Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

contra fumatului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005
cred ca multi dintre d-voastra  doresc sa se lase de fumat, hai sa incercam impreuna sa gasim niste solutii, ideii, mijloace( plante, medicamente) e.t.c.
as vrea sa cred ca acest topic ca determina citeva persoane sa renunte la acest viciu.
ce credeti?

#2
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,709
  • Înscris: 05.03.2004
Vointa, vreo 2-3 unchi morti de cancer la plamani, multe caramele siii.....poate mai vorbim pe fun, cine stie?!

Edited by zircon, 31 October 2005 - 20:36.


#3
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
un cutit...  :death:

#4
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
multi dorim, putini putem  -_-

dar ce am observat cu viciile astea este ca pur si simplu trebuie sa .. te lasi. eu nu am mai baut cola de muult muult timp, in conditiile in care mai demult fara 1 l de cola pe zi, cel putin, nu stateam. pur si simplu la un moment dat nu am mai vrut sa beau. fara procese rationale, fara surogate. nimic.

e o chestie de vointa, de hotarare, de puterea de a spune "NU" (ce terapeutic a sunat :D)

dar daca ma gandesc un ajutor este acela ca si cei din jur sa nu fie fumatori inraiti.. ca si atunci cand tii o dieta. "ce dragut! eu mananc salata si iubitul shaorma! " :nonobad: daca ai un mediu mai "aerisit", ai toate sansele sa te lasi de fumat. acum nu imi mai tec prin cap alte idei cu privire la renusntatul la fumat.

ar fi o idee ca acest thread sa fie un loc al fumatorilor anonimi, care incearca sa se lase.
"azi m-am uitat la o tigara. am vrut sa o bag in gura. dar am lasat-o jos. am trecut cu bine de primele 2 ore ale diminetii, mai raman 19 de suportat! "  :peacefingers:

Edited by Epurica, 31 October 2005 - 20:43.


#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
vointa ...de acum inainte nu mai fumezi ... end of story

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu inteleg cum au fost unii in stare sa se apuce de fumat daca nu-i duce capu sa se lase. e mult mai usor sa te lasi decit sa te apuci

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,686
  • Înscris: 13.10.2003

View PostMosotti, on Oct 31 2005, 21:26, said:

nu inteleg cum au fost unii in stare sa se apuce de fumat daca nu-i duce capu sa se lase. e mult mai usor sa te lasi decit sa te apuci

Corect , eu m-am lasat de vreo 20 de ori pana acum de fumat pana acum ... :D

#8
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005

View PostCelestin, on Oct 31 2005, 22:42, said:

vointa ...de acum inainte nu mai fumezi ... end of story
[ http://www.robertsreview.com/images/cancer_px_compressed/lung_cancer_adenocarcinoma_tumor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vointa. :deadtongue:

View Postradumiki, on Oct 31 2005, 23:34, said:

Corect , eu m-am lasat de vreo 20 de ori pana acum de fumat pana acum ... :D

Hai, inca una si gata. Una singura. :D

#9
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postradumiki, on Oct 31 2005, 21:34, said:

Corect , eu m-am lasat de vreo 20 de ori pana acum de fumat pana acum ... :D

asta nu inseamna lasat de fumat, asta inseamna pauza de fumat. cred ca este logic de ce iti este mai greu sa te lasi decat sa deprinzin un viciu.. dar de dragul conversatiei....

#10
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,686
  • Înscris: 13.10.2003
Mda , eu am rezistat cel mai mult 2 luni . Cunosc insa oameni care au fumat 30 de ani , s-au lasat de 2 ani si inca mai viseaza noaptea ca fumeaza ( le arde buza dupa o tigara  :D  )...se poate intampla sa se apuce iar , e drept dupa o lunga pauza... -_-

#11
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
eu m-am lasat de ~5 luni.
Ce explicatie vreti, una religioasa sau una pt. atei? ...if you get my drift.

Look deeper.

#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
te-a ajutat dzeu :roflmao: bunicu-mio s-o lasat dupa ce o terminat biblia (nu mai avea in ce sa rasuceasca tutunu)...

#13
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
variante de raspuns:
1. era deja negru, no offense.
2. si dupa aia a murit de batranete?
3. a fumat biblia ta?
4. n-avea bani de carpati?

:lol:

#14
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostGobi, on Oct 31 2005, 21:41, said:

[ http://www.robertsreview.com/images/cancer_px_compressed/lung_cancer_adenocarcinoma_tumor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vointa. :deadtongue:


Hai, inca una si gata. Una singura. :D

bleax ce imagine....

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
io nu inteleg nimic din imaginea aia, cu atit mai putin sa ma faca sa ma las de fumat. parca ar fi o reclama la blugi, kenvelo cred

#16
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMosotti, on Oct 31 2005, 22:08, said:

io nu inteleg nimic din imaginea aia, cu atit mai putin sa ma faca sa ma las de fumat. parca ar fi o reclama la blugi, kenvelo cred


tu poti sa fumezi in continuare..  :cigar:

#17
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005
Inca un topic pro/contra fumat. Eu refuz sa incerc sa ma las de fumat. Am mai spus-o si repet: nu ma intereseaza toate textele astea de genul "cercetatorii au descoperit ca...". Tot geniile acelea de cercetatori afirma ca statul la soare provoaca si el cancer, cartofii prajiti sunt moarte curata samd. Eject.


peace

p.s. daca tot vrea careva sa se lase de fumat, nu trebuie sa se laude sau sa initieze grupuri de "Smokers Anonymous". A, si imaginea aceea  arata niste plamani, nu? Puteam sa cred ca sunt niste ficati... sau spline... :P. Oricum nu ma impresioneaza.

Edited by Ragnarokr, 01 November 2005 - 09:50.


#18
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
Dacă pozele anatomice v-au speriat, există întotdeauna o alternativă: tutunul de prizat.
Nicotina se duce direct în creier iar în plâmâni nu ajunge fum, gudron etc, adică exact ceea ce produce cancerul de plămâni.
Dacă nu e fum, nu e cancer.
:console:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate