Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

supravegherea audio a angajatilor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005
Buna ziua!

Am o cunostiinta ce este intr o postura ciudata:
A descoperit ca seful sau, in momentul in care pleaca, lasa microfonul de la webcam deschis pentru a inregistra ce se discuta in birou.
As dori sa stiu daca aceasta practica este considerata a se incadra in limitele atributiilor si drepturilor unui manager de firma, sau daca pot fi considerate un abuz (avand in vedere ca angajatii nu erau constienti de practica)

Va multumesc anticipat

#2
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Atat timp cat in acel birou lucreaza mai multi angajati, fiind considerat domeniu public, seful poate proceda astfel pentru a afla daca subordonatii isi indeplinesc atributiile sau daca stau in pauze lungi si dese, cheia marilor succese!
Dreptul la intimitate a angajatului o are doar in biroul personal care i-a fost desemnat de catre conducere si la toaleta.
Spatiile comune (holuri, cantine, birouri la comun) sunt considerate spatii publice.

P.S: Pacat ca nu si filmeaza!

Edited by boxerbull, 22 February 2013 - 23:59.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Unde scrie-n constitutie ca un sef n-are voie sa iasa din birou, inainte sa-si inchida pc-ul si webcamul? Daca nu scrie nicaieri, inseamna ca-i permis. Poate s-a grabit si a uitat, care-i problema?

#4
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005
ok, multumesc de raspuns.

Eu unul nu am nimic cu supravegherea audio/video, poate fi si un bun sistem desecuritate pe langa cel politist. Singura chestie care ma deranjeaza la toata treaba e ca angajatii nu au fost sesizati, ceea ce nu mi se pare OK.

 rumegus, on 23 februarie 2013 - 00:01, said:

Unde scrie-n constitutie ca un sef n-are voie sa iasa din birou, inainte sa-si inchida pc-ul si webcamul? Daca nu scrie nicaieri, inseamna ca-i permis. Poate s-a grabit si a uitat, care-i problema?

pai a uitat webcamul pe record ?

#5
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Nu prea e ok, dar intrebarea mea e : de unde stie cunostinta ca lasa intentionat mic-ul ca sa inregistreze?

#6
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005

 mirceaor, on 23 februarie 2013 - 00:04, said:

Nu prea e ok, dar intrebarea mea e : de unde stie cunostinta ca lasa intentionat mic-ul ca sa inregistreze?

E un birou mic, iar calculatorul sefului e folosit pentru diferite operatii (scanare documente, cred,  sau operare muzica etc - e un calculator oarecum mai performant). Persoana a observat pozitia webcamului si micul programel din taskbar ce desemna faptul ca se inregistreaza.
Ar trebui sa precizez ca se seful respectiv mai are antecedente, avand si un soft de monitorizare instalat pe calculatorul unuia din angajati (lucru recunoscut de el).

Actiunile sefului poate sunt indereptatite in mintea lui (poate angajatii fac paze lungi si dese, barfesc, etc - cine nu o face pana la urma), dar pe mine ma intereseaza aspectul legal al tareseniei, mai putin motivele sale

Edited by v3r50r, 23 February 2013 - 00:11.


#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Urata chestie....

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am stat si eu putin timp intr-un loc dintr-asta dar m-am carat repede.
Nasol. Toata lumea era paranoica si toti susoteau.

Edited by undercoverbrother, 23 February 2013 - 01:08.


#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Metode sigure de a scapa de angajatii ce muncesc. Tocmai respectivii scapa ca prostii si fac cite o trasnaie.
Si ramine seful cu lichelele ce stiu sa se fereasca, dar nu muncesc. Vin lichelutele la sef sa se angajeze alti....muncitori.
Eu stiam ce faceau subalternii mei, doar vazindu-i la intrare si plecare din birou. Stiam tot ce facusera in functie de cele 2 ipostaze.

#10
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 NASTYPRIMUL, on 23 februarie 2013 - 01:51, said:

Metode sigure de a scapa de angajatii ce muncesc. Tocmai respectivii scapa ca prostii si fac cite o trasnaie.
Si ramine seful cu lichelele ce stiu sa se fereasca, dar nu muncesc. Vin lichelutele la sef sa se angajeze alti....muncitori.
Eu stiam ce faceau subalternii mei, doar vazindu-i la intrare si plecare din birou. Stiam tot ce facusera in functie de cele 2 ipostaze.

Ce te face sa crezi ca doar angajatii pot fi incompetenti, un sef slab apeleaza la informatori si mai nou la tehnologie pentru a avea informatii despre subordonati, un sef bun simte cum merge treaba si fara chestia asta.

#11
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
si cine te impiedica sa-i arati curul la webcam si sa tragi o basina?
eu inteleg ca trebuie sa fii cu ochii pe subalterni dar nu in maniera de ai spiona...si in ce mod pueril face astaPosted Image  cand pleaca inchizi aplicatia...ce mare branza si daca intreaba dc ii spui ca a uitat web-ul deschis si ii ocupa hardul inutil.

#12
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005

 knauf75, on 23 februarie 2013 - 12:36, said:

si cine te impiedica sa-i arati curul la webcam si sa tragi o basina?
eu inteleg ca trebuie sa fii cu ochii pe subalterni dar nu in maniera de ai spiona...si in ce mod pueril face astaPosted Image  cand pleaca inchizi aplicatia...ce mare branza si daca intreaba dc ii spui ca a uitat web-ul deschis si ii ocupa hardul inutil.
pai asta s a si intamplat: angajatii au dat drumul la muzica si au pus boxa peste webcam :P. ca idee, cred ca cel mai bine e sa iti confrunti seful in astefl de cazuri, macar sa il fortezi sa argumenteze miscarea.

Edited by v3r50r, 23 February 2013 - 13:48.


#13
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
"ca idee, cred ca cel mai bine e sa iti confrunti seful in astefl de cazuri, macar sa il fortezi sa argumenteze miscarea."

Ce sa faceti voi ma?:)))))))
De unde si pana unde a ajuns ca un sef sa dea raportul angajatilor? Angajatii trebuie sa dea raportul de activitate sefului pentru a-si primi salariul.
Din pacate, in Romania sunt multi care confunda munca cu casa, au impresia ca statul degeaba se plateste.
Daca vrei sa stai, stai acasa, daca vrei sa muncesti pentru un ban cinstit ca sa traiesti linistit, apoi vii la servici, faci ceea ce ti se da si demonstrezi ca ceea ce ai facut tu trebuie rasplatit, iar pentru ca seful sa fie 100% sigur de ceea ce doresti sa dovedesti, te poate supraveghea atat video cat si audio doar in spatiile publice.

La faza cu boxa, taiam un procentaj din salariul pentru distractia din biroul comun, iar daca avertizezi angajatii, acestia vor stii si vor incepe sa se comporte altfel (se prefac ca muncesc) decat natural (stau degeaba).

#14
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
impusca-te...

#15
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013

 v3r50r, on 22 februarie 2013 - 23:46, said:

Buna ziua!

Am o cunostiinta ce este intr o postura ciudata:
A descoperit ca seful sau, in momentul in care pleaca, lasa microfonul de la webcam deschis pentru a inregistra ce se discuta in birou.
As dori sa stiu daca aceasta practica este considerata a se incadra in limitele atributiilor si drepturilor unui manager de firma, sau daca pot fi considerate un abuz (avand in vedere ca angajatii nu erau constienti de practica)

Va multumesc anticipat
Inregistrarea audio sau/si video,fara drept a conversatiilor ambientale sau telefonice,se constituie in infractiune.Asa ceva,sa inregistrezi conversatiile e o imixtiune in viata privata a persoanelir respective si o incalcare a drepturilor fundamentale.Un sfat,daca poate dovedi ce face ticalosul.sa il dea in judecata,sa ceara despagubiri si sa dispara din locul ala.Cu dovezi clare castiga garantat.Poti intra pe avocat.net sa intrebi acolo sa vezi ca am dreptate.

#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am scris ceva mai sus dar ce zici tu nu prea sta.
Daca seful e patron e dreptul lui pt ca nu iti asculta telefonul personal ci isi asculta telefonul lui luat din banii lui la care vorbesti tu. Treaba cu inregistrarile ambientale, daca ambientul e al lui, la fel poate inregistra.
Daca seful e tot un angajat, cam trebuie sa fie de acord si al care-i peste el cu miscarea, altfel cam intra la ce zici tu. Fiind tot un angajat nu prea are dreptul sa faca asta fara acordul patronului.

Edited by undercoverbrother, 25 February 2013 - 16:14.


#17
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 holograma999, on 25 februarie 2013 - 14:00, said:

Inregistrarea audio sau/si video,fara drept a conversatiilor ambientale sau telefonice,se constituie in infractiune.Asa ceva,sa inregistrezi conversatiile e o imixtiune in viata privata a persoanelir respective si o incalcare a drepturilor fundamentale.Un sfat,daca poate dovedi ce face ticalosul.sa il dea in judecata,sa ceara despagubiri si sa dispara din locul ala.Cu dovezi clare castiga garantat.Poti intra pe avocat.net sa intrebi acolo sa vezi ca am dreptate.

Ai citit si tu vreun articol din cod sau vreo lege speciala si vi sa aplici?
Stiu cazuri in care laptopul de la munca este monitorizat cu un soft de urmarire, stie ce faci in fiecare clipa pe laptop. ceva gen xyz viewer

Edited by shadowgign2, 01 March 2013 - 10:04.


#18
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
de aia audio nu stiu dar aia video n-ai voie fara acordul scris al angajatilor si trebuie scris si ca spatiul e supravegheat video!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate