Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Test psihologic pentru carnet sofer

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ins

ins

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.01.2011
Am auzit de-un test psihologic cu niste numere mari si mici aflate intr-un romb sau cerc in care trebuie sa cauti, pe rand, in fiecare dintre intervalele 1-10 /11-20.....91-100 numerele respective, sa le tii minte, si apoi sa notezi intr-o rubrica ce numar lipseste din fiecare interval. Se da la scoala de soferi. Stie careva cum se numeste testul? Nu-i vorba despre testul Praga. Ma intereseaza sa vad cum arata un astfel de chenar cu cifrele alea amestecate si ce testeaza acesta.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postins, on 6th February 2011, 14:00, said:

Am auzit de-un test psihologic cu niste numere mari si mici aflate intr-un romb sau cerc in care trebuie sa cauti, pe rand, in fiecare dintre intervalele 1-10 /11-20.....91-100 numerele respective, sa le tii minte, si apoi sa notezi intr-o rubrica ce numar lipseste din fiecare interval. Se da la scoala de soferi. Stie careva cum se numeste testul? Nu-i vorba despre testul Praga. Ma intereseaza sa vad cum arata un astfel de chenar cu cifrele alea amestecate si ce testeaza acesta.
E un test de atentie in mare.

#3
ins

ins

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.01.2011
Cum se abordeaza un astfel de test?
Am pus pe jumatate de foaie A5 numerele de la 1 la 100 amestecate, mai putin cate-un numar din fiecare decada. Si am incercat sa vad cum e. Nasol. In jumatate de minut sau un minut, sa zicem, trebuie sa treci peste toata zona cu numerele, sa le alegi doar pe cele din decada unde esti, sa le tii cumva in minte [nu le gasesti in ordine; asta te incurca], ca apoi, dupa parcurgerea tuturor numerelor, sa pui in rubrica in cauza numarul care lipseste din intervalul respectiv. Si tot asa...

Cum e mai bine sa procedezi? Sa te bazezi pe memoria vizuala sau sa structurezi/aranjezi cumva intr-o ordine, in minte, numerele gasite [repetandu-le in gand dupa fiecare numar gasit]? Mai e si factorul de timp care te streseaza...plus atentia in cautarea numerelor, astfel incat sa nu omiti vreunul. Mi se pare dificil testul. Praga e foarte usurel in comparatie cu acesta.

:helpsmilie:

Edited by ins, 06 February 2011 - 15:06.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Tocmai de aia se dau teste mai grele ca sa se vada realitatea, cat de atent e un individ si cat de buna este memoria. Practic am gresit cand am spus ca e un test de atentie, e si de memorie intrucat ea devine esentiala in ordonarea numerelor.

Edited by andreic, 06 February 2011 - 16:49.


#5
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Eu am avut recent examenul la scoala de soferi si psihologicul implicit si nu am avut nimic asemanator...

#6
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Sunt foarte simple testele astea pentru obtinerea carnetului. Nu stiu de ce iti faci griji.

#7
zoopp

zoopp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 09.12.2008
Uite o abordare simpla si usor de aplicat:

Zici ca din fiecare interval [n, n + 9] lipseste un numar pe care trebuie sa-l identifici. Aplici o metoda iterativa de rezolvare:

Cauti nr. 1, daca l-ai gasit cauti 2 si tot asa.
Daca ai identificat un numar care lipseste poti sa sari peste intervalul [n, n + 9] si sa incepi cautarile pentru urmatorul numar lipsa de la [n  + 9, n + 18] in acelasi mod.

Nu ai nevoie de atentie si de memorie buna pentru testul asta (12 bytes sunt suficienti :P).

Edited by zoopp, 06 September 2011 - 21:42.


#8
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011
Cred ca te referi la testul Praga.
Nu prea pricep din descriere ta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate