Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cura mea anuala de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#109
4septembrie

4septembrie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 09.08.2006

 logatul, on 19th March 2010, 22:01, said:

Poate ca vor mai fi doritori :)
Dupa paste ma voi apuca din nou de disociata asta. Motivele le veti 'vedea' cand voi pune masuratorile de inceput :P

Mai ca m-as baga si eu...
Masuratorile mele sunt un dezastru fara sa pun ochiu pe nici un cantar sau centimetru.. Ma prezint cam asa: 1.9m, 120kg (+-2kg de la cantar mecanic) si cred ca tot vreo 120cm peste "burtica"... acum ca nu sunt chiar astia nu schimba extraordinar de mult.
Uitasem si varsta, poate conteaza, 38.
Stilul de viata e sedentar la greu.
Ideea cu lactate 3 zile, carne 3 merge.. dar cu fructele (legumele) sunt la pamant...
Acum ce fac cu cafeaua?? Nu prea imi intru in ritm fara macar o ceasca pe la ora 10 dimineata... Oare merge fara zahar (sau zaharina, desi cica e un dezastru pt organism)
sau doar cu lapte in zilele de "lactatie''

#110
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 baimalesi, on 11th March 2007, 15:15, said:

Fugi in parc si alearga in fiecare dimineata, daca vrei sa te mentii , eu am slabit 8 kg in 3 saptamani .
Binenteles ca am renuntat la : a) dulciuri B) sucuri c) bauturi alcoolice d) mancaruri grase si prajeli .
Bafta in continuare si o viata sanatoasa iti doresc.
nu cred ca e o idee buna sa alergi daca esti supraponderal.
regimul disociat nu e prea grozav pentu organism. am o colega de serviciu care a slabit 5 kg in 5 zile si apoi a lesinat in autobuz dupa care a mai slabit inca 4 in cele doua saptamani petrecute la spital.
mare grija la regimul de slabire. nu este normal sa dai jos kilogramele pe care le-ai pus intr-un an, in 2 saptamani.

#111
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Nici o dieta nu cred ca este grozava pentru organism. E posibil ca in acest an sa nu o pot tine (sau cel putin nu in perioada asta) pentru ca spre deosebire de anii trecuti cand stateam la un birou, acum sunt mult mai activ. De incercat va trebui sa incerc, pentru ca nu mai imi place mie de mine.
@4septembrie-nu stiu sa iti raspund referitor la cafea pt ca eu nu beau. Dar daca ala e lucrul care te inzdraveneste, eu as zice sa o bei pt ca te vei abtine destul de la altele.

#112
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010

 darkangelo, on 20th March 2010, 22:12, said:

nu cred ca e o idee buna sa alergi daca esti supraponderal.
Da si nu prea. Daca o faci cu cap, adica pt inceput alergi pe banda, cu o mica inclinatie, 1-2% pt ca sa nu pui presiune pe articulatii e ok. Bine, acum depinde si de greutatea de la care incepi, constitutia atletica, daca ai mai facut sport, varsta etc.
Dupa parerea mea cel mai eficient exercitiu prin care slabesti si te mentii in forma, fara sa pui presiune mare pe articulatii e spinning-ul si bineinteles inotul.

#113
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
La supraponderali presiunea pe articulații este dată de greutatea suplimentară permanentă nu de un alergat cu viteza melcului :).
Omul e făcut să-și folosească oasele, bicicleta este demonstrat calea spre osteoporoză. Tot cross-trainingul e sfânt.. din toate și ai rezolvat.

#114
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009

 logatul, on 21st March 2010, 12:15, said:

Nici o dieta nu cred ca este grozava pentru organism. E posibil ca in acest an sa nu o pot tine (sau cel putin nu in perioada asta) pentru ca spre deosebire de anii trecuti cand stateam la un birou, acum sunt mult mai activ. De incercat va trebui sa incerc, pentru ca nu mai imi place mie de mine.
@4septembrie-nu stiu sa iti raspund referitor la cafea pt ca eu nu beau. Dar daca ala e lucrul care te inzdraveneste, eu as zice sa o bei pt ca te vei abtine destul de la altele.


De cite ori ai tinut dieta asta?
Si eu am tinut-o si am mai repatat-o ulterior, dar nu mai are acelasi efect.

#115
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
de 3 ori. e normal sa nu aibe fix aceleasi rezultate pentru ca inaintam in varsta, metabolismul se schimba, conditiile de viata se schimba.

#116
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Nu-i vorba numai de asta ci si faptul ca organismul se obisnuieste cu niste restrictii.
Are efect mai bun prima data, apoi daca o repeti, nu mai slabesti asa mult.

Dupa ce inchei dieta, in prima faza e indicat sa maninci tot disociat la o masa, dar nu acelasi aliment/zi.
De ex, la o masa maninci numai carne/salam/oua, peste 2-3 ore numai lactate, seara numai fructe.
Nu combini alimentele la o masa, dar intr-o zi maninci cite ceva din toate grupele alimentare.

Edited by yasmi, 23 March 2010 - 09:32.


#117
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Yasmi dietele nu sunt bune, slabesti un pic pe moment si dupa aia te ingrasi. Un stil de viata sanatos care implica mancare sanatoasa si alimente mancate in starea lor cat mai naturala, sport si odihna e cel mai indicat.
Ce spui tu e dereglare totala pt organism. La o masa nu trebuie numai proteine, ma trebuie si din celelalte. De salam uita, adica de mezeluri. Fructe seara? Adica energia de care ai nevoie pt o zi tu o iei seara? Dupa parerea mea fructele sunt bune dimineata.
Si inca ceva, principiul combinarii corecte a alimentelor nu inseamna ca trebuie sa le mananci separat intr-o zi, le poti combina dar cu cap ;)
Cura de slabit, dietele etc nu au nici un scop si sunt daunatoare pt organism pe timp indelungat.

#118
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Nici nu am zis ca-s sanatoase, dar nu poti slabi altfel.
Si dupa o cura de slabire , trebuie sa ai si o perioada de acomodare.


Ex, e dat pt a slabi si apoi pt a te mentine, nu e un mod normal de a te alimenta.


Si io am tinut cura aia, de aceea eram curioasa ce efect a avut la altii.

Edited by yasmi, 23 March 2010 - 10:58.


#119
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010

 yasmi, on 23rd March 2010, 10:53, said:

Nici nu am zis ca-s sanatoase, dar nu poti slabi altfel.
Ba poti. Am mai spus, alimentatie sanatoasa, sport si odihna.
Ce inseamna perioada de acomodare dupa o asazisa cura de slabire? Prajituri, torturi si tocanitze? Acomodare cu ce anume, ca nu inteleg!
Daca ii dai organismului un regim de viata sanatos pe tot parcursul vietii nu crezi ca e mai bine decat niste restrictii pe o perioada determinata?
D-aia curele astea de slabire, dietele si restul de prostii n-au dat rezultate niciodata, sau poate au dat doar pe moment.

#120
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Daca tu poti sa maninci asa tot timpul, cinste tie. Iti zic io, cei care au probleme de greutate , sunt niste mincaciosi.
Nu te ingrasi de la aer. Ne place sa mincam de toate, ne plac dulciurile.
E dificil unei persoane de genul asta, sa-i spui ca NICIODATA nu mai are voie sa manince diverse chestii care-i plac.



De acord cu tine, ca e mai bine, eficient, sanatos.....dar nu-mi convine frate, intelegi ??? :lol:

Edited by yasmi, 23 March 2010 - 11:11.


#121
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Bineinteles ca la inceput e foarte greu. Dupa 30 de ani sa schimbi total alimentatia nu e un lucru usor, departe de mine gandul asta. Totul tine de vointa.
Desi nu-mi place sa ma laud, trebuie sa dau exemplul personal ca e cel mai elocvent, ca sa-ti dai seama. Acu' vreo 7-8 ani ajunsesem pe la 130 kg(inaltime 1,85, constitutie atletica). Mancam aiurea, gateli multe, dulciuri, prajituri, sunt gurmand si cu greu ma puteam abtine. Ajunsesem sa nu mai pot sa ma inchid la sireturi si gafaiam la urcarea catorva trepte. Ce sa mai spun, ajunsesem la o conditie fizica de rahat, de la facut sport de performanta in tinerete. Atunci am spus ca in ritmul asta nu apuc 40 de ani si m-am apucat de sport. Prima oara cand m-am urcat pe banda, dupa aproximativ un minut mi-a dat borsul pe nas si nu mai puteam sa respir.
Ca sa nu o mai lungesc aiurea, in momentul de fata(d-abia am trecut de 39 ani) am 105 kg, 6 antrenamente pe saptamana de cardio(spinning, yoga, cross-training) la care fac fata cu succes, nu mai spun de greutatile cu care lucrez.
Cu alimentatia la inceput e mai greu, dupa aia te obisnuiesti si nu mai poti manca aiurea. Daca incerc sa bag in mine vreo porcarie, ma ia cu voma instantaneu, organismul s-a schimbat, functioneaza la parametrii optimi si nu ma mai lasa sa derapez.
Sa nu mai spun ca prin acest stil de viata sanatos am scapat de boli. Inainte raceam des, acum am uitat de cand n-am mai fost racit.
Sunt(mai bine spus eram) alergic la praf si polen, medicamente, tratamente etc. Acum sufar foarte putin primavara, nici nu-ti dai seama cat chin e pt un alergic in Bucurestiul asta plin de praf si de puf de la plopi.
Deci scapi si de medicamente si boli cu acest mod de viata. Nici nu mai vorbesc de faptul ca bugetul creste cu banii pe care-i arunci pe medicamente(care la noi cred ca sunt cele mai scumpe din Europa, ba nu, din lume!), pe doctori etc. Bani pe care-i poti directiona spre o alimentatie mai sanatoasa, spre petrecerea timpului liber mai optim, etc.

P.S.
Si n-am spus ca niciodata n-ai voie sa mananci nebunii! O poti face cu moderatie, nu te impusca nimeni daca mananci o prajitura de casa odata pe saptamana, sau o bucatica de ciocolata mai rar. Totul e sa nu devina obisnuinta si cel mai important e sa te simti tu bine, sa ai un tonus bun. Cu acest tonus, crede-ma ca vezi viata altfel, iar la problemele care apar pe parcurs faci fata mult mai usor.
Minte sanatoasa in corp sanatos! :peacefingers:

 yasmi, on 23rd March 2010, 11:10, said:

De acord cu tine, ca e mai bine, eficient, sanatos.....dar nu-mi convine frate, intelegi ??? :lol:
Daca intr-o balanta pui intr-o parte toata alimentatia nesanatoasa, mod de viata deficitar, etc si in cealalta parte sanatatea ta, in ce parte ITI CONVINE sa se incline? :lol:

#122
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Stiu ca ai dreptate, dar e nasol. Io pina dupa a doua sarcina, nu am tinut cure de slabire in viata mea. Si nici nu m-am retinut prea tare de la mincare.
Cura asta disociata, a fost prima cura care am tinut-o, pe la 33-34 de ani. Dupa nastere aveam 62 de kg, si am slabit pina la 50.
M-am mentinut vreun an, apoi am inceput sa derapez, cu cite 5-6 kg. Dupa 35 de ani, e cam nasol la femei, incepe declinul.

In ultimii 5 ani , insa e tot mai dificil sa tin kg in friu, sunt constienta ca trebuie sa fac niste schimbari definitive.
Nici serviciul la birou nu ma ajuta, nu fac miscare. E adevarat ca nu am sarit asa rau la kg si nici probleme de sanatate nu am avut.
Insa cu conditia fizica stau prost, asa e, desi in tinerete am facut sport.

Momentan am renuntat la piine de mai multa vreme, rar mai maninc si la dulciuri si sucuri acidulate. Cel mai greu a fost cu ciocolata, sunt mare fan. :lol:

#123
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 yasmi, on 23rd March 2010, 12:07, said:

Insa cu conditia fizica stau prost, asa e, desi in tinerete am facut sport.
Eu fac asa: de doua, trei ori pe saptamana iau autobuzul pana La Oraselul Copiilor din Parcul Tineretului si vin pe jos pana acasa . 40 - 50 de minute. Si beau aproape un litru de apa.
In drum, trec prin piata si nu vin cu mana goala: 1-2 kg de fructe, doua salate, un mic fagure - p-asta il savurez pe drum, sa ma energizez  ;) - asa ca am combinat utilu' cu practicu'.

Da' tot indragostirea slabeste mai sigur... :lol:

#124
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008

 yasmi, on 23rd March 2010, 12:10, said:

Daca tu poti sa maninci asa tot timpul, cinste tie. Iti zic io, cei care au probleme de greutate , sunt niste mincaciosi.
Nu te ingrasi de la aer. Ne place sa mincam de toate, ne plac dulciurile.
E dificil unei persoane de genul asta, sa-i spui ca NICIODATA nu mai are voie sa manince diverse chestii care-i plac.



De acord cu tine, ca e mai bine, eficient, sanatos.....dar nu-mi convine frate, intelegi ??? :lol:


daca nu vrei sa fii gras,atunci rabzi. Si cu ciocolata zilnic si cu talie de manechin nu se poate. Ia sa incerci sa mananci ECHILIBRAT-dupa cateva luni nu ti se mai pare asa greu si descoperi ca iti poti permite si placeri( o inghetata,o felie de placinta cu mere,o salata de  fructe etc). Un organism "intoxicat"cu prajeli si dulciuri nu simte decat pofta pentru alimente grase sau forte sarate/dulci. Dupa ce te "refaci' iti dispar aceste pofte turbate si gurmande.Incearca sa mananci doar la ore fixe-eu mi-am pus ceasul sa sune la 7,30,13,30 si la 19,00 si nu am mai mancat nimic intre mese.Am tinut regim lejer,de bun simt( da, cu paine,mancare mai usoara,fara dulciuri) si fara NICIO GUSTARE intre mese. Dai jos cam2-3 kg pe luna.Intr-un an,mergand si pe jos zilnic(nu mai folosesc masina decat pentru aprovizionare si concedii sau urgente), sunt aproape 30 kg mai putin.Deci se poate. Sa stii ca nu sunt casnica- lucrez si inca pe o functie stresanta,de raspundere. Pt pranz imi iau la caserola ceva gatit din ajun,satios,gustos si fara multe calorii. Dupa 3 luni de alarme sunte la ore fixate si dupa 3 luni de mancat dupa acest program nu mi se mai ace foame decat la acele ore.

#125
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Da, ai dreptate, am mai avut perioade din astea. Acuma vine timpul bun, o sa am chef si de plimbare.

#126
georgiana321

georgiana321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2010
Eu acum 3 ani de zile am slabit brusc cam 13 kg din cauza stresului. M-am bucurat desigur
pentru ca eram mare amatoare de diete si ciocolata in acelasi timp (aveam 58 kg la 1.60, acum am 45-47kg)
Insa cand am slabit nu am reununtat numai la partea nedorita ci si alte parti
cum ar fi sanii si fata. Mult timp nu mi-am dat seama ca arat cu totul altfel
dar acum imi doresc sanii si fata inapoi. Cred ca in afara de ingrasare generala nu mai am
nici o sansa sa le recuperez.

Asa ca aviz amatorilor dietelor minune 10 kg - 10 zile. Daca vrei sa aratati ca niste zombi cu cearcane
pielea pamantie, uscata, fara vitalitate, apelati la dietele minune.
Astfel de diete de obicei nu dauneaza persoanelor intr-adevar supraponderale, obeze,
care la inceput elimina foarte multa apa si toxine, dar aici sunt multe fete de greutate normala sau cu putin peste
normal care se supun unor diete drastice si pierd si din masa musculara (mi-a cazut si posteriorul pentru ca mi se slabisera muschii) si din stratul de grasime necesar corpului  care
este raspunzator si de mentinerea aspectului tanar al pielii, sanatos al parului etc.

Daca cineva stie cum pot sa imi recuperez aspectul fetei si sanilor, astept un raspuns cu mare drag.

In rest: solutia e simpla daca e vointa :
- dimineata 30 min alergat:
- mancati de toate: carne ,peste, branza, oua dar nu impreuna, ci separat cu salate cat mai colorate,
- lapte, cereale, fructe ca gustari
-  apa si ceiuri din plin, experimentati diferite feluri de ceai ( daca aveti timp, proaspat, daca nu, preparat de seara - 2 l apa cu o lamaie, acum vara merge la fix rece_)
- nu renuntati total la dulciuri, zahar - corpul se invata fara, iar cand veti face un abuz se va observa
(fructele contin zahar, deci nici aici nu trebuie sa faceti abuz, ciocolata mancati amaruie - are putin zahar, unele sunt foarte gustoase)
- nu marcati zilele de "dieta" in calendar, acesta sa devina un stil de viata.

Din acest moment nu mai exista McDonalds, KFC, pizzerii.
Mancarea planuita cu o seara inainte, nu exista scuze, mi-era foame si mi-am luat o felie de pizza.
Seara, de dimineata stiai ca iti va fi foame in toiul zilei. Pregateste-ti mesele, ia un iaurt, ia niste nuci, migdale, o friptura rece cu doua rosii, branza cu ardei etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate