Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Renuntarea la crestinism !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1088 replies to this topic

#1
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Deoarece am cautat o cale de a renunta la crestinism cu adevarat insa nu am gasit nici o posibilitate catusi de cat oficiala, consider ca a renunta intr-un mod public la aceasta religie este singura modalitate.

Prin urmare, deschid acest topic in care cine doreste sa renunte la crestinism trebuie sa faca urmatoarele lucruri:

1. Sa-si spuna numele complet.
2. Sa justifice de ce doreste sa se radieze din "partid".
3. Sa se lepede in scris intr-un mod clar de urmatorii: Iisus, Dzeu Tatal, Sfantul Duh, Satana, ingeri, sfinti, inclusiv de orice beneficiu pe care acestia il promiteau (viata vesnica, mantuire, inviere, etc.)
4. Sa nu isi boteze copiii niciodata ci sa le permita sa hotarasca singuri ce vor face atunci cand vor fi mari.
5. Sa nu accepte a li se preda copiilor religia in scoli.
6. Sa nu mai calce niciodata in biserica (nu mers la botez, cununii, inmormantari, desigur cu mici exceptii ca in cazul in care de exemplu iti moare unul dintre parinti si acesta este crestin).
7. Sa arunce din casa orice obiect de cult: icoane, crucifixuri, carti.
8. Sa nu mai sarbatoreasca pastele, craciunul sau oricare alta sarbatoare religioasa ci sa o trateze ca pe oricare alta zi normala din an (sa lucreze si duminica daca este nevoie).
9. Sa nu fie inmormantat dupa datina crestina ci dupa propriile dorinte (exemplu: intr-un cersaf alb direct in pamant, fara slujba si popi, sau incinerat si aruncat cenusa in vant, etc.)
10. Sa caute sa aiba o viata spirituala autentica obtinuta prin cercetari amanuntite in vederea identificarii adevarului.

Fiind o lepadare publica de crestinism, va rog sa o luati foarte in serios, odata facut acest lucru cale de intoarcere nu mai este (ar trebui sa retreceti prin procesul de botez) !

Atentie ! Daca doriti sa renuntati la aceasta religie, renuntati din propriile convingeri nu pentru ca asa vi s-a spus, sau pentru ca ati mers impreuna cu turma in aceasta directie ! Retineti, dupa aceasta renuntare sunteti pe cont propriu ! Nu stiti ce va astepata dincolo de moarte, nu stiti ce este bine sau ce este rau, va fi necesar pur si simplu sa o luati de la 0 si sa va formati propriile sisteme de valori si propriile pareri vizavi de aceste lucruri.

#2
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
:mellow:

#3
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Voi incepe eu primul:

Numele meu:
Seghedin Radu Mihai, nascut pe 8 mai 1981.

Motivul:
Deoarece in urma a cercetarilor extinse am ajuns la concluzia ca in aceasta religie (precum si in multe altele) nu se regaseste adevar, iar daca se regaseste acesta este doar un biet sambure, chinuit si torturat, plus datorita numarului mare de lucruri necurate ce se petrec la adapostul acestei religii (crime abominabile, razboaie, intoleranta, probleme de natura psihica, incalcari grave ale moralitatii).

Lepadarea:
Eu, Seghedin Radu Mihai, ma lepad de credinta in urmatorii: Dumnezeu Tatal, Sfantul Duh, Iisus, Satana, de asemenea si de credinta in ingeri, demoni, sfinti, creatia Universului sau creator. Ma lepad de botez, cat si de orice legatura cu aceste personaje pe care le-am mentionat, si de asemenea nu doresc nici un fel de mantuire, inviere sau viata vesnica dobandita de la aceste personaje.

In urma acestei lepadari publice, ma consider un om liber de aceasta religie numita crestinismul, liber de doctrinele sale si de asemenea liber de orice indatorare fata de aceasta. Din aceasta clipa NU mai sunt crestin !

Edited by TheEverlastingShadow, 04 April 2012 - 23:13.


#4
Arraquwain

Arraquwain

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 01.04.2006
Nu cred cã este o idee bunã ca cineva sã îºi dea numele real pe un forum public unde sînt destui indivizi cu o sãnãtate mintalã îndoielnicã.
Fanaticii religioºi care iau în serios Cuvîntul Sfînt al Domnului existã încã, ºi aþi putea avea tot felul de probleme.

#5
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Tocmai din acest motiv este un divort real.

#6
vlachian

vlachian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,720
  • Înscris: 30.07.2011

 TheEverlastingShadow, on 4th April 2012, 22:30, said:

Deoarece am cautat o cale de a renunta la crestinism cu adevarat insa nu am gasit nici o posibilitate catusi de cat oficiala, consider ca a renunta intr-un mod public la aceasta religie este singura modalitate.

Prin urmare, deschid acest topic in care cine doreste sa renunte la crestinism trebuie sa faca urmatoarele lucruri:

1. Sa-si spuna numele complet.
2. Sa justifice de ce doreste sa se radieze din "partid".....blablablablabla...
bah tata bah,
eu am renuntat la 8 ani.
ce mare branza?! :ciocan:

e o chestie personala, o tii pentru tine si nu fa caz de ea.
Nu de altceva, dar insulti astfel oameni apropiati care te iubesc.
In plus, ce rost are sa te afisezi ostentativ in public?
suferi de o depresie?
treci printr-o criza?
ti-ai pierdut echilibrul psihic?

In cazul asta mai bine trateaza-te!
Uite ca te ajut eu :ciocan:

#7
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Prietene,nu-ti da numele si adresa!!Niciodata nu se face asa ceva pe un forum sau pe un chat public,cine stie ce se poate intampla!Oricum,decizia ta este una intima,asa ca e cu atat mai important sa nu te apuci sa dai toate detaliile.Bine ca n-ai zis unde lucrezi,ce adresa de mail ai,ce parola ai la adresa de mail si asa mai departe....

#8
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu cred ca trebuie sa te cauti.
On:Asta e o chestie intre tine si...tine.

#9
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Parerea mea este ca divortul devine oficial doar daca este spus public in gura mare, asa, doar intre mine si mine, parca nu e oficial, nu mi se pare ceva serios, ce sa aibe substanta. Oricum, intre mine si mine divortat sunt de aceasta religie de foarte multi ani, atat doar ca am simtit nevoia sa exprim acest lucru clar si public deoarece nu imi este rusine.

Repet, nu incurajez pe nimeni sa faca gestul meu. Nu uitati, conform crestinismului, daca faceti ce tocmai am facut eu, veti ajunge in iad ! :)

Edited by TheEverlastingShadow, 04 April 2012 - 23:19.


#10
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009

 TheEverlastingShadow, on 5th April 2012, 00:07, said:

Parerea mea este ca divortul devine oficial doar daca este spus public in gura mare, asa, doar intre mine si mine, parca nu e oficial, nu mi se pare ceva serios, ce sa aibe substanta.

Repet, nu incurajez pe nimeni sa faca gestul meu.
Si aici crezi ca ai spus in gura mare? NU! Doar ai scris, nu s-a auzit practic nimic din gura ta!
Iti recomand, ca pentru a avea un efect puternic, aceasta rupere de Dumnezeu si cele Sfinte, sa te duci undeva in locuri publice, cum ar fi Piete Centrale, Parcuri, Centru orasului, sau chiar TELEVIZIUNI! Acolo unde vei considera tu ca esti auzit mai bine, si de mai multa lume!
Ai scris, aici, este egal cu 0 ..... tot crestin esti!

#11
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Este un loc public, am exprimat clar optiunea mea. Crestin nu mai sunt.

Edited by TheEverlastingShadow, 04 April 2012 - 23:18.


#12
vlachian

vlachian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,720
  • Înscris: 30.07.2011

 TheEverlastingShadow, on 5th April 2012, 00:16, said:

Este un loc public, am exprimat clar optiunea mea. Crestin nu mai sunt.
mare branza! :ciocan:

parca ai fi descoperit nu stiu ce!?

aha, te-ai dezvirginat!

#13
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Nu intereseaza pe nimeni ce vrei tu sa faci.
Important e ce simti si daca vrei sa renunti nu trebuie sa te afisezi in public. Pur si simpu renunti si gata.
Cand ai vrut sa iti cumperi un tricou ai strigat in gura mare sa auda toti vecinii sau ti-ai afisat numele pe forum si ai spus tuturor ce ai de gand sa faci?
Cred ca tu ai probleme mai mari pe care trebuie sa le rezolvi. Mai bine mergi si te trateaza.

#14
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 TheEverlastingShadow, on 5th April 2012, 00:16, said:

Este un loc public, am exprimat clar optiunea mea. Crestin nu mai sunt.
Eu am renuntat de mult la crestinism: nu-mi pasa ! Nu-mi pasa de religie, de orice religie ! Nu sunt nici ateu, acesta fiind reversul omului religios, pt mine religia/religiile nu exista ...

Edited by iDorin, 04 April 2012 - 23:24.


#15
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Cata vreme botezul este un eveniment public, am simtit nevoia ca si divortul sa fie un eveniment catusi de cat de acelasi calibru. Daca botezul ar fi fost tot doar ceva intre mine si mine, atunci da, insa eu consider ca in acest fel m-am apropiat pe cat este de posibil de un divort oficial si real.

Maine daca m-am razgandit, nu se mai poate da inapoi cu aceasi usurinta precum daca ar fi doar un eveniment intre mine si mine. Aceasta dovada publica ramane aici.

Edited by TheEverlastingShadow, 04 April 2012 - 23:32.


#16
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 danutz96, on 4th April 2012, 23:04, said:

Eu cred ca trebuie sa te cauti.
On:Asta e o chestie intre tine si...tine.
Corect ... Dzeu e recreat permanent dupa chipul si asemanarea fiecarui individ. Stiu ca in Biblie spune altfel, dar nu am auzit un om care sa recunoasca faptul ca se minte singur, desi majoritatea o facem.  De aceea nu exista nici un indiciu concret al existentei unui zeu in realitatea obiectiva exteriora cand el de fapt nu exista decat in mintea oamenilor si  tot de aceea difera personalitatea zeului in functie de individ. Acolo, in mintea omului, se gasesc indicii cu ... nemiluitea. :)

 TheEverlastingShadow, on 4th April 2012, 22:30, said:

Deoarece am cautat o cale de a renunta la crestinism cu adevarat insa nu am gasit nici o posibilitate catusi de cat oficiala, consider ca a renunta intr-un mod public la aceasta religie este singura modalitate.

Prin urmare, deschid acest topic in care cine doreste sa renunte la crestinism trebuie sa faca urmatoarele lucruri:
...................
Un simpla fraza era suficienta, totusi. :)

Edited by archaeus5, 04 April 2012 - 23:36.


#17
vlachian

vlachian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,720
  • Înscris: 30.07.2011

 iDorin, on 5th April 2012, 00:23, said:

pt mine religia/religiile nu exista ...
de ce minti?
religia ta este corectitudinea politica! :ciocan:

#18
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011

 TheEverlastingShadow, on 5th April 2012, 00:07, said:

Nu uitati, conform crestinismului, daca faceti ce tocmai am facut eu, veti ajunge in iad ! :)

Nu spune nicaieri in Biblie ca daca iti schimbi religia sau daca te declari fara religie ajungi in iad.

 planner26, on 5th April 2012, 00:14, said:

Ai scris, aici, este egal cu 0 ..... tot crestin esti!

Gestul lui nu e egal cu 0. Daca el se simte bine sa spuna chestiile astea pe un forum, atunci e ok, dar sa stie ca sunt si riscuri in a-ti declara datele.

Apropo, eu am renuntat demult la crestinism. Daca vreodata o sa redevin teist, o sa fiu pur si simplu credincios in D-zeu, dar fara sa apartin vreunei religii.

Daca vrei sa strigi sus si tare ca nu mai esti crestin, ia-ti un tricou cu mesaj de genul si poarta-l pe strada, in public, si mai ales acum de sarbatorile astea. Vroiam si eu intr-un timp sa imi cumpar un tricou cu "Proud atheist" sau ceva de genu', da am renuntat la idee. Poate pe viitor.

Edited by centrixx44, 05 April 2012 - 00:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate