Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panel-uri Samsung noua serie D - LED

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
cipriangeorge12

cipriangeorge12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2010
Din ce am gasit pana acum :

in service menu
Samsung 40D6500 - TYPE:40A1UF7E - Samsung
Samsung 40D5000 - TYPE:40L6UF0E - AUO
Samsung 40D6100 - TYPE:40P1UF3E - Chinlin
Samsung UE55D7000 - H301, TYPE:55A2UF7E - Samsung

Samsung UE-40D6100SW LCD Panels

__________________________________
UE40D6100SW-Russia-CN01->Europe-01

-Panel-LD400CGC-C2,CLL6CC5,10 BITS,40
-Maker-CHILIN(CMI)
-Type-S-MVA
-In service menu - P
- Original Samsung Parts & Accessories and Products

___________________________________
UE40D6100SW-Russia-HQ03->Europe-03

-Panel-6K 40 3D_LTJ400HV03-V,LCD Ce
-Maker-SAMSUNG
-Type-S-PVA
-In service menu - A
- Original Samsung Parts & Accessories and Products
http://www.nix.ru/au....2241_draft.jpg


Eu am Samsung 40D5000 - TYPE:40P6UF0E - Chinlin se pare .. Am zis sa ii ajut si pe altii interesati cu aceste detalii

#2
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
In primul rand iti multumim pt. informatile acestea CiprianGeorge12 si rog frumos un admin sa mute acest post aici : http://forum.softped...t...18&start=18
Avand in vedere ca acel thread este special deschis/dedicat Seriei "D" de la Samsung ( led-uri ) , iar aici fiind singur pe aceasta arie probabil ca cei interesati nu vor citit aceste informatii
Multumesc anticipat pt. mutare si puteti sa stergeti ce am scris mai sus legat de rugaminte

#3
cconstantin

cconstantin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.06.2004
@Ciprian George - cred ca 40P6UF0E  reprezinta de fapt CPT (Chunghwa Picture Tubes) si ar fi panel destul de bunutz.
Eu am gasit acelasi cod in meniul de service la un 40D5500 - intr-un magazin Altex... dar imaginea era foarte buna, unghiuri bune de vedere - probabil ca e S-IPS, mai cercetez.

#4
chris_thief

chris_thief

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.08.2004
Tocmai am achizitionat un 40D6500. Mergand in meniul de service, la type am : 40P1UF6E
Deci sa inteleg ca panelul e Chunghwa Picture Tubes ? (cei de aici asa zic).

Are cineva idee cam cat de bune sunt, in comparatie cu altele? Stiu ca toate lumea isi doreste sa aiba in model "A" - care ar sugera un panel facut de Samsung?

Multumesc.

#5
9874563211

9874563211

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.12.2011

 chris_thief, on 25th September 2011, 00:36, said:

Tocmai am achizitionat un 40D6500. Mergand in meniul de service, la type am : 40P1UF6E
Deci sa inteleg ca panelul e Chunghwa Picture Tubes ? (cei de aici asa zic).

Are cineva idee cam cat de bune sunt, in comparatie cu altele? Stiu ca toate lumea isi doreste sa aiba in model "A" - care ar sugera un panel facut de Samsung?

Multumesc.

salut

toata povestea asta cu tipurile de paneluri e foarte subiectiva, eu am umblat azi o zi intreaga prin magazine in cluj si am intrat in meniul de service la cel putin 10 tv uri samsung ue40d5000
marea majoritate erau cu paneluri P adica chungwha, cateva cu chi mei (chinezesti) adica codificare C sau CMO, unu era cu cod 40A6UF0E care se presupune ca ar fi au optronics (fostul acer mi se pare) si unul singur cu codul 40h6UF0E
care dupa cod se presupune ca ar fi panel de tip SPVA produs de samsung. n-am stat sa bibilesc si pe spatele monitorului codul pt ca mi se pare mai edificator ce am citit in meniul service.
diferente de performante am vazut doar intre cel CMO si AUO, respectiv samsung. CMO avea culori si contrast ceva mai prost, dar asta e f greu sa ti dai seama vazand materialele lor hd ce ruleaza pe tv ul afisat in magazin.
deci daca ai au optronics esti unul din cei privilegiati, in romania rar ajung paneluri samsung spva la modelul asta, chunghwa e mai bun decat chi mei sau ci lin (CLT). o sa dau un copy paste mai jos cu ceva informatii adunate pt cine vrea sa interpreteze codul din meniul service.
mie inca nu mi-e clar daca modelul are ghosting sau nu, mai ales ca urmeaza sa-l folosesc pt gaming pe iesirea hdmi de la placa video din pc.

in meniul service se intra inurmatoarele moduri:


How To Get into The Samsung Service Menu
Method 1

Put TV on standby and then push in series these buttons on the remote: 'info, menu, mute, power' the TV will then turn itself on and display a menu.

Method 2
Turn the power off. On the remote, press Mute followed by 1, 8, 2, Power in sequence.

Method 3
With the TV in standby, press the {DISPLAY} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.

Method 4
With the TV in standby, press the {SLEEP} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.

Method 5
With the TV in standby, press the {DISPLAY} {MENU} {MUTE} {POWER} on the remote.

coduri

A = AU Optronics (AUO) A-MVA
B = Chi Lin Technology (CLT)
C = Chi Mei Optoelectronics (CMO)
I = LG Display IPS (LGD)
P = Chunghwa Picture Tubes (CPT)
S = Samsung S-PVA (S-LCD)
H = Samsung S-PVA (3D)
Q = IPS Alpha Technology LTD (Hitachi & Panasonic) IPS Alpha/IPS Pro


ordinea calitatii ar fi cam asa S-PVA > A-MVA > S-MVA

After reading about all this panel version nonsense and possible misinformation, maybe it is time for a thread where owners can post evidence of what they find.

The following information should be collected below.


1) Version sticker on the back can read as follows:

Version "A" panels: AC01, AC02, AC03, AC04, AA01, AA02, AA03, AA04 and BA01 all come from AU Optronics.
Version "S" panels: SQ01, SQ02, SQ03, SQ04, SS01, SS02, SS03, SS04 and SX03 are made by Samsung.
Version "C" panels: CN01, CN02, BN01 and BN02 stand for CMO.
Version "H" panels: H305, H306, H308, unclear what these are, but so far they seem to be made by Samsung (data pending).

2) Enter the Service Menu to find your "Type", which should match up with what is here (be careful, just look, don't do anything else):

55A1UF0E
A — panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
1 — frequency (6 = 50/60 Hz; 1 = 100/120 Hz; 2 = 200/240 Hz)
U — panel (A = AntiGlare; T = TN; U = Ultra Clear)
F — resolution (F = Full HD; H = HD; U = UD)
0 — 1st, 2nd panel and so on (1st = 0; 2nd = 1 ...)
C — backlight unit (C = CCFL; L = LED; E = Edge LED)

#6
CIPRIAN44

CIPRIAN44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.12.2010

 9874563211, on 2nd December 2011, 14:22, said:

salut

toata povestea asta cu tipurile de paneluri e foarte subiectiva, eu am umblat azi o zi intreaga prin magazine in cluj si am intrat in meniul de service la cel putin 10 tv uri samsung ue40d5000
marea majoritate erau cu paneluri P adica chungwha, cateva cu chi mei (chinezesti) adica codificare C sau CMO, unu era cu cod 40A6UF0E care se presupune ca ar fi au optronics (fostul acer mi se pare) si unul singur cu codul 40h6UF0E
care dupa cod se presupune ca ar fi panel de tip SPVA produs de samsung. n-am stat sa bibilesc si pe spatele monitorului codul pt ca mi se pare mai edificator ce am citit in meniul service.
diferente de performante am vazut doar intre cel CMO si AUO, respectiv samsung. CMO avea culori si contrast ceva mai prost, dar asta e f greu sa ti dai seama vazand materialele lor hd ce ruleaza pe tv ul afisat in magazin.
deci daca ai au optronics esti unul din cei privilegiati, in romania rar ajung paneluri samsung spva la modelul asta, chunghwa e mai bun decat chi mei sau ci lin (CLT). o sa dau un copy paste mai jos cu ceva informatii adunate pt cine vrea sa interpreteze codul din meniul service.
mie inca nu mi-e clar daca modelul are ghosting sau nu, mai ales ca urmeaza sa-l folosesc pt gaming pe iesirea hdmi de la placa video din pc.

in meniul service se intra inurmatoarele moduri:


How To Get into The Samsung Service Menu
Method 1

Put TV on standby and then push in series these buttons on the remote: 'info, menu, mute, power' the TV will then turn itself on and display a menu.

Method 2
Turn the power off. On the remote, press Mute followed by 1, 8, 2, Power in sequence.

Method 3
With the TV in standby, press the {DISPLAY} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.

Method 4
With the TV in standby, press the {SLEEP} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.

Method 5
With the TV in standby, press the {DISPLAY} {MENU} {MUTE} {POWER} on the remote.

coduri

A = AU Optronics (AUO) A-MVA
B = Chi Lin Technology (CLT)
C = Chi Mei Optoelectronics (CMO)
I = LG Display IPS (LGD)
P = Chunghwa Picture Tubes (CPT)
S = Samsung S-PVA (S-LCD)
H = Samsung S-PVA (3D)
Q = IPS Alpha Technology LTD (Hitachi & Panasonic) IPS Alpha/IPS Pro


ordinea calitatii ar fi cam asa S-PVA > A-MVA > S-MVA

After reading about all this panel version nonsense and possible misinformation, maybe it is time for a thread where owners can post evidence of what they find.

The following information should be collected below.


1) Version sticker on the back can read as follows:

Version "A" panels: AC01, AC02, AC03, AC04, AA01, AA02, AA03, AA04 and BA01 all come from AU Optronics.
Version "S" panels: SQ01, SQ02, SQ03, SQ04, SS01, SS02, SS03, SS04 and SX03 are made by Samsung.
Version "C" panels: CN01, CN02, BN01 and BN02 stand for CMO.
Version "H" panels: H305, H306, H308, unclear what these are, but so far they seem to be made by Samsung (data pending).

2) Enter the Service Menu to find your "Type", which should match up with what is here (be careful, just look, don't do anything else):

55A1UF0E
A ? panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
1 ? frequency (6 = 50/60 Hz; 1 = 100/120 Hz; 2 = 200/240 Hz)
U ? panel (A = AntiGlare; T = TN; U = Ultra Clear)
F ? resolution (F = Full HD; H = HD; U = UD)
0 ? 1st, 2nd panel and so on (1st = 0; 2nd = 1 ...)
C ? backlight unit (C = CCFL; L = LED; E = Edge LED)
FFF CORECT!! Pe spatele TV-ULUI SE AFLA un stiker alb pe care scrie in ordine MODEL TV , apoi VERSIUNEA (ex AAO1 ).Tipul de panel e dat de versiune ! Cel mai des intilnit panel auo si sam ( ma refer la LED-uri ) le gasiti la magazinele ce aduc marfa de afara(vest europe) gen plasme-lcd,edigital.deoarece modelele din seria 5000 se importa in europa de est sint sanse mari ca ele sa aiba CHINEZESTI. Seriile C , D , 5100,5500,5700 se comercializeaza mai ales in vest.Am cerut lamuriri la SAMSUNG .RO telefonic despre posibilitatile de UP GRADE(EU AVIND seria C 5100) si au spus ca nu au in ROMANIA SOFT PTR SERIILE INTERMEDIARE(5100,5500,5700) ci numai ptr ce se comercializeaza la noi seria 5000 !

Edited by CIPRIAN44, 02 December 2011 - 20:20.


#7
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

 CIPRIAN44, on 2nd December 2011, 20:18, said:

FFF CORECT!! Pe spatele TV-ULUI SE AFLA un stiker alb pe care scrie in ordine MODEL TV , apoi VERSIUNEA (ex AAO1 ).Tipul de panel e dat de versiune ! Cel mai des intilnit panel auo si sam ( ma refer la LED-uri ) le gasiti la magazinele ce aduc marfa de afara(vest europe) gen plasme-lcd,edigital.deoarece modelele din seria 5000 se importa in europa de est sint sanse mari ca ele sa aiba CHINEZESTI. Seriile C , D , 5100,5500,5700 se comercializeaza mai ales in vest.Am cerut lamuriri la SAMSUNG .RO telefonic despre posibilitatile de UP GRADE(EU AVIND seria C 5100) si au spus ca nu au in ROMANIA SOFT PTR SERIILE INTERMEDIARE(5100,5500,5700) ci numai ptr ce se comercializeaza la noi seria 5000 !


Tare asta cu panel LG IPS. Pentru cei care nu credeau ca panelurile de la Ipad sunt LG IPS.  :thumbup:

#8
CIPRIAN44

CIPRIAN44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.12.2010

 Baronu666, on 5th December 2011, 17:13, said:

Tare asta cu panel LG IPS. Pentru cei care nu credeau ca panelurile de la Ipad sunt LG IPS.  :thumbup:
CEI AIA  LG IPS ? EU VORBEAM DE LCD-URI SAMSUNG (PANELURI) SI NU DE CHINEZARIILE DE LA LG !

#9
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 Baronu666, on 5th December 2011, 17:13, said:

Tare asta cu panel LG IPS. Pentru cei care nu credeau ca panelurile de la Ipad sunt LG IPS.  :thumbup:
Pe televizor Samsung? :huh:
Aia cu panelurile la Ipad..stiam,dar multi inca nu stiu...

#10
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

 CIPRIAN44, on 5th December 2011, 17:28, said:

CEI AIA  LG IPS ? EU VORBEAM DE LCD-URI SAMSUNG (PANELURI) SI NU DE CHINEZARIILE DE LA LG !

Citeste cu atentie aici:

A = AU Optronics (AUO) A-MVA
B = Chi Lin Technology (CLT)
C = Chi Mei Optoelectronics (CMO)
I = LG Display IPS (LGD)
P = Chunghwa Picture Tubes (CPT)
S = Samsung S-PVA (S-LCD)
H = Samsung S-PVA (3D)
Q = IPS Alpha Technology LTD (Hitachi & Panasonic) IPS Alpha/IPS Pro

La litera I daca ai fost atent o sa vezi ce panel folosesc chinezii de la Samsung.  :coolspeak:

#11
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

 Baronu666, on 7th December 2011, 16:53, said:

Citeste cu atentie aici:

A = AU Optronics (AUO) A-MVA
B = Chi Lin Technology (CLT)
C = Chi Mei Optoelectronics (CMO)
I = LG Display IPS (LGD)
P = Chunghwa Picture Tubes (CPT)
S = Samsung S-PVA (S-LCD)
H = Samsung S-PVA (3D)
Q = IPS Alpha Technology LTD (Hitachi & Panasonic) IPS Alpha/IPS Pro

La litera I daca ai fost atent o sa vezi ce panel folosesc chinezii de la Samsung.  :coolspeak:

Macar La LG din 15 tipuri de paneluri folosite - 7 paneluri sunt LG, deci aproape 50%. Pe cand la Samsung din 8 paneluri doar 2 sunt produse de Samsung, deci 25%. Asta inseamna ca ai mai multe sanse sa cumperi un LG cu ecran de LG decat un Samsung cu ecran de Samsung.   :naughty:

A PATRA LITERA DIN COD INDICA PRODUCATORUL: 32LE5500-ZA.BEUDLJP.
XXXRXXX- LG Display Co.Ltd. TN
XXXWXXX- LG Display Co.Ltd. АS-IPS ?
XXXYXXX- LG Display Co.Ltd. IPS ?
XXXUXXX- LG Display Co.Ltd. IPS ?
XXXPXXX- LG Display Co.Ltd. IPS ?
XXXQXXX- LG Display Co.Ltd. S-IPS
XXXVXXX- LG Display Co.Ltd. IPS ?
XXXGXXX- Chi Mei Optoelectronics Corp. TN
XXXJXXX- Chi Mei Optoelectronics Corp. S-MVA
XXXHXXX- Chi Mei Optoelectronics Corp. S-MVA
XXXDXXX- AU Optronics Corp.
XXXTXXX- AU Optronics Corp. AMVA
XXXMXXX- Sharp Corporation
XXXSXXX- Sharp Corporation
XXXZXXX- Sharp Corporation ASV

#12
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
edit....

Edited by feribalint, 07 December 2011 - 18:03.


#13
CIPRIAN44

CIPRIAN44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.12.2010

 Baronu666, on 7th December 2011, 16:53, said:

Citeste cu atentie aici:

A = AU Optronics (AUO) A-MVA
B = Chi Lin Technology (CLT)
C = Chi Mei Optoelectronics (CMO)
I = LG Display IPS (LGD)
P = Chunghwa Picture Tubes (CPT)
S = Samsung S-PVA (S-LCD)
H = Samsung S-PVA (3D)
Q = IPS Alpha Technology LTD (Hitachi & Panasonic) IPS Alpha/IPS Pro

La litera I daca ai fost atent o sa vezi ce panel folosesc chinezii de la Samsung.  :coolspeak:
Am avut experiente fff neplacute cu LG 2 televizoare si o combina muzicala !Nu le mai inghit cel putin un secol !!! ASTA e !Si cu reparatii in reprezentanta BACAU !!

#14
titi_timofte

titi_timofte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2009

 CIPRIAN44, on 7th December 2011, 17:26, said:

Am avut experiente fff neplacute cu LG 2 televizoare si o combina muzicala !Nu le mai inghit cel putin un secol !!! ASTA e !Si cu reparatii in reprezentanta BACAU !!
Am un 37sl8000 de aproape 2 ani si functioneaza impecabil-intrebarea este daca la tv-urile care ai avut probleme au fost alimentate printr-un stabilizator de tensiune ,este un sfat care il dau la toata lumea -cumperi un tv de peste 2000 lei si nu mai dai 150 lei pe un stabilizator.Pc-ul meu este alimentat de curent care trece prin stabilizator apoi prin ups si nu am avut o problema de 4 ani(pc merge aproape non stop).
unii spun ca din meniul service la samsung de ex 32A6UF0E A-ul reprezinta panel samsung iar din ce vad eu aici A=panel chinezesc.Singurul lucru care m-ar determina sa cumpar samsung ar fi DTS-ul si sa am norocul sa "prind un panel original.Pe partea cealalta LG are procesorul mai rapid si dongle usb wireless este la 60% din pretul samsung telecomanda magic motion mai ieftina ca la samsung.La Lg scrie seria si pe ambalaj de ex cazul meu 37sl8000-zb.beuvljg.(deci "v"=panel LG).Nu stiam acest aspect cand l-am cumparat ,dar acum inainte sa cumpar voi fi atent la seria de pe ambalaj.O cunostinta are 2 tv-uri crt slim unul LG si unul Samsung-Samsungul a vazut de 2 ori service-ul.
Pana la urma un tv se achizitioneaza in functie de necesitatile si gusturile fiecaruia.Eu unul vreau sa cumpar un tv de 1luna si nu ma pot decide.Cu cat stii mai multe cu atat vei face alegerea mai greu.

#15
titi_timofte

titi_timofte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2009

 9874563211, on 2nd December 2011, 13:22, said:

salut

toata povestea asta cu tipurile de paneluri e foarte subiectiva, eu am umblat azi o zi intreaga prin magazine in cluj si am intrat in meniul de service la cel putin 10 tv uri samsung ue40d5000
marea majoritate erau cu paneluri P adica chungwha, cateva cu chi mei (chinezesti) adica codificare C sau CMO, unu era cu cod 40A6UF0E care se presupune ca ar fi au optronics (fostul acer mi se pare) si unul singur cu codul 40h6UF0E
care dupa cod se presupune ca ar fi panel de tip SPVA produs de samsung. n-am stat sa bibilesc si pe spatele monitorului codul pt ca mi se pare mai edificator ce am citit in meniul service.
diferente de performante am vazut doar intre cel CMO si AUO, respectiv samsung. CMO avea culori si contrast ceva mai prost, dar asta e f greu sa ti dai seama vazand materialele lor hd ce ruleaza pe tv ul afisat in magazin.
deci daca ai au optronics esti unul din cei privilegiati, in romania rar ajung paneluri samsung spva la modelul asta, chunghwa e mai bun decat chi mei sau ci lin (CLT). o sa dau un copy paste mai jos cu ceva informatii adunate pt cine vrea sa interpreteze codul din meniul service.
mie inca nu mi-e clar daca modelul are ghosting sau nu, mai ales ca urmeaza sa-l folosesc pt gaming pe iesirea hdmi de la placa video din pc.

in meniul service se intra inurmatoarele moduri:


How To Get into The Samsung Service Menu
Method 1

Put TV on standby and then push in series these buttons on the remote: 'info, menu, mute, power' the TV will then turn itself on and display a menu.

Method 2
Turn the power off. On the remote, press Mute followed by 1, 8, 2, Power in sequence.

Method 3
With the TV in standby, press the {DISPLAY} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.

Method 4
With the TV in standby, press the {SLEEP} {P.STD} {MUTE} {POWER} on the remote.

Method 5
With the TV in standby, press the {DISPLAY} {MENU} {MUTE} {POWER} on the remote.

coduri

A = AU Optronics (AUO) A-MVA
B = Chi Lin Technology (CLT)
C = Chi Mei Optoelectronics (CMO)
I = LG Display IPS (LGD)
P = Chunghwa Picture Tubes (CPT)
S = Samsung S-PVA (S-LCD)
H = Samsung S-PVA (3D)
Q = IPS Alpha Technology LTD (Hitachi & Panasonic) IPS Alpha/IPS Pro


ordinea calitatii ar fi cam asa S-PVA > A-MVA > S-MVA

After reading about all this panel version nonsense and possible misinformation, maybe it is time for a thread where owners can post evidence of what they find.

The following information should be collected below.


1) Version sticker on the back can read as follows:

Version "A" panels: AC01, AC02, AC03, AC04, AA01, AA02, AA03, AA04 and BA01 all come from AU Optronics.
Version "S" panels: SQ01, SQ02, SQ03, SQ04, SS01, SS02, SS03, SS04 and SX03 are made by Samsung.
Version "C" panels: CN01, CN02, BN01 and BN02 stand for CMO.
Version "H" panels: H305, H306, H308, unclear what these are, but so far they seem to be made by Samsung (data pending).

2) Enter the Service Menu to find your "Type", which should match up with what is here (be careful, just look, don't do anything else):

55A1UF0E
A — panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
1 — frequency (6 = 50/60 Hz; 1 = 100/120 Hz; 2 = 200/240 Hz)
U — panel (A = AntiGlare; T = TN; U = Ultra Clear)
F — resolution (F = Full HD; H = HD; U = UD)
0 — 1st, 2nd panel and so on (1st = 0; 2nd = 1 ...)
C — backlight unit (C = CCFL; L = LED; E = Edge LED)
deoarece am vazut ca esti in tema cu samsung asvrea sa-mi zici ce panel are ue32d5000 cu urmatoarea serie 32A6UF0E caci nu sunt lamurit ,inte-un loc apare a=auo si mai sus apare A — panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
multumesc

#16
Baronu666

Baronu666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 21.11.2005

 CIPRIAN44, on 7th December 2011, 18:26, said:

Am avut experiente fff neplacute cu LG 2 televizoare si o combina muzicala !Nu le mai inghit cel putin un secol !!! ASTA e !Si cu reparatii in reprezentanta BACAU !!

Reprezentanta aia de care zici tu, nu este de fapt o reprezentanta LG. Este de fapt un service care asigura reparatiile in garantie si pentru LG si pt Samsung si pt Philips etc. Deci daca ai avut experiente, legate de service, neplacute cu ei, nu este din cauza LG. Putea sa ti se intample cu oricare alt produs. Sa spunem ca ai fost tu mai ghinionist.  :peacefingers:

#17
CIPRIAN44

CIPRIAN44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.12.2010

 titi_timofte, on 13th December 2011, 15:32, said:

deoarece am vazut ca esti in tema cu samsung asvrea sa-mi zici ce panel are ue32d5000 cu urmatoarea serie 32A6UF0E caci nu sunt lamurit ,inte-un loc apare a=auo si mai sus apare A ? panel manufacturer (A = Samsung; D = CMO; L = AUO; I = CPT)
multumesc
Pe stiker-ul alb de pe spatele tv-ului sub model este VERSIUNEA:AA ;SQ :CMO ,etc

Edited by CIPRIAN44, 14 December 2011 - 05:23.


#18
CIPRIAN44

CIPRIAN44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 22.12.2010

 Baronu666, on 5th December 2011, 17:13, said:

Tare asta cu panel LG IPS. Pentru cei care nu credeau ca panelurile de la Ipad sunt LG IPS.  :thumbup:
Draga Baroane !Am facut documentare si iata ce am gasit !1997-samsung-cel mai mare lcd (30") (atunci),1998-primul loc din lume la lcd, prima productie de masa lcd,primul ecran plat !,1999prima firma din lume cu linie completa de prod lcd digitale,PRIMUL LCD 3 D !DIN LUME !PRIMUL TELEF SMART DIN LUME !CU WIRELESS!.............2009-JUMA DE MILION DE TV LCD VINDUTE IN 100 ZILE !,10 MILIOANE DE LCD VINDUTE IN 6 L U N I !!!!,2010-LANSAT PRIMUL TV 3 D HD DIN LUME, D7000,D8000 -3 D =CELE MAI BUNE TV-URI DIN ANGLIA SI GERMANIA IN 2010,A CISTIGAT 5 EDITII LA E I S A, PRIMUL HOME THEATER 3D HD DIN LUME 2010 ,PRIMUL PANEL OLED TRANSPARENT!! DE 32 "-2010 sint numai citeva si ma doare mina !! De aia am vrut sa-ti raspund ptr modul rautacios(666) in care ai spus de paneluri LG la samsung ( nu au prod suficienta de panouri si atunci prefera sa ia de la altii care nu fac vanzari !) Asta e motivul =ECONOMIC!! Cand va ajunge LG la asemenea parametrii ?!Unde erau acum 5-6 ani ca loc de LCD in europa ?Concernul SAMSUNG are la investitii (cercetare)20 miliarde din care ptr electronica stii cat au ? =6. Cit a dat la investitii LG ?ptr 2011-2012 ?Te rog nu fi suparat si nu folosi rau informatia cu panelurile !

Edited by CIPRIAN44, 14 December 2011 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate