Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Audispray

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
IPond

IPond

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.09.2008
Am experimentat zilele astea niste probleme cu o ureche si ma pregatesc sa imi cumpar un Audispray. Am vazut pe siteurile farmaciilor ca ar costa 30+lei si mnah...vreau sa stiu daca merita sa scot niste bani. Ati incercat sau stiti pe cineva care a incercat?

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
depinde cat sunt de mari problemele, ca s-ar putea ca efectul placebo sa-si faca banii + daca mai e si putin eficient s-ar putea sa merite banii
ai mei au folosit asa ceva si nu s-au plans

#3
IPond

IPond

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.09.2008

 opop, on 14 septembrie 2012 - 12:54, said:

depinde cat sunt de mari problemele, ca s-ar putea ca efectul placebo sa-si faca banii + daca mai e si putin eficient s-ar putea sa merite banii
ai mei au folosit asa ceva si nu s-au plans

Nu e ca si cum am dureri sau ma chinuie ceva - adica nu pare sa fie nevoie neaparat sa merg la ORL.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Aici (si sanatatea) nu e pe parute. Problemele care pot fi (sau deveni) mari, trec mai intai printr-o faza incipienta, cand e mult mai usor (si mai sigur) de a putea fi tratate si vindecate. Nu te juca! Daca nu ai chef de medic (din motive numai de tine stiute), poti intreba si farmacista.

Ai dureri? Ai scurgeri? Nu mai auzi bine? Solutii lichide/uleioase cu aplicare locala (de preferat caldute): orocalm, boramid (in caz de infectie sau otita).

E posibil sa ai ceva depozite de ceara (cerumen). In nici un caz nu folosi betigase de urechi, cu care, iti impingi (si indesi) mai rau ceara.
Poti sa pui putina apa oxigenata in ureche si apoi un mic tampon de vata (ca sa nu curga) si sa stai cu urechea respectiva un pic in sus. Vei auzi ca iti bolboroseste/fierbe ceva si vei simti o caldura locala. Este efectul apei oxigentate care 'desface' dopul (si il vei pute a elimina mai usor).

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cam scump 30 lei pt un flacon cu apa din mare. :) Practic tu platesti defapt reclamele la tv, nu valoarea reala a produsului.

#6
Carmel

Carmel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 02.06.2006
betisoarele de urechi curata foarte bine daca scormonesti cu atentie. la mine audisprayul nu are nici un efect

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu are deca efect preventiv, daca ai ceara incearca ulei caldut si spalaturi cu apa calda cu o seringa mare de 20 ml aruncand jeturi puternice in ureche. Mai sint si conuri de ceara care se aprind, costa sub 10 lei.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Audispray este un produs aproape inutil pentru ca nu dizolva ceara.
Daca vreti sa aruncati niste bani cumparati porcaria aia de spray.
Eu am cumparat unul si l-am descoperit zilele trecute prin dulapul cu medicamente. L-am aruncat la gunoi impreuna cu produsele expirate.
Prin anii '90 am avut un produs care dizolva putin ceara. Nu mai stiu cum ii spune dar era adus din Germania.

#9
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Pentru ceara din urechi se foloseste A-cerumen , se gaseste in farmacii si este verificat , costa in jur de 40 lei .
Cel mai indicat e sa se mearga la ORL , se va spala cu guyon-ul de 500ml si se va prescrie un tratament daca este necesar de prevenire .

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu cred ca exista o confuzie, audispray este un produs de igiena personala, nu un medicament, tratament pentru vreo afectiune.

#11
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
cred ca este mai bun mercedesspary...

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Daca ai dopuri in urechi cel mai bun medicament e "medicul" care o sa faca niste spalaturi daca e cazul. Audispray am folosit si eu si nu face mai nimic. Poate face chiar rau in anumite cazuri. Bagi totusi niste apa sarata in ureche.

Edited by Clovis, 02 October 2012 - 17:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate