Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

GPS TOMTOM ONE

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
visan15

visan15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2011
Salut , am si eu o problema cu un gps si vreau sa apelez la cunostintele voastre .

Deci , tatal meu a cumparat un gps TOMTOM ONE  3r edition (512mb) de la un nene  (nou gps-ul) , chestia e ca avea harti din Spania , Portugalia   etc. ( 4 ) . Tata mi-a zis sa caut pe net harta Romaniei -> Bucuresti ... am tot cautat eu am gasit acel program TomTom home  , ii dadeam update si dadea eroare.  Ma rog sa trecem peste , problema este ca m-a pus SF sa ma iau dupa tata sa formatez tot ce avea GPS si acum nu mai merge ! ( nu imi mai apare meniu etc. )



Va implor daca stiti cum reinstalez "softul"  sa revina totul la normal , va raman recunascator.



P.S inainte de formatare am salvat fisierele dar , acum cand vreau sa le recopiez unde au fost  imi zice sa formatez , formatez si dupa iar ma intreaba daca vreau sa formatez si tot asa.... nu ma lasa sa intru sa copiez fisierele !


MULTUMESC !! :confuzzled:

Edited by visan15, 26 October 2011 - 17:04.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Pai trebuie sa sapi pe net dupa soft pentru el si sa vezi daca-l mai poti pune, daca trece aparatul in mod usb link sa poti copia pe el si fara os in fucntie, altfel n-am idee. Oricum alegere proasta tomtom pt Romania e varza.

Edited by andreic, 26 October 2011 - 17:15.


#3
visan15

visan15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2011
Am cautat de ma doare CAPU un soft dar nimic , iar fara OS vad ca nu pot intra in el sa copiez pe cel care l-a avut !

Cum am zis  :  

inainte de formatare am salvat fisierele dar , acum cand vreau sa le recopiez unde au fost imi zice sa formatez , formatez si dupa iar ma intreaba daca vreau sa formatez si tot asa.... nu ma lasa sa intru sa copiez fisierele !


@ STiu ca nu e bun dar daca dragul meu tata nu m-a intrebat inainte :-j

Imi cer scuze de dublupost ! dar sunt "disperat"


Am gasit un soft (crd)  dar cum fac sa-l urc pe HDD la GPS ? ca nu pot intra pur si simplu  ( am scris mai sus ce mi se intampla )

Edited by visan15, 26 October 2011 - 17:19.


#4
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
cauta-ma pe [email protected]

#5
visan15

visan15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2011

 amami, on 26th October 2011, 21:11, said:

cauta-ma pe [email protected]


Gata , am dat acum add !

#6
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011
Ce repede se face treaba?
Asa se cauta clienti.
Scuze dar ce este asa greu?



Formatare navigator Tom Tom

Pentru mai multa siguranta faceti un backup.

1-Daca doriti sa instalati un navcore originar(oficial),trebuieste formatata memoria interna a aparatului
sau a cdcard-lui a fat32
2-Conectati aparatul la pc si deschideti Tom Tom Home.
3-Veti fi intrebat daca faceti agiornament la aparat,asteptati rularea proogramului Tom Tom Home,odata ce
este terminat agiornamentul se redeschide aparatul.
4-Inchideti Tom Tom Home si veti urma instructiunile de pachetare pentru navcore cu yDGpatch.
5-Copiati cartela cu harta in dispozitiv sau cdcard si treceti la faza de activare a harti.


Activare HARTA cu FastActivate


FastActivate are doua editii:

FastActivate :
Light Edition -creaza direct filele .dct pentru voce,harta sau oricare produs Tom Tom
Premium edition-creaza direct filele .dct pentru voce,harta sau oricare produs Tom Tom cat si
pacheteaza ttsystem/PNDnavigator/TTHome.dll


AutoActivate:
-este cel mai usor activator ,se foloseste pentru activarea hartilor/speedcams/fuel/voce cat si pachetarea navcorelui.

1-Conectati aparatul la calculator
2-Descarcati proogramul dorit
3-Dupa dezarhivare copiatil in memoria interna a aparatului (sau in cd card dar numai daca ati copiat totodata
din navcore si fisierul ttgo.bif)
4-Clic pe "Fast/AutoActivate.exe"
5-Asteptati rularea proogramului(se vor afisa noile file formate)
6-Enter,deconectati ,restart.

Pachetare navcore cu yDGpatch



Acesta se pacheteaza numai atunci cand se foloseste un navcore oficial.
Daca acesta nu este pachetat,harta nu se activeaza.
Fiecare navcore trebuieste pachetat pentru recunoasterea noi harti pachetate.

1-Instalati proogramul yDGpatch in pc.
2-Dupa instalare se creeaza pe ecran o icona.
3-Lansati proogramul clicand pe selectare fila de deschidere unde este instalat Tom Tom
si veti gasi fisierul ttsystem sau fisierul PNDNavigator.
4-Clicati GO si asteptati rularea proogramului.La sfarsit clicati done pentru iesire din proogram
numai dupa ce a-ti controlat continutul cartelei navcore unde veti gasi un nou fisier ttsystem.oldsau pndnavigator.old

Modificare BOOTLOADER


pentru a face acest lucru trebuie ca bateria sa fie coplet incarcata.

1-Descarcati bootloaderul nou pe ecranul pc.
2-Redenumim noul fisier asa cum este denumit in aparat system si-l salvam in pc.
3-Copiati noul fisier in continutul navcorelui inlocuind pe cel vechi.
4-Deconectati aparatul de la pc ,restart aparat si asteptati botarea aparatului.

Nota:
Este indicat pentru o buna funcionare:dupa instalarea noului navcore sa se faca botarea cu BOOTLOADER
cel care este in navcore si numai dupa aceea se poate inlocui.


Ajunge!


Daca se permite  voi pune toate materialele necesare,alaturate de tutoriale indrumatoare .


Respect.


Ajut gratuit pe oricare doreste ,dar numai aici in forum

Edited by crmj440, 28 October 2011 - 13:15.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Frumos :peacefingers: Numai sa-i mearga ca am inteles ca nu-l mai vede deloc in pc.

Edited by andreic, 28 October 2011 - 13:16.


#8
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011
Modelul acela de TT este unul vechi ,dar BUN.
Il poate face ca nou si mai bun ca cele care sunt acum cu navcore 10 care PA ,nu mai pot fi modificate.
Priveste :Reconstrucþie de memorie de un TomTom One 3rd Edition de 512 MB ...pânã la 4GB !

ºi chiar pânã la 16 GB micro SDHC de la Sandisk. Dar amintiþi-vã cã încãrcãtorul de boot trebuie sã fie schimbat.
Aceasta, desigur,se face pe propriul dvs. risc. Ei bine, un ciocan de lipit si un cdcard.
Acum puteþi sã vã convertiþi 512 MB de memorie internã la 2GB sau 4GB de memorie.Carduri mai mari nu au fost testate. Aceasta, desigur, se face pe propriul risc.
ÃŽnainte de a vã lua un "4 GB SDHC instaleazã card, vã rugãm sã instalaþi înainte d un nou bootloader (cel puþin 5.5012). ÃŽn caz contrar,  recunoaste SDHC nu TT.
Simplu si util.Ciocan de lipit si un flexcablu.
Iata:
[ http://i1138.photobucket.com/albums/n528/ron1961/SDuitbreidingonebenelux.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



TomTom GO XL cu 2GB (intern) la 4GB

[ http://i1138.photobucket.com/albums/n528/ron1961/SDuitbreidingonebenelux.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Ps:cum naiba se schimba numele?,adica vreau sa-l schimb din crmj440

#9
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
[quote name='crmj440' date='28th October 2011, 13:10' post='10616149']
Ce repede se face treaba?
Asa se cauta clienti.
Scuze dar ce este asa greu?

Da,ai dreptate ,asa se cauta "clientii".
Am stat in aceea seara trei ore sa il ajut ca sa reuseasca sa puna inapoi navcore in aparatsi am cistigat timp pierdut in fata la pc pina la miezul noptii,de ma injura sotia sa ma duc in pat si sa ma culc ca si asa nu cistig nimic daca ajut pe altii.
Off topic :mi-am mai dat nr. de tel. de aici din Italia pe forum ca sa ajut pe cineva cu instalare de antena Dolce in Italia si din August pina acum ma suna si cite doi pe zi sa ii ajut si le explic la telefon cum se regleaza parabola si iar  am probleme cu sotia, pentru ca in momentul in care ma suna cineva si spune ca a gasit nr. pe forum .uite cum stau la tel. si cite 20 de minute ,si nu ma aleg cu nimic,decit timp piedut  si experienta cistigata si prieteni virtuali care ma invita la o bere la 500 de km. pentru ca au reusit sa vada Dolce :peacefingers:

#10
visan15

visan15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.10.2011
Multumesc tuturor  in special lui amami care a stat vreo 3 ore asa cum spunea si el sa "repar" GPS-ul.

#11
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011
Ma rog ,se sta poate si mai mult,dar este un lucru de 5 minute(avand harta deja descarcata) .
Poate ai marit si memoria de la 512 Mb la 4 Gb. Sau ai pus de 32 Gb?

Edited by crmj440, 28 October 2011 - 19:05.


#12
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010

 crmj440, on 28th October 2011, 19:02, said:

Ma rog ,se sta poate si mai mult,dar este un lucru de 5 minute(avand harta deja descarcata) .
Poate ai marit si memoria de la 512 Mb la 4 Gb. Sau ai pus de 32 Gb?
Mi se pare mie sau nu ai inteles problema baiatului?

#13
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011
Eu am inteles f.bine.
Aparatul are memorie de 512 mb iar eu am pus mai sus varianta de marire a memoriei,corect?
Ca a formatat ca a fost ajutat,f .bine.
Eu in locul tau i-as recomanda si folosirea "clearflash"-lui doar este indicat dupa schimbarea navcorelui.
Pacat ca nu-mi pot schimba numele de crmj440 asa te convingi de mai multe.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 crmj440, on 29th October 2011, 14:08, said:

Eu am inteles f.bine.
Aparatul are memorie de 512 mb iar eu am pus mai sus varianta de marire a memoriei,corect?
Baiatul vroia sa stie cum poate sa-l resusciteze nu sa-i faca memorii si altele... deci parerea mea nu ai prins ideea.

#15
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010

 crmj440, on 29th October 2011, 13:08, said:

Eu am inteles f.bine.
Aparatul are memorie de 512 mb iar eu am pus mai sus varianta de marire a memoriei,corect?
Pacat ca nu-mi pot schimba numele de crmj440 asa te convingi de mai multe.
Te numesti cumva Tom? :naughty:

Edited by amami, 29 October 2011 - 17:34.


#16
crmj440

crmj440

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.05.2011

 andreic, on 29th October 2011, 13:17, said:

Baiatul vroia sa stie cum poate sa-l resusciteze nu sa-i faca memorii si altele... deci parerea mea nu ai prins ideea.

Ideea a fost prinsa din prima,de aceea am pus un mic tutorial ,valabil pentru oricare necunoscator in materie,dar i-am dat si o alta ideea de a mari memoria interna.




 amami, on 29th October 2011, 17:34, said:

Te numesti cumva Tom?

Nu Tom....ci TomTom Master

Edited by crmj440, 05 November 2011 - 22:01.


#17
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 20.09.2010
Nu Tom....ci TomTom Master
[/quote]

Salut, hai sa inchidem subiectul ca nu am chef de cearta pe net cu persoane pe care nu le cunosc.
Iar in ceea ce priveste domeniul software indiferent ca este vorba de un pc sau un aparat gps eu unul zic ca caile Domnului sunt nenumarate si pentru multi sunt necunoscute.
Peace!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate