Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sunt tiganii inferiori ca rasa?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
559 replies to this topic

Poll: Sunti tiganii inferiori ca rasa (335 member(s) have cast votes)

Sunt tiganii inferiori ca rasa ?

  1. Da (213 votes [63.58%])

    Percentage of vote: 63.58%

  2. Discutabil (42 votes [12.54%])

    Percentage of vote: 12.54%

  3. Nu (80 votes [23.88%])

    Percentage of vote: 23.88%

Vote

#109
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
@Charger
Inteligenta nu inseamna  si nu implica a memora ca papagalul un dictionar de cuvinte... B)

#110
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 mister_rf, on 18th February 2011, 11:54, said:

@Thomas

Limbajul? Ha, ha, ha...
Uite, eu sunt tigan, ce-mi reprosezi? Nu trec testele de IQ?

Nu pot sa raspund la intrebarea asta fara a jigni.

Hai sa incerc, sa nu zici ca m-am sustras intrebarii. Iti reprosez incapacitatea ta de a intelege diferenta dintre etnie si individ. Iti reprosez incapacitatea de a intelege ca, daca mana mea imi este infectata si supurand de la cot in jos, trebuie sa o sacrific, chiar daca degetul mic inca nu a fost atins de putreziciune. Iti reprosez faptul ca nu recunosti ceea ce-i vizibil cu ochiul liber, anume ca tiganii sunt un pericol social major - cel mai mare cred eu - si ca a nega asta inseamna a nega insasi evidenta.

Pot continua daca doresti.

Edited by Thomas-, 18 February 2011 - 12:00.


#111
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ha, ha, ha... Incapacitate, da, desigur.
Banuiesc ca tu ai dovezi prin care sa-ti sustii afirmatiile.
Trebuie sa-ti explic, ce anume se incearca in a se sugera prin discutia de aici?

Sa repet: eu sunt tigan. Care-i dovada superioritatii tale, cetatean cu pielea alba, fata de mine, un brunet, cat vreme nu ne cunoastem personal??

Edited by mister_rf, 18 February 2011 - 12:12.


#112
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Depinde.  Ai 10 copii pe care nu-i poti creste? Te-ai insurat la 10 ani? Furi? Esti analfabet?

Daca raspunsul e da, atunci obiectiv iti sunt superioara. Daca raspunsul e nu, e incert cine-i superior.

Daca 90% din tigani raspund da, iar 90% din romani raspund nu, atunci tiganii sunt inferiori.

Tu intelegi ideea de grup versus individ?

~~~

Asa-i ca cel mai mare compliment pe care il poti face unui tigan e sa-i zici ca nici nu aduce a tigan, ca parca-i roman?

Edited by Thomas-, 18 February 2011 - 12:23.


#113
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Vax, din ce observ eu pe strada, sunt mai multi cetateni cu pielea alba, deci formeaza o majoritate si totusi traim intr-o tara plina de mizerii. Asta e tot din vina noastra, a tiganilor? :lol:

#114
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 mister_rf, on 18th February 2011, 12:23, said:

Vax, din ce observ eu pe strada, sunt mai multi cetateni cu pielea alba, deci formeaza o majoritate si totusi traim intr-o tara plina de mizerii. Asta e tot din vina noastra, a tiganilor? :lol:

Este si vina tiganilor. N-am zis ca nu sunt si f. multi romani prosti - ca de-aia sunt si manelele populare.

#115
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ascultatul manelelor, nu denota neaparat prostie.

#116
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Celest, on 17th February 2011, 22:11, said:

aveti dreptul la libertatea de opinie, nu la aberat
Cine e mai egal ca ceilalti egali, sa decida ce-i aberant si ce nu? :naughty:

#117
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 richelieu, on 18th February 2011, 12:29, said:

Ascultatul manelelor, nu denota neaparat prostie.

Pentru mine denota prostie, nu lipsa de cultura.

Sunt destul de multi tarani cu 4 clase care nu asculta manele.

#118
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 mister_rf, on 18th February 2011, 11:24, said:

Si ai fost acolo, ai verificat personal? De unde stii ca  nu-i doar o propaganda?
PS: ce-i ala ''om de stiinta'' ?
Sau poate egalitatea-i propaganda...
Ce-i aia egalitate, oricum?

#119
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Thomas-, on 18th February 2011, 11:09, said:

Adica tu nu recunosti un tigan sau cum?
[ http://www.agentia.org/img_editor/userfiles/image/ciachir%204/tigani.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In plus, IQ-ul ala se refera la medie, nu la fiecare individ luat in parte.
Dacă țigăncile alea s-ar îmbrăca în blugi și ie (să zicem), și le-ai vedea în mall cîte două, nu cîte zece, le-ai mai zice țigănci ? De exemplu, tipa aia de la tine din avatar, de unde știi că nu-i țigancă ?

Așa-i că tu identifici un grup după felul cum se îmbracă ? Sau, mai rău, după felul cum se poartă cei mai răi dintre ei ? De ce te superi atunci cînd și românii sînt catalogați la fel de către străini ?

În sfîrșit, ca să nu lungim prea mult discuția, cred că nimeni de aici nu neagă evidențele. Dar cu abordări dintr-astea nu rezolvăm nimic, ba din contră agravăm resentimentele țiganilor față de majoritate și-i facem cu atît mai asociali.

Văd că mulți vă plîngeți de discriminarea pozitivă. Știți voi că terminarea unui liceu, sau a unei facultăți (chiar așa, admiși pe nemerit), e una din cele mai sigure metode de a face un țigan să nu se mai întoarcă în șatră ?

Soluția mea pentru rezolvarea problemei țiganilor, dar și a multor grupuri de imigranți cu probleme de conviețuire cu localnicii, ar fi directive europene (obligatorii, nu doar recomandări), prin care să fie interzise practicile neconforme cu civilizația modernă: de exemplu, cerșitul cu copii în brațe, sau delincvența juvenilă. În astfel de cazuri copiii ar trebui luați din sînul familiei și fie dați în plasament fie internați, iar părinții expulzați cu interdicție de a se mai reîntoarce în țara respectivă (se pot face baze de date, și dacă respectivii încalcă interdicția, să poată fi arestați și închiși).

Atunci cînd recunoști că ai o problemă gravă, trebuie să iei măsuri ferme, nu paleative.

#120
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
E vorba de fizionomie aici, nu de haine sau de culoarea pielii.

Iar tipa aia de la avatar e Smaranda Brăescu.

 stormwatch, on 18th February 2011, 12:47, said:

?  În astfel de cazuri copiii ar trebui luați din sînul familiei și fie dați în plasament fie internați, iar părinții expulzați cu interdicție de a se mai reîntoarce în țara respectivă (se pot face baze de date, și dacă respectivii încalcă interdicția, să poată fi arestați și închiși).

Iar parintii castrati. Valabil pentru orice animal, fie el roman, tigan sau martian, care-si maltrateaza copiii.

Edited by Thomas-, 18 February 2011 - 12:51.


#121
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 stormwatch, on 18th February 2011, 12:47, said:

În sfîrșit, ca să nu lungim prea mult discuția, cred că nimeni de aici nu neagă evidențele. Dar cu abordări dintr-astea nu rezolvăm nimic, ba din contră agravăm resentimentele țiganilor față de majoritate și-i facem cu atît mai asociali.



Crezi ca e loc de mai rau? Esti optimist.

#122
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Thomas-, on 18th February 2011, 12:51, said:

E vorba de fizionomie aici, nu de haine sau de culoarea pielii.
Iar tipa aia de la avatar e Smaranda Brăescu.
Iar parintii castrati. Valabil pentru orice animal, fie el roman, tigan sau martian, care-si maltrateaza copiii.
Și ce faci, condamni un om pentru felul cum arată ?
Și dacă e Smaranda Brăescu, nu poate fi țigancă ? I-ai cercetat tu genealogia ?
Asta cu castratul, vezi c-o dai în nazisme. Dar se pot subvenționa avorturile în cazul populațiilor cu risc social (ca să zic așa). Valabil și pentru adolescentele majoritare.

Edited by stormwatch, 18 February 2011 - 12:56.


#123
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 richelieu, on 18th February 2011, 12:29, said:

Ascultatul manelelor, nu denota neaparat prostie.

Adevarat, de cele mai multe ori denota o cultura vasta.

#124
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 stormwatch, on 18th February 2011, 12:55, said:

Și ce faci, condamni un om pentru felul cum arată ?
Și dacă e Smaranda Brăescu, nu poate fi țigancă ? I-ai cercetat tu genealogia ?
Asta cu castratul, vezi c-o dai în nazisme. dar se poate subvenționa avorturile în cazul populațiilor cu risc social (ca să zic așa). Valabil și pentru adolescentele majoritare.

Bineinteles, toti ,,condamnam" oamenii pentru felul in care arata, mi se pare ipocrizie sa sustii altceva. Instinctiv cand se pune o tiganca langa tine esti mai atent la portofel, cand vezi o fata imbracata mai lejer iti faci o anumita impresie despre ea samd.

Da, i-am cercetat genealogia si Smaranda nu e tiganca. De altfel, se vede cu ochiul liber.

Da, stiu ca nazismul urma sa mi se reproseze, dar nu cred ca dreptul la reproducere ar trebui sa fie universal. Oamenii care nu sunt capabili sa creasca un copil - cu strictul necesar, nu in palate - nu ar trebui sa se reproduca si sa devina o povara sociala. Parca in tarile nordice in anii 60 se sterilizau persoanele cu handicap mental care faceau copii.

Responsabilizarea societatii, asta lipseste.

Edited by Thomas-, 18 February 2011 - 13:02.


#125
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 Thomas-, on 18th February 2011, 13:01, said:

Bineinteles, toti ,,condamnam" oamenii pentru felul in care arata, mi se pare ipocrizie sa sustii altceva. Instinctiv cand se pune o tiganca langa tine esti mai atent la portofel, cand vezi o fata imbracata mai lejer iti faci o anumita impresie despre ea samd.

Da, i-am cercetat genealogia si Smaranda nu e tiganca. De altfel, se vede cu ochiul liber.

Da, stiu ca nazismul urma sa mi se reproseze, dar nu cred ca dreptul la reproducere ar trebui sa fie universal. Oamenii care nu sunt capabili sa creasca un copil - cu strictul necesar, nu in palate - nu ar trebui sa se reproduca si sa devina o povara sociala. Parca in tarile nordice in anii 60 se sterilizau persoanele cu handicap mental care faceau copii.

Responsabilizarea societatii, asta lipseste.
Ok, cred că e limpede de acum extremismul tău, și într-o societate cum vrei tu ai fi condamnată pentru instigare la ură.

PS. Experiențele pe care le are fiecare cu etnia respectivă nu justifică extremismul. Ăstai apanajul ălora cu 2 clase și mai puțin, care dacă n-au ce mînca în capitalism, spun că-i bun comunismul.

#126
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Niciodata nu am inteles care-i treaba cu instigarea la ura. Lasand la o parte faptul ca nu am indemnat pe nimeni sa iasa si sa castreze sau sa omoare tigani, ce am spus atat de groaznic? Ca oamenii care au nevoie de altii pentru ca nici pe sine nu se pot intretine n-ar trebui sa aiba copii? Imi sustin ideea pana-n panzele albe si n-am auzit pe nimeni care sa ofere niste argumente viabile contra.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate