Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Donatie manastire!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#1
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011
In urma cu vreo 7 ani de zile m-am lasat influentat de mama si am facut amandoi o donatie foarte consistenta (raportat la posibilitatile noastre financiare) catre o manastire.
Recunosc in mod sincer ca am avut ceva asteptari, chiar daca mi s-a spus ca nu trebuie sa pretind ceva in schimb.
Suma era undeva pe la vreo 3/4 din averea de o viata a mamei. Ea a devenit o persoana foarte religioasa.

De mult ma framanta ceva. Bun, am donat acei bani. Nu astept nimic de la Dumnezeu, ca doar nu e banca sa iti dea profituri si nici sa iti implineasca dorintele.
Dar de ce mi-a mers din ce in ce mai rau dupa aia?
Dupa ceva timp am ramas fara serviciu, am trecut printr-un divort, am probleme de sanatate. Nu imi gasesc de munca pe nicaieri de vreo 2 ani, desi caut permanent.

Acuma zic si eu asa: Bine, bine Dumnezeu nu e obligat cu nimic fata de mine , de acord. Dar chiar asa nu tine de cont de gestul ala macar si ma lasa sa ma zbat ca pestele pe uscat?
Nu pot sa zic ca si inainte imi mergea grozav in viata, dar parca dupa asta toate s-au inrautatit si nu vad nici o iesire din situatia in care ma aflu.

Am intors problema pe toate partile:
Dumnezeu nu exista?
Daca exista, poate ca nu e prezent in ortodoxie?
Am gresit ca am donat banii?

Stiu ca nu sunt un sfant, dar nici nu imi amintesc sa fi omorat pe nimeni. De  ce imi merg toate anapoda ?

Fara mistouri, vreau un sfat serios daca se poate! Mersi frumos!

#2
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Stii povestea lui Iov?Citeste si o sa afli.Dumnezeu a dat,Dumnezeu va lua!
P.S.JIJI a facut biserici si case si uite unde a ajuns cu Steaua,just think

Edited by teapavoua, 11 December 2011 - 14:11.


#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Te-ai gandit ca poate, daca exista, nu ii pasa de noi la nivel individual? Ca poate daca-ti face tie bine, face rau altcuiva?
Te-ai gandit ca poate fiecare e responsabil de soarta lui si ca "el", daca exista, te-a inzestrat cu aproximativ aceleasi puteri ca si noi restul?
Te-ai gandit ca majoritatea oamenilor n-au donat nimic bisericii ortodoxe, n-au intrat niciodata intr-o biserica, si totusi sunt fericiti? Exista probabil mai putini oameni care au donat. Dintre cei care au donat crezi ca majoritatea se simt fericiti, sau nefericiti?
Ai observat cuvantul "simt" mai sus? Intelegi ce spun? Poate ca unul care si-a pierdut o mana si-un picior in Afghanistan si-ar dona si rinichii bisericii sa duca viata ta.

Nu ma astept sa intelegi acum ce vreau sa spun. Nu ma astept sa crezi sau nu in vre-un Dumnezeu pentru ca e irelevant din punctul meu de vedere.
Calea pe care ai luat-o de mult face imposibil ca acum tu sa intelegi ca, daca exista, nu e legat in niciun fel de organizatia numita Biserica Ortodoxa Romana.

Crezi ca daca s-ar fi implicat ar fi lasat un popa slinos sa-ti ia banii, el traind bine din ei, in vreme ce tu urma sa suferi fara ei?
De cand luam de la saraci si dam la bogati?

Sper ca nu te asteptai doar la sfaturi precum "N-ai donat suficient!" sau "Ai facut tu ceva sa meriti razbunarea Lui!" si "Spune 'Tatal Nostru' de 100 de ori inainte de culcare!".

#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 papagalicesti-invataturi, on 11th December 2011, 14:05, said:

Fara mistouri, vreau un sfat serios daca se poate! Mersi frumos!

Ce vrei să ți se răspundă ? nimeni nu-ți poate spune care sînt căile lui Dumnezeu. Știai foarte bine că nu există o legătură verificată și previzibilă între cît de des te duci la biserică, cît de mulți bani donezi acolo, și cît de bine îți merge în viață. Nu înteleg sincer ce "sfat" vrei să primești pe acest forum.

Nu se poate pune problema că ai "greșit" donînd ceva. Greșești prin faptul că, deși ți s-a spus să nu aștepți nimic, tu de fapt în sinea ta aștepți. Cînd donezi, trebuie să gîndești că o faci pt a ajuta pe alții, nu pt a primi ceva la schimb, aia nu mai e donație, pt aia depui la bancă sau într-un fond de investiții.

Și incă ceva, o donație poți să faci la biserică dar și la casa de copii, la o școală, la un adăpost de animale, chiar și la ceva foarte departe de ideea de biserică cum ar fi să donezi pt sponsorizarea echipei românești care merge pe Himalaya...

O donație este o donație, intri într-un circuit, sînt și alții, mulți alții care au donat înaintea ta, în sute și mii de ani, poate strada pe care locuiești a fost făcută prin contribuția unui filantrop acum 200 de ani, poate școala sau facultatea unde ai învățat...

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Dumnezeu nu ia spaga.

Ai facut o gresela imensa probabil, dar ai facut cativa preoti fericiti... Fericirea vine totusi din lucruri marunte, facute personal.

Attached File  010.jpg   74.81K   44 downloads

#6
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010
fisura din rationamentul tau e urmatoarea: te gandesti ca ai donat niste bani bisericii, cand de fapt ai imbogatit un popa sau mai multi.concret, ai dat niste bani pomana altor oameni,care,spre deosebire de tine si mama ta(fara suparare),probabil ca stiu ce sa faca cu ei.

#7
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Eu cunosc pe cineva care merge la biserica cu toate ocaziile posibile, tine toate zilele de post posibile, se supara pe cei care nu fac la fel, etc... Asta insa nu-l impiedica sa banuiasca si sa vorbeasca de rau lumea din jur, isi scuza orice derapaj de comportament (completati pe linia punctata .....) prin uzata sintagma: am gresit si e omeneste, noroc ca Dumnezeu ma va ierta (cei din jur nu conteaza daca ma pot ierta).
Si ii merge la fel ca si tie.

Mai reflecteaza si la alte aspecte din viata ta care ar putea parea marunte dar poate ca nu sunt...

#8
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 underrated, on 11th December 2011, 14:29, said:

fisura din rationamentul tau e urmatoarea: te gandesti ca ai donat niste bani bisericii, cand de fapt ai imbogatit un popa sau mai multi.concret, ai dat niste bani pomana altor oameni,care,spre deosebire de tine si mama ta(fara suparare),probabil ca stiu ce sa faca cu ei.

Trist este ca exact asta s-a intamplat. Groaznic e ca enorm de multi oameni se declara (sau sunt declarati de familie) la recensamant ortodocsi cand de fapt sunt agnostici sau atei, marind astfel puterea bisericii intr-un stat laic si facandu-ne tuturor un imens rau.

Adevarul este ca in momentul de fata creduli ortodocsi nu sunt mai mult de 50% (din care batrani 80%) oricum i-ai numara. Biserica in mod normal nu ar trebui sa mai aiba puterea pe care o are. Din pacate politicienii se tem de procente si pompeaza bani in BOR si in catedrala neamului fara numar pentru voturi.

Edited by Arkouda, 11 December 2011 - 14:36.


#9
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

 XON-XOFF, on 11th December 2011, 14:25, said:

Nu se poate pune problema că ai "greșit" donînd ceva. Greșești prin faptul că, deși ți s-a spus să nu aștepți nimic, tu de fapt în sinea ta aștepți. Cînd donezi, trebuie să gîndești că o faci pt a ajuta pe alții, nu pt a primi ceva la schimb, aia nu mai e donație, pt aia depui la bancă sau într-un fond de investiții.

Și incă ceva, o donație poți să faci la biserică dar și la casa de copii, la o școală, la un adăpost de animale, chiar și la ceva foarte departe de ideea de biserică cum ar fi să donezi pt sponsorizarea echipei românești care merge pe Himalaya...
Am donat ceva si la copii orfani si la oameni bolnavi de cancer, dar suma principala s-a dus la manastire.
Problema nu e ca astept ceva NEAPARAT, ci ca lucrurile au inceput sa imi mearga din ce in ce mai rau si nu vad nici o iesire. In ritmul asta  o sa ajung sa nu am hrana sau adapost. Nu prea mai am bani acum nici de intretinere, mancare etc.

De cand a inceput sa imi mearga foarte rau ma gandesc ca am gresit cu donatia. Daca nu ajungeam in starea asta nu cred ca imi mai puneam problema in mod serios.

#10
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Exista o diferenta intre a face un bine si intentia de a face bine. In necunostiinta de cauza, multa lume doneaza bani insitutiilor religioase, iar asta se numeste intentia de a face bine. Cand faci un bine, este atunci cand acei bani i folosesti ptr. a ajuta pe cineva CONCRET; cumperi mancare la niste saraci, sau platesti studiile la unu care nu-si permite etc. Sigur ca Dumnezeu exista, doar ca nu este un mos barbos care sta pe un tron si da ordine. Asupra noastra actioneaza o lege, care se numeste legea cauzei si a efectului. Daca faci fapte rele, vei primi aceleasi circumstante in viata asta, ca sa se compenseze. Fiecare om cu circumstantele pe care le primeste, plateste nota de plata ptr. faptele lui din trecut, nimeni nu scapa. Daca vrei sa se schimbe ceva in viata ta, plateste prin a face fapte bune ptr. ceilalti, in felul asta iti achiti din datorie, iar circumstantele tale se vor schimba. A crede in Dumnezeu inseamna sa intelegi cum functioneaza anumite legi ale naturii pe care chiar Einstein le-a dovedit prin fizica.

#11
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Daca arunci banii din casa, normal ca o sa-ti mearga rau...

#12
MosNicolae

MosNicolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 21.11.2011

 Sef-chenko, on 11th December 2011, 14:27, said:

Dumnezeu nu ia spaga.

Ai facut o gresela imensa probabil, dar ai facut cativa preoti fericiti... Fericirea vine totusi din lucruri marunte, facute personal.

010.jpg
Toți avem măcar un preot analfabet pe care îl cunoaștem, un om bun de nimica pe lumea asta, un om care nu face nimica să își câștige pâine, deci ce să mai zicem de donat la Biserică, ei nu ajută nimica, doar trimit mai departe.

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 meanman, on 11th December 2011, 14:46, said:

A crede in Dumnezeu inseamna sa intelegi cum functioneaza anumite legi ale naturii pe care chiar Einstein le-a dovedit prin fizica.

Da? Ia  du-te la biserica si intreaba oamenii de acolo daca stiu cine e Einstein si daca stiu la ce temperatura fierbe apa pe varful Everest.

Crezi ca are rost sa ii intrebi de teoria relativitatii? Sau de legea lui Ohm?

#14
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

 papagalicesti-invataturi, on 11th December 2011, 14:05, said:

De  ce imi merg toate anapoda ?

Pt ca esti naiv.

E foarte bine ca ai in tine dorinta de a ajuta pe altii, dar fa-o cu cap!
Tu ai facut exact contrariul. Sunt sanse mari ca actiunea ta prosteasca sa fii ucis un copil care chiar ar fi avut nevoie de ajutor. Tu ai ales sa ajuti niste mafioti sa ajunga si mai puternici decat sunt  :nonobad:

#15
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

 papagalicesti-invataturi, on 11th December 2011, 14:05, said:

Fara mistouri, vreau un sfat serios daca se poate! Mersi frumos!
ai fost un natarau,fara misto.
mai bine infiai un copil, daca iti prisoseau banii si vroiai sa faci un bine
orice sfat e de prisos, a fugit puiul cu ata

Edited by Allahu, 11 December 2011 - 15:02.


#16
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 papagalicesti-invataturi, on 11th December 2011, 14:05, said:

Stiu ca nu sunt un sfant, dar nici nu imi amintesc sa fi omorat pe nimeni. De  ce imi merg toate anapoda ?
Fara mistouri, vreau un sfat serios daca se poate! Mersi frumos!

problemele tale cred ca s-au inceput cand tu ai inceput sa te gandesti la cei bani. "Dumnezeu nu bate cu batul".

ca sa te linistesc iti pot spune ca in toate religiile se fac donatii sau se iau bani pentru slujbe pentru ca acei slujitori trebuie sa manance, biserica trebuie incalzita iarna si trebuie facute reparatii in biserici.
exemplu
1. ortodox - cumparam lumanari si platim pentru diferite servicii aka botez, cununie si inmormantare
2. musulman - la sfarsitul slujbei enoriasii depun mari sume de bani pentru intretinerea moskeei
3. crisnaism - nu stiu cum cu banii dar popa lor poate veni la tine si poate locui cat vrea el si trebuie sa-l hranesti, sa-l speli si sa-l onorezi. nu-l poti alunga si nu poti pleca nicaieri pana cand el e la tine
4. budism - se fac donatii in marea majoritate in aur
5. iudaism - nu am idee
6. catolici - se fac donatii iar daca nu faci te arata pastorul cu degetul la fiecare slujba. se iau bani pentru boteze, cununii si inmormantari
7. alte secte - din cate eu stiu te pot obliga sa-ti vinzi totul si/sau sa faci donatie in folosul sectei

cel  mai simplu daca esti zgarcit, nu vrei sa crezi in nimic si nici nu ai dorinta atunci te faci ateu. una sa stii ca Dumnezeu nu iti datoreaza nimic chiar daca tu faci donatii. de le dai la sarmani este un punct pentru tine care ti se va socoti in viata de apoi da in biblie este clar scris - vindeti totul si imaptiti nevoiasilor iar apoi urmatima si va va fi deschise usile imapatiei cerurilor.

p.s. cei care s-au intors fara picior din afganistan nu-si vor capata inapoi viata nici cea reala si nici cea deapoi niciodata pentru ca s-au dus acolo cu un singur gand  - sa omoare. vor arde in iad si ei si tot neamul lor pana la sfarsitul timpurilor. eu ii dispretuiesc iar cand ii vad ii scuip in fata lor de ucigasi.

#17
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
"una sa stii ca Dumnezeu nu iti datoreaza nimic chiar daca tu faci donatii"
N-are absolut niciun sens ce-ai zis aici. Scoate un "nu" de undeva, altfel vorbesti baloane.

"vindeti totul"
Si totusi detii inca cel putin un PC si abonament de internet.

"cei care s-au intors fara picior din afganistan (...) eu ii dispretuiesc iar cand ii vad ii scuip in fata lor de ucigasi"
Well well, scrie in biblie ca ai voie sa urasti? Eu stiam ca Dumnezeu ne iubeste pe toti ba, chiar si daca nu credem in el, si ne invata sa ne iubim aproapele, indiferent de defectele lui. Pedeapsa i-o aplica el mai tarziu, "in viata de apoi". Incerc sa-mi dau seama cam cate puncte in minus ai daca omori pe cineva in razboi si cate in minus ai daca omori pe cineva pe cruce, in urma unei exorcizari...

1,2,3,4,5,6,7 - esti ridicol. Nu te obliga nimeni sa dai nimanui absolut nimic.

Poveste reala:
" - Vecina tu la ce biserica platesti?
  - La niciuna.
  - Vaaaaaai!!!! Si cine te ingroapa? "

Incearca sa nu mai dai sfaturi religioase, o faci intr-o directie dubioasa.

#18
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Da voi credeti ca Dumnezeu e businessman?Adica,cum merge:
4 cersetori ajutati=o dorinta indeplinita
3 duminici consecutive la biserica=o promovare sau o sansa de slujba mai buna
10 zile de post=impacare cu iubita/sotia?
Nttt....nu cred ca merge asa!Daca ajuti si faci un bine,il faci fara sa astepti vreo rasplata!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate