Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Abuzurile OKAZII.ro trebuie oprite !

- - - - -
  • Please log in to reply
551 replies to this topic

#487
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Mda...cel mai suparator la comisioane este faptul ca esti dator imediat cum a licitat cineva pentru produs, chiar daca tranzactia nu se mai incheie si in realitate. Dupa care urmeaza sesizari, dovezi si perioada lunga de solutionare.

Eu am trimis de 3x sms taxabil sa-mi schimb numarul de telefon si inca nu am reusit. Le-am scris de mai multe ori si imi spun sa introduc corect textul primit prin sms. De parca in 3 incercari nu l-am verificat si reverificat...

#488
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
Bravo lor. E romania, ca sa traiesti trebuie apa, aerul si fraierul.

#489
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Cam toate siturile de genul asta percep taxe, problema este alta, situl asta sufera de o problema de seriozitate si credibilitate, mi-ar placea sa se insoare cu un procesator gen paypal, chiar daca au comisioane mari, eu cu paypal am fost mereu protejat, bine, nu vine marfa blochez plata in Paypal si cer banii inapoi, in alta ordine de idei, nu comparam Ebay cu Okazii, dar daca vrei sa fii mare trebuie sa lucrezi la aceste lucruri,vanzatori verificati dupa nume prenume buletin, plata securizata, si garantia ca atunci cand primesc  maculatura sau caramizi in pachet deja cazul este predat politiei si probabil ca daca au toate datele deja rezolvat.

Mie personal mi s-a parut ca okazii incearca sa supravietuiasca, si noi romanii incercam sa o facem zi de zi, sunt fel de fel de tertipuri pe okazii ca sa nu platesti comision, incepand de la unii care au sute de conturi si te pun sa licitezi pentru pixuri de 1 leu, si multe altele, daca vrem un site civilizat si corect trebuie sa platim acele taxe, si ei trebuie sa isi achite hostul, banda de internet, energia electrica, salariile, nu inteleg de ce-i faceti hoti, eu personal folosesc Ebay intens, si sunt sigur ca se platesc taxe destule si acolo, nu se poate fara ele, vrem calitate trebuie sa acceptam si taxele astea.

#490
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Eu cred ca ar trebui sa ne concentram mai putin pe lucrurile care nu sunt gratis (cu toate ca multi asa si-ar dori) si mai mult pe calitatea tranzactiilor, calitate care rezulta tocmai in urma comportamentului nostru ca vanzator\cumparator. De acord, au marit comisioanele, dar poate le-au marit sa investeasca fix in ce se zice ca e buba lor cea mai mare, securitatea. sau poate cum s-a zis mai sus, sa supravietuiasca si ei, adica asta e cam ce ne dorim cu totii. Nu stiu, cred ca e timpul sa vedem si dincolo de lucrurile superficiale. Nu sariti, e doar parerea mea :)

#491
Gabi85

Gabi85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.09.2013
Buna tuturor, chiar ieri am cumparat un iphone 3s (asta a fost bugetul) de pe okazii. Tot ce imi trece prin minte ca si vanzator si cumparator pe okazii este ca ar trebui intr-adevar sa nu ne concentram pe un comision care creste. Daca esti un vanzator serios, nu cred ca ai cum sa te gandesti cu multa jale ca au crescut comisioanele. In privinta securitati, nu cred ca problemele okazii de acum sunt cele care erau mai de mult in prim plan. Si la aparitia comisioanelor a fost scandal. De atunci si pana acum ar fi bine sa vedem evolutia okazii.ro si proiectele care s-au materializat intr-un "user experience" relaxat care sa iti foloseasca la cumparaturi.

Am vazut si pe cineva care spune de plata cu pay pal si nu s-ar supara daca ar fi comisioane mai mari. E fericit ca ar putea bloca plata daca ar avea probleme cu produsul. Are dreptate ca okazii incearca sa supravietuiasca. Eu personal cred ca e o punte catre ceva mai sigur nu doar pentru ei ci pentru noi toti

#492
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
sammydo spune ceva ok ca site-ul sufera de "o problema de seriozitate si credibilitate":). Nu sariti nici pe mine caci vina nu cred ca e a lor ci a romanului care isi doreste totul moca si sa ofere calitate cat mai proasta in niste servicii pe care fara o platforma ca cea de fata nu le-ar putea oferi. Fratilor, vreti sa vinteti, faceti comparatii cu Ebay si altele, vindeti acolo. IN romania nu prea ai cum sa vinzi ceva repede si in limite decente nici pe aoro ala de am un prieten care si-a cam luat tzeapa. Eu as fi de acord cu "maturarea fake-urilor" de pe okazii si cu pastrarea celor ok, chiar daca ce vand eu va avea un comision mai mare

#493
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am vandut o groaza de chestii pe okazii si am si cumparat, pe predare personala n-au fost probleme  nici la inceputuri cand nu erau asa multe masuri de securitate, din cate inteleg majoritatea tepelor erau prin posta si erau multe la telefoane mobile, deci era safe si util doar pt orasele mari unde gaseai client sau vanzator si puteai preda sau lua produsul personal si cu proba, pe restul nu-i avantaja deloc, riscul de pacaleala prin posta fiind mare.
Acum riscurile tot n-au disparut dar comisioanele devin mari 4-5%, utilitatea scade, procedura de rezolvare a problemelor e tot greoaie, site-ul nu va reusi niciodata sa rezolve bubele de tot pentru ca deh suntem in Europa de est, asa ca astfel de manevre ii vor ajuta sa cada in preferintele omului de rand si or ramane cu niste firme cu adaos comercial mare si tranzactii putine. Pacat.

#494
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
DKN1, cam aidreptate. Ma gandesc totusi si eu ca omul de rand care nu vinde multe produse, ca in costurile de fata sa fie justificata o refacere a platformei cu rezolvarea problemelor care trebuie sa recunoastem ca exista. Nu m-ar deranja comisionul daca si calitatea ar fi una mult mai buna a serviciilor. De fapt cred ca pe asta se revolta lumea. Sau inteleg eu rau ?

#495
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,540
  • Înscris: 07.02.2003

View Postretele, on 10 octombrie 2013 - 10:32, said:

Inseamna ca treaba merge bine... si asta in conditiile in care exista alternative gratuite (deocamdata) Posted Image Eu nu vad un abuz din asta, apropo de specificul topicului.

#496
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,110
  • Înscris: 04.02.2011

View PostLensFlare, on 24 septembrie 2012 - 18:03, said:

Site-ul e o teapa in sine, cum sa iei 3% comision din valoarea produsului vandut? Posted Image Sa puna pret fix pe licitatie in functie de categorii, nu asa...
Ia vezi cât ia E-bay :naughty:

#497
Gabi85

Gabi85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.09.2013
:))))))) Daca ai magazinasul tau ai un comision de te cam indoaie daca nu accepti un abonament la "unchiu' sam" ( asa scrie in chestia aia de dai tu agree si nu citesti nimic din ce scrie) cu ceva destui dolari/luna... Mare dreptate !

Si ebay ofera servicii pe care toti le compara cu okazii...Sau si-ar dori sa fie ca la okazii si nu recunosc... Si continua sa se planga ca sunt servicii cam cu bug-uri dar urla cand creste putin comisionul... Romanii astia...cum vor ei moca tot, servicii ireprosabile si taxe zero... Profit pe sub mana cat incape clar :))

Eu cred ca in conditiile astea, cand toata lumea compara okazii cu ebay, cresterea e justificata. Vreti servicii, platiti fratilor ca si altii fac asta si le merge bine. Nu va luati de saracii oameni care incearca sa supravietuiasca si sa si satisfaca asteptarile ridicate din piata... MOCA NU AU CUM ! asa ca vizualizand o evolutie a okazii cred ca nu are sens sa ne suim in capul lor !

#498
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
Asta cu comparatiile cu Ebay si Okazii o gandeam si eu insa am crezut ca mi se pare doar mie. Ar fi ok daca s-ar rezolva toate si comisioanele ar ramane si ele cu inca o crestere si atat pentru o perioada ceva mai lunga. Desigur si inflatia ar trebui luata in considerare si sa fim realisti.

#499
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
Asta cu inflatia e tare. Cand or creste iar la okazii comisioanele peste nustiu cat timp ma gandesc ca iar or sa se inflameze treburile fara sa ia nimeni in considerare ca toate costurile sufera ajustari si din cauza inflatiei si din cauza devalorizarii si din cauza ca toate costurile de productie cresc in intreaga piata...Etc...

#500
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Cam asta spuneam si eu, sa incercam macar sa nu mai fim asa superficiali. Sa privim cursul general al tuturor lucrurilor si cum ziceti si voi mai sus, se scumpesc toate, nu doar comisioanele de pe okazii.

#501
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
E foame de bani. Eu am avut 3 conturi la ei de pe vremea cand nu era regulamentul cu clone + 1 al prietenei mele. Primul cont l-au banat ca l-am injurat pe ala care mi-a dat teapa, un al 2-lea cont nu l-am mai platit si nici utilizat de 1 an. Ieri mi-au blocat contul prietenei pe motiv ca e clona taman cand platisem si la ala comisioanele. Sunt atat de destepti baietii, asteapta sa incarci conturile si apoi incep sa taie in carne vie. Mai am un cont de baza la ei si am de plata vreo 15 euro, mi-au zis sa le platesc contul si apoi sa le comunic care cont sa ramana. Cred ca n-am cu cine ma intelege caci le-am zis ca contul de ieri e al prietenei iar ala neplatit e al meu. Daca apucam sa platesc si contul celalalt cred ca ma trezeam cu amandoua blocate. Sper sa dea faliment, sa se duca pe coaja, pacat de userii seriosi pe care si-au cladit nemernicii numele si faima, dar incet incet fiecare ne orientam spre concurenta.

#502
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostGabi85, on 10 octombrie 2013 - 15:49, said:

Buna tuturor, chiar ieri am cumparat un iphone 3s (asta a fost bugetul) de pe okazii. Tot ce imi trece prin minte ca si vanzator si cumparator pe okazii este ca ar trebui intr-adevar sa nu ne concentram pe un comision care creste. Daca esti un vanzator serios, nu cred ca ai cum sa te gandesti cu multa jale ca au crescut comisioanele. In privinta securitati, nu cred ca problemele okazii de acum sunt cele care erau mai de mult in prim plan. Si la aparitia comisioanelor a fost scandal. De atunci si pana acum ar fi bine sa vedem evolutia okazii.ro si proiectele care s-au materializat intr-un "user experience" relaxat care sa iti foloseasca la cumparaturi.

Am vazut si pe cineva care spune de plata cu pay pal si nu s-ar supara daca ar fi comisioane mai mari. E fericit ca ar putea bloca plata daca ar avea probleme cu produsul. Are dreptate ca okazii incearca sa supravietuiasca. Eu personal cred ca e o punte catre ceva mai sigur nu doar pentru ei ci pentru noi toti


Toti am fi fericiti daca situl ar avea totusi mai multa credibilitate si seriozitate, si ar incerca sa implementeze mecanisme de securitate bune, si eu chiar  sunt fericit cand blochez plata unui tepar pe paypal, chiar sunt fericit, pentru ca pe ebay sunt si multi tepari romani, si eu vreau sa contribui la demascarea lor, si sper sa-i vad pe toti la puscarie, pentru ca eu muncesc pentru bani de imi sar capacele, in frig si in ploaie, si ma doare inima sa imi iau teapa cu cateva sute de euro.

De ce sufera de lipsa de seriozitate Okaziile? pentru ca nu isi verifica userii serios si cu simt de raspundere, un prieten de-al meu vroia sa cumpere un telefon, si a gasit unul pe Okazii, prietenul meu nu cumpara doar uitandu-se la poze, dar ghinionul a facut sa dea peste un copil prost, l-a incantat telefonul, starea lui, dupa cum reiesea din anunt, si a fost de acord sa mearga pana la Brasov, sa vada si sa cumpere telefonul, bineinteles ca a fost o farsa, cineva l-a pus pe drumuri aiurea, l-a plimbat prin  gara, apoi l-a trimis in centrul orasului si apoi nu a mai fost de gasit.
Despre genul asta de seriozitate vorbesc, pe Ebay nu se intampla asa ceva, vanzatorii sunt in stare sa iti dea banii inapoi si bonus ce vrei tu, numai sa nu le dai negative sau report, sau sa deschizi cazuri impotriva lor, si eu ma simt bine cand stiu ca cineva se preocupa de siguranta mea.

#503
Gabi85

Gabi85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.09.2013
:) imi pare rau ca exista cazuri dintr-astea. Totusi oricat de bun mi s-ar parea un telefon sincer pana la Brasov nu m-as duce. Asta nu cred ca are legatura cu platforma de tranzactionare in totalitate ci si cu "seriozitatea" romanilor in general. Ar fi minunat daca ar exista si varianta de a bloca astfel de persoane insa mi se cam pare greu de atins un astfel de punct... Nu as da vina pe Okazii pentru toate relele...

#504
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
Cu siguranta pentru toate relele nu ne putem razbuna pe Okazii. Eu m=as razbuna pe romani in general caci sunt cam incuiati si isi doresc totul free fara nici macar o mica investitie...Eu sunt fericit ca pe Okazii nu ma suna nimeni la 1 sau la 5 dimineata sa facem nustiu ce tranzactie. Cred ca de asta prefer site-ul din discutie in loc de Mercador si Tocmai, platforme pe care le tot aud in discutie peste tot referitor la subiect

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate