Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Echitatie

- - - - -
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#1
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
inca de cand eram mica mi-au placut foarte mult caii. din pacate, aceasta pasiune nu s-a materializat pana mai de curand, cand m-am hotarat solemn sa urmez cursuri de echitatie. sunt scumpute, intradevar, insa satisfactie nde a-mi fi implinit visul este cu mult mai mare. sambata se pare ca voi avea prima sedinta :)

mai sunt si altii care au calarit, carora le place, care stiu ce presupune echitatia? :) echipamente... cerinte.. ?

de asemena, mai stiti locuri unde se pot face cursuri de echitatie, in afara de baneasa?

poze?  :D

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostEpurica, on Oct 23 2005, 18:06, said:

de asemena, mai stiti locuri unde se pot face cursuri de echitatie, in afara de baneasa?
La Corbeanca?

#3
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005
Epurica să ne povestești și nouă! Mie mi-au plăcut caii întotdeauna, dar n-am prea avut de a face cu așa ceva. Oare o să ai căluțul tău sau nu? Se fac și sărituri peste garduri?

#4
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postirennescat, on Oct 23 2005, 21:08, said:

Epurica să ne povestești și nouă! Mie mi-au plăcut caii întotdeauna, dar n-am prea avut de a face cu așa ceva. Oare o să ai căluțul tău sau nu? Se fac și sărituri peste garduri?

m-am documentat intens in ultimele ore si am aflat ca sunt multe tipuri de antrenamente.. ca sunt de cumparat echipamente, care nu sunt chiar ieftine... ca probabil o sa calaresc pe o iepusoara blanda pe nume gabi :D.

hmmm ar fi fost dragut daca ar mai fi vrut cineva sa imbogateasca mapa mea de informatii cu ceva sfaturi.. dar se pare ca echitatia e chiar un sport foate rar. :)

oricum, o sa tin eu un jurnal :P


noapte buna.

#5
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
epurica, cum ar fi sa-ti bag un metal in gura, sa-ti sar pe umeri si sa te indemn sa mergi unde vreau eu?

zici ca iubesti caii?  :death:

#6
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdenis.m, on Oct 24 2005, 08:23, said:

epurica, cum ar fi sa-ti bag un metal in gura, sa-ti sar pe umeri si sa te indemn sa mergi unde vreau eu?

zici ca iubesti caii?  :death:


da, iubesc caii, si vreau sa invat sa-i calaresc, nu vreau pur si simplu sa-i admir. ce zici tu acolo e titlu de compunere de clasa a 3-a. grow up. caii sunt printre primele animale imblanzite, ia du-te si spune tu ce ai scris tu aici si taranului.. sa vedem ce zice. el nu si-o iubi calul? si ca sa fiu in ton cu tonul tau.. ia de-aici.. cu dedicatie:  :death:

#7
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
taranul nu calareste. el munceste animalul de nevoie nu de placere, amandoi beneficiaza - taranul are roade iar calul are acoperis, e ferit de pradatori si are hrana iarna

si mie imi place friptura dar ma abtin sa ciopartesc beregatele animalelor desi  am posibilitatea


ia-ti motocicleta!

#8
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

View Postdenis.m, on Oct 24 2005, 09:35, said:

taranul nu calareste. el munceste animalul de nevoie nu de placere, amandoi beneficiaza - taranul are roade iar calul are acoperis, e ferit de pradatori si are hrana iarna

si mie imi place friptura dar ma abtin sa ciopartesc beregatele animalelor desi  am posibilitatea
ia-ti motocicleta!
Hai că exagerezi totuși.  ^_^ Tare mai beneficiază calul țăranului, când îi vezi - toți sunt munciți ca vai de ei, cară de zăpăcesc la căruțele alea, când le-ncarcă uită să se mai oprească, iar mancarea nu pare cine stie ce dupa cum arata corpul lor.
Și cine-i ciopârțește oare pe cai la echitație? Au și ăștia acoperiș, mâncare și aleargă mai mult decât calul țăranului. Și arată și mult mai bine.

#9
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
sa spunem ca taranul moare de foame si treaca-mearga acceptam sa punem calul la munca. in rest nici o vietate nu ar trebui supusa la activitati impotriva vointei lor pentru un moft sau distractia omului

#10
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdenis.m, on Oct 24 2005, 10:35, said:

taranul nu calareste. el munceste animalul de nevoie nu de placere, amandoi beneficiaza - taranul are roade iar calul are acoperis, e ferit de pradatori si are hrana iarna

si mie imi place friptura dar ma abtin sa ciopartesc beregatele animalelor desi  am posibilitatea
ia-ti motocicleta!

exagerezi intr-un mod care nu iti face cinste. calul care e educat astfel incat sa poata purta in spate un incepator sa fii sigur ca nu e nici maltrat, nici lasat in ploaie. daca ti se pare soarta acestor cai mai nenorocita decat a cailor care sunt pusi la munci grele.. iti inteleg inversunarea.
te rog sa te exaltezi si pe topicurile despre caini tinuti in case, pasari etc. nu e ca si cum ai lua un animal salbatic, si ai incerca sa il domesticesti pentru prima data. sunt cai de rasa care din generatie in generatie au aceeasi educatie. voi veni cu mai multe informatii cand ma duc la cursuri, si daca nu imi va placea felul in care e tratat calul dar si eu, fii sigur ca nu voi continua.

echitatia este un sport superb, care facut din placere are multe satisfactii...fii sigur ca incepatorii care prind in maini pentru prima data o asemenea minunatie a naturii vor sti sa o rasplateasca.

daca tu poti mangaia motocicleta si poti vorbi cu ea.. ia-ti tu una :P

View Postirennescat, on Oct 24 2005, 12:21, said:

Hai că exagerezi totuși.  ^_^ Tare mai beneficiază calul țăranului, când îi vezi - toți sunt munciți ca vai de ei, cară de zăpăcesc la căruțele alea, când le-ncarcă uită să se mai oprească, iar mancarea nu pare cine stie ce dupa cum arata corpul lor.
Și cine-i ciopârțește oare pe cai la echitație? Au și ăștia acoperiș, mâncare și aleargă mai mult decât calul țăranului. Și arată și mult mai bine.

ca sa nu mai pomenim de rasplata afectiva pe care o primeste de la incepatori.

iata un site dragut, in cinstea unul calut superb:
http://www.jazirah.as.ro/

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Am avut ocazia sa vad cai de echitatie....sunt absolut magnifici...iar jockeii imbracati in tinuta aceea specifica...m-a lasat fara cuvinte...
  Din pacate echitatia nu prea exista in Romania...deh, nivelul de cultura.... :death:

#12
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postshiva, on Oct 25 2005, 22:32, said:

Am avut ocazia sa vad cai de echitatie....sunt absolut magnifici...iar jockeii imbracati in tinuta aceea specifica...m-a lasat fara cuvinte...
  Din pacate echitatia nu prea exista in Romania...deh, nivelul de cultura.... :death:


si lipsa banilor. eu am sa tai multe lucruri de pe lista mea de cheltuieli ca sa pot face 10 sedinte. ca sa nu mai spun cat costa echipamentele.. doar toca costa vreo 1 mil jumate.
dar cred ca merita :) sper sa mai cred asta si dupa ziua de sambata.

iata cateva poze gasite pe un site dedicat echitatiei: http://www.caballus.as.ro/

Attached Files


Edited by Epurica, 25 October 2005 - 22:51.


#13
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
hmm dupa cum mi-a propus, am fost in week end la prima lectie de echitatie.

am fost, si sunt, de fapt, foarte incantata de felul in care a decurs lectia. am calarit pe un calut superb, bland si blajin, iar instrucotrul e un om calm si foarte intelegator.
caii arata foarte bine si sunt ingrijiti bine.. din cate am putut observa.
am vazut, de asemenea, un cal de competitie, proprietate personaal a unui domn, care m-a imrpesionat. e cel mai frumos si mai mare cal pe care l-am vazut pana acum.

sunt hotarata sa continui cursurile, cel putin atata timp cat imi voi mai permite financiar. :)

am pus si trei poze, una, prima, cu caluta mea, a doua cu armasarul de care v-am pomenit si a treia cu alt calut care incepuse antrenamentul de incalzire tocmai cand am plecat eu.

... si ultima poza...

cre nu vrea  :D

eee.. oricum, eu sunt  :w00t:  :w00t: si abea astpt urmatoarea lectie.

daca mai e printre voi cineva care are astfel de "apucaturi"... speak now! or forever hold your peace!  :D

Attached Files



#14
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005
am incalecat-o si eu pe gabriela  :)  este o iapa foaaarte linistita, chiar colerica as putea spune

legat de echipament, stiu ca o toca costa cam 2.5 mil(la 1.5 mil e chiar ok). eu am ghete, pantaloni pt calarie si jambieri de piele intoarsa. o sa-mi cumpar toca si vesta de protectie atunci cand o sa fac sarituri(deocamdat' execut mers la pas, trap asezat si saltat in 2/4 timpi, galop si cateva exercitii de dresaj)

epurica, te astept cu impresii... ai mai fost la club?

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postgia25, on Nov 11 2005, 10:09, said:

am incalecat-o si eu pe gabriela  :)  este o iapa foaaarte linistita, chiar colerica as putea spune
Din ciclul: "am dublă personalitate și o dezvolt pe a treia", astăzi vă prezentăm iapa Gabriela, o iapă liniștită, chiar colerică. :w00t:

Pînă la urmă e liniștită sau nu?

#16
gia25

gia25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2005

View Postmufă, on Nov 11 2005, 12:29, said:

Din ciclul: "am dublă personalitate și o dezvolt pe a treia", astăzi vă prezentăm iapa Gabriela, o iapă liniștită, chiar colerică. :w00t:

Pînă la urmă e liniștită sau nu?

acel 'foaaarte linistita' trebuia citit cu ghilimelele de rigoare... pana la urma comentariul a fost pur si simplu pt a sublinia neconcordanta dintre termeni sau chiar te pasioneaza subiectul?

#17
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

View Postgia25, on Nov 11 2005, 10:09, said:

am incalecat-o si eu pe gabriela  :)  este o iapa foaaarte linistita, chiar colerica as putea spune
Și eu am înțeles tot la fel ca mufa și mă gândeam cum o fi asta?  :confuzzled: . Pune și tu ghilimele altă dată  :D

#18
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgia25, on Nov 11 2005, 10:09, said:

am incalecat-o si eu pe gabriela  :)  este o iapa foaaarte linistita, chiar colerica as putea spune

legat de echipament, stiu ca o toca costa cam 2.5 mil(la 1.5 mil e chiar ok). eu am ghete, pantaloni pt calarie si jambieri de piele intoarsa. o sa-mi cumpar toca si vesta de protectie atunci cand o sa fac sarituri(deocamdat' execut mers la pas, trap asezat si saltat in 2/4 timpi, galop si cateva exercitii de dresaj)

epurica, te astept cu impresii... ai mai fost la club?

daaaaa am mai fost de atunci sambata... dar cred ca sambata asta nu voi putea ajunge.

initial credeam ca voi calari pe gabi, dar cand am fost, am luat-o pe danuta. e foarte calma si docila.

acelasi tip de antrenament am facut si eu, in afara de galop... pe care probabil il voi face saptamana viitoare.

legat de echipament.. inca nu mi-am luat.. astept o oferta din strainatate ca am inteles ca acolo sunt mult mai ieftine ca aici. dar repede as vrea sa imi cumpar macar toca...  :confuzzled: incaltari am o improvizatie de cizmulite, care merg bine, iar pantaloni, mi-am luat unii mulati.

tu de cat timp faci calarie? :) tot la baneasa, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate