Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

FOREX

- - - - -
  • Please log in to reply
1942 replies to this topic

#1
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
sunt si eu de un timp relativ scurt pe marketiva si am scos un randament de peste 20% pe zi ....asta ma face sa ma gandesc sa bag bani seriosi in toata treaba asta
daca printre noi mai sunt care fac asta .....am si eu cateva intrebari

1.are cineva bani reali bagati adica minim 2000$ ??
2.este cineva care face bani cu asta ...adica este cineva care in urma tranzactiilor si-a si recuperat banii
3.dintre multitudinea de site-uri destinate forex care este cel mai indicat daca vrei sa incepi cu bani reali
4.ce folositi porcarie sau MB
5.cum sta treaba cu comisioanele ca ori nu am inteles eu ori suportul nu a fost foarte clar


daca cineva stie cu ce se manaca si are habar de ce spun aici as fi recunoscator daca am sta un pic de vorba ... :peacefingers:

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
da, Tender a scos 4 milioane intr-o zi, am vazut eu la stiri. Cat o fi pierdut el stie...

#3
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
ar fi fost ciudat ca forexul sa nu fi atras si rechinii  nostrii

si mai am cateva intrebari .....

1.cum se impoziteaza veniturile din tranzactiile de acest tip
2. ce se intampla daca banii nu ii virez intr-un cont din romania
3.cum sunt controlate de finante intrarile de acest tip in conturile personale
4.cum se verifica daca banii care imi vin mie de acolo sunt obtinuti in urma tranzactiilor

inca odata va rog daca stiti despre ce e vorba sa discutam un pic

#4
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
nimeni nu are nimic de zis despre asta ?????????

inseamna ca o sa fiu un pionier in domeniu asta ....in cateva saptamani o sa va zic daca am scos sau nu bani de la ei si ce suma ...imi pare rau ca cei care stiu cum merge treaba in domeniu nu au nimic de zis ...mai ales ca aici nu e vorba de banii romanilor si e loc pentru toata lumea ...dar asa sunt romanii cand prind ceva tin doar pentru ei .....si slava domnului ca am intalnit cateva zeci de romani si chiar intre cei care administreaza totul

oricum eu imi dublez banii investiti  la 3 zile si o sa va spun exact cum fac ....daca merge cum cred eu o sa va spun exact ce si cum am facut....


multumesc oricum  ;)

#5
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
bitubv, am deskis si eu cont acum.
Ti se da 5 $ ai si ceva dolari virtuali cu care sa inveti..
Insa daca incepi sa faci cei 5 $ in citeva sapt in 50 sau 100$
ii poti scoate?
Cum poti scoate bani daca sa presupunem ca ajungi la citeva sute si vrei sa scoti
o suta macar... ? :mellow:
Sau esti obligati sa pui ceva bani inaite de a scoate?
mersi|! :coolspeak:

#6
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
Salut mi-am deschis si eu un cont la ei si dupa ce stau 4 minute aproximativ ma deconecteaza motivand ca mai incearca cineva sa se logheze :) si uite asa am contul suspendat . :)
Aveti idei cum sa nu mai imi apara acea eroare ?
Si cum pot si eu sa citesc niste doc. sa inteleg ce inseamna anumite prescurtari si mai ales ce sa urmaresc la bursa (sunt incepator) .Eu luasem documentatia de pe alt sit www.forex.com doar ca nu imi merge nu imi afiseaza live cotatiile monezilor deoarece nu trece de firewall de la firma :(
10x pt. eventualele sfaturi .
ps : am citi pe forum ca tender a castigat pe forex o anumita suma de bani de ordinul milioanelor de dolari .Unde pot verifica aceasta informatie ?

#7
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

clau_22, on Sep 2 2005, 11:46, said:

ps : am citi pe forum ca tender a castigat pe forex o anumita suma de bani de ordinul milioanelor de dolari .Unde pot verifica aceasta informatie ?

<{POST_SNAPBACK}>

N-as putea sa-ti spun unde sa o verifici, dar a fost la stiri, Pro-Tv parca...
Poate un search pe google...

#8
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
1.da ii poti scoate acei bani ...am inteles ca au niste comisioane si ei dar nu au fost foarte clari si in orice caz iti trebuie ori porcarie ori mb
2.clau22 exista o sectiune de suport acolo unde ai si graficele -intreaba acolo de ce esti deconectat -in principiu pot sa-ti zic ca nu ai voie sa ai mai mult de 1 cont pentru a se putea preveni frauda
3.forex nu este tot una cu piata de actiunidesi se intrepatrund -daca vrei sa inveti mai multe despre actiuni au ceva dragut pentru inceput pe www.kmarket.ro iar daca te intereseaza sa tranzactionezi virtual poti incerca www.vanguard.ro

referitor la forex o sa va dezvalui cateva secrete  ;)

Dintre sesiunile de tranzactionare in general sesiunea europeana ofera cea mai pronuntata fluctuatie. In ordine valorica USD/CHF reactioneaza cel mai puternic, urmata de GBP/USD, EUR/USD si USD/JPY. Sesiunea US prezinta fluctuatii mai mici decat sesiunea europeana, dar totusi semnificative, in aceeasi ordine a perechilor. In fine, sesiunea Asia are volatilitatea cea mai scazuta, dar tehnic valorile sunt relativ apropiate de fluctuatiile din sesiunea US; ordinea volatilitatii perechilor este cea de la sesiunile prezentate anterior.

Marti si miercuri sunt cele mai bune zile din saptamana pentru tranzactionare, urmate de luni si joi. Zilele de marti au volatilitatea cea mai crescuta, urmand imediat de zilele de miercuri. Ca perechi USD/CHF se misca in medie marti 162 puncte, fata de GBP/USD 128 puncte, USD/JPY 104 puncte si EUR/USD 102 puncte. Duminica este ziua cea mai putin indicata pentru tranzactionare.

In cursul unei luni zilele cu cea mai mare volatilitate sunt: 2-6, 11-13, 19-24, 30-31, iar ordinea perechilor in functie de nivelul de fluctuare este urmatoarea: USD/CHF, GBP/USD, USD/JPY, EUR/USD.

In timpul anului, lunile de iarna (nov-mar) sunt cele mai indicate pentru tranzactionare

sunt 2 tipuri de analize (3 dupa unii) ma rog eu va pot spune ce am invatat eu pana acum dar ar fi bine daca cei care au cateva mii de $ bagati in asta sa ofere niste informatii macar despre cum faci sa-ti scoti banii si eventual ce sistem folosesc pentru transferul banilor ...macar atat.... :worthy:

#9
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
uite acum e super oportunitate la USD/CHF e la cel mai jos nivel din ultima perioada si cu siguranta o sa creasca dupa ce o sa se linisteasca panicatii cu uraganul din state si cu petrolul ...se pot face un 200 pips linistit in 3-4 zile ;)

#10
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
pips ??? ce sunt :)

#11
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
exemplul celebru cu firma de brokeraj  ;)

casa de brokeri ofera spre cumparare eur la pretul de 1.3300usd/1eur. Pretul de vanzare este de 1.3303 usd/1 eur. Avem o diferenta de 0.0003. In termeni de specialitate aceasta diferenta este cunoscuta sub numele de spread, si se masoara in pips sau puncte. Ultimele doua cifre ale diferentei intre pretul de vanzare si cel de cumparare se numesc puncte. Astfel avem o diferenta de 3 puncte. Deci daca cumparati euro la 1.3250 si vindeti la 1.3350 ati realizat un profit de 100 puncte. Considerand ca 1 punct in cazul perechii eur/usd are o valoare de aproximativ 10$ pentru fiecare 1.000$ investiti, la 100 de puncte cu o investitie de 1.000$ se realizeaza un profit de 1.000$. Aceasta reprezinta un randament de 100%!!

#12
clio2003

clio2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 20.06.2003
Super cool... :P ..am deja 7,175$ ..[ http://img324.imageshack.us/img324/9255/sel3mb.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
.... si  am mai luat ceva USD/CHF..
Sa vedem cum merge in continoare..... ^_^ ..

Edited by clio2003, 02 September 2005 - 14:47.


#13
clau_22

clau_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 26.09.2004
ce situri sunt pt. a simula forex
in afara de marketiva.com pt. ca nu imi mai merge :(

#14
Gobi

Gobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2005

clau_22, on Sep 2 2005, 16:44, said:

ce situri sunt pt. a simula forex
in afara de marketiva.com pt. ca nu imi mai merge :(

<{POST_SNAPBACK}>


Forex.com
Dupa  doua conturil Demo de 2000$ deja invat lucruri noi :)

#15
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
acum e momentul sa cumparati dolari ....in maxim 2 saptamani o sa fie nebunie ...si daca nu doriti sa faceti speculatii=> un cel putin 40% luna asta -DAR SIGUR  ;)

#16
BugsBunny

BugsBunny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.11.2004
ok, vad ca se vobeste despre forex aici asa ca imi pun si eu intrebarile de incepator.
1. Din cate inteleg in ce am vazut pana acum castigul de pe forex se realizeaza exclusiv prin speculatii ale nivelurilor diferitelor valute.
2. ce e margin capacity si cum se calculeaza ?
3. neaparat daca afla cineva cum se aduc banii in tara sau unde se pot pastra. bitu ai aflat ceva?

referitor la 2 au scazut cotatiile la ce cumparasem mi-a scris margin capacity exceded si mi-au vandut fortat tot ce aveam pe pretul din momentul respectiv. ce s-a intamplat?

inca o chestie: bitu, in exemplul tau nu e: 1 punct are o valoare de 1$ la fiecare 1000$ investiti, in loc de 10$, adica profit doar 100$ ?

Edited by BugsBunny, 05 September 2005 - 14:14.


#17
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
1.da exclusiv speculatii asupra diferitelor valute -volatilitate incomparabila cu piata bursiera riscuri si castiguri pe masura
2.margini reprezinta banii pe care ii ai tu investiti sau ca sa-ti dau definitia exacta ceva de genul va fi introdus si pe piata bursiera -tranzactii in marja citez

"Marja se refera la imprumutul acordat de un broker clientului sau pentru a-i permite acestuia sa cumpere o valuta, folosindu-se drept garantie fondurile din contul clientului.Cu ajutorul operarii pe marja se majoreaza puterea de cumparare altfel inferioara doar in baza fondurilor efective ale clientului. Astfel se poate cumpara mai multa valuta fara a plati efectiv pentru aceasta operatiune. In orice caz, operarea cu marja implica in risc ridicat.
In pietele volatile cumparatorii de valuta ce utilizeaza marja se pot vedea obligati ocazional, sa suplimenteze fondurile din contul lor daca pretul pietei se misca in contra pozitiei pe care o au deschisa. Astfel se poate preveni o cerere de marja. Multi investitori nu au la cunostinta faptul ca pozitiile lor vor fi lichidate automat de catre broker(fara notificare prealabila si indiferent de valoarea pierderii implicate) in cazul in care se epuizeaza marja disponibila. Odata lichidata o pozitie in baza acestui rationament se pierde sansa de a recupera pierderea la un eventual revers de trend.
Operarea cu marja poate fi foarte riscanta si nu este potrivita pentru oricine. Inainte de a deschise un cont cu marja, e bine a se sti ca:
- se pot pierde fonduri importante;
- ocazional trebuie suplimentate fondurile in scurt timp pentru a acoperi pierderile si penrtu a preveni o cerere de marja;
- e important ca investitorul sa inteleaga cum functioneaza operarea cu marja si ce se intampla cand piata se misca intr-o directie ostila pozitiei clientului.


acum poate ai inteles ca exemplul cu brokerul de mai sus este bun

3.deci contul tau a fost executat fortat -pierderea era mai mare dacat banii pe care ii aveai in cont

in maxim 2 saptamani va zic si cum fac sa aduc banii in tara....intre timp am vorbit cu niste prieteni de la finante si mi-au spus ca daca banii care imi vin pe card nu depasesc suma de 5000$ pe luna nu este nici o problema -probabilitatea ca sa fie inregistrati de finante ca venit este 0 ....

de asemenea tranzactiile pe o piata nu pot fi contorizate de finantele noastre -pentru ca asta ar insemna ca cei de acolo sa trimita un raport catre cei din tara -ceea ce este aproape imposibil daca ne gandim ca numai eu fac cel putin 5 tranzactii zilnic ....deci daca ne oprim la cateva mii de dolari lunar nu avem probleme

impozitarea se face de asemenea ca si la piata bursiera -adica 10 % din ce castigi ...daca tineti neaparat sa fiti in legalitate  :naughty:

#18
bitubv

bitubv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.12.2004
vezi ca ai acolo un stop-loss practic poti iesi  de la tranzactionare sub o anumita valoare ...si eu am inregistrat unele pierderi pe dolar dar sunt la adapost de o executare ...si in plus stim ca pierderile cu dolarul sunt temporare -asta daca ne uitam numai azi la ce cadere a avut eur/usd  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate