Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

apa de la robinet e curata ?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Locuiesc in Bucuresti si am observat ca multi oameni cumpara apa plata de la magazin, iar din ce in ce mai multe firme au aparate de racit si incalzit apa ce folosesc bidon de apa plata.

Daca oamenii au acces la apa prin robinetul din apartamentele din cladirile in care locuiesc sau lucreaza, de ce mai cumpara bidoane si sticle de apa plata de la magazin ?

E mai curata apa plata de la magazin decat cea de la robinet ?

Cum este filtrata apa de la robinet, si care este sursa din care este luata ? Aceasta sursa contine apa poluata ? Se merita sa investesc in filtru de apa Aquasana ?

Uneori, cand pun apa de la robinet in pahar, apa este alba, nu transparenta, si daca astept 2-3 minute, se face transparenta, dar se depun niste baloane mici pe peretii paharului. Ce inseamna asta ?

Apa plata de la magazin din bidon de plastic, nu are nici un gust, exact ca apa din fantana de la tara. Apa de la robinet are un gust nasol, de ce ?

Edited by CTU99, 16 July 2012 - 22:43.


#2
arakosta

arakosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 06.09.2010
Nu e curata si are un gust oribil.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Ei zic ca e curata.
Eu nu prea cred.

  Dar gustul sigur e foarte oribil.

#4
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012
Nici eu nu cred ca e. E suficient sa desfaci filtrul ala de la robinet si sa vezi ce pietricele mici si reziduuri se aduna...

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 CTU99, on 16th July 2012, 23:26, said:

Locuiesc in Bucuresti si am observat ca multi oameni cumpara apa plata de la magazin .... E mai curata apa plata de la magazin decat cea de la robinet ?
Cum este filtrata apa de la robinet, si care este sursa din care este luata ? Aceasta sursa contine apa poluata ? Se merita sa investesc in filtru de apa Aquasana ?
Unde ai trait pana acuma? Ai gustat apa de la robinet? Apa este "buna" la gust daca ai gustat-o?
Daca vrei sa fii 100% sigur ca apa pe care o bei de la robinet este pura si ai suficienti bani atunci cumperi filtru de apa Aquasana.

Edited by poadol, 16 July 2012 - 22:38.


#6
oaia__neagra

oaia__neagra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.07.2012

 poadol, on 16th July 2012, 23:36, said:

Daca vrei sa fii 100% sigur ca apa pe care o bei de la robinet este pura si ai suficienti bani atunci cumperi filtru de apa Aquasana.
Frectie la picior de lemn, daca vrei apa pura iti cumperi un filtru bazat pe osmoza inversa.

#7
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
In marile metropole "apa de la rubinet" nu prea se consuma pt baut din cauza poluarii. Stiu si eu destui care beau doar apa din butelii desi mie nu-mi place. Insa e bine sa nu bei apa dura daca e cunoscuta in oras la tine ca fiind dura pt ca vor aparea treptat calculii renali. Poate fi si toxica pt ca se mai folosesc niste sulfati de aluminiu pt curatare.

#8
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 oaia__neagra, on 16th July 2012, 23:39, said:

Frectie la picior de lemn, daca vrei apa pura iti cumperi un filtru bazat pe osmoza inversa.
si acele filtre bazate pe osmoza inversa, filtreaza inclusiv mineralele din apa ?

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Auzi intrebare.

#10
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 CTU99, on 17th July 2012, 00:02, said:

si acele filtre bazate pe osmoza inversa, filtreaza inclusiv mineralele din apa ?
Pai citeste in link. Spune ca se poate filtra si o parte din minerale. Daca e sarata deci are ioni de Na si Cl si se desareaza, deci a filtrat si ceva din minerale. Lafel opreste si o parte din ionii Mg, CO3, Ca, PO4, SO4, Al desi din punct d e vedere chimic eu presupun ca acel aparat nu prea face fata la semenea filtrari. Ionii se retin pe schimbatori de ioni sau pe carbune activ mai rar.

Edited by popascu, 16 July 2012 - 23:20.


#11
oaia__neagra

oaia__neagra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.07.2012

 CTU99, on 17th July 2012, 00:02, said:

filtreaza inclusiv mineralele din apa ?
LOL
Vrei sa bei apa distilata ? :lol:

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 popascu, on 16th July 2012, 23:44, said:

In marile metropole "apa de la rubinet" nu prea se consuma pt baut din cauza poluarii. Stiu si eu destui care beau doar apa din butelii desi mie nu-mi place. Insa e bine sa nu bei apa dura daca e cunoscuta in oras la tine ca fiind dura pt ca vor aparea treptat calculii renali. Poate fi si toxica pt ca se mai folosesc niste sulfati de aluminiu pt curatare.

     Nu o sa faci calculi renali din pricina apei dure ca doar nu esti masina de spalat. Chiar si cea mai pura apa, contine Carbonat de calciu pe care astia spalati pe creier i-l numesc calcar, precum si alte saruri care fac apa potabila, echilibrata chimic, buna de baut.
    Cea mai pura apa, e apa distilata. Cine are curaj, nu are decat sa guste.
    De asemenea cine a studiat putina anatomie stie ca apa ingerata ajunge in stomac, apoi in intestin de unde este absorbita in sange si abia apoi ajunge sa fie filtrata de rinichi. Calcarul, nisipul, pamantul, copanele de pui, ceafa de porc raman in intestin si ies pe la caca.
     Nu exista nici o legatura directa intre calitatea apei si pietrele de la rinichi.

#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Apa de la robinet o fi ea curata...dar conductele pe care circula ?  :fear:

Eu unul nu mai tin minte cand sa fi baut ultima oara apa de la robinet, nici in Romania nici in alta parte, indiferent cat de ok ar zice municipalitatile respective ca ar fi. Oricum, thank GOD ca nu am ajuns inca la stadiul la care apa sa coste o avere. Acum vara poti inlocui foarte bine apa de la robinet cu pepene :lol:

Sunt tari precum SUA unde majoritatea lumii bea apa de la robinet si bautul apei plate permanent e vazut aproape ca "snobbish" . O fi si din cauza ca standardele lor sunt mai ridicate...oricum, cand mergi la un restaurant in SUA, chiar si unul unde te costa nota 100$/persoana, rar ti se va da apa imbuteliata, mai degraba apa de robinet cu gheata.

Edited by lawrence38, 16 July 2012 - 23:46.


#14
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Eu apa de la robinet beau de cand ma stiu. Din contra, daca nu beau apa de la robinet, ci apa de fantana sau plata, nu-mi trece setea. Trebuie sa simt gustul ala de... apa de la robinet :D.
Ce-i drept, am baut si din alte orase de la robinet dar nu mi-a placut.

#15
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

 cspot, on 17th July 2012, 00:33, said:

Nu o sa faci calculi renali din pricina apei dure ca doar nu esti masina de spalat. Chiar si cea mai pura apa, contine Carbonat de calciu pe care astia spalati pe creier i-l numesc calcar, precum si alte saruri care fac apa potabila, echilibrata chimic, buna de baut.
    Cea mai pura apa, e apa distilata. Cine are curaj, nu are decat sa guste.
    De asemenea cine a studiat putina anatomie stie ca apa ingerata ajunge in stomac, apoi in intestin de unde este absorbita in sange si abia apoi ajunge sa fie filtrata de rinichi. Calcarul, nisipul, pamantul, copanele de pui, ceafa de porc raman in intestin si ies pe la caca.
     Nu exista nici o legatura directa intre calitatea apei si pietrele de la rinichi.
Apa de izvor, din munte, e cea mai buna, zic eu. Eu sunt din Avrig, si la noi e foarte buna apa de la robinet, mai buna decat cea imbuteliata (nu are gustul ala salciu).

#16
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

 S3Se7, on 17th July 2012, 00:49, said:

Apa de izvor, din munte, e cea mai buna, zic eu. Eu sunt din Avrig, si la noi e foarte buna apa de la robinet, mai buna decat cea imbuteliata (nu are gustul ala salciu).
Apai nu te supara dar apa deaia de la robinet sa tot bei... presupun ca aveti trasa apa din Fagarasi, nu ?

Acum si pe munte depinde de unde bei, ca daca bei mai de la suprafata, tot asa sec e apa ca e zapada topita. Daca gasesti un izvor sa iasa apa mai din adancime, atunci e buna, a prins minerale.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Apa de robinet e buna in anumite zone iar in alte zone nu e buna. Apa de Bucuresti era foarte murdara acum 20 de ani. Tin minte ca avea si viermi, unii de culoare inchisa, nu stiu ce specie erau. Asa ca pune-ti filtru si foloseste apa filtrata la gatit si baut.

#18
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

Quote

Sunt tari precum SUA unde majoritatea lumii bea apa de la robinet
e buna chestia. Dar sunt tari sau zone precum Marea Britanie sau germania unde se bea apa din sticla sau bidon. Posibil sa fie plecati cu sorcova englezii.

Bai faci piatra de la apa dura, chiar daca nu esti masina de spalat. Apa se absoarbe in intestin cu tot cu ionii metalici si radicalii acizi mentionati de mine mai sus. Ca doar intestinul nu filtreaza apa ca diafragmele alea de la osmoza sa opreasca ionii toti. Calciul, Mg, Cl, Na si multi altii trec in corp  ca sunt necesari organismului.  Ulterior se intalnesc cu resturi si alte substante rezultate din procese biochimice si cate odata mai se depun si sedimente de oxalat de calciu, carbonat de calciu si alte saruri in rinichi. De ce e interzis excesul de apa minerala si sare in bolile de rinichi? Pai tocmai pt ca apa minerala are Calciu din belsug si carbonati si alte saruri, iar sarea din alimenattie foarte solubila in lichide precipita calciul pe unde apuca. Calciul spre deosebire de sodiu face precipitate cu carbonatii, fosfatii, oxalatii, sulfatii si multi alti radicali acizi, spre deosebire de sodiu care nu precipita cu nici un radical din organism.

De ce iau unii suplimente de calciu sau Mg si alte elemente? Ca sa le dea prin caca pt ca nu sunt necesare deloc?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate