Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Teapa cu fotoliu de masaj

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
direct10

direct10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2007
Salut,

pt a preveni macar pe altii in a-si lua niste mari tepe, vreau sa va informez despre cum actioneaza firma Medi Konig din Tg Mures!
Sunt axati pe pensionari. Ii suna, le trimit o invitatie la o prezentare de produse "medicale", iar odata ajunsi acolo fac un "concurs" in urma caruia desemneaza mai multi castigatori (8 in cazul prezentarii la care au participat parintii mei). Merg pe ideea de emotie, prezinta printre altele un fotoliu de masaj ca fiind un Aparat de Rezonanta, apoi "fericitii"castigatori sunt indemnati sa vina in aceeasi zi cu banii (ca sa nu mai aiba timp sa se consulte cu altii, sa se informeze)... Rezultatul, vand un scaun de masaj pe care l-am gasit pe diverse site-uri la un pret de 800-900 RON cu "doar" 4100 RON, doar pt fericitii castigatori!

Eu o sa-i reclam la toate institutiile posibile si o sa-i dau si in judecata pt inselatorie, o sa chem si presa, dar pana atunci vreau macar sa afle si altii, sa prevenim si alte tepe.

Asadar cand auziti de Medi Konig, sau, in caz ca isi schimba numele, vrea cineva sa va vanda fotolii de masaj (prezentate ca aparat de rezonanta), saltele (chipurile pt infraterapie), aspiratoare sau tigai minune, fugiti cat puteti de tare!!!

Dragos

#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Pe factura scaunului de masaj scrie 4100 lei?

Edited by Sorin84k, 29 August 2011 - 12:05.


#3
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
stai un pic, acel concurs are ca premiu dreptul de a cumpara scaunul ala la pret promotional?

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
da ce va mirati asa? voi nu stiti cum lucreaza escrocii?
dau impresia omenilor ca le fac o favoare, ca oferta e valabila doar cateva ore, etc
in cazul de fata doar cei alesi, au dreptul de a cupara scaunul, si cum ii aleg? evident ii aleg pe cei cu probabilitatea cea mai mare de a-si lua teapa din grup.

Edited by onlyone, 29 August 2011 - 13:05.


#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postonlyone, on 29th August 2011, 14:04, said:

da ce va mirati asa? voi nu stiti cum lucreaza escrocii?
dau impresia omenilor ca le fac o favoare, ca oferta e valabila doar cateva ore, etc
in cazul de fata doar cei alesi, au dreptul de a cupara scaunul, si cum ii aleg? evident ii aleg pe cei cu probabilitatea cea mai mare de a-si lua teapa din grup.

Tepe sunt peste tot nu cred ca au inventat astia apa calda , partea proasta este ca inca mai sunt destui creduli care ii alimenteaza . Daca nu ai nevoie de scaun/fotoliu nu iei nici la oferta , nici la pret intreg ... daca ai nevoie de fotoliu , te informezi inainte ca sa stii ce iti trebuie si ce iti satisface nevoile la pretul care il crezi tu corect .

Acum ca ne aruncam cu capul inainte ca babele la cumparat bormasina cu percutie ca este la promotie asta este ...

#6
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
am renuntat de mult sa inteleg cum se lasa pacaliti oamenii, mai ales cand e vorba de sume destul de mari

#7
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
parintii tai s-au nascut ieri ?
fara suparare...

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu prea inteleg unde e teapa. Poate unii nu au chef sa compare preturi sau mai stiu eu ce, atita vreme cit cheltuie din banii lor (si nu cumpara de exemplu autostrada pe miliardele de la buget) e super-ok. Ai vazut, ti-a placut, adio si n-am cuvinte.
Daca ar fi fost ca la casele de schimb ca dai banul si primesti mai putin si dupa aia ca stai sa vezi ca era comision sau cursul la care te-ai uitat tu e la cecuri si nu la cash sau mai stiu eu ce inventii ar fi fost alta poveste.

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Pe asta se bazeaza si ei, ca naivii nu inteleg unde e teapa.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postonlyone, on 29th August 2011, 13:38, said:

Pe asta se bazeaza si ei, ca naivii nu inteleg unde e teapa.
Poate nu inteleg pentru ca nu este nici o teapa, decit in mintea a trei conspirationisti? Crezi ca nu gasesti la orice supermarket ceva ce se poate gasi de n ori mai ieftin altundeva?

#11
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postf300, on 29th August 2011, 14:43, said:

Poate nu inteleg pentru ca nu este nici o teapa, decit in mintea a trei conspirationisti? Crezi ca nu gasesti la orice supermarket ceva ce se poate gasi de n ori mai ieftin altundeva?

incerci sa faci pe gica contra dar nu-ti iese

#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postf300, on 29th August 2011, 14:43, said:

Poate nu inteleg pentru ca nu este nici o teapa, decit in mintea a trei conspirationisti? Crezi ca nu gasesti la orice supermarket ceva ce se poate gasi de n ori mai ieftin altundeva?
aranjarea unui asa-zis concurs, care are ca scop castigarea dreptului de A CUMPARA un scaun de masaj normal (cel putin din cate zice initiatorul), cu titlul de aparat de rezonanta? pentru mine suna a inselaciune.

#13
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View Postborn2lose, on 29th August 2011, 15:09, said:

aranjarea unui asa-zis concurs, care are ca scop castigarea dreptului de A CUMPARA un scaun de masaj normal (cel putin din cate zice initiatorul), cu titlul de aparat de rezonanta? pentru mine suna a inselaciune.
Dreptului, nu obligativitatii. E o diferenta. Nimeni nu iti pune pistolul la tampla, ca NEAPARAT TREBUIE sa si cumperi scaunul de masaj. Daca vrei il iei, daca nu pa, renunti la drept. Unde e inselaciunea? Mai multa prostie se vede.

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Elementele de baza ale unei escrocherii clasice:
- alegerea unui public tinta a carei posibilitate de a se informa este redusa
- prezentarea unui produs - poate fi orice produs - exagerand muuult performantele acestuia - pot sa iti vanda hartie igieninca care dupa o luna de folosire iti distrug hemoroizii prin metode minune, de exemplu
- creearea senzatiei de exclusivitate prin - ori numarul redus de produse care se pot vinde la acest pret extraordinar (de mare), ori prin selectarea aleatorie (nu e aleatorie) a unui numar de castigatori care vor avea privilegiul sa isi arunce banii la gunoi
- creearea senzatiei ca daca nu platesti acum, pierzi oferta vietii tale. in felul asta targetul nici nu are timp sa se informeze si pana isi da seama ca a luat teapa, "vanzatorii" au disparut de mult.

Acum noi, ca oameni informati ne putem da seama de o inselatorie, sunt surprins ca exista oameni care stiu sa citeasca un forum si care nu inteleg cum actioneaza aceste escrocherii. Dupa parerea mea, deja e o degradare de la "naiv" la "prost", iar daca cei naivi ar trebui sa isi primeasca banii inapoi si sa returneze produsul minune, prostii ar trebui sa il pastreze si sa se bucure de el.

#15
direct10

direct10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2007
Culmea e ca parintii mei nu sunt veniti din varful muntelui, din contra. Problema e ca cei de la Medi Konig sunt tepari profesionisti si i-au facut din vorbe intr-un mod foarte eficient. La prezentarea respectiva au participat 50-60 de oameni, s-a creat o "emotie" suficient de puternica sa-i faca sa scoata banii din banca si sa plateasca. Corect, au gresit flagrant, acum si-au dat si ei seama. Eu tocmai de aceea vreau sa popularizez problema, sa salvam macar pe altii de la astfel de tepe. Mai ales ca publicul tinta al escrocilor e format din pensionari, persoane vulnerabile care sunt dispuse sa dea bani pe un produs care le poate ameliora sanatatea.

In rest, intr-adevar, cazul tine nu doar de teapa, ci si de inselaciune, motiv pt care voi actiona in consecinta, pe toate caile legale.

#16
personalreason

personalreason

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2011
Da, cred ca sunt aceeasi nenorociti care acum un an se numeau Miller Medical, probabil ca sa li se piarda urma acum se numesc Medi Konig. Modalitatea de actiune e identica, aveti mai jos un reportaj pe aceasta tema.

http://www.citynews....-creduli-79345/

#17
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
Pentru ieseni, puneti-i in garda pe cei care participa la asemenea porcarii, pe tramvai am vazut o tanti care dadea fluturasi unor doamne mai in varsta si le zicea sa mearga sa testeze gratis niste aparate medicale fara obligatia de a le cumpara. Aparatele facea tot un fel de masaje sau ceva aseamantor pentru incheieturi, spate, ceafa. Miroase a aceeasi gogasa, patronul sau firma cica ar fi din Coreea, nu stiu daca de nord sau sud :)

#18
josteparii

josteparii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.08.2011
Nu inteleg de ce nu se sesizeaza nimeni (institutii ale statului) in astfel de cazuri. Se vede treaba ca este o tactica folosita de ceva timp. De ce sunt lasati astfel de tepari sa actioneze in continuare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate