Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Panouri solare pt aer

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#1
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011
Salutare tuturor! Am tot vazut pe internet panouri solare pt incalzirea aerului facute chiar din cutii de bere reciclate cu randamente mai mult decat satisfacatoare. Nu pot sa atasez linkuri, dar oricine poate sa caute pe youtoube ,,solar air heat" Si sunt facute in regim dys ceea ce ma incanta :) Am inceput sa strang cutii de bere {asta nu-i chiar un chin :) } dar nu ma descurc cu izolatia... Polistirenul nu rezista, vata minerala e riscant sa pui avand in vedere ca trece aerul din casa si o mica fisura ar crea mari pb. A mai facut cineva asa ceva?Are habar cu ce se mananca?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Decat sa-ti bati capul cu cutiile de bere cumpara tub de aluminiu pentru hote si nu ai decat sa faci un sarpe cat de lung vrei tu.
L-ai vopsit in negru si pe o parte bagi aerul din casa cu un ventilator iar pe cealalta il primesti cald.
Asta-i prima faza a experimentului, apoi te mai gandesti sa-l izolezi intre geam si ce vrei tu altceva in spate, chiar este recomandata vata minerala.

#3
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 keta, on 17th June 2011, 17:09, said:

Decat sa-ti bati capul cu cutiile de bere cumpara tub de aluminiu pentru hote si nu ai decat sa faci un sarpe cat de lung vrei tu.
L-ai vopsit in negru si pe o parte bagi aerul din casa cu un ventilator iar pe cealalta il primesti cald.
Asta-i prima faza a experimentului, apoi te mai gandesti sa-l izolezi intre geam si ce vrei tu altceva in spate, chiar este recomandata vata minerala.
Am vazut si varianta asta dar cu acele cutii ar iesii si ,,eco". Intr-adevar, e multa munca dar si satisfactia e mare :) Nu mai incearca nimeni?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Noi nu suntem ca "strainii", Idei avem si noi , dar pentru a le realiza trebuie sa taiem din ceva, ei au un salariu decent, isi permit sa bea bere la doza, eu nu-mi permit, beau la pet, asa ca toata treaba e in functie de posibilitati.

Fa primul experiment taie capacele la doze si incearca sa le mufezi, nu mult 2 cm e destul, si mai fa asa cu vreo 200 de doze, si apoi calculezi: timp pierdut, berea bauta (ca sa faci rost de doze) si restul..... care vor fi multe.

Sigur nu a incercat nimeni de pe forum si aici intervine alta intrebare : "Oare de ce ?"

#5
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 keta, on 17th June 2011, 19:58, said:

Noi nu suntem ca "strainii", Idei avem si noi , dar pentru a le realiza trebuie sa taiem din ceva, ei au un salariu decent, isi permit sa bea bere la doza, eu nu-mi permit, beau la pet, asa ca toata treaba e in functie de posibilitati.

Fa primul experiment taie capacele la doze si incearca sa le mufezi, nu mult 2 cm e destul, si mai fa asa cu vreo 200 de doze, si apoi calculezi: timp pierdut, berea bauta (ca sa faci rost de doze) si restul..... care vor fi multe.

Sigur nu a incercat nimeni de pe forum si aici intervine alta intrebare : "Oare de ce ?"
Pai nu trebuie sa cumperi 200 de beri la la doza, dai iama la toti cunoscutii, le explici in ce consta proiectul si o sa ai surprinderea sa primesti de la cate unii cate o traistuta de doze {evident, goale :) } Am gasit pe un site ce comercializeaza astfel de panouri niste specificatii destul de imbucuratoare: pt o camera cu suprafata de 7 pana la 28 mp ai nevoie de un panou cu suprafata de 1.4mp, iar pt o suprafata de pana la 70mp un panou de 2.4mp! Am masurat o cutie de bere si mi-a dat ca pt un panou de 2.4mp ar fi nevoie de aprox 242 cutii. Incurajator nu? :) Am cam 150 jumatate's gaurite

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Strange cate doze de bere poti, apoi le vinzi si cu banii obtinuti iei ceva gata facut.

#7
conexiuni2007

conexiuni2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 21.03.2008

 b42kef, on 20th June 2011, 11:23, said:

Pai nu trebuie sa cumperi 200 de beri la la doza, dai iama la toti cunoscutii, le explici in ce consta proiectul si o sa ai surprinderea sa primesti de la cate unii cate o traistuta de doze {evident, goale :) } Am gasit pe un site ce comercializeaza astfel de panouri niste specificatii destul de imbucuratoare: pt o camera cu suprafata de 7 pana la 28 mp ai nevoie de un panou cu suprafata de 1.4mp, iar pt o suprafata de pana la 70mp un panou de 2.4mp! Am masurat o cutie de bere si mi-a dat ca pt un panou de 2.4mp ar fi nevoie de aprox 242 cutii. Incurajator nu? :) Am cam 150 jumatate's gaurite


pune mana si continua experimentul ,  asculta sfaturile celor care vor sa te ajute (sigur o sa apara pareri pro ) nu celor care sunt mereu gica contra

#8
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 conexiuni2007, on 22nd June 2011, 08:59, said:

pune mana si continua experimentul ,  asculta sfaturile celor care vor sa te ajute (sigur o sa apara pareri pro ) nu celor care sunt mereu gica contra
Iti dai seama ca am sa continui chiar daca ar spune cineva ca nu e rentabil. Vroiam sa vad daca a mai facut cineva, sa nu ma minunez la americanii aia de pe youtoube care, majoritatea folosesc doze de bere :)

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Idei :

Attached Files


Edited by keta, 22 June 2011 - 17:43.


#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
mai simplu si mai eficient: plasa neagra in doua straturi, aerul traversand-o (de ex. intra pe jos din fata si  iese sus prin spatele plasei).

Se poate face si un sistem la fel de eficient cu hartie neagra, daca gasiti asa ceva, merge pliata ca la evantai pentru suprafata mare de contact..

Edited by blimpyway, 22 June 2011 - 19:41.


#11
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 blimpyway, on 22nd June 2011, 20:36, said:

mai simplu si mai eficient: plasa neagra in doua straturi, aerul traversand-o (de ex. intra pe jos din fata si  iese sus prin spatele plasei).

Se poate face si un sistem la fel de eficient cu hartie neagra, daca gasiti asa ceva, merge pliata ca la evantai pentru suprafata mare de contact..
M-am gandit sa pun o foaie de tabla de aluminiu de 0.4 gaurita cu spiral in multe puncte, pusa intr'o cutie in diagonala, dar pb este la izolatie... Cutia trebuie izolata dar, vata minerala nu ma risc sa pun pt ca din pricina unei mici erori se nasc tragedii {bine, nici chiar tragedii} polistirenul nu rezista... Am vazut in filmuletele de pe youtube un material din aluminiu-spuma poliuretanica-aluminiu. Asta ar fi ok dar sigur e foarte scumpa... Pana la toamna ma lamuresc :)

#12
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu stiu la ce tragedii te referi, asa ca informatie vata minerala nu numai ca nu arde, dar nici nu e necesara :)
"Panou" pentru incalzirea solara a aerului nu se merita decat daca-l faci cat fatada... poti spera la o medie de 1kwh/mp pe  zi in decembrie, deci ca sa captezi 25kwh e nevoie de 25mp.

Daca e fatada vitrata nu  mai ai nevoie de izolatie, e un geam la o distanta de perete cu un paravan absorbant in spate si o metoda de a circula aerul.

Sau, si mai interesant, o terasa inchisa cu geam, ai cam tot atata eficienta si in plus ai un spatiu utilizabil in care nu ploua si poate fi folosit si in sezonul rece cand e soare.

#13
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Daca nu ai casa construita pentru a folosi un astfel de panou pe intreaga fatada sudica, este cam dificil sa faci modificarile necesare atasarii unui astfel de sistem (daca vrei un aport energetic serios, nu doar simbolic).

Problema consta in debitul aerului la intrarea si iesirea din panoul colector, debit care va fi foarte mare !

Sa luam cazul expus de blimpyway, constituit dintr-o intreaga fatada-panou de 25mp ce capteaza o putere de 25kW. Asta inseamna o energie calorica de 25kJ in fiecare secunda. Temperatura de intrare a aerului este cea din casa, adica 20 de grade, urmand sa ne decidem care este optimul temperaturii de iesire.

Daca aerul cald este suflat direct in incaperi, nu cred ca este indicat sa fie mai fierbinte de 50 de grade. Rezulta ca sistemul trebuie sa functioneze intr-un regim la care aerul castiga in panou doar 30 de grade. Aproximand mestereste densitatea aerului la 1Kg/m3 si capacitatea calorica la 1kJ/Kg*K rezulta ca instalatia trebuie sa produca un debit de aer de 25kJ/30K = 0.83 m3/s ceea ce nu-i putin. necesita ventilatoare mari, zgomotoase si care consuma binisor.

Daca aerul cald va fi folosit prin schimbatoare de caldura , putem urca temepratura lui pana spre 100 de grade, dar nu mai mult, daca vrei sa folosesti componente din plastic pe circuit. In acest caz, diferenta de temperatura de 70 de grade se traduce intr-un debit de 0.353/s, mai mic, intr-adevar, dar totusi suficient de mare incat sa fii nevoit sa folosesti echipamente de ventilatie serioase. Costurile schimbatoarelor de caldura din fiecare camera, zgomotul aerului circuland la viteza inerent mare si tot deranjul instalarii unei solutii imature dpdv tehnic, fac solutia incalzirii cu aer total neinteresanta comparativ cu apa (pentru mine).

Problema este insa total diferita daca aceasta casa este construita din start pentru un astfel de sistem, asa cum se poate vede in numeroasele exemple disponibile pe internet. Din cate imi aduc aminte, majoritatea functionau intr-un sistem bazat pe convectia naturala a aerului, foarte eficient, dar cu impedimentul ca permanent va exista un gradient vertical de temperatura in camere (probabil o diferenta de 10 grade intre aerul de la podea si cel de langa tavan). Neinteresant atunci cand e vorba de o anexa, sau adapost de animale, dar cred ca nepotrivit omului. Deasemenea poate aparea condens pe ferestrele care acum nu mai au un curent cald de convectie  (radiator de caldura sub ele).

#14
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
@Dor - ce zici e corect, cu cateva observatii:
- Cat de greu se poate aplica sistemul la cladiri existente, depinde de fiecare situatie.
- 25mp pe timp de iarna pe panou vertical nu prea ai puteri maxime mai mari de 15kwatt.
- chiar si asa, cand soarele straluceste puterea este prea mare pentru a incalzi direct spatiul, e necesar un puffer care sa preia excesul de caldura si care sa permita eliberarea acesteia mai tarziu, cand nu e soare.
- pufferul se justifica si prin faptul ca poate prelua caldura de la una sau mai multe sobe, care pot arde puternic si eficient fara a fi nevoie sa fie mentinut focul toata noaptea.
- un astfel de puffer se poate realiza simplu umpland un volum/spatiu cu pet-uri cu apa, plasat a.i. sa permita circulatia aerului prin termosifonare.. Sticlele de plastic ofera suprafata mare pt. schimbul de caldura si se pot stoca 10-20kwh/mc.
- costurile - dpdv al  materialelor necesare - pot deveni astfel destul de mici.
- la aportul de caldura trebuie luat in considerare si faptul ca peretele vitrat are noaptea (sau cand nu e soare) pierderi simtitor mai mici decat peretele gol.
- nivelul de condens la geamuri nu e mai grav decat la incalzirea cu sobe sau alte sisteme cu aer cald.

Edited by blimpyway, 27 June 2011 - 00:02.


#15
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 blimpyway, on 26th June 2011, 19:46, said:

Nu stiu la ce tragedii te referi, asa ca informatie vata minerala nu numai ca nu arde, dar nici nu e necesara :)
"Panou" pentru incalzirea solara a aerului nu se merita decat daca-l faci cat fatada... poti spera la o medie de 1kwh/mp pe  zi in decembrie, deci ca sa captezi 25kwh e nevoie de 25mp.

Daca e fatada vitrata nu  mai ai nevoie de izolatie, e un geam la o distanta de perete cu un paravan absorbant in spate si o metoda de a circula aerul.

Sau, si mai interesant, o terasa inchisa cu geam, ai cam tot atata eficienta si in plus ai un spatiu utilizabil in care nu ploua si poate fi folosit si in sezonul rece cand e soare.
Cand pomeneam de tragedii ma refeream la aerul care circula in panou sa nu intre in contact cumva accidental cu vata minerala. Ma gandesc ca din cauza dilatarii sau mai stiu eu ce altor posibile intamplari, firicele de vata minerala din panou sa imi intre in casa si in plamanii copiilor... Casa e facuta cu fatada la nord iar langa peretetele dinspre sud este alta casa {case fitil, una intr-alta} si singura posibilitate ramane cu panou pe acoperis...

 Dor, on 26th June 2011, 23:53, said:

Daca nu ai casa construita pentru a folosi un astfel de panou pe intreaga fatada sudica, este cam dificil sa faci modificarile necesare atasarii unui astfel de sistem (daca vrei un aport energetic serios, nu doar simbolic).

Problema consta in debitul aerului la intrarea si iesirea din panoul colector, debit care va fi foarte mare !

Sa luam cazul expus de blimpyway, constituit dintr-o intreaga fatada-panou de 25mp ce capteaza o putere de 25kW. Asta inseamna o energie calorica de 25kJ in fiecare secunda. Temperatura de intrare a aerului este cea din casa, adica 20 de grade, urmand sa ne decidem care este optimul temperaturii de iesire.

Daca aerul cald este suflat direct in incaperi, nu cred ca este indicat sa fie mai fierbinte de 50 de grade. Rezulta ca sistemul trebuie sa functioneze intr-un regim la care aerul castiga in panou doar 30 de grade. Aproximand mestereste densitatea aerului la 1Kg/m3 si capacitatea calorica la 1kJ/Kg*K rezulta ca instalatia trebuie sa produca un debit de aer de 25kJ/30K = 0.83 m3/s ceea ce nu-i putin. necesita ventilatoare mari, zgomotoase si care consuma binisor.

Daca aerul cald va fi folosit prin schimbatoare de caldura , putem urca temepratura lui pana spre 100 de grade, dar nu mai mult, daca vrei sa folosesti componente din plastic pe circuit. In acest caz, diferenta de temperatura de 70 de grade se traduce intr-un debit de 0.353/s, mai mic, intr-adevar, dar totusi suficient de mare incat sa fii nevoit sa folosesti echipamente de ventilatie serioase. Costurile schimbatoarelor de caldura din fiecare camera, zgomotul aerului circuland la viteza inerent mare si tot deranjul instalarii unei solutii imature dpdv tehnic, fac solutia incalzirii cu aer total neinteresanta comparativ cu apa (pentru mine).

Problema este insa total diferita daca aceasta casa este construita din start pentru un astfel de sistem, asa cum se poate vede in numeroasele exemple disponibile pe internet. Din cate imi aduc aminte, majoritatea functionau intr-un sistem bazat pe convectia naturala a aerului, foarte eficient, dar cu impedimentul ca permanent va exista un gradient vertical de temperatura in camere (probabil o diferenta de 10 grade intre aerul de la podea si cel de langa tavan). Neinteresant atunci cand e vorba de o anexa, sau adapost de animale, dar cred ca nepotrivit omului. Deasemenea poate aparea condens pe ferestrele care acum nu mai au un curent cald de convectie  (radiator de caldura sub ele).
Panoul la care lucrez nu am pretentii ca in luna decembrie sau ianuarie sa-mi incalzeasca toata casa. Cea mai frustranta vreme este in oct, nov, apr, mai cand afara este cald si bine iar seara trebuie sa fac focul... Asta ma dispera, caldura existenta pe timpul zilei pe care nu reusim sa o folosim, mintiuta noasta sta la cat o mai fi tona de lemn, trebuie sa le tai din vara, sa fac focul pe la 18, sau pe la 20. In niciun caz la cum sa bagam caldura in casa... Ma incanta ideia unui schimbator de caldura dar e fff scump pt bugetul meu iar unul home made nu am vazut pana acum.

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai cum am zis, nu ai nevoie de izolatie daca lipesti panoul de perete.  E mai ieftina si trecerea si "cutia" in felul asta decat cu cutie separata, plus ca scad mult si pierderile.

Daca in cazul tau fatada sudica e umbrita, nu prea vad cum te-ar ajuta un panou solar. Chiar pe acoperis, daca nu e panta (apa) spre sud, e cam tot degeaba.  Fa schimb cu vecinul :)

Schimbator/acumulator de caldura pt aer cald se face ieftin cum ti-am zis din pet-uri pline cu apa,  dar ma tem ca nu prea se potriveste sistem de incalzire solar pentru locuinta ta.

Edited by blimpyway, 27 June 2011 - 19:37.


#17
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 b42kef, on 22nd June 2011, 11:34, said:

...Vroiam sa vad daca a mai facut cineva...

până parcurg și eu topicul de față, aveți și voi aici ceva similar.  :)

#18
b42kef

b42kef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.01.2011

 blimpyway, on 27th June 2011, 20:35, said:

pai cum am zis, nu ai nevoie de izolatie daca lipesti panoul de perete.  E mai ieftina si trecerea si "cutia" in felul asta decat cu cutie separata, plus ca scad mult si pierderile.

Daca in cazul tau fatada sudica e umbrita, nu prea vad cum te-ar ajuta un panou solar. Chiar pe acoperis, daca nu e panta (apa) spre sud, e cam tot degeaba.  Fa schimb cu vecinul :)

Schimbator/acumulator de caldura pt aer cald se face ieftin cum ti-am zis din pet-uri pline cu apa,  dar ma tem ca nu prea se potriveste sistem de incalzire solar pentru locuinta ta.
Umbrit este doar peretele casei nu si acoperisul. Daca aveam soare pe partea sudica era simplu simplu, asa trebuie sa pun o cutie pe acoperis, ventilator, gauri in tavan {una o am data} in acoperis si nu stiu daca pe tot acest circuit pot folosi teava de pvc. Nu-mi dau seama la temp ajunge. Am vazut pe net un nene {in america} care avea un atelier de facut astfel de panouri din doze de bere. Apropo, nu aveti doze goale? :) Mai trebuiesc 100

 euribiontuL, on 27th June 2011, 23:13, said:

până parcurg și eu topicul de față, aveți și voi aici ceva similar.  :)
Merci de informatie. Tu comercializezi astfel de panouri? Ai ceva preturi si niste info cu randamentul pe mp2, sau suprafata incalzita? Tu folosesti asa ceva? Pune mai multe info, plz. Thx

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate