
3. http://www.surgerych...omy/index.shtml
4. http://www.webmd.com...for-hemorrhoids
5. http://www.steadyhea...1-0-asc-10.html
6. http://www.hemorrhoi...hoidectomy.html

#563
phazzy

phazzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.01.2009

 facto, on 22nd July 2009, 13:36, said:

Oameni buni,

Ligaturile de la proctoline n-au dat in cazul meu niciun rezultat. Dupa 6-7 interventii, m-am oprit. Aveam dureri groaznice, timp de o saptamana, dupa fiecare interventie. Banii, vreo 2.000 de lei i-am considerat pierduti. Am decis sa apelez la operatia clasica.
Si e numai o saptamana de la operatia clasica de hemoroizi pe care am suferit-o.  La 5 zile dupa operatie, la primul, control, totul parea normal. Seara, dupa vizita la chirurg, cerul s-a prabusit. Au aparut primele semne de recidiva. Acum recidiva e clara pentru mine. Am reintrat in "normal" ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Pe langa "cioturile" hemoroizilor operati au aparut altii, la fel ca inainte. Durerile ingrozitoare pe care le resimit inca in urma proaspetei operatii sunt dublate acum de cele ale hemoroizilor care au aparut in jur.  N-am fost inca la chirurg, am sa merg atunci cand ma voi putea deplasa din nou. Am intrebat un medic, prieten. S-a mirat de posibilitatea unei recidive atat de rapide. Nici mie nu-mi vine sa cred. Cei care au trecut oprintr-o asemenea operatie stiu ce inseamna. In timpul defecatiei si dupa, aproape ca lesin de durere. Antiinflamatorii injectabile extrem de puternice abia, abia amelioreaza durerea. Primul scaun s-a lasat cu frisoane de durere.
Practic, la numai cateva zile de la operatie constat ca am facut-o degeaba. Disperarea e mare. Noroc ca familia e alaturi de mine. Nu stiu care vor fi solutiile viitoare. Ma gandesc la tehnicile cu laser accesibile insa numai in Bucuresti (eu sunt din provincie); Dar nu stiu pe cineva care sa fi incercat asa ceva. Daca a apelat careva dintre voi la una dintre metodele acestea cu laser sau alte tehnici alternative asemanatoare, poate ne spune cate ceva. Eu nu mai repet operatia clasica, sub nicio forma. Nu mai rezist nici fizic, nici psihic.

Ganduri bune tuturor si sanatate !

Salut,

Nu stiu daca ai citit mai din urma, si eu am facut o operatie "clasica", de inlaturare a unor chisturi (hemoroizi). La mine a fost destul de grav, s-a mirat doctorul cand i-am spus ca imi aparusera doar de 24 de ore, el zicea ca erau prea mari. Pe langa ala iesit inafara f mult (care se prelungea si inauntru umflat), mi-a mai extirpat cativa, asa, de control, " ca sa nu recidiveze", si a inaintat destul de mult cu bisturiul inauntru. O saptamana dupa operatie am avut sangerari(purtam pansamente sa nu ma patez) si la scaun ma durea de muream. Basca faptul ca desi tineam o dieta pe baza de legume si fibre, m-am constipat putin de am zis ca innebunesc. Dupa vreo 2 saptamani s-a mai ameliorat situatia, dar si la 2 luni am avut surpriza sa constat ca, cum am "calcat" putin stramb (constipatie) am avut niste dureri inauntru de am crezut ca mor.

Ideea e ca recuperarea dureaza, primele 2 saptamani sunt groaznice(cel putin la mine asa a fost), si apoi treptat o sa te simti mai bine dar sa nu faci excese care sa dauneze locului. Dureaza cateva luni pana cand o sa revii la un oarecare normal.

Sanatate si numai bine

#564
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 facto, on 25th July 2009, 22:09, said:

Nicio schimbare. Dimpotriva. Pentru mine e evident ca au aparut altii. Ranile postoperatorii simt ca incep sa se vindece, la scaun durerile si usturimea au mai scazut in intensitate si durata, dar in jurul "cioturilor" umflaturile aparute persista, nu se retrag. Eu cred ca au aparut altii. Evolutia, forma si modul cum reactioneaza sunt identice cu ce aveam si inainte. M-as bucura sa fie doar o etapa in evolutia posoperatorie.

Draga 'facto', sper cate simti mai bine acum, dupa atata timp de la operatie.

Am citit ce ai patit dupa operatie, e groaznic, am 'gustat' si eu putin din ce spui tu, dupa o operatie cu metoda HAL-RAR, dar nu datorita operatiei in sine, ci pt faptul ca am facut o fisura anala dupa operatie si apoi un hemoroid extern s-a inflamat. Una peste alta, acum am doua saptamani si patru zile de la operatie si ma simt super, mai am decat o jena in zona unde este suspendat un hemoroid, iar cel ce fusese inflamat a dat inapoi acum, fiind deja ff mic si putin sensibil.

Iata de ce ti-am scris: am aflat ca metodele clasice, incluzandu-le si pe cele cu ligatura sau laser, dau recidive in 70-80% din cazuri, pe cand metoda HAL-RAR poate da recidive doar in 5-7% din cazuri!......................Ce zici? e o diferenta cam mare, nu? Aceasta se datoreaza faptului ca aceasta metoda trateaza cauza hemoroizilor( surplusul de sange care intra in  aceste vase hemoroidale).

Eu m-am operat la Iasi, la Proctosanis, acum astept ca hemoroizii mei interni sa dea inapoi ( se intampla dupa 6 pana la 8 saptamani), si sa nu mai aud de ei!

Daca locuiesti pe langa Bucuresti, ca si mine, e drumul cam lung, dar face! M-a costat 2500 RON operatia si 60 RON consultatia. Incearca si tu, cand te vei simti mai bine!

Succes, multa, multa sanatate!

#565
alexmwnteanu

alexmwnteanu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.02.2008

 silvica76, on 11th August 2009, 12:12, said:

acum astept ca hemoroizii mei interni sa dea inapoi ( se intampla dupa 6 pana la 8 saptamani), si sa nu mai aud de ei!

Te rog mult sa nu uiti sa postezi dupa cele 8 saptamani, intrucat vreau sa le fac si eu o vizita celor de la Proctosanis.  :peacefingers:

#566
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 alexmwnteanu, on 16th August 2009, 12:39, said:

Te rog mult sa nu uiti sa postezi dupa cele 8 saptamani, intrucat vreau sa le fac si eu o vizita celor de la Proctosanis.  :peacefingers:
Sigur ca voi posta ce mai fac exhemoroizii mei!

Deja scaunul este mai bine format(adica nu mai iese 'creionat'), iese mult mai usor, fara eforturi mari, dovada ca au inceput sa se retraga formatiunile hemoroidale.
Am scaun zilnic, cateodata si de doua ori: dupa operatie nu s-a intamplat sa nu am scaun in vreo zi.

Poate se datoreaza si capsulelor cu Acidophillus de la California Fitness pe care le-am comandat de pe site-ul xxxxxxx la indicatia Dn-ei doctor. Reface flora intestinala, si implicit tranzitul normal.

O treaba excelenta: nu am mai sangerat deloc la scaun cum se intampla mai mereu de ajunsesem la un moment dat la o hemoglobina de 9,5 mg/dl.

Intr-un cuvant, sunt optimista, trag nadejde ca va fi bine!

Pa, mai vorbim!

#567
facto

facto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2009
Multumesc tuturor pentru gandurile bune !

Eiii, lucrurile s-au mai ameliorat...
Umflaturile aparute la o saptamana dupa interventie nu reprezinta, se pare, o recidiva, ci o consecinta a operatiei-piele inflamata, ceva de genul asta (asa a fost sa fie in cazul meu), cu posibilitatea de a disparea in timp. Daca nu se retrag (si nu prea cred), ma asteapta o cauterizare (asta spune chirurgul). Problema e ca sunt in continuare dureroase, dupa fiecare scaun, cel putin cateva ore.
Cel mai bun lucru care mi s-a intamplat dupa operatie e acela ca am scapat de constipatie. Scaunul este zilnic, dimineata, dupa un pahar cu apa, aproape fara efort. Dar cu usturimea si durerile de dupa...

#568
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 facto, on 25th August 2009, 11:04, said:

Multumesc tuturor pentru gandurile bune !

Eiii, lucrurile s-au mai ameliorat...
Umflaturile aparute la o saptamana dupa interventie nu reprezinta, se pare, o recidiva, ci o consecinta a operatiei-piele inflamata, ceva de genul asta (asa a fost sa fie in cazul meu), cu posibilitatea de a disparea in timp. Daca nu se retrag (si nu prea cred), ma asteapta o cauterizare (asta spune chirurgul). Problema e ca sunt in continuare dureroase, dupa fiecare scaun, cel putin cateva ore.
Cel mai bun lucru care mi s-a intamplat dupa operatie e acela ca am scapat de constipatie. Scaunul este zilnic, dimineata, dupa un pahar cu apa, aproape fara efort. Dar cu usturimea si durerile de dupa...

Super, ma bucur ca te simti mai bine! Sper sa nu mai suferi niciodata ce ne-ai povestit! Eu una, m-am speriat, si pentru ca apatit sieu ceva apropiat dar cred ca nu chiar ca tine de rau.

#569
tempusro

tempusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.02.2007
care e mai eficienta(in timp) operatia clasica sau cea prin ligaturi? voi pentru care ati opta? sau ce ati fi vrut sa fi facut de la inceput?

#570
pile

pile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.09.2009
Salutare, prieteni de suferinta! Am citit cu placere in urma cu cateva luni postarile de pe acest forum si la vremea aceea credeam ca reusesc sa-i tin sub control pe tranjii care se razvrateau sa iasa afara, dar de fiecare data reuseam sa-i fac sa intre la loc. Acum e diferit, mi-a iesit unul in afara care are consistenta unui cartilagiu, dureros ca naiba. Presupun din ce-am citit aici ca e trombozat, sper sa nu fie altceva ca n-as vrea sa merg la medic. Credeti ca arginina, care are un rol vasodilatator a avut vreo contributie la acest rezultat? pentru ca am luat cate o pastila de 600mg pe zi timp de vreo luna, acum m-am oprit. A incercat cineva tratamentul rasina Mumie expus de bogdangti? Ce solutie mi-ati recomanda ca sa-l faca sa se moaie si sa se retraga?
Si mai am o intrebare pt silvica76 care s-a operat prin metoda HAL-RAR, daca ai fi amabila sa ne dai niste amanunte legate de aceasta si mai mult ma intereseaza cat a durat si daca trebuie sa fii internat acolo pt o anumita perioada? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

#571
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 pile, on 8th September 2009, 04:04, said:

Ce solutie mi-ati recomanda ca sa-l faca sa se moaie si sa se retraga?
Si mai am o intrebare pt silvica76 care s-a operat prin metoda HAL-RAR, daca ai fi amabila sa ne dai niste amanunte legate de aceasta si mai mult ma intereseaza cat a durat si daca trebuie sa fii internat acolo pt o anumita perioada? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Buna, Pentru a-i face sa se retraga momentan, poti sa faci bai de sezut de doua ori pe zi cu ceai de galbenele doar caldut nu cald sau fierbinte, extern si intern crema Proctoglivenol sau intern daca suporti, supozitoare Proctoglivenol. Trebuie sa ai mare grija ce mananci, sa nu ai scaune acide sau tari, sa nu te atingi de condimente inclusiv usturoi, sa nu bei bauturi alcoolice sau carbogazoase. Pentru dureri, poti sa iei, daca nu ai probleme cu stomacul, ceva antiinflamatoare precum este Ketorol-ul.

Cat despre metoda HAL-RAR, in cazul meu, a durat o ora, asta pentru ca eu am avut mai multe arteriole de legat(15, fata de maxim 12 cate ar avea de obicei cineva).

Nu trebuie sa te interneze, iti da drumul dupa 1h si jumatate, dupa ce te dezmeticesti din ameteala data de anestezie. Nu te adoarme doar esti semiconstient, somnolent, amortit, cum vrei sa-i zici.

Cred ca e o metoda mai putin invaziva decat altele, netaindu-ti nimic din 'ale tale', ei doar suprima cauza hemoroizilor.

Sper sa-ti fie de folos, pa, sanatate!

#572
pile

pile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.09.2009
Multumesc mult pt. raspuns silvica76. Dupa ce-mi va trece criza as vrea sa ma programez si eu la Proctosanis, daca ma asiguri ca in cazul tau, metoda a dat rezultatele pe care le asteptai.

#573
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009

 pile, on 11th September 2009, 19:51, said:

vrea sa ma programez si eu la Proctosanis, daca ma asiguri ca in cazul tau, metoda a dat rezultatele pe care le asteptai.

Cel mai mare bine pe care l-am castigat din aceasta operatie, este ca nu am mai sangerat la scaun dupa operatie (ajunsesem la o hemoglobina de 9,5), si acum am scaun zilnic, fara efort, fara sa mai iasa intai hemoroidul 'cel baban' si scaunul sa nu mai iasa....decat cu mari insistente si transpiratii.

Eu am avut niste complicatii datorate faptului ca m-am dus in ultimul grad. Dupa operatie am facut ofisura anala, care s-a rezolvat, un hemoroid din cei cusuti a iesit in afara(fiind prea mare pentru tehnica aceasta f putin invaziva-acesta este cusut de mucoasa interna pentru a nu ramane atarnat in afara dupa op.)

Doctorita m-a avertizat de la inceput ca nu crede ca poate sa-i bage inauntru, fiind foarte mari. Totusi a incercat, dar nu au stat. Oricum acum este afectat doar esteticul zonei-care nu este asa important, cel putin ptr mine. Asa ca du-te cat mai repede pana nu ajungi ca mine!

Eu sunt multumita per total de operatie, chiar daca nu a decurs totul ca la carte, in fond toti suntem diferiti, organismele noastre reactioneaza diferit...

Cred in continuare ca am facut bine apeland la aceasta tehnica si nu la ligaturi, lasere sau cutit.

Pa, succes!

#574
pile

pile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.09.2009
Multumesc pentru raspuns silvica76. Hemoroidul care ma supara a inceput sa se retraga si sper sa dispara intr-o saptamana. Tratamentul homeopatic, alifiile pe care le-am incercat nu cred ca m-au ajutat prea mult. In schimb am inceput sa fac cate o clisma mica cu apa cat se poate de rece in fiecare dimineata si vad ca aproape a disparut.

#575
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009
!

 pile, on 16th September 2009, 18:17, said:

Multumesc pentru raspuns silvica76. Hemoroidul care ma supara a inceput sa se retraga si sper sa dispara intr-o saptamana. Tratamentul homeopatic, alifiile pe care le-am incercat nu cred ca m-au ajutat prea mult. In schimb am inceput sa fac cate o clisma mica cu apa cat se poate de rece in fiecare dimineata si vad ca aproape a disparut.

Cu placere! Va disparea pana la urma, dar cine stie daca si pt totdeauna...
Oricum, daca vei mai avea nevoie vreodata, o alifie naturista ffff buna pentru hemoroizi si nu numai, am gasit-o prin Bihor la Aroma Plant la fitoterapeutul Bonchis Ion. Prima data i-am gasit pe la mare la Eforie Nord, apoi am facut comanda prin posta de alifie de marul lupului cu galbenele si ceai pentru bai de sezut  (foarte calmante, cu efect simtitor de la prima aplicare, si prima baie de sezut). Daca doresti iata nr. de tel. la care sa faci comanda: pm (sper ca e voie!)

Nu am cautat pe la farmaciile naturiste ,poate exista si pe acolo...!

Oricum e interesanta clisma ta cu apa rece! Nu am mai auzit, dar sigur are efect antiinflamator! O prietena punea gheata ca sa-i aline durerile!  Nu am incercat sincera sa fiu! Ai grija doar cu microclismele sa nu te ranesti sa faci vreo fisura - e groaznica, stiu ce spun!

Sanatate!

Edited by adadoi, 18 September 2009 - 12:31.
nu e voie. trimite mesaj privat si nu mai pune pe forumuri numere de telefon daca nu vrei sa te trezeasca un cretin la 3 noaptea.


#576
silvica76

silvica76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.06.2009
Buna, v-am promis ca o sa postez starea exhemoroizilor mei dupa doua luni! Iata ca au trecut doua luni si doua zile, si........ inca ma simt bine ...cu hemoroizii, faza e ca am facut o alta fisurica! :confuzzled:

Chiar voiam s-o sun pe doctorita mea sa-i spun ce bine ma simt, si m-am constipat, (am inceput munca si regimul alimentar a revenit la orice oricand)
Am sunat-o bineinteles, ca ma speriasem pt ca am si sangerat putin, dar mi-a spus ca nu are nici o treaba cu operatia sau cu firul de la suspendarea hemoroidului extern care intre timp zice ca s-a resorbit, nu mai exista, inauntru e vindecat tot. Totusi se pare ca am o carenta de vitamina A, si mi-a spus sa mananc doi morcovi pe zi, sa ma ung cu alifia pe baza de nitroglicerina de doua ori pe zi, si sa am grija ce mananc sa nu ma mai constip! Zice ca in mod normal in patru zile s-ar vindeca spontan daca nu ar fi carenta de vit A... Mai vedem!

Oricum, alte probleme legat de hemoroizi, nu au mai fost (pot sa stau in picioare, nu se mai umfla nimic, nu mai doare etc), ma facui acu' cu fisuricuta draguta :D

(Reteta de alifie de fisura pe baza de nitroglicerina o gasiti pe forum in postarile 'mamadebaieti' careia ii multumesc si eu cu ocazia aceasta, am folosit-osi eu)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate