Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Transfer SEPA

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Stiu ca subiectul s-a mai discutat si in trecut, m-am gandit sa il redeschid, poate intre timp a mai aparut ceva nou. O sa am nevoie sa transfer ceva sume de bani lunile astea, cateva sute de Euro lunar, de la 200-300 la 600 si incerc sa gasesc o banca ce foloseste SEPA si care a eliminat speze si SWIFT-uri si alte porcarii care ne duc la 40-50 Euro pe un amarat de transfer de 200 de Euro. Unicredit nu a eliminat SWIFT-ul, a ramas neclintit, desi declara ca fac plati SEPA. Am fost la Citibank, de care auzisem ca face astfel de plati, s-au uitat la mine ca la un alien si in final mi-a zis ca ar fi valabil doar pentru persdoanele juridice. Am vazut ca s-a mai mentionat Intesa Sanpaolo. Este real acest transfer SEPA sau este o pacaleala si acolo? Nu de alta dar ar trebui sa ma invoiesc de la serviciu si e cam greu in perioada asta, insa ar trebui sa efectuez primul transfer vineri si sunt cam presata de timp. De-asta voiam si eu sa siu daca exista vreo banca la noi unde sa achiti faimosul comision de 1,5 Euro per transfer. Banuiesc ca daca este, oricum asta se intampla numai cu internet banking, la ghiseu ar fi oricum mai mult.

#2
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Bancile romane sunt nesimtiti cand e vorba de plati SEPA. De exemplu Raiffeisen a gasit solutia isteta sa ceara acelasi suma de transfer pentru platile in euro in Romania cat si in strainatate, evident nu reducand comisionul pentru platile din strainatate, ci cerand speeze SWIFT si pentru platile din Romania. Asta e solutia mioritica. De exemplu la o banca din Finlanda, transferul unei sume in euro intr-o banca romana costa 0 (zero) euro, in sens invers 20 sau si mai mult.
Daca vrei sa transmiti in Romania, probabil PayPal sau alte metode similare sunt mai ieftine momentan.

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Vreme de aproximativ un an, BCR a avut comision minim de 6,75 EUR la platile SEPA prin Internet Banking (dupa ce multa vreme a fost minim 25 de EUR). De prin noiembrie 2011 au crescut iar comisionul minim la 12,5 EUR.

LA BT e 18 EUR comisonul minim (tot la plati prin Internet Banking).

La ING e vreo 12 EUR minim.

Cu 1,5 EUR eu nu am gasit banca in Romania.

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Conform cu foaia de comisioane a Intesa, platile SEPA sunt comisionate cu 1.5€ pentru ordinele la ghiseu si GRATUITE pentru cele instructate prin i-banking.

#5
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Exact, dupa cautari furtunoase am gasit si eu Intesa care chiar are exact ce spui tu, 1.5 lei la ghiseu si 0 lei prin internet banking indiferent de suma trimisa. Iata, in sfarsit niste oameni de bun simt, asa ca maine ma duc sa imi deschid cont la ei. E pacat ca au asa de putine sucursale, ma incurca la serviciu, dar la comisionul asta chiar merita. Plus retragerea de bani de pe card care e fara comision. Bine, am inteles ca asa ar fi si la Citibank, care ofera si ei un fel de sistem de plati globale fara comision dar acolo au comision lunar intretinere card de 30 lei fata de Intesa unde este 8 iar in functie de rulaj chiar si 4.

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Din ce-am rasfoit eu pe la Citibank, pentru platile "europene" comisionul e si el tot 0.
Avantajul la Citibank este ca ai limita mai mare ma extrageri zilnice necomisionate de la ATM (5000 lei, versus 30.000 lei lunar la Intesa), si ca poti opera si cu conturi in USD.
La Intesa, comisioanele de administrare cont RON+EUR pot fi aproximate la 23 lei lunar (versus 30 lei la Citi), in masura in care tii minim 24h 400 lei si 200€, dar nu vad ca poti sa ai si cont de USD. Ca alt dezavantaj la Intesa, tranzactiile in valute facute de pe cardul in lei sunt la un curs cam mare, de BNR+3%

Una peste alta, amandoua sunt banci foarte interesante la partea de comisioane, pentru cine are un minim de trafic de plati/incasari.

Eu le-as face o vizita la amandoua, sa vedem cine zambeste mai frumos, ca de Citibank ii stiam odata mai elitisti, nu se incurcau cu oricine.

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu mai dezinformati prin jumatati de adevar. M-am uitat la comisioanele Intesa pentru clienti persoane fizice si comisionul minim la transferuri SEPA este 10 EUR (plus eventual inca 12 EUR comision SWIFT - daca se aplica si acest comision).

Acel comision de 1,5 EUR pentru plati SEPA exista, dar se aplica doar in cazul in care optezi pentru "Pachet Lider", la 4 EUR/luna (sau 2 EUR/luna daca in luna respectiva ai alimentat contul cu cel putin 200 de EUR si acei bani au stat in cont minim 24 de ore).

Edited by Seb, 16 July 2012 - 15:27.


#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Pai nu vezi sefule ca erau expuse toate aceste chestiuni mai sus? Care jumatati de adevar?

Ai zis ca n-ai gasit SEPA cu 1.5E in Romania, noi ti-am aratat ca sunt si la 0 (ZERO) comision, si nu una, ci doua banci, care culmea, au si la aproape toate celelalte operatiuni tot comision zero.
Presupunem ca daca tot ai de trimis niste bani prin afara, n-o sa te deranjeze un comision de administrare pe cont de cativa euro acolo.

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postretele, on 16th July 2012, 21:53, said:

Pai nu vezi sefule ca erau expuse toate aceste chestiuni mai sus? Care jumatati de adevar?
Din primele posturi.

View Postretele, on 16th July 2012, 21:53, said:

Presupunem ca daca tot ai de trimis niste bani prin afara, n-o sa te deranjeze un comision de administrare pe cont de cativa euro acolo.
Depinde cat de des faci plati externe. Vorbim de 48 EUR pe an. Daca faci de exemplu doar 2-3 plati SEPA pe an, iesi mai avatajos daca iti deschizi un cont la o banca ce nu percepe comision de administrare a contului.

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Daca e sa iei in calcul DOAR platile SEPA, si DOAR in volum mic, adica 2-3 plati pe an, intradevar, nu-s optiuni viabile cele expuse mai sus.

Dar daca ai de facut mai multe chestii pe langa platile SEPA, de ex. plati interne, la care multe banci le taxeaza cu 2-5 lei/operatiune, sau retrageri de numerar (apropos, nu stiam ca exista banca romanerasca ce sa aibe comision 0 la retragerile ORICARUI ATM din lume!), iarasi taxate de majoritatea, sau sunt si banci care te taxeaza la incasare, sau altele care iti percep abonament de internet, alte taxe de extras de cont, interogare sold, plati externe non-EU (la care aparent la Citi costa doar 15€, altii te taxeaza la comision intern, speze SWIFT, optiunea OUR) etc, tragand linie si adunand, poate ca ajungi la alte concluzii.

Dezavantajele majore la Citi sunt 2; cursul de schimb de licitatie, si dobanzile la depozite, ambele la niveluri dezastruoase.
La Intesa au dobanzi de depozite rezonabile, curs valutar rezonabil (mai putin cel de pe cardul in lei, unde au ei grija sa te friga bine), dar iti ofera doar card Maestro, mai putin utilizabil decat cele 'clasice'.

Una peste alta, nu le poti socoti banci la care sa iti faci toate operatiunile financiare, dar sunt de luat in calcul.

#11
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Seb, nu stiu cine dezinformeaza pe aici, citeste cu atentie, am mentionat ca exista comisioane de 8 sau 4 lei in functie de rulaj. Asta e pachetul Lider. Daca ma gandesc ca am comision anual de administrare la ING de 50 lei pe an, mi se pare foarte ok.

Acum am alta problema. Pentru platile in Euro am vazut ca e obligatoriu comisionul de tip shared. Daca efectuezi transferul tot catre o banca din sistemul SEPA, banuiesc ca beneficiarul nu plateste acolo comision, nu? Fiindca eu as vrea ca suma pe care o trimit sa ajunga integral si cu comisionul "shared" nu mai stiu ce sa zic. Am inteles ca eu platesc comisioanele bancii mele care sunt la internet banking 0 dar cei din Italia unde trimit banii or avea comisioane la primire? Nu as vrea sa ajung iar la situatia de trimit o suma si nu stiu ce ajunge. Parca sa zic ca cei de la Citibank, parca si cei de la Intesa, nu mai stiu, mi-au zis ca banca receptoare nu ar trebui sa aiba comisioane, dar nu mai retin.

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postraluca2005, on 21st July 2012, 15:07, said:

Seb, nu stiu cine dezinformeaza pe aici, citeste cu atentie, am mentionat ca exista comisioane de 8 sau 4 lei in functie de rulaj. Asta e pachetul Lider.
In pdf-ul cu comisiooane ce se poate descarca de pe site-ul bancii, valoarea acelui comision este de 4 EUR/luna (respectiv 2 EUR/luna daca alimentezi lunar contul cu minim 200 EUR).

#13
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSeb, on 22nd July 2012, 16:03, said:

In pdf-ul cu comisiooane ce se poate descarca de pe site-ul bancii, valoarea acelui comision este de 4 EUR/luna (respectiv 2 EUR/luna daca alimentezi lunar contul cu minim 200 EUR).

Daca ai cont si in euro si in RON, comisionul ti se retrage in RON, indiferent daca ai avut rulajul in lei sau in Euro si este de fie 4 lei sau 8 lei.

#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postraluca2005, on 25th July 2012, 14:13, said:

Daca ai cont si in euro si in RON, comisionul ti se retrage in RON, indiferent daca ai avut rulajul in lei sau in Euro si este de fie 4 lei sau 8 lei.
In cazul asta (cand ai cont in lei si cont in euro) platesti 8 lei + 4 euro pe luna.

#15
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSeb, on 25th July 2012, 14:22, said:

In cazul asta (cand ai cont in lei si cont in euro) platesti 8 lei + 4 euro pe luna.

Euro nu platesti... in fine, asta este ceea ce mi-au spus si nu prea cred ca m-am inselat ca am intrebat la vreo 3 sucursale si am primit acelasi raspuns. O sa stiu mai clar in septembrie cand imi vor retrage comisionul. Cert este ca ei mi-au zis ca este un comision unic in lei, pentru ambele conturi.

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Personal, si eu cred că sunt două comisioane de administrare, unul pentru contul de lei și unul pentru euro, probabil și acesta din urmă decontat tot în lei.

#17
SomeoneBuc

SomeoneBuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 08.11.2007

View Postretele, on 26th July 2012, 15:40, said:

Personal, si eu cred că sunt două comisioane de administrare, unul pentru contul de lei și unul pentru euro, probabil și acesta din urmă decontat tot în lei.


Daca ai un cont RON si EURO la Intesa, comisionul lunar este de 4 RON  (rulajul sa fie minim 400 ron SAU 200 EURO). Sa percepe aceste 4 RON o singura data pe luna (pentru ambele conturi cu conditie ca ai rulajul mentionat anterior - sau 400 RON sau 200 EURO rulaj pentru minim 24 ore)

Un cont suplimentar in USD/GBP/alte valute costa 1,5 RON/lunar.

Pachetul LIDER include un singur cost lunar pentru toate produsele si serviciile incluse:

    Gratuit prima luna
    8 Lei sau 4 Euro pe luna
    Comisionul lunar se reduce cu 50% (adica 4 LEI sau 2 EURO) daca in luna precedenta au fost transferati in contul curent cel putin 400 Lei sau 200 Euro

Atentie: daca ai ambele conturi (RON/EURO) se percepe doar un singur comision fiind 4 RON daca rulajul a fost > 400 RON sau > 200 EURO.

Comision la retrageri de ghiseul (EURO sau RON): 0%
Comision transfer bancar in valuta EURO : 1,5 EURO la ghiseu (ordin de plata) sau 0,0 EURO prin Internet Banking
Internet Banking fara comision de subscriere si administrare (Hard token -fara niciun cost, sau Mobile Token -iOS/Android-, costa 1 EURO o singura data)
Carduri de debit Maestro gratuite (pentru primele doua carduri: principal si secundar)
Comision de retragere ZERO de la orice ATM din România, precum si de la sucursalele bancii in limita lunara a 30.000 Lei sau 8.000 Euro
Comision Transfond (pentru plati interbancar in RON): 0 RON (!)

Edited by SomeoneBuc, 05 August 2012 - 20:51.


#18
johnsmith69

johnsmith69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2013
As dori explicatii in legatura cu tarifele aplicate pentru transferurile SEPA in valuta (EUR), tinand cont de faptul ca Romania a aderat in 2011 la regulamentul european care fixeaza cadrul legal SEPA (n° 924/2009, modificat in 2013 cred) :

http://eur-lex.europ...0715(01):RO:NOT

Din cate am inteles, nu toate bancile au aderat la sistemul SEPA. In schimb nici una dintre cele care au adoptat SEPA (si care il propun clientilor) nu si-au aliniat tarifele la cele aplicate la nivel national in RON (incalcand regulamentul european, care este de aplicare directa si nu necesita transpozitie in legislatia nationala precum directivele. Cu alte cuvinte poate fi aplicat direct de tribunalele nationale).

Poate are cineva o idee si poate sa-mi explice pe ce baza legala isi permit bancile sa nu aplice dispozitiile urmatoare (extras din linkul de mai sus) :

Quote

"În data de 26 mai 2011, Comisia a primit o notificare din partea Guvernului României, care a decis să extindă aplicarea regulamentului la plățile în lei românești. Extinderea regulamentului la leii românești, în temeiul articolului 14 alineatul (1), intră în vigoare la paisprezece zile de la publicarea în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene. Din momentul respectiv, comisioanele aplicate plăților transfrontaliere în lei românești vor fi aceleași ca cele aplicate în cazul plăților naționale în lei.

Autoritățile române au mai decis ca, începând de la 1 ianuarie 2012, plățile naționale efectuate în lei românești să devină plăți corespunzătoare unor plăți transfrontaliere efectuate în lei și în euro. Din momentul respectiv, comisioanele aplicate plăților transfrontaliere în lei românești și în euro vor fi aceleași ca cele aplicate în cazul plăților naționale în lei."



Transferurile bancare in zona EUR sunt gratuite (cel putin cele initiate prin internet, care nu necesita hartagoraie deci lucru manual deci comisioane), precum si transferurile SEPA spre tarile din UE. In asteptarea adoptarii EUR de catre Romania, ma intreb daca bancile din Rom vor inceta sa-si fure clientii si se vor trezi la realitatea europeana. Ma mai intreb cand se vor trezi Romanii si vor crea asociatii pentru sustinerea consomatorilor (prin actiuni in justitie de exemplu) impotriva "marelor companii" precum bancile, pentru a contrabalansa lobbying'ul si monopolul acestora (poate ca gresesc si asemenea asociatii exista deja...?).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate