Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Propunere abonament cu trafic nelimitat,1Mb/sec oricand

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
Salutare tuturor!
Vorbind si eu cu diversi prieteni,useri,posesori de modem - stick Vodafone,tot am fost intrebat daca gradul de dezvoltare al retelei in Romania,permite vreun mod de stabilire a traficului pentru fiecare utilizator la o viteza fixa in asa fel incat sa nu mai avem grija unui numar de GB dupa care sa scada drastic la valorile vitezelor din anul 2000 cand o conexiune pe cablu la viteza de 128 Kb/sec era ceva magic!
Noi toti alergam dupa viteze mari... 28,8 Mb/sec download si 5 Mb/sec upload... la ce ne folosesc concret in Internetul mobil?
Da,la un transfer de date fluent si rapid! Raspuns corect dar dupa 18 GB de trafic (in cazul meu) sau 8 GB sau 4 sau 2 in functie de abonamentul fiecaruia,viteza scade la 128 Kb/sec... adevarata viteza garantata a retelei in caz de depasire de trafic inclus! Cu 128 Kb/sec se poate naviga pe Internet in Vodafone... veti spune,la fel spun si eu dar suntem in 2011 si NU am mai vrea limitari la nivelul anului 2000 cand paginile nu contineau FLASH,nu aveam Youtube,nu urmaream clipuri on-line,nu ascultam posturi de radio on-line la 192 Kb/sec.
Ce vreau eu concret si ce propun:
Un abonament cu 1Mb/sec viteza de download si 1 Mb/sec upload,vitezele sa fie simetrice si fara trafic inclus.Pur si simplu,asta sa fie Internetul si... credeti-ma,ar ajunge la toata lumea aceasta banda asta.
O sa-i dau mare dreptate userului Rich 1974,la 1 Mb/sec in Internet mobil poti asculta un post de radio serios ce emite pe 192 Kb/sec,exemplu Romania Actualitati,poti simultan sa navighezi pe Internet sa faci browsing,lucru de bun simt in 2011.NU cer Vodafone ceva neobisnuit,ar fi mult mai mult de castigat la o banda unica DPDV al vitezei si in acest fel ar fi loc pentru toata lumea.Sa scapam de stresul vitezei de 128 Kb/sec viteza cu care nici macar un radio on-line nu poti asculta pe Internet daca are 192 Kb/sec in mp3!
De ce sa ne dam mari ca avem 21 Mb/sec si apoi sa avem brusc 128 kb/sec cand putem avea TOTI la nivelul actual al retelei 1 Mb/sec download si 1 Mb/sec upload daca modemul suporta HSUPA!
Eu as fi incantat sa nu mai am 14 Mb/sec in limita a 18 sau 8 GB de trafic si apoi 128 Kb/sec cu care NU pot face nimic decat browsing! Si acela uneori groaznic de lent! Tocmai de aceea mi-am pus si o conexiune fixa acasa (UPC) fiindca vreau sa ascult si eu posturi de radio on-line la viteze de peste 128 Kb/sec,sa vad posturi on-line TV HD (One HD de exemplu).Ma rugam in 2011 de unul si de altul sa-mi descarce un film LEGAL... fiindca eu imi consumam traficul!
Stiu,o sa ziceti ca Internetul mobil nu este pentru Torenti,este pentru caz de mobilitate.... etc! Dar de ce sa nu pot si eu daca sunt la camping sa ascult un post de radio ce emite in format mp3 la 320 Kb/sec HI-FI? De ce sa nu ma pot uita la un clip UTIL pe Youtube de frica traficului... "daca se consuma! lasa sa mai fie acolo pentru lucruri mai utile"! NU,gata! Nu mai sunt de acord in septembrie 2011 cu acest lucru! Ne luptam sa bagam viteza de 21 Mb/sec cand cu capacitatile actuale am putea da fiecarui utilizator de date mobile o "portie rezonabila" dar NELIMITATA de 1 Mb/sec download si 1 Mb/sec upload in HSUPA cu un modem K4505 oriunde este acoperire 3G/2100 - 900 Mhz!
Pretul... sa fie stabilit la Departamentul Marketing,eu personal consider ca un 15 Euro cu TVA inclus ar fi numai bun pentru acest lucru la nivel de Multinationala! Da,sa fie un singur abonament sau o alta varianta mai ieftina pentru cei ce nu pot plati aceasta suma,de exemplu un abonament de 8 Euro/luna in care dupa un numar de GB... sa zicem 2,viteza sa scada la 128 Kb/sec ca actualmente.
Asta propun eu,voi ce ziceti? N-ati vrea ceva palpabil in loc de "vise" cu viteze limitate,fara VOIP,cu pagini comprimate trecute prin tot felul de proxy-uri?
Hai sa  dam adevarul pe fata si sa avem ceva concret la capacitatile actuale ale retelei! :)
Chiar va astept opiniile! :)
Cosmin M.

Edited by tehnicul2011, 25 September 2011 - 23:28.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Citeam pe undeva că România va trece pe LTE (4G) și atunci să vezi viteze.

LTE emite relativ jos, deci poate ar scoate limitările atunci.

Edited by KyKyKyKy, 25 September 2011 - 23:43.


#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Aberezi crunt.
Limitele de trafic sunt acolo pentru a evita congestionarea retelei si tocmai pentru a evita utilizarea "cu 1Mbps fiecare tot timpul".
La viteza de download de 14Mbps ai consuma 8GB de trafic in aproximativ o ora si jumatate, dupa care viteza ti-ar scadea de ~100 de ori.
La 1Mbps ai consuma 8GB in ~20 de ore, dupa care ai putea sa faci acelasi lucru in fiecare zi, pentru ca nu ai avea nici o limita.

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Astia nu sunt in stare de lene sa activeze tethering in retea pentru utilizatorii IPhone si tu ceri sa lase de la ei din buzunar  :P

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
uite-te și aici dacă înțelegi ceva

LTE-ul sau LTEA sunt separate (cred că la 700 MHz -nu sunt sigur-). Atunci, limitările ar dispărea ?

Attached Files



#6
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
de aia nu mai poate vodafone ul
maine imi expira traficul pre paid dar nu mai incarc...

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
eu nu am prins niciodată WCDMA900, deci nu știu ce capacități are.

#8
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011
@Crz,nu aberez deloc!
M-a mai luat un alt user la rapanghele cand am propus cresterea vitezei de dupa expirarea traficului inclus,de la 128 Kb/sec la 256 Kb/sec... tot asa,identic cu tine! Ca reteaua se congestioneza,ca in unitatea de timp se fac X GB de trafic si alte d'astea!
Iti raspund si eu ca utilizator final,ce ma F... pe mine grija ca daca am 1Mb/sec fac nu stiu cat trafic in X ore... tu nu intelegi ca la capacitatile actuale ale 3G-ului,fara investitii suplimentare gen 4G LTE,s-ar putea da fiecaruia 1Mb/sec in loc de ipotetici 21 Mb/sec si apoi fas... 128!
Nu ma mai lua cu calcule si tot le tii partea cu 128-u!
Chiar eu propun sa avem toti o viteza decenta nelimitata! Nu te-ai saturat de 128?

 KyKyKyKy, on 26th September 2011, 00:50, said:

uite-te ?i aici dacă în?elegi ceva

LTE-ul sau LTEA sunt separate (cred că la 700 MHz -nu sunt sigur-). Atunci, limitările ar dispărea ?
LTE-ul emite in 700 Mhz,dar la noi spectrul este ocupat de canalele TV analogice ce emit in UIF!
Cand vom trece la digital cu TV-ul,se va elibera spectrul si vom avea si noi "verde" in implementarea LTE!
Eu propuneam pe actuala platforma 3G.

Edited by tehnicul2011, 26 September 2011 - 00:06.


#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
UIF sau UHF ?

De UHF știam că are între 0,3 - 3 GHz.

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Deci hai sa ignoram logica, toate calculele matematice, optimizarile radio, profilul utilizatorului roman (download cat cuprinde, in continuu, daca e gratis), pana si bunul simt, doar pentru ca tie ti se pare sexy sa facem asta? :)
Eu nu inteleg, pentru ca pur si simplu nu e asa, oricat te-ai stradui tu sa explici (desi nu explici, ci reiterezi aceleasi aberatii).
Nu tin partea nimanui. Nu m-am saturat de 128kbps, pentru ca eu folosesc internetul mobil intotdeauna la viteza maxima (pana la 14Mbps) si, in masura in care depasesc traficul inclus, PLATESC.

In alta ordine de idei, eu propun ca de maine toti romanii sa castige 3000e/luna, toate preturile sa scada la jumatate si fiecare persoana cu permis de conducere sa primeasca de craciun un Mercedes (modelul si configuratia urmand sa si-o aleaga fiecare, insa nimic sub 80.000e). VA SPUN EU CA SE POATE!!!! NU V-ATI SATURAT DE SALARIILE SI MASINILE VOASTRE NASOALE??????

Christ...

#11
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

 KyKyKyKy, on 26th September 2011, 01:10, said:

UIF sau UHF ?

De UHF știam că are între 0,3 - 3 GHz.
UIF! Limita in UIF banda TV,este in jur de 800 Mhz,canalul 69. UHF este exprimarea englezeasca a UIF-ului (ultra inalta frecventa).

#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Dar dacă va fi LTE 700 MHz, vocea ar rămâne pe 900/1800 MHz TDMA și WCDMA900/2100 MHz sau CDMA450, deci, prin concluzie se va folosi doar pt o vreme LTE liber pt date fără restricție, după care operatorii se mobilizează și vor da cu bățul în baltă și o să zic de congestia rețelei la 700 MHz. Deci, oricum s-ar da în Romania, tot nu e bine.
Sau să facă cum a făcut Vodafone Deutschland cu tehnologie DSLoA (Digital Subscriber Line over Air) pe tehnologia DSL și nici atunci nu va fi bine.

#13
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:04, said:

LTE-ul emite in 700 Mhz,dar la noi spectrul este ocupat de canalele TV analogice ce emit in UIF!
LTE-ul nu "emite" in ceva anume (exprimarea este cel putin amuzanta :) ).
Uite, nici nu trebuie sa faci eforturi deosebite sau sa citesti standarde stufoase:

Wikipedia said:

The LTE standard can be used with many different frequency bands. There are planned 700 and 1700 MHz in North America; 900, 1800, 2600 MHz in Europe; 1800 and 2600 MHz in Asia; and 1800 MHz in Australia.
Sursa.

#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:12, said:

UIF! Limita in UIF banda TV,este in jur de 800 Mhz,canalul 69. UHF este exprimarea englezeasca a UIF-ului (ultra inalta frecventa).


Tot dracul ăla.
UHF (Ultra High Frequency)

 crz, on 26th September 2011, 01:17, said:



La 2.6 GHz ar fi ideal pt România.

Edited by KyKyKyKy, 26 September 2011 - 00:21.


#15
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

 crz, on 26th September 2011, 01:10, said:

Deci hai sa ignoram logica, toate calculele matematice, optimizarile radio, profilul utilizatorului roman (download cat cuprinde, in continuu, daca e gratis), pana si bunul simt, doar pentru ca tie ti se pare sexy sa facem asta? :)
Eu nu inteleg, pentru ca pur si simplu nu e asa, oricat te-ai stradui tu sa explici (desi nu explici, ci reiterezi aceleasi aberatii).
Nu tin partea nimanui. Nu m-am saturat de 128kbps, pentru ca eu folosesc internetul mobil intotdeauna la viteza maxima (pana la 14Mbps) si, in masura in care depasesc traficul inclus, PLATESC.

In alta ordine de idei, eu propun ca de maine toti romanii sa castige 3000e/luna, toate preturile sa scada la jumatate si fiecare persoana cu permis de conducere sa primeasca de craciun un Mercedes (modelul si configuratia urmand sa si-o aleaga fiecare, insa nimic sub 80.000e). VA SPUN EU CA SE POATE!!!! NU V-ATI SATURAT DE SALARIILE SI MASINILE VOASTRE NASOALE??????

Christ...
Nu ignor nicio logica,stiu si eu ce inseamna congestie daca s-ar face trafic,nu sunt de acord nici cu exemplul dat de tine...cu 3000 Euro/luna si mertzanul dar tu tii partea ISP-ului... cum sa ramai tu cu 1 Mb/sec de la 21,6... real 14 Mb/sec... cand se poate prinde! De ce sa fie Internet NORMAL si ieftin cand poate sa fie in septembrie 2011 cu acelasi principiu neschimbat din 2008 incoace!
Omule,printre aberatiile mele iti spun ca Romtelecom NU limiteaza traficul la Internetul mobil si n-a crapat reteaua!
Am facut teste pe teren,reteaua ar duce bine 1 Mb/sec in Internet mobil dar VOI nu sunteti de acord cu Internet civilizat sa ajunga pentru toata lumea! Tu vrei viteza si apoi sa scada la 128... ca tu ai bani si PLATESTI... parca eu n-as plati!
Am facturi la Vodafone cu -1700 lei repet MINUS peste 17 milioane,asa ca nu ma lua tu cu PLATESC al tau!
Si la UPC care imi ofera Internet decent,am facturi pe minus si Internet nelimitat,asa cum trebuie sa fie in 2011!
Nu ma mai lua cu matematica ca eu as consuma X GB si as "crapa" retaua,DA,vreau sa consum si vreau nelimitat ca de aceea este Internet! Si nelimitat va fi odata si odata,peste toate calculele toate "matematice" si congestiile visate de tine!
Lasa userii sa exprime parerea,eu vreau si propun 1Mb/sec fiindca ar fi normal si reteaua ar duce!

#16
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 00:26, said:

Ce vreau eu concret si ce propun:
Un abonament cu 1Mb/sec viteza de download si 1 Mb/sec upload,vitezele sa fie simetrice si fara trafic inclus.Pur si simplu,asta sa fie Internetul si...

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:04, said:

am propus cresterea vitezei de dupa expirarea traficului inclus,de la 128 Kb/sec la 256 Kb/sec...

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:25, said:

eu vreau si propun 1Mb/sec fiindca ar fi normal si reteaua ar duce!
Mai Cosmin, ai cam multe propuneri in ultimul timp.
Nu cumva esti nemultumit de beneficiile care le ai pentru banii care ii platesti?

Daca restul clientilor nu vor sau nu solicita acest tip de abonament, cum de te-ai gasit tocmai tu, cel mai multumit client care l-a avut Vodafone in toata istoria sa de cand exista in Romania?

Edited by danutz1, 26 September 2011 - 00:35.


#17
tehnicul2011

tehnicul2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 11.05.2011

 crz, on 26th September 2011, 01:17, said:

LTE-ul nu "emite" in ceva anume (exprimarea este cel putin amuzanta :) ).
Uite, nici nu trebuie sa faci eforturi deosebite sau sa citesti standarde stufoase:


Sursa.
Foloseste acel spectru de frecventa fiindca la frecvente joase ai acoperire mai mare datorita propagarii.
Spectrul de frecvente alocate se acorda la fel in toata lumea,pe baza de licente.
Lasa-ma cu trimiteri luate de pe Google,hai sa terminam discutia pe langa subiect!
Se poate pe actuala infrastructura o viteza fara limitare! Ca nu se vrea.... este altceva!
Poate se va vrea,am face o "revolutie" in acuala oferta si ar fi net decent pentru fiecare!

Danut,multumit sunt si acuma,iti scriu chiar de pe Vodafone.O sa folosesc in continuare serviciile lor fiindca sunt de foarte buna calitate in comparatie cu RDS.
Ma voi folosi in continuare de Internetul mobil cu cei 18 GB inclusi care momentan nu-i depasesc.Pe teren este extraordinar si merge beton.
Am propus acest abonament dar mereu sunt luat la rapangele si daca nu vreti nu vreti,asta este!

Edited by tehnicul2011, 26 September 2011 - 00:37.


#18
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:25, said:

Omule,printre aberatiile mele iti spun ca Romtelecom NU limiteaza traficul la Internetul mobil si n-a crapat reteaua!
Cati clienti are Romtelecom? Ce abonamente? Ce infrastructura?
Aceleasi intrebari pentru Vodafone.
Tema de casa: comparatie.

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:25, said:

Am facut teste pe teren,reteaua ar duce bine 1 Mb/sec in Internet mobil dar VOI nu sunteti de acord cu Internet civilizat sa ajunga pentru toata lumea! Tu vrei viteza si apoi sa scada la 128...
Ce teste ai facut? Cum ai ajuns la concluzia ca ar duce 1Mbps "bine"?

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:25, said:

ca tu ai bani si PLATESTI... parca eu n-as plati!
Am facturi la Vodafone cu -1700 lei repet MINUS peste 17 milioane,asa ca nu ma lua tu cu PLATESC al tau!
Si la UPC care imi ofera Internet decent,am facturi pe minus si Internet nelimitat,asa cum trebuie sa fie in 2011!
1. Cand am spus ca platesc traficul suplimentar, am vrut sa scot in evidenta faptul ca exista posibilitatea de a avea internet mobil la viteza mare nelimitat, insa ca trebuie sa platesti pentru asta;
2. Nu intereseaza pe nimeni valoarea facturilor tale. Vezi punctul 1 pentru lamuriri.
3. UPC iti ofera internet nelimitat mobil?! Unde? La ce viteza? Sau vorbesti despre fix si brusc compari meteoriti cu vaci?

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:25, said:

Nu ma mai lua cu matematica ca eu as consuma X GB si as "crapa" retaua,DA,vreau sa consum si vreau nelimitat ca de aceea este Internet! Si nelimitat va fi odata si odata,peste toate calculele toate "matematice" si congestiile visate de tine!
Lasa userii sa exprime parerea,eu vreau si propun 1Mb/sec fiindca ar fi normal si reteaua ar duce!
Din pacate pentru tine, matematica si, in general, chestiile pe care tu le ignori, dicteaza mersul lucrurilor. Nu ma intelege gresit, in masura in care o asemenea propunere vine sprijinita si de niste date tehnice care sa ii confirme fezabilitatea, nu as avea cum sa ma opun. Doar ca pana atunci sunt doar niste fabulatii ale unui individ pe un forum. Atat si nimic mai mult.

Userii sunt liberi sa isi exprime opiniile (ca si mine, dealtfel), nu ii tin eu de degete sa nu poata tasta :).

 tehnicul2011, on 26th September 2011, 01:36, said:

Foloseste acel spectru de frecventa fiindca la frecvente joase ai acoperire mai mare datorita propagarii.
Spectrul de frecvente alocate se acorda la fel in toata lumea,pe baza de licente.
:lol: Asta e foarte tare. Si ia zi, toate bucatile din spectru sunt la fel peste tot in lume? Dar licentele, au acelasi pret? :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate